صفر تا صد ثبت شرکت

دغدغه‌ی ثبت  شرکت یکی از موضوعات مهم  پیش روی کسب و کارهای جوان و اشخاصی است که استارتاپ‌های نوین را رهبری می‌کنند. اینکه چگونه یک شرکت برای خود داشته باشند، مراحل ثبت شرکت به چه صورت است و چگونه می‌توان فراز و نشیب‌های قانونی را به شکلی ساده و سریع به سرانجام رسانید؟ تبدیل به کوهی از سوالات گریز ناپذیر می‌شود که قصد داریم در این مقاله به تمامی آنها پاسخ دهیم.

ثبت شرکت چیست؟

هنگامی که می‌خواهیم ثبت شرکت را تعریف کنیم به دو کلمه برمی‌خوریم که هر کدام معنایی مستقل از هم دارند. اکنون هر کدام از این دو را تعریف خواهیم کرد.

در لغت‌نامه‌ی دهخدا معنای شرکت را شریک شدن , انباز گشتن و مشارکت اتحادی چند نفر برای غرض و یا نفعی خاص تعبیر کرده است.

اما از دیدگاه حقوقی با توجه به مندرجات مواد قانون مدنی و تجارت ایران ؛ شرکت از اجتماع ۲ یا چند نفر به صورت شریک ,  سهامدار یا موسس ( عضو ) در غالب یک قرارداد رسمی تشکیل می شود که این افراد در راستای رسیدن به اهداف مشترکشان ( تقسیم سود حاصل از سرمایه گذاری ) به فعالیت می پردازند.

شرکت به شکل یک  قرارداد است  که اشخاص حقیقی و یا  حقوقی ما بین خود به امضا می رسانند تا در چهارچوب خاصی از قوانین که به نام اساسنامه‌ی شرکت شناخته شده‌است عمل نمایند. این قرارداد یا شرکت می‌تواند شامل قوانین بین خود اعضا باشد و یا  به صورت تعامل با افراد و یا شرکت های دیگر باشد.

مزایای ثبت شرکت چیست؟

شاید از خود پرسیده باشید که چرا باید به فکر ثبت شرکت باشم؟ چرا باید وقت و انرژی بگذارم و به دنبال این باشم که یکسری مراحل قانونی را طی کنم تا شناخته شوم؟ جواب  این است که با ثبت شرکت مزایای زیادی به شما و شرکت شما تعلق خواهد گرفت. و یکی از اولین مزایای ثبت شرکت همان چیزی است که خود نیز پی به آن برده‌اید و آن شناخته شدن شما از منظر قانونی است.

می‌توان مزایای ثبت شرکت را در چند مورد زیر خلاصه کرد:

 • با ثبت شرکت یک روند اطمینان بخش به وجود می‌آید چون کلیه‌ی قراردادهایی که در شرکت چه به صورت قرارداد مابین شرکا و چه قراردادهای کاری منعقد خواهد شد باید ثبت شود. پس شما با مشکلاتی اعم از اینکه یکی از شرکا از یکی از قراردادها اظهار بی‌اطلاعی کند و یا بگوید “از وجود فلان اساسنامه و سند رسمی بی اطلاعم” مواجه نخواهید شد
 • ثبت شرکت یک وجهه‌ی قوی قانونی و شخصیتی به کسب و کار شما اعطا خواهد کرد چون مشتریان شما به طور حتم قبل از انعقاد هرگونه قرارداد می‌خواهند بدانند با چه کسی وارد معامله می‌شوند. شرکایی که در یک شرکت حضور دارند چه کسانی هستند؟ سرمایه‌ی شرکت به چه میزان است؟
 • ثبت شرکت یک ابزار قوی برای شفاف سازی حضور شما در دنیای تجارت و کسب و کار را فراهم می‌سازد؛ این نکته حائز اهمیت است که تمامی مواد مهم از قبیل انحلال شرکت، تغییر شرکت و … در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار به چاپ خواهد شد تا به استحضار مردم برسد و حتی این موضوع بعد از ثبت در مراجع قانونی قرار خواهد گرفت.
 • مطمئنا از نگاه عرفی نیز وجهه‌ی شخص یا اشخاصی که یک شرکت ثبت شده با رعایت تمام قوانین حقوقی و قانونی دارند بالاتر از کسانی است که هیچ پایگاه قانونی از آن خود ندارند. علت اشاره بدین موضوع از آن جهت است که در سال‌های اخیر متاسفانه سودجویی‌های زیادی از طریق طی ننمودن مراحل قانونی ثبت شرکت از سوی اشخاصی صورت گرفته است که مردم زیادی از آن صدمه دیده‌اند.

حال که به اهمیت و مزایای ثبت شرکت پی بردیم احتمالا برای شما این سوال پیش آمده است که چگونه یک شرکت را به ثبت برسانیم؟ و این پروسه دارای چه مراحلی می‌باشد.

مراحل ثبت شرکت

اگر خواهان ثبت شرکت هستید در اقدام نخست باید بدانید که درصدد ثبت چه نوع شرکتی هستید؟ انواع متفاوتی از شرکت‌ها وجود دارند که هر کدام دایره‌ی اقدام و حوزه‌ی عملکرد قانونی متفاوتی دارند که بستگی به زمینه‌ی کاری آنها دارد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که با توجه به نوع شرکتی که می‌خواهید ثبت کنید تعداد سهامداران و شریکان کاری شما نیز متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال در شرکت‌هایی که با  نوع شرکت با مسئولیت محدود به ثبت می‌رسند حداقل ۲ نفر و در شرکت‌های سهامی خاص حداقل ۳ نفر به عنوان شریک معرفی خواهند شد.

حتی با توجه به شرکتی که می‌خواهید ثبت کنید چه شرکت بازرگانی یا تعاونی یا پیمانکاری مراحل اداری اندکی متفاوت است.

در اقدام بعدی شما باید نام شرکت را انتخاب کنید که خود پروسه‌‌ای جداگانه است و دارای چند بند قانونی که باید همه‌ی آنها را رعایت کنید. این امر در ثبت برند نیز بسیار حایز اهمیت است. در مقالات آتی به تمام این بندها و مثال‌هایی در زمینه‌ی عملکرد درست انتخاب نام یک شرکت خواهیم پرداخت.

در اقدام سوم باید زمینه یا موضوع فعالیت شرکت را مشخص نمایید. به طور مثال یک شرکت بازرگانی نمی‌تواند کارهایی که مختص یک شرکت بیمه است را انجام دهد

در اقدام سوم شما باید در مورد میزان سرمایه‌ی شرکت و تعداد سهام هر کدام از شریکان شفاف سازی انجام دهید و بعد از آن اساسنامه‌ی شرکت را تنظیم کنید .

بعد از این اقدام شما یک مرحله با داشتن یک شرکت فاصله دارد و آن ارائه‌‌ی تمام این مدارک به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها و بعد از تایید مدارکتان، دریافت شماره‌ی  ثبت شرکت خواهد بود. با چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه‌ی رسمی ، شرکت شما در دنیای کسب و کار اعلام حضور خواهد کرد.

البته فراموش نکنید که شما باید  این مدارک را به همراه مدارک شناسایی اعضای شرکت و گواهی عدم سوء پیشینه مدیران شرکت و در صورت نیاز مجوز سازمان های مربوطه برای موضوع فعالیت شرکت را به اداره ثبت شرکتها ارائه نمایید تا تمام مراحل قانونی بدون هیچ درنگی صورت بگیرد.

2 دیدگاه برای “صفر تا صد ثبت شرکت

 1. مهرداد گفته:

  والا الان مالیات یه خونه ۱ میلیاردی ۱ میلیونه ولی برا من قیمت شرکت رو زدن ۹۰۰ میلیون مالیاتش شده ۵۰ میلیون.
  پول دستگاههای مستعمل هم زدن ۵۰ میلیون . مالیاتش ۷ میلیون . خواهشا شرکت ثبت نکنید……

  • آسان ثبت گفته:

   بسیاری از افراد برای انجام قانونی کسب و کارشان نیاز به ثبت شرکت دارند. ولی همینطور که شما فرمودید ثبت شرکت هم دردسرهای قانونی مختص به خودش رو داره که در بسیاری مواقع غیر قابل اجتناب هست. ما در آسان‌ثبت سعی میکنیم که کمک‌های زیادی رو با کمترین هزینه به مشتریان ارائه بدیم تا حد ممکن از این دردسرهای قانونی مرتبط دور بمونن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *