مفقودی شناسنامه و گرفتن شناسنامه المثنی

آگهی مفقودی شناسنامه گم شدن شناسنامه المثنی

گم شدن شناسنامه و گرفتن شناسنامه المثنی

 

اگر شناسنامه خود را گم کرده‌اید، بلافاصله باید برای گرفتن شناسنامه المثنی اقدام کنید. شناسنامه جزو مدارک شناسایی بسیار مهم است. به همین دلیل برای پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی شما باید به سرعت مفقود شدن آن را گزارش دهید و بعد از آن برای اخذ شناسنامه المثنی اقدام کنید. طبق مصوبات جدید دولت، چاپ آگهی مفقودی شناسنامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار دیگر الزامی نیست اما اقدام فوری شما بعد از گم شدن شناسنامه بسیار اهمیت دارد. در این مقاله به صورت کامل تمام مراحلی را که باید پس از گم شدن شناسنامه و برای گرفتن شناسنامه المثنی انجام دهید توضیح داده‌ایم.

 

پیگیری شناسنامه مفقودی

روابط عمومی سازمان ثبت احوال، به یابنده مدارکی مثل کارت شناسایی ملی و شناسنامه توصیه می‌کند که آن را به صندوق پست بیندازد و یا به یکی از شعبه‌های اداره ثبت احوال تحویل بدهد. بنابراین اگر افرادی شناسنامه شما را پیدا کنند، معمولاً آن را در صندوق پست می‌اندازند. با توجه به اینکه تمام مدارک شناسایی پیدا شده در سراسر کشور به اداره پست فرستاده می‌شوند، اداره پست این مدارک را در وب‌سایت مدارک یافت شده کشور قرار می‌دهد و یا آن را به سازمان ثبت احوال می‌فرستد. در نتیجه یکی از راه‌های پیگیری آنلاین شناسنامه مفقود شده، مراجعه به پورتال سازمان ثبت احوال است. بنابراین در گام اول برای پی‌گیری شناسنامه مفقودی باید به بخش خدمت الکترونیکی و سپس قسمت مدارک پیدا شده بروید. پس حتی اگر قصد انتشار آگهی مفقودی شناسنامه خود را دارید، باز هم با وارد کردن آدرس سامانه ثبت احوال کشور و سپس درج شماره ملی از وضعیت شناسنامه گم شده خود در سازمان ثبت احوال اطلاع پیدا کنید.

راه دیگر، مراجعه به وب‌سایت پست است. این بخش از سامانه که با نام «پست‌یافته» فعالیت می‌کند، تمام مدارک شناسایی یافت‌شده را ثبت می‌کند. بنابراین در گام دوم برای پی‌گیری شناسنامه گم شده، شما باید به سامانۀ پُست‌یافته مراجعه کنید و با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن شناسنامه مفقودی خود اطلاع حاصل کنید. نکتۀ مهمی که همیشه باید به آن توجه باشید این است که داشتن یک کپی از مدارک ضروری و نگه داشتن آنها در جایی امن، در شرایط خاص به کمک شما می‌آید. برای درج آگهی مفقودی شناسنامه نیز به آنها نیاز پیدا خواهید کرد. در صورتی که مدرک شما پیدا شده باشد، فقط کافی است با در دست داشتن کارت ملی یا یک مدرک معتبر دیگر نظیر گذرنامه به نزدیک‌ترین دفتر پستی محل سکونت خود بروید. بعد از پر کردن فرم مربوطه، شناسنامه یافت شده به شما تحویل داده می‌شود.

 

آگهی مفقودی شناسنامه

از نظر قانونی شما برای دریافت شناسنامه المثنی نیازی به ثبت آگهی مفقود شدن شناسنامه ندارید. با توجه به عدم نیاز به چاپ آگهی شناسنامه مفقودی، و اینکه خدمات ثبت احوال مانند صدور شناسنامه و کارت شناسایی ملی اولیه و المثنی، عکس‌دار کردن شناسنامه، تغییر نام و تغییر نام خانوادگی، تعویض شناسنامه از اداره ثبت احوال سلب و به دفاتر پیشخوان خدمات دولت (بخش خدمات ثبت احوال) واگذار شده، زمان پاسخگویی و انتظار مراجعه‌کنندگان به حداقل رسیده است. اما اگر فکر می‌کنید که شناسنامۀ شما دزدیده شده، یا ممکن است در فاصلۀ صدور مجدد شناسنامه، از شناسنامه شما سوءاستفاده شود، در یک اقدام احتیاطی بهتر است که برای ثبت آگهی شناسنامه گم شده یا شناسنامه دزدیده شده خود در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا وب‌سایت‌های معتبر اقدام کنید. البته انتشار آگهی مفقودی شناسنامه ضروری نیست اما احتمال سوءاستفاده از شناسنامه گم شده و تبعات قانونی و پیامدهای حقوقی آن را برای شما کمتر خواهد کرد. در واقع، انتشار آگهی مفقودی شناسنامه به معنای اطلاع‌رسانی رسمی شما درباره گم شدن شناسنامه‌تان است. توجه داشته باشید که تنها چاپ یک نوبت آگهی اعلام مفقودی شناسنامه در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کافی است. در متن آگهی مفقودی شناسنامه حتماً به این نکته اشاره می‌شود که شناسنامه مفقودی از درجۀ اعتبار ساقط است. برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، به جز اقدام برای نشر آگهی گم شدن شناسنامه، می‌توانید به شورای حل اختلاف محل خود بروید و مفقود شدن شناسنامه خود را اطلاع‌رسانی کنید.

 

نحوه و شرایط گرفتن شناسنامه المثنی

از سال ۱۳۸۸ طرح تعویض شناسنامه‌های قدیمی در دست اقدام است. البته هنوز تعویض شناسنامه برای همه کشور قانونی نشده است. اما اگر شما برای صدور شناسنامه المثنی درخواست بدهید، خواهید دید که شناسنامه‌های جدید، ظاهر متفاوتی دارند. ابعاد آنها کوچک‌تر شده است و اطلاعات شناسایی شما به صورت دستی نوشته نخواهد شد، بلکه چاپی خواهد بود. کاغذ آن نسبت به شناسنامه‌های قدیمی کیفیت بهتری دارد و عکس شما به جای الصاق با منگنه، درون شناسنامه چاپ شده است. مهم‌ترین تفاوت شناسنامه‌های جدید، داشتن بارکد برای شماره ملی است که ویژگی امنیتی شناسنامه را افزایش می‌دهد. همین موضوع انتشار آگهی مفقودی شناسنامه را مهم‌تر می‌کند. اگر شناسنامه شما به هر دلیلی مفقود، دزدیده یا مستعمل شد، شما می‌توانید با مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت برای دریافت شناسنامه المثنی اقدام کنید. در حال حاضر برای دریافت شناسنامه المثنی امکان درخواست آنلاین وجود ندارد.

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن شناسنامه المثنی

۱. استشهاد محلی در مورد فقدان شناسنامه.

۲. سه قطعه عکس جدید ۴×۳ و تمام‌رخ برای افرادی که بالای ۱۵ سال دارند.

۳. کپی شناسنامه همسر و فرزندان و همین‌طور صفحه دوم و سوم و سند ازدواج.

۴. اصل و کپی مدرک عکس‌دار معتبر در زمان مراجعه، مثل کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه، کارت پایان خدمت که مدرک کپی توسط کارمند ثبت احوال همان شعبه، به صورت رسمی، برابر اصل شده باشد.

۵. در صورتی که مدرک عکس‌دار معتبری ندارید، تأیید عکس شما باید توسط نیروی انتظامی یا شورای اسلامی یا یک کارمند رسمی دولت طبق روال رسمی مخصوص به خودش صورت پذیرد.

۶. رسید بانکی هزینه‌های صدور شناسنامه مجدد.

در صورتی که برای بار سوم شناسنامه خود را گم کرده باشید و تقاضای صدور شناسنامه المثنی بکنید، علاوه بر مدارکی که گفته شد، باید یک گواهی عدم سوءپیشینه از نیروی انتظامی دریافت کنید و به ثبت احوال ارائه بدهید. همچنین چاپ آگهی مفقودی شناسنامه اختیاری است و الزام قانونی ندارد.

 

 زمان صدور شناسنامه المثنی

صدور مجدد شناسنامه المثنی و رسیدن آن به دست شما، معمولاً بین پانزده تا چهل و پنج روز کاری طول می‌کشد. انتشار آگهی مفقودی شناسنامه به شما کمک می‌کند که در این مدت از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری کنید. در ضمن، می‌توانید از طریق سامانه پیگیری مرسولات پستی، نسبت به زمان دقیق دریافت شناسنامه خود آگاهی پیدا کنید.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 

 


سوالات متداول

برای دریافت شناسنامه المثنی چه باید کرد؟

اولین اقدام برای دریافت شناسنامه المثنی، مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت است.

برای دریافت شناسنامه المثنی به چه مدارکی نیاز است؟

برای اطلاع بر روی لینک این مقاله کلیک کنید تا اطلاعات کامل مرتبط با مدارک لازم برای دریافت شناسنامه المثنی را مطالعه فرمایید.

زمان صدور شناسنامه المثنی چقدر است؟

بین ۱۵ تا ۴۵ روز کاری

اولین اقدام ضروری پس «گم شدن شناسنامه» چیست؟

به وبسایت «پست‌یافته» مراجعه کنید و با وارد کردن مشخصات خود از پیدا شدن شناسنامه‌ی خود مطلع شوید.

اگر شناسنامه مفقودی شخص دیگری را پیدا کردیم چه کار کنیم؟

در صورتی که شناسنامه‌ی فرد دیگری را پیدا کردید و دسترسی به صاحب آن ندارید و یا آن فرد را نمی‌شناسید، باید آن را یه اولین صندوق پستی نزدیک خود بیاندازید.

آیا پس از گم شدن شناسنامه و برای اخذ شناسنامه المثنی نیاز به چاپ آگهی مفقودی است؟

خیر. در قانون جدید، برای تهیه شناسنامه المثنی نیاز به چاپ آگهی مفقودی در روزنامه‌های کثیرالانتشار وجود ندراد.

بعد ار گم شدن و یا سرقت شناسنامه و تا زمان صدور شناسنامه المثنی، چگونه از «سوءاستفاده‌ی» احتمالی از شناسنامه‌ی گم شده جلوگیری کنیم؟

می‌توانید اقدام به چاپ آگهی مفقودی شناسنامه خود در روزنامه‌های کثیرالانتشار کنید. باید در این آگهی‌ها ذکر کنید که شناسنامه‌ی مفقودی از درحه‌ی اعتبار ساقط است. روش دوم این است که به شورای حل اختلاف محل خود بروید و گم شدن شناسنامه‌ی خودتان را به آن‌ها اطلاع دهید.

28 دیدگاه برای “مفقودی شناسنامه و گرفتن شناسنامه المثنی

 1. سیدمرتضی سیدصفوی گفته:

  کارت ملی هوشمند باگواهینامه گم شده رو چندروز زمان بره برای گرفتن کارت المثنی

 2. Ali گفته:

  سلام خسته نباشید یعنی نیاز به رفتن به ثبت احوال نیست و اینکه من شناسنامم جدید بود و اینکه الان برای المثنی درخواست بدم همچیش تغییر میکنه سریال شماره شناسنامه و غیره

  • آسان ثبت گفته:

   سلام. ممنون
   برای اطلاع دقیق باید به روشی که در این مقاله توضیح دادیم استعلام کنید. ولی تا جایی که ما اطلاع داریم تغییر نمیکنه.

 3. مهراب گفته:

  سلام خسته نباشید . میخواستم بدونم اگه شناسنامه گمشده بعد مدتی پیدا بشه ولی المثنی رو قبل پیدا شدن گرفته باشم باید شناسنانه اصلی که پیدا شده رو باطل کرد یا از پیشخوان یا ثبت احوال باطل شده ؟

 4. سحر گفته:

  سلام من شناسنامه و کارت ملی خودم رو گم کردم اگه شناسنامه و کارت ملی جدید بگیرم داخلش المثنی را قید میکنند؟

 5. Marjan گفته:

  سلام خسته نباشید ، ممنونم بخاطر توضیحات کامل و مفیدتون . من شناسنامه ام گم شده و متاسفانه فقط کپی از شناسنامه گم شده ام دارم ، صفحه اول و صفحه دوم . در حال حاضرم مستاجر هستم ، چجوری میتونم برگه استشهاد محلی تهیه کنم وقتی کسی منو نمیشناسه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. مهتاب جمالي گفته:

  خدا قوت
  در سوالات بالا جواب دادید که زمانی که شناسنامه ی المثنی میگیریم شناسنامه ی گم شده باطل میشه ولی شماره سریال و ردیف شناسنامه تغییر نمیکنه
  جواب رو درست متوجه شدم؟؟؟

 7. هراند هایراپتیانس فرد گفته:

  خسته نباشید ببخشید برادر من در امریکا به سر میبره یک فرزند دختر دلره وی از زنش هم جدا شده و متاسفانه تمام مدارک خودش و گم کرده و الان هیچی تویه دستش نداره من میخواستم از اینجا اقدام کنم اول از همه یه شناسنامه المثنی براش بگیرم میخواستم که راهنماییم کنید که مت الان باید چیکار کنم

 8. کمیل زند گفته:

  باسلام من شناسنامه قدیمی راتعویض وگواهی موقت دادن اماینابه دلایلی نتونستم اقدام کنم اماسه سال است تمام مدارک را اعم ازتاییدعکس وتاییدیک ضامن راانجام دادم وتاکنون نتونستم انرادریافت کنم چه بایدبکنم ممنونم

 9. زینلی گفته:

  سلام من درخواست شناسنامه المثنی دادم میخواستم بدونم چون متاهل هستم اسم همسرم رو خود ثبت احوال مینویسه یا همون دفترخانه ای که عقد کردیم؟؟؟

 10. احمدی گفته:

  سلام.من شتاسنامه پسر ۶ ساله ام رو گم کردم که هیچ کپی و مدرک شناسایی دیگری نداره.برای ثبت نام مدرسه مشکل پیدا کردم. چه مدرکی رو باید ارائه بدم به ثبت احوال؟

 11. پارسا فتاحی گفته:

  سلام من بعد گم کردن شناسنامه المثنی گرفتم بعد دو سال اعلام مفقودی کردم چون فکر می کزدم المثنی گرفتم اعلام مفقودی هم میشه می خواستم بدونم احتمالش هست از شناسنامه و کارت ملی من سواستفاده شده باشه ؟

 12. حسین گفته:

  سلام.من شناسنامم گم شده واینکه رفتم برای درخواست المثنی گفتن برو بعد انتخابات بیا خب الان تا اون موقع اگر کسی ازش استفاده کنه مسئولیتش با منه؟

 13. سیاوش گفته:

  سلام، ممنون از توضیحات شما، برای استشهاد محلی مفقودی شناسنامه چند نفر باید تایید کنند؟

 14. اکمله کواتی گفته:

  با سلام شناسنامه ام گم شده الان انتخاباته چکار کنم تو قسمت گم شدگان شناسنامه میرم eror میده

 15. پروین گفته:

  سلام. از کپی برابر اصل شناسنامه و کپی برابر اصل کارت ملی میشه سواستفاده کرد؟ من کپی برابر اصل هارو گم کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *