ثبت شرکت در قزوین

ثبت شرکت در قزوین

شهر قزوین با دارا بودن یک تاریخ کهن و همچنین پیشرفتی دوچندان در عصر معاصر تبدیل به یک قطب بسیار مهم در کشور شده است از سویی دیگر صنایع دستی و محصولات کشاورزی تولید شده در قزوین به نوبه‌ی خود بسیار مرغوب هستند و به همین علت بازدیدکنندگان از قزوین همیشه با دست پر به سمت خانه برمی گردند. حا با آکادمی آسان ثبت همراه باشید و با ثبت شرکت در قزوین آشنا شوید …

ثبت شرکت در قزوین

یکی از بهترین شرکت‌ها بسته به نیاز شهر قزوین، شرکت‌های تعاونی هستند، شرکت های  تعاونی به شرکت‌هایی گفته می‌شوند که هدف آن با متمایز از سایر شرکت‌هاست بدین علت که در شرکت‌های سهامی عام و خاص و نسبی و غیره عمده‌ی فعالیت به منظور رسیدن به سود و منافع مالی است در حالی که هدف اصلی  در شرکت های تعاونی کمک به بهبود وضع اقتصادی و رفاه شرکاء و تامین حوائج و نیازمندی های مخصوص آن ها است.

ساختار شرکت تعاونی چگونه است؟

در تعاونی‌ها که یک نوع شرکت  مابین اشخاص حقیقی هستند، هدف فعالیت در امور مرتبط با تولید و توزیع در جهت اهداف مصرح در قانون بخش تعاونی است.

تعاونی‌ها که با هدف کمک به بهبود وضع اقتصادی تشکیل می‌شوند، بیشتر در زمانی که که وضع اقتصادی آشفته و نامساعد باشد مانند اوقاتی که  به‌علت تورم و گرانی قدرت خرید مردم کم تر از سابق است، تشکیل می‌شوند و تعاونی‌ها برای ارائه خدمات و تولید و امکانات رفاهی،اقشار کم درآمد را تحت پوشش خود قرار می دهد.

ولی این مغایرتی با کسب منفعت مادی از این تعاونی‌ها ندارد. ولی هدف اصلی تعاونی ها تنها کسب درآمد و منفعت مالی نیست.

مطمئنا نمونه‌های متفاوتی از تعاونی‌ها را با عناوینی چون تعاونی روستایی و تعاونی دامداری دیده‌اید. هدف اصلی آن ها کمک و ارایه‌ی خدمات مناسب از قبیل دادن اجناس و اشیا به اصناف مختلف است یک مثال خوب در این مورد، شرکت های تعاونی کشاورزی هستند که برای تهیه بذر مرغوب و تهیه سموم و کود برای روستاییان و کشاورزانی که بنیه مالی آن ها خوب نیست تشکیل می شود .

انواع شرکت‌های تعاونی ( ثبت شرکت در قزوین )

شرکت‌های تعاونی به دو بخش عمده‌ی تعاونی‌های تولید و تعاونی‌های توزیع تقسیم می‌شوند

شرایط عضویت در شرکت‌های تعاونی چیست؟

بعد از ثبت شرکت تعاونی نوبت به عضویت در تعاونی‌ها می‌شود برای عضویت در تعاونی‌ها این موارد را باید رعایت کرد.

 • داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • عدم ممنوعیت قانونی و حجر و ورشکستگی به تقصیر.
 • عدم سابقه ارتشاء ، اختلاس و کلاهبرداری. (این مدارک را می‌توانید از طریق مراجع قانونی کسب کنید)

{جهت مشاوره در زمینه‌ی ثبت شرکت در قزوین و ثبت شرکت‌های تعاونی با مشاورین آسان ثبت تماس حاصل فرمایید.}

 • درخواست کتبی عضویت و تعهد رعایت مقررات اساسنامه تعاونی.
 • عدم عضویت در تعاونی مشابه.(به عنوان مثال شما نمی‌توانید در دو تعاونی مسکن حضور داشته باشید)
 • اعضای تعاونی در کلیه امور تعاونی طبق اساسنامه حق نظارت داشته و مکلف به وظایف و مسئولیت هایی هستند که در حدود قوانین و مقررات تعهد کرده اند عمل کنند.
 • در مورد مسئولیت های مالی هریک از اعضا که در شرکت های تعاونی حضور دارند باید بدانند که این مسئولیت تنها محدود به میزان سهم آنها بستگی دارد مگر آنکه در اساسنامه ترتیب دیگری شرط شده باشد.
 • خروج هریک از اعضا از تعاونی اختیاری و بلامنع است
 • در صورت خروج هر کدام از اعضای متخصص قوانینی وجود دارد که در آن این متخصصین باید  حداقل شش ماه قبل از استعفای خود مراتب را  به صورت کتبی به اطلاع تعاونی برسانند. در صورتی که خروج عضو موجب ضرری برای تعاونی باشد ، وی ملزم به جبران است.

مبانی اداره‌ی شرکت تعاونی

الف-مجمع عمومی

ب-هیات مدیره

ج-بازرس

در ادامه‌ی روند ثبت شرکت در قزوین به توضیح وظایف هر یک از ارکان یک تعاونی می‌پردازیم.

وظایف مجمع عمومی در تعاونی چیست؟

ساختار مجمع عمومی که بالاترین مرجع اتخاذ تصمیم در یک تعاونی به شمار میآید  از تمامی اعضا و یا نمایندگان تام الاختیار آنها به صورت عادی و فوق العاده تشکیل خواهد شد نحوه‌ی رای گیری بدین شکل است که  هر عضو بدون در نظر گرفتن تعداد سهام( شخصی که یک سهم دارد با شخصی که صد سهم دارد تفاوتی ندارد) دارای یک حق رأی خواهد بود.

زمان تشکیل مجمع عمومی عادی سالی یک بار  به صورت حداقل است. و این مجمع پس از پایان سال مالی جهت انجام وظایف قانونی خود تشکیل خواهد شد وظایف و اختیارات مجمع عمومی عبارت است از:

 • انتخاب هیئت مدیره و بازرس یا بازرسان برای مدت دوسال.(بعد از دو سال می‌توان این سِمت‌ها را تغییر داد)
 • در مجمع به ترازنامه رسیدگی می‌شود و درباره‌ی ترازنامه و حساب سود و زیان و سایر گزارش های مالی هیئت مدیره تصمیماتی گرفته می‌شود.
 • خط مشی و برنامه تعاونی و تصویب بودجه جاری و سرمایه گذاری و اعتبارات و وام های درخواستی وسایر عملیات مالی به پیشنهاد هیئت مدیره بررسی و تعیین می‌شود.
 • نسبت به افزایش و یا کاهش سرمایه در حدود قوانین و مقررات تصمیم گیری خواهد شد.
 • نسبت به ذخایر و پرداخت سود و مازاد درآمد و تقسیم آن طبق اساسنامه‌ی شرکت تعاونی که در ابتدای ثبت شرکت صورت پذیرفته است تصمیمی اتخاذ خواهد شد.
 • مقررات و دستورالعمل های داخلی تعاونی تصویب خواهد رسید.
 • در مورد سایر وظایفی که قوانین و مقررات برعهده مجمع عمومی قرار می دهد. بحث و بررسی صورت خواهد پذیرفت

در ادامه‌ی روند ثبت شرکت در قزوین با ما همراه باشید…

ویژگی ‌های مجمع عمومی فوق العاده در تعاونی

مجمع عمومی فوق العاده چند ویژگی مهم دارد که بدین شرح است:

 • علت تشکیل مجمع عمومی تعاونی‌ها به منظور تغییر مواد اساسنامه ، تصمیم گیری نسبت به عزل یا قبول استعفای هیئت مدیره و انحلال یا ادغام تعاونی است.
 • مجمع عمومی فوق العاده بنا به تقاضای کتبی حداقل یک سوم اعضاء تعاونی و یا اکثریت مطلق اعضاء هیئت مدیره و یا بازرس یا بازرسان با حضور حداقل دو سوم اعضاء کل مجمع تشکیل می شود.
 • در تعاونی های بیش از پانصد نفر عضو در صورتی که بار اول یا بار دوم  و سوم اعضاء تشکیل نشود ، بار دوم با نصف به علاوه یک رسمیت خواهد داشت. در صورتی که هیئت مدیره ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به تشکیل مجمع عمومی فوق العاده اقدام ننماید ، وزارت تعاون نسبت به تشکیل مجمع عمومی اقدام خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *