مراحل ثبت برند چیست؟

برند چیست؟

استفاده از برند یا نام تجاری در قرن نوزدهم و با ورود محصولات بسته بندی شده به منظور بازریابی هرچه بهتر این محصولات به وجود آمد. در واقع برند یا نام تجاری وسیله ای است تا شما بتوانید با استفاده از آن، محصول خود را از سایر محصولات در بازار تمیز دهید؛ به گونه ای که خریداران با دیدن نام و یا نشان تجاری شما محصول شما را شناخته و علیرغم این که از نام شرکت و یا سازنده ی آن محصول اطلاعی ندارند، صرفا بخاطر معروف بودن و اعتماد به برند شما محصول را خریداری می کنند.

 

آیا برند و نشان تجاری با هم تفاوت دارند؟

بله برند و علامت تجاری با هم متفاوت هستند . در واقع نشان یا علامت تجاری، آرمی شامل اشکال، حروف، اعداد، رنگ ها، تصاویر و شعارهای خاصی است که نشانگر یک برند هستند. به عنوان مثال همه ی ما با دیدن نشان تجاری یک سیب گاز زده برند اپل را تشخیص می دهیم. در واقع نشان تجاری تصویری از یک شرکت یا محصول را نشان می دهد و برند هویت تجاری آن شرکت است. عواملی که در شناخت یک برند موثرند عواملی مانند تبلیغات، بسته بندی، نوع ارائه ی محصول، کیفیت محصول و … هستند.

 

 

مزیت های ثبت برند چیست ؟

  • ثبت برند و علامت تجاری نقش بسیار به سزایی در معرفی محصول و خدمات شما خواهد داشت.
  • شما با ثبت برند راه را برای هرگونه سوء استفاده از نام و نشان تجاری خود می بندید. بر این اساس هیچ کس نمی تواند از نشان تجاری شما و یا نشان هایی که تا حدی شبیه نشان شماست و ممکن است مشتریان را به اشتباه بیندازد استفاده کند.
  • ثبت برند می تواند برای سهام داران باعث ایجاد ارزش افزوده شود و نهایتا درآمد شرکت را افزایش دهد.
  • ثبت برند هم چنین می تواند در گرفتن وام های بانکی به شما کمک کند.

 

برند خوب چه برندی است؟

  • برندی که از برندهای دیگر متمایز بوده و نسبت به آن ها برتری داشته باشد.
  • برندی که بتواند احساسات مشتریان را به خاطر همراهی با برند برانگیخته کند.
  • برندی که بتواند به خواسته های مشریان ارزش دهد و به ارزش ها پایبند بماند.
  • برند باید بتواند برای شما سرمایه ایجاد کند نه این که فقط مستلزم صرف هزینه از جانب شما باشد.
  • مهم است که فرهنگ با ارزش بودن برندتان در میان پرسنل رواج داشته باشد.
  • و در آخر باید بتوانید نیازهای مشتریان خود را مدیریت کنید.

 

 

 

مراحل ثبت برند چیست ؟

شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و از طریق لینک ثبت نام مراحل را به صورت گام به گام طی کنید؛ تا بدون نیاز به مراجعه ی حضوری اقدام به ثبت برند و علامت تجاری خود کنید.

مدارک مورد نیاز ثبت برند که لازم است اسکن آن ها را در سایت بارگذاری کنید عبارتند از :

برای اشخاص حقیقی : کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی مجوز فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی. لازم به ذکر است در صورتی که نشان تجاری شما شامل حروف لاتین باشد لازم است اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و کپی کارت بازرگانی خود را نیز در سایت قرار دهید.

 

برای اشخاص حقوقی: کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (نباید بیش تر از دو سال از آخرین تغییرات شرکت گذشته باشد.)، کپی مجوز فعالیت شامل جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی، لازم به ذکر است در صورتی که نشان تجاری شما شامل حروف لاتین باشد لازم است اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده و کپی کارت بازرگانی خود را نیز در سایت قرار دهید.

 

 

نهایتا پس از طی مراحل ثبت نام، سامانه یک کد رهگیری در اختیار شما قرار خواهد داد. شما از طریق این کد می توانید با کارشناس مربوطه از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ارتباط بوده و فرآیند ثبت را پیگیری کنید. در این فرآیند لازم است که اگر از نظر کارشناس ایراداتی برای ثبت برند شما وجود داشت آن ها را رفع کنید. پس از تایید نهایی مدارک شما توسط کارشناس مربوطه دو نسخه قرارداد به آدرس شما ارسال می شود. شما می بایست هر دو نسخه ی قرارداد را امضا کرده و یکی از نسخه ها را به همراه مدارک برابر اصل شده و فیش واریزی به آدرس مرکز پست کنید. پس از دریافت مدارک مراحل ثبت برند شما در سازمان آغاز خواهد شد. بررسی درخواست شما بر اساس اولویت زمان ثبت خواهد بود بنابراین مراجعه حضوری شما به اداره ی ثبت اسناد و املاک کشور تاثیر مثبتی بر تسریع روند کار شما نخواهد گذاشت.

پس از انجام این کارها در صورتی که در نام و تصویر برند شما مشکل و یا مغایرتی وجود نداشته باشد سازمان اجازه ی انتشار آگهی مربوطه را صادر می کند.

 

 

 

Check Also

مدارک لازم جهت ثبت برند

ثبت برند هویت تجاری هر محصول را برند می گویند. در واقع برند ها شامل یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *