گم شدن سند کمپانی خودرو و گرفتن سند المثنی خودرو

گم شدن سند کمپانی خودرو و گرفتن سند المثنی خودرو مفقودی مدارک اتومبیل ماشین

سند کمپانی خودرو چیست؟

وقتی شما یک ماشین صفر می‌خرید، شرکت سازندۀ خودرو برگه‌ای را به عنوان سند مالکیت شما صادر می‌کند. این سند شامل مشخصات کامل فنی خودرو و اطلاعات خریدار آن می‌شود. هنگامی که شما قصد فروش ماشین خود را دارید نیز باید این برگه را در دفاتر اسناد رسمی به نام خریدار جدید کنید. این برگه در واقع سند قطعی ماشین شماست. سند کمپانی خودرو را نباید با برگ سبز خودرو اشتباه گرفت. برگ سبز خودرو هنگام پلاک شدن ماشین از طرف نیروی انتظامی به شما داده می‌شود و در واقع سند مالکیت پلاک خودرو است. در حالی که سند کمپانی خودرو از طرف قوۀ قضائیه صادر می‌شود و از دید قانون، سند خودروی شما محسوب می‌شود.

 

گم شدن سند کمپانی خودرو

چنانچه متوجه گم شدن سند کمپانی اتومبیل خود شده‌اید، به سرعت باید مفقودی آن را آگهی دهید تا از هر گونه سوءاستفاده‌ای پیشگیری کنید. مفقودی سند ماشین شما به اندازۀ مفقودی ماشین شما اهمیت دارد. در واقع تا زمانی که اقدام به درج آگهی در این زمینه نکنید، تمام تبعات قانونی هر گونه خلافی که با آن انجام شود متوجه شما خواهد بود. برای گرفتن سند کمپانی المثنی خودرو نیز باید دست‌کم ۱۰ روز از چاپ آگهی شما گذشته باشد. در این مدت، شما می‌توانید با جست‌وجو در سایت «پُست‌یافته» از پیدا شدن سند مفقودی ماشین خود مطلع شوید.

 

آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو

مهم‌ترین اقدامی که پس از گم شدن سند کمپانی ماشین باید انجام دهید، دادن آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو به روزنامه‌های کثیرالانتشار است. اعلام مفقودی مدارک خودرو با ثبت آگهی رسمی به منظور ساقط کردن اعتبار قانونی آنها انجام می‌شود. همچنین برای گرفتن سند المثنی، چاپ یک نوبت آگهی مفقودی سند خودرو در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار الزامی است. تنها پس از گذشت ۱۰ روز از تاریخ این آگهی است که شما می‌توانید برای درخواست سند کمپانی المثنی به نزدیک‌ترین نمایندگی شرکت خودروسازی تولیدکنندۀ ماشین خود بروید. برای درج آگهی مفقود شدن سند کمپانی خودرو کافی است نام مالک و مشخصات ماشین شامل مدل و شماره شاسی و شماره موتور و پلاک را به یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار بدهید. هزینه آگهی مفقودی سند خودرو بسته به تعرفۀ آن روزنامه متغیر است.

 

مدارک لازم برای گرفتن سند المثنی خودرو

برای گرفتن سند جدید خودرو از کمپانی سازندۀ آن باید مدارک زیر را با خود به همراه داشته باشید:

 • اصل و کپی برگ سبز ماشین
 • اصل و کپی کارت ملی مالک خودرو
 • آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو در یک روزنامۀ کثیرالانتشار که حداقل ۱۰ روز از تاریخ انتشار آن گذشته باشد.

توجه داشته باشید که حضور مالک اتومبیل (یا نمایندۀ قانونی او با وکالت‌نامۀ رسمی) و خود ماشین ضروری است. کارشناسان رسمی شرکت‌های خودروسازی، ماشین شما را بررسی می‌کنند و اطلاعات را تطبیق می‌دهند. نکتۀ بسیار مهمی که هنگام گرفتن سند المثنی باید به آن توجه کرد این است که این فرایند زمان‌بر است. بنابراین بهتر است صبح زود و در ساعات آغازین زمان کاری به این مراکز بروید. همچنین هزینۀ گرفتن سند کمپانی خودرو المثنی در شرکت‌های گوناگون با هم فرق می‌کند. البته تمام مبالغ صدور سند المثنی ماشین در همان مکان از شما دریافت می‌شود.

 

نحوۀ گرفتن سند المثنی خودرو

پس از مراجعۀ حضوری به شرکت سازندۀ خودرو و تحویل مدارک مورد نیاز، کارمندان ابتدا مدارک شناسایی شخصی شما را بررسی می‌کنند. سپس کارشناسان خودرو به بازرسی خودرو می‌پردازند و مدارک آن را بررسی می‌کنند. پس از آن تأییدیه‌ای به شما می‌دهند که با تحویل آن به باجۀ صدور مدارک، می‌توانید سند کمپانی خودرو المثنی خود را دریافت کنید. همچنین امکان دریافت فاکتور خرید المثنی خودرو نیز برای شما وجود دارد.

توجه داشته باشید که سند کمپانی المثنی بر اساس مدارک رسمی ثبت‌شده در بایگانی شرکت‌های خودروسازی صادر می‌شود. بنابراین سند المثنی به نام آخرین مالک ثبت‌شدۀ خودرو در دفترخانه‌ها خواهد بود. یعنی اگر خودروی خود را فقط با به نام زدنِ برگ سبز خریده‌اید، سند المثنی خودرو این‌گونه به نام شما نخواهد شد و شما برای به نام زدن این سند باید به مالک قبلی خودرو رجوع کنید. همچنین اگر به ایشان دسترسی ندارید، باید درخواست استعلام خود را به دادگاه بدهید. بنابراین، توصیه می‌شود هنگام خرید خودرو دست دوم حتماً پس از تعویض پلاک به دفاتر ثبت اسناد رسمی بروید و برگۀ کمپانی خودرو را نیز به نام بزنید.

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 


پرسش و پاسخ‌های جمع‌بندی

سند کمپانی خودرو چیست؟

در هنگام خرید خودروی صفر یک برگ سند مالکیت به شما تحویل داده می‌شود. این سند که شامل اطلاعات فنی کامل خودرو و اطلاعات ملک آن است، سند کمپانی خودرو نام دارد.

اولین اقدام بعد از گم شدن سند کمپانی ماشین چیست؟

اولین اقدامی که باید پس از گم شدن سند کمپانی ماشین انجام دهید، چاپ آگهی مفقودی آن است. توجه داشته باشید که در صورت عدم انتشار این آگهی، تبعات قانونی تخلفات متعاقب بر عهده‌ی شما است.

مدارک لازم جهت دریافت سند کمپانی المثنی چیست؟

اصل و کپی برگ سبز خودرو | اصل و کپی کارت ملی مالک خودرو | آگهی مفقودی سند کمپانی خودرو (باید تاریخ انتشار این آگهی در روزنامه کثیرالانتشار ۱۰ روز گذشته باشد) 

90 دیدگاه برای “گم شدن سند کمپانی خودرو و گرفتن سند المثنی خودرو

 1. امین بختیارپور گفته:

  سلام
  من برای دریافت سند المثنی کمپانی مراجعه کردم که نمایندگی میگه برای کارشناسی باید به از دادگستری کارشناس رسمی درخواست کنی.ایا این روالشه؟

 2. علی گفته:

  برای گرفتن المثنی سند کمپانی در تهران به نمایندگی ۵۰۶۲ مراجعه کنید وقت تلف نکنید جای دیگه نمیدن

 3. محمدی گفته:

  با سلام برای اخذ سند المثنی با کلی پاسکاری بین نمایندگی ایران‌خودرو و تعویض پلاک سرانجام به شورای حل اختلاف مربوط دانستند که با تنظیم دادخواست تایپ شده و مدارک لازمه مراحل باید طی شود .آخی این چه کاریه مگر قانونا نباید نمایندگی ایران خودرو این کارا رو رسیدگی کنه.

  • آسان ثبت گفته:

   سلام. متاسفیم از شرایط پیش آمده برای شما.
   متاسفانه این روشن نبودن وظایف و همچنین نبودن نهادهای نظارتیِ کارا همیشه همچین مشکلاتی رو به وجود میاره. خصوصا وقتی با کمپانی‌های ایران‌خودرو و سایپا روبه‌رو باشیم، کسی پاسخگو نخواهد بود.

 4. حسین رحیمی گفته:

  سلام من ماشین خریدم چند تا اصلا برگ کمپانی نداشتن همینطوری هم فروختم حالا این اخریه گیر داده برگ کمپانی میخواد چقد طول میکشه مال سایپا هستش روال کار چطور برم جلو

 5. راد گفته:

  سلام،
  توی شیراز هم دو نمایندگی که گفتن انجام نمیدیم. یکی هم گفت که باید از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید.

  • آسان ثبت گفته:

   با سلام و احترام.
   اگر این مقاله رو به طور کامل مطالعه بفرمایید به طور کامل توضیح داده شده است که برای تهیه ی سند کمپانی المثنی از چه راهیی باید اقدام بفرمایید.
   برای چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار هم ساده‌ترین راه استفاده از سامانه آنلاین کثیرالانتشار آسان‌ثبت است.

   • ساسان گفته:

    سلام من ۳،۴ سال پیش ی ماشین خریدم از بنگاه اینا وکالت تعویض پلاک داشتن اما سند و صاحب سند در دسترس نیود اما هیچی ب من نگفتن ماشین تعویض پلاک شد و ب پلاک ب نامم خورد ولی سند و مالک سند نیست کارت کاشین برگ سبز و …ب نامم هست و حوصله شیراز رفتن و پیدا کردن بنگاهی و شکایت و … ندارم چطوری میتونم سند قطعی ب نامم کنم

 6. حامد گفته:

  سلام
  اسناد ماشین (شامل هم برگه کمپانی و هم برگ سبز) را گم کردیم.
  اول باید کدومش رو پیگیری کنیم؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای حامد.
   بهتره که اول برگ سبز رو پیگیری کنید و در صورت اطمینان از مفقودی اون، اقدام به دریافت المثنی برگ سبز خودروی خودتون بکنید.

 7. Vahif گفته:

  سلام، من تمام مدا ک ماشینم گم شده، برگ سبز، سند کمپانی و کارت ماشین، والان هم ماشین بعلت خلافی بالا، پارکینگ هستش و توقیف، سوال اینه که من چطوری باید المثنی مدارک بگیرم وبرای المتنی مدارک خود ماشین هم نیاز هست، ممنون از راهنمایی

  • آسان ثبت گفته:

   با سلام.
   برای گرفتن المثنی مدارکتون یا به پلیس بعلاوه ۱۰ و یا به تعویض پلاک باید مراجعه بفرمایید. که حتما باید ۱۰ روز از آگهی مفقودی شما گذشته باشه. همچنین برای دریافت المثنی نیازی نیست خود ماشین همراهتون باشه.

 8. مهدی گفته:

  سلام من برگ سبز و سند قطعیم گم شده برگ سبز به نام خودم هست اما سند قطع ن
  چکار باید کنم برای دریافت المثنی

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای مهدی.
   اول باید یک آگهی برای مفقودی برگ سبزتون در روزنامه‌ی کثیرالانتشار منتشر کنید. برای اینکار به لینک زیر مراجعه کنید.
   انتشار آگهی مفقودی

   بعد از ده روز از انتشار آگهی، با مدارکی که در این مقاله کامل توضیح داده شده به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید.
   بعد از صدور برگ سبز المثنی، میتونید اقدام به درخواست سند کمپانی کنید که حتما باید با حضور مالک سند باشه.

 9. محسن اکبری گفته:

  من برگ کمپانی و برگ سبز را گم کردم و بنام من هم نیس چ کنم ؟؟؟لطفاراهنمایی کنید ….تشکر

 10. امیرحسین گفته:

  سلام من سند کمپانی و برگ سبز ماشینی که خریدم گم کردم (دسته دوم)الان اول باید چیکار کنم برگ سبز المثنی به نام مالک قبلی بگیرم یا خودم؟؟؟

 11. ندا گفته:

  سلام من چند سال قبل پرایدی خریداری کردم برگه کمپانی رو گم کردم بعد از درج آگهی مفقودی به کدوم نمایندگی در تهران باید مراجعه کنم ؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام خانم ندا.
   جواب شما در متن این مقاله هست.
   «… برای درخواست سند کمپانی المثنی به نزدیک‌ترین نمایندگی شرکت خودروسازی تولیدکنندۀ ماشین خود …»

   • علی گفته:

    سلام من سند کمپانی گم کردم ولی قبلا با مالک تعویض پلاک کردم و کارت سبز به اسم خودم هست روزنامه هم مال چند سال پیشه برا گرفتن سند چکار باید کنم احتیاجی به حضور مالک سند هم هست

    • آسان ثبت گفته:

     جهت تنظیم سند قطعی وسیله نقلیه حتما باید برگه کمپانی و یا روزنامه چاپ شده آگهی مفقودی و برگه نقل و انتقال خودرو به همراه برگ سبز به نام مالک جدید موجود باشد در غیر اینصورت دفتر اسناد رسمی قادر به تنظیم سند قطعی نمیباشد .

 12. حسین گفته:

  سلام من برگ کمپانی گم کردم و به نام خودم نیست ولی وکالت نامه تام الاختیار دارم واسه انجام کارهاش وکالت نامه قبول نکردند ازم حالا چیکار کنم صاحب قبلی هم که به نامش هست در دسترس نیست .

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای حسین
   برگ سبز به نام شماست؟
   چرا وکالت‌نامه رو قبول نمیکنن؟ یعنی چون وکیلید نمیتونید به نام خودتون بزنید؟ با این وکالتنامه میتونید به شخص دیگه‌ای بزنید سند قطعی رو؟

 13. حسین گفته:

  سلام وقت بخیر
  برج ۱۱ سال ۹۶ یک دستگاه خودروی تیبا صفر از بنگاه اقساطی خریداری کردم و ۴ فقره چک دادم و ماشین رو تحویل فوری از بنگاه گرفتم
  الان یک سال از اتمام اقساط میگذره و من متوجه شدم که باید بنگاه به من زنگ میزد و برگه کمپانی رو بهم میداد ولی تماسی از بنگاه با من نگرفتن و من الان به شماره بنگاه زنگ زدم گفتن ما معمولا تماس میگیریم همون نهایت ۲۰ روز بعد از تحویل ماشین که بیا برگه کمپانی اومده ببر…ولی تماسی نگرفتن
  الان برگه ی کمپانی من از چه طریقی قابل پیگیریه خودشون میگن ما یا تحویل دادیم یا اگر تحویل نگرفتین بازرس اومده برده با خودش
  الان من از چه طریقی اقدام کنم

  • آسان ثبت گفته:

   سلام
   اگر ادعا میکنن که شما تحویل گرفتید، باید رسید تحویل رو با امضای شما داشته باشن که طبق فرمایش شما ندارن.
   اگر هم بازرس برده، بپرسید بازرس چه اداره‌ای و از طریق همون نهاد برای پیگیری اقدام کنید. چون اگر واقعا سند تنظیم شده باشه، در هر صورت به نام شماست و فقط دادگاه صلاحیت داره که این مالکیت رو تغییر بده که در این مورد خاص و طبق گفته‌ی شما بعیده چنین اتفاقی افتاده باشه.

   • خدیجه مومنی گفته:

    متاسفانه صاحب قبلی برای گرفتنسند کمپانی نمیاد و گفته که سند قطعی به نام خودتونه پس خودتون کاراش رو انجام بدید

    • آسان ثبت گفته:

     اگر سند قطعی خودروتون به نام خودتونه که مشکلی نیست! مدارکی که در این نوشته گفته شده رو آماده کنید و ببرید به نمایندگی فروش.

 14. مسلم گفته:

  سلام.من سال ۹۰ماشین خریدم واز اون موقع هم به نام خودم هس ولی برگ سبز با کمپانی رو گم کردم تو روزنامه کثیرالانتشار آگهی دادم بعد از ۱۰روز ک گذشت برگ سبز ماشین از راهنمایی تحویل گرفتم حالا برای سند کمپانی چیکار کنم باید به خود شرکت خودروسازی مراجعه کنم یا به نمایندگی خودمم تو شهرستان زندگی میکنم

 15. خدیجه مومنی گفته:

  سلام ببخشید من برگه کمپانی و برگ سبز ماشین رو گم کردم ولی وکالت فروش و قطعی دارم فقط تعویض پلاک نکردم .در حال حاضر برای گرفتن سند کمپانی باید چه اقدامی کنم و خودم میتوانم سند را بگیرم یا مالک قبلی حتما باید حضور داشته باشد

 16. خدیجه مومنی گفته:

  سلام من برگ سبز به نامم نیست چون فک پلاک نکردم ولی وکالت دارم برای گرفتن برگ سبز و سند کمپانی اول باید چه اقدامی بکنم

 17. پیام گفته:

  سلام
  من سال ۹۴ سمند فروختم
  برگ سبز و ملاک بنام خریدارفعلیه
  ولی سند نزدم بخاطر اینکه پلیس میگفت نیاز نیست
  حالا هم دسترسی به مالک قبلی که واسه ۸ سال پیشه ، ندارم
  حالا مالک فعلی میخواد بفروشه ، خریدار فعلی میگه باید سند بزنی
  من الان چه باید بکنم ؟

 18. محمد آقا تنهایی گفته:

  سلام
  من یه ماشین خریدم هشت ماه پیش الان هر کاری میکنم صاحب اصلی که پلاک و سند به نامشه پیدا نمیکنم برگه کمپانی هم نداره بنظر شما چکار میتونم انجام بدم تا به نامم بشه