تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند چیست؟

ثبت شرکت و ثبت برند دو عمل کاملا مجزاست که امروزه به صورت اینترنتی و آنلاین در اداره ی ثبت شرکت ها انجام می پذیرد. ثبت شرکت و ثبت برند شامل شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر هستند اما پیش از پرداختن به این موضوع لازم است کمی درباره ثبت شرکت و ثبت برند و مزایای ثبت شرکت و برند به صحبت بپردازیم. با ما در این مقاله همراه باشید تا به تفاوت این دو مقوله بیشتر آشنا شوید.

شما می توانید شرکت خود را برای مدت زمانی نامحدود به ثبت برسانید و از مزایای آن به طور مستمر استفاده کنید. هر شرکت می تواند صاحب یک و یا چند برند و نشان تجاری باشد تا از طریق آن ها از خدمات و محصولات خود حمایت کرده و آن ها را به بهترین نحو به خریداران معرفی و عرضه کند. بر خلاف ثبت شرکت، ثبت برند تجاری محدود به مدت زمانی شامل ۱۰ سال است و پس از آن لازم است که این زمان تمدید گردد.

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند با بررسی دلیل ثبت

ما در این قسمت می خواهیم تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند را با بررسی دلایل ثبت هر کدام از آن ها برای شما توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید تا با هم به یک نتیجه ی منطقی و درست از هر کدام برسیم.

چرا باید شرکت خود را ثبت کنیم؟

ثبت شرکت می تواند مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

 • شما با ثبت شرکت خود شخصیتی حقوقی خواهید داشت و از این طریق می توانید در مزایدات و مناقصات بزرگتر و با مبالغ بالاتر شرکت کنید.
 • با داشتن یک شرکت ثبت شده می توانید از وام های بانکی با مبالغ بالا و تسهیلات بانکی بهره ببرید.
 • می توانید مالیات کم تری بپردازید؛ چرا که مالیات محاسبه شده برای شما توسط اداره ی مالیات بر درآمد شرکت ها بسیار کم تر از این مقدار در اداره ی مالیات بردرآمد مشاغل و اصناف خواهد بود.
 • نقل و انتقالات سهام شرکت و شرکای شما بسیار قانونمندتر خواهند بود. هیچ یک از شرکا نمی توانند بدون طی روند قانونی و موافقت شما از شراکت خود صرف نظر کنند.
 • و…

چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

 • ثبت برند و نشان تجاری نقش به سزایی در معرفی محصولات و خدمات شما خواهد داشت.
 • شما با ثبت برند راه را برای هرگونه سوء استفاده از نام و علامت تجاری خود می بندید. بر طبق این اصل هیچ کس نمی تواند از نشان تجاری شما و یا نشان هایی که تا حدی شبیه نشان شماست و ممکن است مشتریان را به اشتباه بیندازد استفاده کند.
 • ثبت برند می تواند برای سهام داران باعث ایجاد ارزش افزوده شود و نهایتا درآمد شرکت را افزایش دهد.
 • ثبت برند هم چنین می تواند در گرفتن وام ها و تسهیلات بانکی و موسسات مالی بسیار موثر باشد.
 • و…

مراحل ثبت شرکت چیست؟

برای اینکه شرکت خود را ثبت کنید، ابتدا لازم است که سهامداران و درصد سهام هریک از آن ها کاملا مشخص شود. پس از آن باید نامی مناسب شامل سه کلمه برای شرکت انتخاب شود. موضوع فعالیت شرکت باید مشخص شود و در صورت نیاز مجوزهای مربوطه اخذ شود. نشانی دفتر مرکزی و شعب احتمالی به همراه کدپستی مشخص شود. (ذکر این نکته حائز اهمیت است که در این مرحله نیازی به مکانی اداری برای شرکت نیست). در نهایت باید مدیران شرکت، بازرسین و کسانی که حق امضا دارند مشخص شده و برای گرفتن سوء پیشینه اقدام کنند. مدارک این اشخاص نیز باید توسط وکیل دادگستری و یا دفاتر اسناد رسمی برابر اصل شود.

پس از انجام تمامی این مراحل شما می توانید با مراجعه به سایت ثبت شرکت ها و تکمیل فرآیند ثبت، اقدام به ثبت شرکت خود کنید.

مراحل ثبت برند چیست؟

مدارکی که برای ثبت کردن برند لازم دارید:

برای اشخاص حقیقی : کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی مجوز فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی. لازم به ذکر است در صورتی که نشان تجاری شما شامل حروف لاتین باشد لازم است اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و کپی کارت بازرگانی خود را نیز در سایت قرار دهید.

برای اشخاص حقوقی: کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (نباید بیش تر از دو سال از آخرین تغییرات شرکت گذشته باشد.)، کپی مجوز فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی، لازم به ذکر است در صورتی که نشان تجاری شما شامل حروف لاتین باشد لازم است اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و کپی کارت بازرگانی خود را نیز در سایت قرار دهید.

نتیجه کلی از تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند را می توان به شرح زیر بیان کرد:
 • شما می توانید برای یک شرکت یک و یا چندین برند را به ثبت برسانید.
 • یک شرکت برای مدت نامحدود به ثبت می رسد در حالی که برند برای مدت محدود ده ساله ثبت می شود و پس از آن می توان دوباره آن را تمدید کرد و یا بنابر لزوم برند جدیدی را برای شرکت به ثبت رساند.
 • شرکت ثبت شده قابل واگذاری است و پس از فوت صاحب شرکت به ورثه منتقل می شود اما برند تجاری تحت هیچ شرایطی قابل انتقال نیست.
 • برخلاف شرکت، به برند تجاری هیچ گونه مالیات و عوارضی تعلق نمی گیرد.

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
2 (3 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

Check Also

چرا ثبت شرکت ضرورت دارد؟

اصلا چرا باید به فکر ثبت شرکت باشم؟ به این خاطر که با ثبت شرکت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال