ثبت شرکت در اراک

ثبت شرکت در اراک

شهر اراک یک منطقه‌ی بسیار استراتژیک است، از وضعیت جغرافیایی بگیرید تا منطقه و تاریخ و صنایع مادر موجود در این شهر همه چیز گواه یک منطقه‌ی استراتژیک برای درآمدزایی را می‌دهد. تمام این عوامل دست به دست هم داده است تا شهر اراک مبدل به یک کلان‌شهر اقتصادی و صنعتی شود. حال با آکادمی آسان ثبت همراه باشید و با ثبت شرکت در اراک آشنا شوید …وضعیت قرار گیری استان مرکزی که در چهارراه استان‌های شرقی و غربی و شمالی و جنوبی قرار گرفته از یک طرف، و  نزدیکی به پایتخت و دارا بودن منابع گوناگون و دانشگا‌های معتبر از طرف دیگر باعث شده است این شهر یک شهر مهاجر پذیر بالقوه شود و کسانی که به فکر ثبت شرکت در اراک هستند بر اجرای تصمیم خود مصمم‌تر شوند. جمعیت انبوه و جوان این شهر از طرف دیگر یک نقطه‌ی اتکا برای صنایع این شهر هستندکه می‌تواند برای ساماندهی اهداف و داشتن نتایج بزرگ بسیار پراهمیت باشند.

ثبت شرکت در اراک و شرکت تضامنی

بسته به انواع فعالیت‌هایی که در اراک موجود است، شما می‌توانید شرکت مورد نظر خود را انتخاب و سپس ثبت نمایید. شرکت‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها ویژگی خاص خود را دارند. در این مقاله سعی داریم تا نحوه‌ی ثبت شرکت تضامنی را در اراک برای شما معرفی کنیم.

شرکت تضامنی چیست؟

شرکت تضامنی، به شرکتی گفته می‌شود که تحت عنوان مخصوصی برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی(تضمینی) تشکیل می‌شود. این شرکت به نوعی فعالیتی است که در آن تضمینی برای امور و مسایلی که رخ می‌دهد وجود دارد. قانون این گونه شرکت‌ها بدین صورت است که  اگر دارایی و سرمایه ی شرکت برای تأدیه‌ی تمام قروض کافی نباشد، هر یک از شریکان  مسئول پرداخت تمام قروض شرکت هستند.

بدین ترتیب  هر قراری که بین شریکان این شرکت برخلاف این موضوع، صورت بگیرد در مقابل اشخاص ثالث، بی اثر خواهد بود و آنها مجبور به بازپرداخت دیون، و قرض‌ها هستند.

در این مرحله توجه داشته باشید که باید بسیار به افرادی که به عنوان شریک انتخاب می‌کنید، دقت داشته باشید چون در صورت وجود بدهی در شرکت طلب کار می‌تواند طلب خود را از هر کدام از شریکان شرکت مطالبه کند و این موضوع حائز اهمیت است که  مطالبه طلب از یکی از شرکاء مانع پیگیری و درخواست طلب از دیگر شرکاء نمی باشد. یعنی طلبکار از نظر قانونی می‌تواند به سراغ تک تک شریکان برود و ادعای بازپرداخت طلب خود را داشته باشد.

راه چاره چیست؟ در این مواقع شریکی که طلب بستانکاران را پرداخته، می تواند به یکی از شرکاء خود مراجعه و سهم زیان آنها را به تناسب سرمایه ای که در شرکت داشته اند وصول نماید با توجه به  این شرایط این نوع از شرکت  از نظر مشتریان  و کسانی که برای کارهای تجاری به آنها مراجعه می‌کنند درای اعتبار زیادی است. پس باید در انتخاب شریکان شرکت بسیار دقت کنید.

در نام شرکت تضامنی باید عبارت «شرکت تضامنی» ‌و حداقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود. به عنوان مثال «شرکت تضامنی منصوری » به عبارت دیگر می توان گفت که اگر نام برخی مالکان شرکت در نام شرکت قید شده باشد، شرکت تضامنی محسوب می‌شود.

خصوصیات شرکت تضامنی

اگر قصد ثبت شرکت تضامنی در اراک را دارید به این موارد توجه کنید:

 • شرکت نامه در ثبت شرکت تضامنی و اداره‌ی این شرکت بسیار حائز اهمیت است و قابل تغییر نیست مگر بنا به نظر تمامی شرکاء
 • سرمایه‌ی شرکت تضامنی اعم از نقدی یا غیر نقدی (دارایی‌های منقول و غیرمنقول) باید به طور کامل پرداخت شود و دررابطه با تقویم سهم الشرکه غیر نقدی شرکت تضامنی قانون مقررات خاصی وجود  ندارد زیرا در این نوع شرکت خود شریکان شرکت مسئول کمبود سرمایه هستند و اگر سرمایه غیر نقدی یکی از شریکان شرکت تضامنی کمتر از میزان واقعی آن اعلام شود در واقع سایر شریکان به ضرر خود اقدام کرده اند . « شرکت تضامنی وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقدی تأدیه و سهم الشرکه غیر نقدی تقویم و تسلیم شده باشد»(ماده۱۱۸ )
 • در هنگام ثبت  نام شرکت تضامنی باید نام شرکت تضامنی به همراه حداقل نام یکی از شریکان و همچنین نام دیگر شریکان با عنوان‌هایی مانند “و شرکاء ویا برادران و….” قید شود مانند نمونه هایی مثل : « شرکت تضامنی اصغرپور وبرادران » یا « شرکت تضامنی محمدی و شرکاء »
 • بدین نکته باید توجه کنید که اشاره به تضامنی بودن جدا از اینکه نشان دهنده‌ی شخصیت حقوقی شرکت است و آن را از نام شرکائی که نام برده شد متمایز می نماید ، به نفع خود شرکت تضامنی است است؛ زیرا نشان دهنده اعتبار و معرف ضمانت شرکاء است.
 • در صورتی فوت یا خارج شدن یکی از شرکای شرکت باید سریعا نسبت به خارج کردن نام او از مدارک شرکت و یا جایگزین کردن آن اقدام نمود.
 • در رابطه با میزان سرمایه، سود و زیان باید اشاره کرد که منفعت شرکاء به میزان سهم الشرکه آنهاست «در شرکت تضامنی منافع به نسبت سهم الشرکه بین شرکاء تقسیم می شود» (قسمت اول ماده۱۱۹ ) «در روابط بین شرکاء مسئولیت هر یک از آنها در تأدیه قروض شرکت به نسبت سرمایه خواهد بود». (ماده ۱۲۴ )

مراحل ثبت شرکت تضامنی در اراک :

برای ثبت شرکت در اراک از نوع تضامنی باید این مراجل را انجام دهید:

۱-شرکتنامه شرکت تضامنی مطابق قانون باید تنظیم شود

{برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ثبت شرکت تضامنی در اراک با مشاوران سایت آسان ثبت تماس حاصل فرمایید}

۲-تمام سرمایه نقدی تأدیه و سهم الشرکه غیر نقدی تماماً تقویم و تحویل شده باشد.

توجه: در قانون معمولا  برای شرکت تضامنی نیازی به اساسنامه تعریف نشده است اما در صورت وجود قراری بین شرکاء در صورت نیاز در اساسنامه قید می‌شود زیرا در اساسنامه شرکت تضامنی امور اساسی درج می شود مواردی مانند

 • نام شرکت (اینکه نام کدام شریک در نام شرکت وارد شود)
 • موضوع شرکت(بازرگانی، تجاری، صادرات و واردات….)
 • مدت فعالیت شرکت (دو ساله، سه ساله)
 • میزان سرمایه‌ی نقدی و یا غیر نقدی هریک از شرکاء با درج نام شرکاء،
 • شرایط تقسیم سود و زیان ( میزان درصدها در این قسمت مشخص می‌گردد)
 • قوانین مربوط به فوت شرکاء و یا انحلال شرکت به هر دلیل (در این مورد قبل از هر تصمیم گیری با مشاور حقوقی تماس بگیرید )

1 دیدگاه برای “ثبت شرکت در اراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *