گم شدن سند کمپانی خودرو و گرفتن سند المثنی خودرو

گم شدن سند کمپانی خودرو و گرفتن سند المثنی خودرو مفقودی مدارک اتومبیل ماشین

سند کمپانی خودرو چیست؟

وقتی شما یک ماشین صفر می‌خرید، شرکت سازندۀ خودرو برگه‌ای را به عنوان سند مالکیت شما صادر می‌کند. این سند شامل مشخصات کامل فنی خودرو و اطلاعات خریدار آن می‌شود. هنگامی که شما قصد فروش ماشین خود را دارید نیز باید این برگه را در دفاتر اسناد رسمی به نام خریدار جدید کنید. این برگه در واقع سند قطعی ماشین شماست. سند کمپانی خودرو را نباید با برگ سبز خودرو اشتباه گرفت. برگ سبز خودرو هنگام پلاک شدن ماشین از طرف نیروی انتظامی به شما داده می‌شود و در واقع سند مالکیت پلاک خودرو است. در حالی که سند کمپانی خودرو از طرف قوۀ قضائیه صادر می‌شود و از دید قانون، سند خودروی شما محسوب می‌شود.

 

گم شدن سند کمپانی خودرو

چنانچه متوجه گم شدن سند کمپانی اتومبیل خود شده‌اید، به سرعت باید مفقودی آن را آگهی دهید تا از هر گونه سوءاستفاده‌ای پیشگیری کنید. مفقودی سند ماشین شما به اندازۀ مفقودی ماشین شما اهمیت دارد. در واقع تا زمانی که اقدام به درج آگهی در این زمینه نکنید، تمام تبعات قانونی هر گونه خلافی که با آن انجام شود متوجه شما خواهد بود. برای گرفتن سند کمپانی المثنی خودرو نیز باید دست‌کم ۱۰ روز از چاپ آگهی شما گذشته باشد. در این مدت، شما می‌توانید با جست‌وجو در سایت «پُست‌یافته» از پیدا شدن سند مفقودی ماشین خود مطلع شوید.

 

آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو

مهم‌ترین اقدامی که پس از گم شدن سند کمپانی ماشین باید انجام دهید، دادن آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو به روزنامه‌های کثیرالانتشار است. اعلام مفقودی مدارک خودرو با ثبت آگهی رسمی به منظور ساقط کردن اعتبار قانونی آنها انجام می‌شود. همچنین برای گرفتن سند المثنی، چاپ یک نوبت آگهی مفقودی سند خودرو در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار الزامی است. تنها پس از گذشت ۱۰ روز از تاریخ این آگهی است که شما می‌توانید برای درخواست سند کمپانی المثنی به نزدیک‌ترین نمایندگی شرکت خودروسازی تولیدکنندۀ ماشین خود بروید. برای درج آگهی مفقود شدن سند کمپانی خودرو کافی است نام مالک و مشخصات ماشین شامل مدل و شماره شاسی و شماره موتور و پلاک را به یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار بدهید. هزینه آگهی مفقودی سند خودرو بسته به تعرفۀ آن روزنامه متغیر است.

 

مدارک لازم برای گرفتن سند المثنی خودرو

برای گرفتن سند جدید خودرو از کمپانی سازندۀ آن باید مدارک زیر را با خود به همراه داشته باشید:

 • اصل و کپی برگ سبز ماشین
 • اصل و کپی کارت ملی مالک خودرو
 • آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو در یک روزنامۀ کثیرالانتشار که حداقل ۱۰ روز از تاریخ انتشار آن گذشته باشد.

توجه داشته باشید که حضور مالک اتومبیل (یا نمایندۀ قانونی او با وکالت‌نامۀ رسمی) و خود ماشین ضروری است. کارشناسان رسمی شرکت‌های خودروسازی، ماشین شما را بررسی می‌کنند و اطلاعات را تطبیق می‌دهند. نکتۀ بسیار مهمی که هنگام گرفتن سند المثنی باید به آن توجه کرد این است که این فرایند زمان‌بر است. بنابراین بهتر است صبح زود و در ساعات آغازین زمان کاری به این مراکز بروید. همچنین هزینۀ گرفتن سند کمپانی خودرو المثنی در شرکت‌های گوناگون با هم فرق می‌کند. البته تمام مبالغ صدور سند المثنی ماشین در همان مکان از شما دریافت می‌شود.

 

نحوۀ گرفتن سند المثنی خودرو

پس از مراجعۀ حضوری به شرکت سازندۀ خودرو و تحویل مدارک مورد نیاز، کارمندان ابتدا مدارک شناسایی شخصی شما را بررسی می‌کنند. سپس کارشناسان خودرو به بازرسی خودرو می‌پردازند و مدارک آن را بررسی می‌کنند. پس از آن تأییدیه‌ای به شما می‌دهند که با تحویل آن به باجۀ صدور مدارک، می‌توانید سند کمپانی خودرو المثنی خود را دریافت کنید. همچنین امکان دریافت فاکتور خرید المثنی خودرو نیز برای شما وجود دارد.

توجه داشته باشید که سند کمپانی المثنی بر اساس مدارک رسمی ثبت‌شده در بایگانی شرکت‌های خودروسازی صادر می‌شود. بنابراین سند المثنی به نام آخرین مالک ثبت‌شدۀ خودرو در دفترخانه‌ها خواهد بود. یعنی اگر خودروی خود را فقط با به نام زدنِ برگ سبز خریده‌اید، سند المثنی خودرو این‌گونه به نام شما نخواهد شد و شما برای به نام زدن این سند باید به مالک قبلی خودرو رجوع کنید. همچنین اگر به ایشان دسترسی ندارید، باید درخواست استعلام خود را به دادگاه بدهید. بنابراین، توصیه می‌شود هنگام خرید خودرو دست دوم حتماً پس از تعویض پلاک به دفاتر ثبت اسناد رسمی بروید و برگۀ کمپانی خودرو را نیز به نام بزنید.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت دانشجویی دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه

 


پرسش و پاسخ‌های جمع‌بندی

سند کمپانی خودرو چیست؟

در هنگام خرید خودروی صفر یک برگ سند مالکیت به شما تحویل داده می‌شود. این سند که شامل اطلاعات فنی کامل خودرو و اطلاعات ملک آن است، سند کمپانی خودرو نام دارد.

اولین اقدام بعد از گم شدن سند کمپانی ماشین چیست؟

اولین اقدامی که باید پس از گم شدن سند کمپانی ماشین انجام دهید، چاپ آگهی مفقودی آن است. توجه داشته باشید که در صورت عدم انتشار این آگهی، تبعات قانونی تخلفات متعاقب بر عهده‌ی شما است.

مدارک لازم جهت دریافت سند کمپانی المثنی چیست؟

اصل و کپی برگ سبز خودرو | اصل و کپی کارت ملی مالک خودرو | آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو (باید تاریخ انتشار این آگهی در روزنامه کثیرالانتشار ۱۰ روز گذشته باشد) 

10 دیدگاه برای “گم شدن سند کمپانی خودرو و گرفتن سند المثنی خودرو

 1. امین بختیارپور گفته:

  سلام
  من برای دریافت سند المثنی کمپانی مراجعه کردم که نمایندگی میگه برای کارشناسی باید به از دادگستری کارشناس رسمی درخواست کنی.ایا این روالشه؟

 2. علی گفته:

  برای گرفتن المثنی سند کمپانی در تهران به نمایندگی ۵۰۶۲ مراجعه کنید وقت تلف نکنید جای دیگه نمیدن

 3. محمدی گفته:

  با سلام برای اخذ سند المثنی با کلی پاسکاری بین نمایندگی ایران‌خودرو و تعویض پلاک سرانجام به شورای حل اختلاف مربوط دانستند که با تنظیم دادخواست تایپ شده و مدارک لازمه مراحل باید طی شود .آخی این چه کاریه مگر قانونا نباید نمایندگی ایران خودرو این کارا رو رسیدگی کنه.

  • آسان ثبت گفته:

   سلام. متاسفیم از شرایط پیش آمده برای شما.
   متاسفانه این روشن نبودن وظایف و همچنین نبودن نهادهای نظارتیِ کارا همیشه همچین مشکلاتی رو به وجود میاره. خصوصا وقتی با کمپانی‌های ایران‌خودرو و سایپا روبه‌رو باشیم، کسی پاسخگو نخواهد بود.

 4. حسین رحیمی گفته:

  سلام من ماشین خریدم چند تا اصلا برگ کمپانی نداشتن همینطوری هم فروختم حالا این اخریه گیر داده برگ کمپانی میخواد چقد طول میکشه مال سایپا هستش روال کار چطور برم جلو

 5. راد گفته:

  سلام،
  توی شیراز هم دو نمایندگی که گفتن انجام نمیدیم. یکی هم گفت که باید از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید.

 6. حامد گفته:

  سلام
  اسناد ماشین (شامل هم برگه کمپانی و هم برگ سبز) را گم کردیم.
  اول باید کدومش رو پیگیری کنیم؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای حامد.
   بهتره که اول برگ سبز رو پیگیری کنید و در صورت اطمینان از مفقودی اون، اقدام به دریافت المثنی برگ سبز خودروی خودتون بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *