تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند
تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند چیست؟

ثبت شرکت و ثبت برند دو عمل کاملا مجزاست که امروزه به صورت اینترنتی و آنلاین در اداره ی ثبت شرکت ها انجام می پذیرد. ثبت شرکت و ثبت برند شامل شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر هستند اما پیش از پرداختن به این موضوع لازم است کمی درباره ثبت شرکت و ثبت برند و مزایای ثبت شرکت و برند به صحبت بپردازیم. با ما در این مقاله همراه باشید تا به تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند پی ببریم.

شما می توانید شرکت خود را برای مدت زمانی نامحدود به ثبت برسانید و از مزایای آن به طور مستمر استفاده کنید. هر شرکت می تواند صاحب یک و یا چند برند و نشان تجاری باشد تا از طریق آن ها از خدمات و محصولات خود حمایت کرده و آن ها را به بهترین نحو به خریداران معرفی و عرضه کند. بر خلاف ثبت شرکت، ثبت برند تجاری محدود به مدت زمانی شامل ۱۰ سال است و پس از آن لازم است که این زمان تمدید گردد.

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند با بررسی دلیل ثبت

ما در این قسمت می خواهیم تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند را با بررسی دلایل ثبت هر کدام از آن ها برای شما توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید تا با هم به یک نتیجه ی منطقی و درست از هر کدام برسیم.

چرا باید شرکت خود را ثبت کنیم؟

ثبت شرکت می تواند مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

 • شما با ثبت شرکت خود شخصیتی حقوقی خواهید داشت و از این طریق می توانید در مزایدات و مناقصات بزرگتر و با مبالغ بالاتر شرکت کنید.
 • با داشتن یک شرکت ثبت شده می توانید از وام های بانکی با مبالغ بالا و تسهیلات بانکی بهره ببرید.
 • می توانید مالیات کم تری بپردازید؛ چرا که مالیات محاسبه شده برای شما توسط اداره ی مالیات بر درآمد شرکت ها بسیار کم تر از این مقدار در اداره ی مالیات بردرآمد مشاغل و اصناف خواهد بود.
 • نقل و انتقالات سهام شرکت و شرکای شما بسیار قانونمندتر خواهند بود. هیچ یک از شرکا نمی توانند بدون طی روند قانونی و موافقت شما از شراکت خود صرف نظر کنند.
 • و…

چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

 • ثبت برند و نشان تجاری نقش به سزایی در معرفی محصولات و خدمات شما خواهد داشت.
 • شما با ثبت برند راه را برای هرگونه سوء استفاده از نام و علامت تجاری خود می بندید. بر طبق این اصل هیچ کس نمی تواند از نشان تجاری شما و یا نشان هایی که تا حدی شبیه نشان شماست و ممکن است مشتریان را به اشتباه بیندازد استفاده کند.
 • ثبت برند می تواند برای سهام داران باعث ایجاد ارزش افزوده شود و نهایتا درآمد شرکت را افزایش دهد.
 • ثبت برند هم چنین می تواند در گرفتن وام ها و تسهیلات بانکی و موسسات مالی بسیار موثر باشد.
 • و…

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند با بررسی مراحل ثبت

ما در این قسمت یعنی قسمت دوم میخواهیم تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند را از نظر مراحل و نحوه ی ثبت هر کدام از آن ها بررسی کنیم. با ما همراه باشید و با مراحل هر کدام آشنا شوید و به تفاوت این دو پی ببرید.

مراحل ثبت شرکت چیست؟

برای اینکه شرکت خود را ثبت کنید، ابتدا لازم است که سهامداران و درصد سهام هریک از آن ها کاملا مشخص شود. پس از آن باید نامی مناسب شامل سه کلمه برای شرکت انتخاب شود. موضوع فعالیت شرکت باید مشخص شود و در صورت نیاز مجوزهای مربوطه اخذ شود. نشانی دفتر مرکزی و شعب احتمالی به همراه کدپستی مشخص شود. (ذکر این نکته حائز اهمیت است که در این مرحله نیازی به مکانی اداری برای شرکت نیست). در نهایت باید مدیران شرکت، بازرسین و کسانی که حق امضا دارند مشخص شده و برای گرفتن سوء پیشینه اقدام کنند. مدارک این اشخاص نیز باید توسط وکیل دادگستری و یا دفاتر اسناد رسمی برابر اصل شود.

پس از انجام تمامی این مراحل شما می توانید با مراجعه به سایت ثبت شرکت ها و تکمیل فرآیند ثبت، اقدام به ثبت شرکت خود کنید.

مراحل ثبت برند چیست؟

ثبت برند نیز به صورت اینترنتی و آنلاین صورت می پذیرد. کافیست به سایت مراجعه کرده و فرآیند ثبت برند را تکمیل کنید.

برای ثبت کردن برند لازم است مدارکی در سایت بارگذاری شود که این مدارک به شرح زیر است:

برای اشخاص حقیقی : کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی مجوز فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی. لازم به ذکر است در صورتی که نشان تجاری شما شامل حروف لاتین باشد لازم است اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و کپی کارت بازرگانی خود را نیز در سایت قرار دهید.

برای اشخاص حقوقی: کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (نباید بیش تر از دو سال از آخرین تغییرات شرکت گذشته باشد.)، کپی مجوز فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی، لازم به ذکر است در صورتی که نشان تجاری شما شامل حروف لاتین باشد لازم است اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و کپی کارت بازرگانی خود را نیز در سایت قرار دهید.

نتیجه گیری کلی در ارتباط با ثبت برند و ثبت شرکت

نتیجه کلی از تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند را می توان به شرح زیر بیان کرد:

 • شما می توانید برای یک شرکت یک و یا چندین برند را به ثبت برسانید.
 • یک شرکت برای مدت نامحدود به ثبت می رسد در حالی که برند برای مدت محدود ده ساله ثبت می شود و پس از آن می توان دوباره آن را تمدید کرد و یا بنابر لزوم برند جدیدی را برای شرکت به ثبت رساند.
 • شرکت ثبت شده قابل واگذاری است و پس از فوت صاحب شرکت به ورثه منتقل می شود اما برند تجاری تحت هیچ شرایطی قابل انتقال نیست.
 • برخلاف شرکت، به برند تجاری هیچ گونه مالیات و عوارضی تعلق نمی گیرد.

 

Check Also

برند لاتین-ثبت برند لاتین-ثبت برند

چگونه برند لاتین ثبت کنیم؟

برند چیست؟ در واقع برند وسیله ای است که برای بازریابی هرچه قوی تر محصولات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *