ثبت شرکت دانش بنیان

شرکت هایی که در زمینه ی گسترش و کاربرد اختراع، نوآوری، تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات)  در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده بالا فعالیت می کنند، شرکت دانش بنیان محسوب می شوند. (ماده ۲ قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان) . …

محصولات مورد نظر باید در  حوزه‌ های کالاها و خدمات دانش‌ بنیان و نظارت بر کالا قرار بگیرند که شامل:

 • فناوری زیستی (پزشکی، کشاورزی، صنعتی و محیط زیست)
 • فناوری نانو (محصولات و مواد اپتیک و فوتونیک و مواد، قطعات و سامانه ها )
 • مواد پیشرفته ( فلزات، کامپوزیت ها، سرامیک ها، پلیمر ها)
 • الکترونیک و کنترل (میکروالکترونیک، قطعات، مدارها، سخت افزار کامپیوتر و سامانه ها)
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری
 • تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی، داروهای پیشرفته
 • مهندسی پزشکی، هوا فضا (پرنده ها، ماهواره ها، موشکها)
 • انرژی های نو (هسته ای و تجدید پذیر) می باشد.

طبق آیین نامه مصوب،شرکت های دانش بنیان ،اهدافی نظیر ، ترغیب هیئت علمی دانشگاه ها و واحدهای ‌پژوهشی برای فعالیت های بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد اعضای هیئت علمی، تجاری سازی یافته های  ‌پژوهشی، افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و واحدهای ‌پژوهشی موضوع کلی فعالیت دانش بنیان را دنبال می کنند

چگونگی ثبت شرکت دانش بنیان

پیش نیاز ثبت شرکت دانش بنیان در ابتدا ثبت یک شرکت، موسسه خصوصی یا تعاونی ثبت در اداره ثبت شرکت ها می باشد. پس از انجام این مرحله متقاضیان برای ثبت شرکت دانش بنیان و بهره مندی از مزایا باید در سامانه به آدرس http://www.daneshbonyan.ir   ثبت نام کرده و گزینش شوند. بعد از ثبت نام و گزینش، طرحشان به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می شود. فرم مخصوص شرکت های دانش بنیان را تکمیل نموده، و سپس آنرا به ستاد رسیدگی به طرح که هر دو ماه یکبار تشکیل می شود ارسال نمایید. سپس کالاهای تولید شده و خدمات دانش بنیان و یا برنامه تولید ارائه شده ارزیابی می شود تا شرکت ها بتوانند از مزایای قانونی و تسهیلات ویژه استفاده نمایند .

در این گزینش شرکت باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی که در ادامه به آن اشاره می کنیم، باشد و علاوه بر شاخص‌های عمومی، شرایط مشخص‌ شده در یکی از سه دسته شاخص ‌های اختصاصی را نیز دارا باشند

یکی از شاخص های عمومی به این صورت است که حداقل دو سوم از اعضای هیأت مدیره شرکت  دو مورد از شرایط ذیل را احراز کنند:

 • حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند
 • دارا بودن حداقل ۳ سال سابقه کاری یا علمی در زمینه ی فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی
 • دارای حداقل ۱ اختراع ثبت و ارزیابی شده در داخل کشور و یا یک اختراع بین‌ المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت

شرایط عمومی دیگر ثبت شرکت دانش بنیان:

 • حداقل نصف درآمد یک سال گذشته شرکت از فروش فناوری، کالا و یا خدمات دانش بنیان (شامل خدمات تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی مرتبط با فهرست کالاهای دانش ‌بنیان و خدمات تخصصی دانش‌ بنیان) و از طریق قرارداد باشد.
 • سابقه ۶ ماه پرداخت بیمه برای حداقل ۳ نفر از کارمندان شرکت

شرکت مورد نظر بایستی علاوه بر شاخص های عمومی ذکر شده از شرایط اختصاصی آن هم در یکی از دسته بندی های:

۱ شرکت تولید کننده کالاهای دانش بنیان

۲ شرکت های تحقیق و توسعه و خدمات طراحی مهندسی

۳ شرکت های ارائه دهنده خدمات تخصصی دانش بنیان

باشد.

اهداف شرکت دانش بنیان:

 • توسعه اقتصاد دانش محور
 • تحقق اهداف علمی کشور شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری
 • هم افزایی علم و ثروت شامل طراحی و تولید کالا و خدمات محصولات دانش بنیان به همراه ارزش افزوده بالا.

انواع مختلف شرکت های دانش بنیان:

الف- شرکت هایی که فقط اعضای هیات علمی دانشگاهی سهامدار و مالک آن هستند.

“در صورت دارا بودن کمتر از ۵۰ درصد سهام، شرکت خصوصی تلقی شده و می بایست تابع قانون تجارت باشد و در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد”

ب- شرکت هایی با مالکیت دانشگاه ها.

چنانچه سهام دانشگاه ۵۰% یا بیشتر باشد،شرکت دانش بنیان شرکتی دولتی است.(مهمترین اصل یک شرکت دانش بنیان دولتی در اصل خدمات علمی ،فنی و تحقیقاتی آن می باشد).

ثبت شرکت دانش بنیان نوپا

مواردی که در بالا ذکر شده، در خصوص شرکت های دانش بنیانی است که درآمد زایی داشته و نیز در حوزه دانش بنیان فعالیت کنند. ولی در خصوص دانش بنیان های نوپا شاخص های ارزش گذاری راحت تر و کمی ساده تر می باشد. در مورد این شرکت ها جهت ثبت نام در سامانه ارزیابی بایستی حداقل یک سال از تاریخ ثبت آن ها گذشته باشد و حداقل دو سوم از اعضای هیأت مدیره شرکت، حداقل دو مورد از شرایطی که در زیر آمده است را دارا باشند.:

 • حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند
 • حداقل ۱ سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی داشته باشند
 • دارای حداقل یک اختراع ثبت‌ شده ارزیابی شده داخلی یا یک اختراع بین ‌المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت باشند

شرکت دارای معادل ۳ نفر نیروی انسانی تمام‌ وقت باشد و یا شرکت‌ تولیدکننده کالا یا کالاهای دانش‌ بنیان، مطابق فهرست کالاهای دانش ‌بنیان مصوب کارگروه باشد که دانش فنی آن را بواسطه انتقال یا ایجاد دانش فنی، از طریق فعالیتهای تحقیق و توسعه نهادینه و بومی‌ سازی کرده باشد و یا شرکت دارای برنامه طراحی و تولید کالاهای دانش ‌بنیان باشد.

شرکت دارای عملکرد تحقیق و توسعه باشد.

بهتر است بدانید که حکم تایید شرکت های «دانش ‌بنیان نوپا» به مدت یک سال دارای اعتبار می باشد و برای دورِ مجدد هم تنها یک سال اعتبار دارد( جمعا ۲ سال).  .

مزایای ثبت شرکت دانش بنیان

شرکتها و مؤسسات دانش بنیان جهت فعالیتهای ثبت اختراع، کسب فناوری (دریافت حق امتیاز) و نمونه سازی می توانند ازتسهیلات قرض الحسنه صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده نمایند .همچنین این شرکتها و مؤسسات جهت فعالیتهای تا قبل از تولید صنعتی از قبیل هزینه اولیه تجهیز کارگاه و آماده سازی خط تولید، طراحی صنعتی، انجام آزمون و رفع اشکال، تولید آزمایشی و بازاریابی و نیز تأمین سرمایه در گردش می توانند از منابع صندوق استفاده نمایند.

صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای حمایت از طرح ها و شرکت های دانش بنیان بین ۳۰۰ میلیون تا ۵ میلیارد تومان تسهیلات تجاری سازی اعطا می کند. ۱۲ بانک و ۹ صندوق پژوهش و فناوری با صندوق نوآوری به منظور حمایت از تجاری سازی نوآوری ها همکاری می نمایند. یک تفاوت اساسی صندوق نوآوری و شکوفایی با بانک ها این است که نرخ سود تسهیلاتی که صندوق پرداخت می کند، ۵درصد کمتر از بانک ها و حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد است .

درآمدهای مشمول مالیات شرکتها و مؤسسات دانش بنیان ناشی از قرارداد ها و فعالیتهای تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان به مدت پانزده سال از پرداخت مالیات معاف هستند .همچنین شرکتها و مؤسسات دانش بنیان از پرداخت هزینه های عوارض و حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف می باشند.

شرکتها و مؤسسات دانش بنیان در اولویت استقرار در پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه علم و فناوری و مناطق ویژه اقتصادی می باشند.

اولویت واگذاری تمام یا بخشی از سهام مراکز و مؤسسات پژوهشی دولتی قابل واگذاری براساس ضوابط قانونی به شرکت های دانش بنیان می باشد.

در مناقصات قراردادهای پژوهشی، فناوری و تجاری سازی و عرضه کالاهای دانش بنیان ساخت داخل دستگاههای اجرایی حائز اولویت می باشند .

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است فهرست نیازهای فناورانه، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز دستگاه های اجرایی خود را به شرکتها و مؤسسات دانش بنیان نیز اعلام نماید .

بنیاد ملی نخبگان بر اساس طرح شهید تهرانی مقدم به منظور زمینه سازی همکاری مؤثر دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی مشمول ضوابط و مقررات بنیاد با شرکت های دانش بنیان، بخشی از حقوق دانش آموختگان برتر در مؤسسات و شرکت های دانش بنیان را تا سقف ۲ سال متقبل می گردد. این امر به منظور ساماندهی اشتغال دانش آموختگان برتر در حوزه های تخصصی جهت بهره مندی از توانایی های آنان در شرکت های دانش بنیان است.

حمایت های دولتی از شرکت های دانش بنیان

به مدت ۱۵ سال تمامی شرکت های دانش بنیان، از پرداخت مالیات، عوارض، ‌حقوقی گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *