آیا خودمان می توانیم برند ثبت کنیم؟

هر شخص حقیقی یا حقوقی که در امور تجاری و بازرگانی محصولی به بازار عرضه می کند می تواند برند و نشان تجاری مختص به محصول خود را ثبت نماید. شرط این کار این است نشانی که برای محصول خود انتخاب می کند یکتا بوده و مشابه آن در بازار موجود نباشد.

چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

شما با ثبت برند خود حق استعمال انحصاری آن را برای خود مهیا می کنید. این بدین معنی است که هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نمی تواند از نام برند و نشان تجاری شما یا علامتی مشابه آن برای معرفی محصول خود استفاده کند تا مشتریان شما را گمراه کرده و به سمت محصول خود جذب کند.

ثبت برند تاثیر زیادی در معرفی محصولات شما خواهد داشت و راه را برای تبلیغات محصولتان هموارتر خواهد کرد.

ثبت برند می تواند برای سهام داران ارزش افزوده به همراه داشته باشد. ضمن این که شما با یک برند ثبت شده می توانید به راحتی از وام ها و تسهیلات بانک ها و موسسات مالی بهره مند شوید.

 

ثبت برند کدامیک از محصولات از لحاظ قانونی الزامیست؟

در کشور ما این محصولات عبارتند از:

  • تمامی داروهای پزشکی و طبی
  • تمامی مواد غذایی و خوراکی هایی که در بسته بندی های خاص و در بسته عرضه می شوند.
  • تمامی نوشیدنی ها و نوشابه های گاز دار
  • تمامی لوازم آرایشی و بهداشتی که مستقیما بر روی پوست استعمال می شوند.

 

این محصولات چه تولیدات داخلی باشند و چه از کشورهای خارجی وارد شوند باید پیش از هرکاری برند خود را در ایران یا سازمان جهانی ثبت برند به ثبت برسانند.

بنابراین در سایر محصولات هیچ اجباری برای ثبت برند وجود نخواهد داشت اما اگر برندی مورد سوء استفاده قرار بگیرد تمامی مسئولیت های آن به عهده ی مالک برند خواهد بود و از نظر قانونی خسارت های وارده عملا قابل جبران نخواهد بود.

 

 

آیا خودمان به تنهایی و بدون کمک گرفتن از وکلا و شرکت های حقوقی می توانیم برند خود را ثبت کنیم؟

بله . در واقع در هیچ کجای قانون الزامی برای استفاده از وکیل برای امور ثبتی و همچنین ثبت برند مطرح نشده است؛ لذا هر شخص حقیقی یا حقوقی با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می تواند نسبت به ثبت برند خود اقدام کند. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که نداشتن اطلاعات حقوقی کافی می تواند روند کار شما را به شدت کند کرده و همچنین هزینه هایی چندین برابر بیش تر از هزینه های واقعی برای شما ایجاد کند. به همین دلیل توصیه ی اکید ما بر کمک گرفتن از یک شرکت حقوقی با سابقه ی کافی در این زمینه است کما این که امروزه خیلی از شرکت ها امور ثبتی و ثبت برند را به صورت کاملا آنلاین انجام می دهند که این موضوع کار را برای شما بسیار راحت می کند.برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمین به وب سایت ما به آدرس  www.asansabt.ir مراجعه کنید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید . سوالات خود را مطرح کنید و در کوتاه ترین زمان پاسخ دقیق و جامع به سوالتان را دریافت کنید.

 

چگونه برند خود را ثبت کنیم؟

مدارک مورد نیاز که لازم است اسکن آن ها را در سایت بارگذاری کنید عبارتند از :

برای اشخاص حقیقی : کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی مجوز فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی. لازم به ذکر است در صورتی که نشان تجاری شما شامل حروف لاتین باشد لازم است اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و کپی کارت بازرگانی خود را نیز در سایت قرار دهید.

 

برای اشخاص حقوقی: کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (نباید بیش تر از دو سال از آخرین تغییرات شرکت گذشته باشد.)، کپی مجوز فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی، لازم به ذکر است در صورتی که نشان تجاری شما شامل حروف لاتین باشد لازم است اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و کپی کارت بازرگانی خود را نیز در سایت قرار دهید.

 

نهایتا پس از طی مراحل ثبت نام، سامانه یک کد رهگیری در اختیار شما قرار خواهد داد. شما از طریق این کد می توانید با کارشناس مربوطه از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ارتباط بوده و فرآیند ثبت را پیگیری کنید. در این فرآیند لازم است که اگر از نظر کارشناس ایراداتی برای ثبت برند شما وجود داشت آن ها را رفع کنید. پس از تایید نهایی مدارک شما توسط کارشناس مربوطه دو نسخه قرارداد به آدرس شما ارسال می شود. شما می بایست هر دو نسخه ی قرارداد را امضا کرده و یکی از نسخه ها را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مرکز پست کنید. پس از دریافت مدارک مراحل ثبت برند شما در سازمان آغاز خواهد شد. بررسی درخواست شما بر اساس اولویت زمان ثبت خواهد بود بنابراین مراجعه حضوری شما به اداره ی ثبت اسناد و املاک کشور تاثیر مثبتی بر تسریع روند کار شما نخواهد گذاشت.

پس از انجام این کارها در صورتی که در نام و تصویر برند شما مشکل و یا مغایرتی وجود نداشته باشد سازمان اجازه ی انتشار آگهی مربوطه را صادر می کند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

Check Also

مدارک لازم جهت ثبت برند

ثبت برند هویت تجاری هر محصول را برند می گویند. در واقع برند ها شامل یک …

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال