عدم فعالیت شرکت

عدم فعالیت شرکت

یکی از اتفاقاتی که پس از ثبت و شروع فعالیت در انواع شرکت ها ممکن است رخ دهد، تصمیم به انصراف از ادامه فعالیت شرکت است. در این مطلب قصد داریم تا درباره عدم فعالیت شرکت و شرایط آن صحبت کنیم.

۱٫ چرا عدم فعالیت شرکت اتفاق می افتد؟

همان طور که می دانید از اقدامات ضروری برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی پس از ثبت تاسیس هر نوع شرکت، تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده در واحد دارایی جهت اخذ کد اقتصادی است، که شرکت طی مدت حداکثر دو ماه موظف به انجام مراحل اداری و پرداخت مالیات دو در هزار سرمایه اولیه می باشد.

همچنین تهیه و تنظیم مستمر دفاتر پلمپ نیز به منظور ثبت مراودات مالی، درآمدها و هزینه های روزمره و ثبت کلیه حساب ها ضروری است. استفاده از واژه ضروری با این هدف انجام شده است که برای اقدامات پس از ثبت، بر این نکته تاکید کند که شرکت بدون تشکیل پرونده مالیاتی، بدون کد اقتصادی و بدون دفاتر پلمپ فاقد وجهه قانونی است.بدیهی است هرگونه فعالیت در قالب شرکت فاقد ملزومات قانونی، جرم تلقی شده و مشمول جرائم مشخصی است که قانون گذار برای موارد این چنینی در نظر گرفته است.

از سناریوهای محتمل برای شرکت های تازه تاسیس، بروز اختلاف بین موسسین، عدم توفیق در بازار و یا حتی ورشکستگی است. در مواردی نیز هیئت مدیره، دقیقا پس از ثبت، بنا به دلایل متفاوت و یا مصلحت اندیشی شرکا، از شروع به فعالیت شرکت، به طور موقت منصرف می شوند.

۲٫ روند اعلام عدم فعالیت شرکت

به طورکلی صرف نظر از علت، یک روند قانونی برای اعلام عدم فعالیت پس از ثبت شرکت شامل مراحل زیر است:

ثبت شرکت تعیین حوزه مالیاتی و کد اقتصادی پلمپ دفاتر و در نهایت نامه عدم فعالیت

با توجه به اینکه سئوالات بسیاری در خصوص چگونگی اعلام عدم فعالیت مطرح است، در ادامه به تعدادی از پر تکرار ترین سوالات درباره عدم فعالیت شرکت پاسخ می دهیم.

۳٫ تعریف عدم فعالیت شرکت

زمانی از این اصطلاح برای وضعیت یک شرکت استفاده می شود که حساب بانکی شرکت تاسیس شده هیچگونه گردش مالی نداشته باشد ولو برای مصارف شخصی. البته باید در نظر داشته باشید که چنانچه در اساسنامه، آورده نقدی آمده باشد باید در حساب بانکی و در اظهارنامه عملکرد منعکس گردد.

در خرید تجهیزات به تاریخ خرید توجه کنید . از هرگونه خرید و فروش برای اعضا به نام شرکت خودداری شود. چراکه صرف نظر از امتناع شما در اعلام معامله، طرف مقابل، نام شما را گزارش خواهد کرد. برای انجام فعالیت در سال بعد نیز جز فعالیت های شما محسوب می گردد، با رعایت یک سری اصول کلی که به اختصار بیان می شود می توانید از جرایم محتمل پیشگیری نمایید. صرفا توجه داشته باشید هرگونه فعالیت ولو کوچک جزء فعالیت مالی شرکت محسوب شده و مانعی جهت تایید وضعیت عدم فعالیت خواهد بود.

۴٫ آیا می توان شرکت به ثبت رسیده ای را بدون فعالیت حفظ کرد؟

پاسخ مثبت است به شرطی که تصمیم مبنی بر عدم فعالیت به اطلاع اداره امور مالیاتی رسیده باشد و البته این امر همان طورکه گفتیم پیش از همه چیز مستلزم تشکیل پرونده مالیاتی در موعد مقرر است.

۵٫ آیا می توان در همان ابتدا اعلام عدم فعالیت کرد؟

پاسخ به این سئوال منفی است چرا که عدم فعالیت ناظر به گذشته است نه آینده. بنابراین نمی توان نسبت به آینده نزدیک و یا حتی سال مالی آینده اعلام عدم فعالیت نمود.

۶٫ مهلت قانونی جهت اعلام عدم فعالیت چه زمانی است؟

شرکت موظف است ظرف مدت ۴ ماه اول سال مالی بعدی، اعلام عدم فعالیت نماید و لازم به ذکر است در صورتی که خارج از زمان مقرر این اقدام صورت گیرد شرکت قطعا مشمول جرائم مالیاتی خواهد بود.

۷٫ آیا شرکتی با قصد اعلام عدم فعالیت مسئولیتی در خصوص تهیه دفاتر قانونی و تکمیل اظهارنامه دارد؟

تهیه و تسلیم دفاتر مالی شرکت و اظهارنامه به طور سالانه و در موعد مقرر حتی برای شرکت هایی که هیچ فعالیتی نداشته و در وضعیت عدم فعالیت بوده اند از ضروریات پس از تاسیس شرکت است.

همچنین توجه داشته باشید که عدم فعالیت شرکت نیز باید به طور سالانه اعلام گردد.

چرا که اگر علی رغم انجام تمام مراحل قانونی پس از ثبت شرکت، عدم فعالیت اعلام نشود، برگه تشخیص جهت شرکت صادر شده و شرکت مشمول پرداخت مالیات خواهد بود.

بنابراین جهت پیشگیری از عواقب جریمه و یا پرداخت مالیات بدون فعالیت، ضروری است که هیئت مدیره نسبت به تنظیم نامه عدم فعالیت و تسلیم آن به حوزه امور مالیاتی اقدام نمایند. باز هم تاکید می شود که ارائه نامه عدم فعالیت و اظهارنامه همیشه مربوط به سال قبل مالی است.

۸٫ تنظیم اظهارنامه برای عدم فعالیت شرکت

همان طور که در مطالب پیشین گفتیم، اظهارنامه در حقیقت گزارشی از عملکرد مالی یک بنگاه اقتصادی در طول یک سال مالی است که در قالب یک فرم اظهارنامه تسلیم سازمان امور مالیاتی می شود که شامل کلیه اطلاعات درآمد یا فروش، هزینه ها و سود و زیان می باشد. به بیان دیگر اظهارنامه خلاصه ای جامع و کامل از دفاتر قانونی است. تنظیم اظهارنامه های مالیاتی معمولا مطابق آیین نامه تحریر دفاتر صورت می گیرد که توسط وزارت اقتصاد و امور دارایی ابلاغ می گردد.

در وضعیت عدم فعالیت فقط ثبت نکردن رویدادها مهم نیست، بلکه باید هیچ رویدادی انجام نشده باشد. در نتیجه اظهارنامه های ارزش افزوده باید به صورت عملکرد صفر در مهلت های مقرر تسلیم حوزه های مالیاتی گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *