مفقودی گواهینامه رانندگی و نحوه صدور گواهی المثنی

مفقودی گواهینامه رانندگی و گرفتن المثنی

در صورتی که گواهینامۀ خود را گم کرده‌اید، فوراً باید برای گرفتن گواهینامۀ المثنی اقدام کنید. گواهینامۀ رانندگی جزو مدارک شناسایی مهم است. بنابراین برای پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی شما باید ابتدا مفقود شدن آن را گزارش دهید و سپس برای گرفتن گواهینامۀ جدید درخواست دهید. اقدام فوری شما بعد از گم شدن گواهینامه بسیار مهم است. در این مقاله به صورت گام به گام تمام اقداماتی را توضیح داده‌ایم که باید برای اخذ گواهینامۀ المثنی انجام دهید.

 

پی‌گیری گواهینامه مفقودی

تمام مدارک شناسایی پیدا شده در سراسر کشور به ادارۀ پست فرستاده می‌شوند. افرادی که مدرکی را پیدا می‌کنند اگر آن را در صندوق پست بیندازند، این مدرک در سامانۀ مدارک یافت‌شدۀ کشور قرار می‌گیرد. این سامانه که با نام «پست یافته» فعالیت می‌کند، تمام مدارک شناسایی یافت‌شده را ثبت می‌کند. بنابراین در گام نخست برای پی‌گیری گواهینامۀ گم شده، شما باید به سایت پُست‌یافته مراجعه کنید و با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن گواهینامۀ مفقودی خود مطلع شوید. همیشه گرفتن یک کپی از مدارک و نگه داشتن آنها در این شرایط به شما کمک می‌کند. در صورتی که مدرک شما پیدا شده باشد، فقط کافی است با در دست داشتن کارت ملی یا شناسنامه به نزدیک‌ترین دفتر پستی بروید. بعد از پر کردن فرم مربوطه، گواهینامۀ شما به نشانی پستی‌تان ارسال می‌شود.

 

آگهی مفقودی گواهینامه

طبق قوانین جدید پلیس راهنمایی و رانندگی، متقاضیان دریافت گواهینامۀ المثنی نیازی به درج آگهی مفقودی گواهینامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا روزنامۀ رسمی ندارند. برای اعلام مفقودی گواهینامه تنها کافی است به نزدیک‌ترین پلیس بعلاوۀ ده بروید و درخواست گواهینامۀ رانندگی المثنی بدهید. در فرم مربوطه علت این درخواست از شما پرسیده می‌شود. بنابراین اگر گواهینامۀ شما دزدیده شده است یا احتمال این وجود دارد که به دست کسی دیگر افتاده باشد، حتماً باید آن را ذکر کنید. خود این دفاتر استعلام اولیه را در این زمینه انجام می‌دهند و در صورت نبودن سابقه‌ای در زمینۀ سوءاستفاده از این مدرک، درخواست شما را ثبت می‌کنند.

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامۀ المثنی

پیش از مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ مدارک زیر را آماده کنید و با خود به همراه داشته باشید:

 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی شناسنامه

همچنین شما باید گروه خونی خود را اظهار کنید و نیز کد پستی و نشانی دقیق پستی محل سکونت خود را برای دریافت گواهینامۀ المثنی بنویسید.

نکتۀ مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، آماده بودن برای گرفتن عکس است. عکس شما باید جدید باشد و تمام گردی صورت شما در آن مشخص باشد. بیشتر دفاتر خدمات انتظامی به کیوسک‌های گرفتن عکس مجهز شده‌اند. دقت کنید که برای گرفتن عکس استاندارد و مورد پذیرش یا به اصطلاح بیومتریک، باید موارد زیر را رعایت کنید:

آقایان باید بدون آرایش، عینک، کلاه، کراوات و گردنبند باشند. لباس آنها نباید سفید یا سبز باشد و نیز نباید برچسب یا نوشته‌ای داشته باشند.

خانم‌ها باید با حجاب کامل و بدون آرایش غلیظ و پرسینگ و عینک باشند. مقنعه یا روسری آنها نباید طرح‌دار و شلوغ یا به رنگ‌های سفید و سبز باشد.

بعد از تحویل این مدارک، برای شما معرفی‌نامۀ معاینۀ چشم صادر می‌شود. حال شما باید به یکی از پزشکان معتمدی که نشانی آنها در این برگه آمده است مراجعه کنید و پس از معاینه شدن، به دفتر پلیس +۱۰ بازگردید.

توجه داشته باشید که حضور خود شخص به منظور انگشت‌نگاری الزامی است.

هزینۀ دریافت گواهینامۀ المثنی نیز مبلغ پنجاه و یک هزار تومان (پنجاه هزار تومان بابت تعویض گواهینامه و هزار تومان بابت حق تمبر) است که صرفاً از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان این دفاتر اخذ می‌شود. علاوه بر این، چشم‌پزشکان نیز جداگانه مبلغی را برای انجام معاینات دریافت می‌کنند. گفتنی است که مبلغ نُه هزار و چهارصد تومان نیز بابت عکاسی از شما گرفته می‌شود.

همچنین برای دریافت گواهینامۀ پایه یکم، معرفی‌نامه‌ای برای انجام آزمایش اعتیاد هم صادر می‌شود که باید با مراجعه به آزمایشگاه‌های مورد تأیید ناجا این مرحله نیز انجام بگیرد.

 

نحوه گرفتن گواهینامۀ المثنی

پس از تحویل تمام مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامۀ المثنی، رسیدی به شما داده می‌شود که دارای اعتبار قانونی است. شما می‌توانید تا زمان صدور گواهینامۀ المثنی، در صورت لزوم آن را به مأموران راهنمایی و رانندگی ارائه دهید. توجه داشته باشید که برای صدور گواهینامۀ المثنی باید دست‌کم شش ماه از تاریخ صدور گواهینامۀ قبلی شما گذشته باشد. همچنین نشان دادن این برگه به مأمور پست هنگام تحویل گواهینامۀ جدید الزامی است. بنابراین باید این رسید را در جایی مطئن و در دسترس نگهدارید و هنگام رانندگی نیز همیشه آن را به همراه داشته باشید.

 

گم شدن گواهینامه المثنی

شرایط دریافت گواهینامۀ المثنی برای بار دوم اندکی دشوار است. طبق آیین‌نامه‌های جدید راهنمایی و رانندگی، شرط دریافت گواهینامۀ جدید المثنی، گذشتن حداقل یک سال از تاریخ صدور کارت المثنی قبلی است. البته اگر حتی کمتر از یک سال از صدور گواهینامۀ المثنی شما می‌گذرد و آن را گم کرده‌اید، همانند قبل به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه و همان مراحل را طی کنید. زیرا اعلام مفقودی گواهینامه راه را بر سوءاستفاده‌های احتمالی می‌بندد. همچنین شما می‌توانید مطمئن باشید که بعد از طی شدن زمان لازم، گواهینامۀ جدید شما بلافاصله به دست شما می‌رسد.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 


پرسش و پاسخ‌های جمع‌بندی

در صورت گم شدن گواهینامه رانندگی چه باید کرد؟

در گام نخست باید به سایت پست‌یافته مراجعه کنید. در آنجا می‌توانید با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن گواهینامه‌ی خود اطلاع پیدا کنید. اگر گواهینامه‌ی شما پیدا نشد باید مراحل دریافت گواهینامه‌ی المثنی را پی بگیرید.

آیا پس از گم شدن گواهینامه رانندگی نیاز به انتشار آگهی مفقودی آن است؟

خیر. طبق فوانین جدید پس از مفقودی گواهینامه رانندگی تنها نیاز به مراجعه به نزدیکترین پلیس+۱۰ دارید و نیاز به انتشار آگهی مفقودی وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهینامه المثنی چیست؟

اصل و کپی کارت ملی | اصل و کپی شناسنامه

 

22 دیدگاه برای “مفقودی گواهینامه رانندگی و نحوه صدور گواهی المثنی

 1. سید حبیب نیاورانی گفته:

  باسلام گواهینامه بنده مفقود شده بود چندی قبل از طریق پست یاب آگاه شدم که پیدا شده مراجعه کردم گفتند به راهور مرزداران با کد ۱۰۴ در تاریخ ۲۰.۱.۹۹ به شماره
  ۲۸۱۸/۵۰۶ ارسال شده لطفا راهنمایی کنید
  سپاسگزارم

 2. سعیدمحمد گفته:

  سلام،آیاجواب گواهی عدم اعتیادازمراکزناجابرای صدورگواهی نامه المثنی پایه یک افرادبالای ۷۰سال نیازبه تأییدازجابی داردیانه؟

 3. محسن گفته:

  سلام
  وقتی گواهی نامه المثنی رو صادر میکنن اعتبارش رو میزنن همون تاریخ قبل یا ده سال اعتبار جدید میدن بهش؟

 4. زهرافرخی گفته:

  سلام..گواهینامه من سرقت شد انهم ۳ ماه پیش- رفتم پلیس + ۱۰ و درخواست المثنی دادم وقتی رفتم چشم پزشکی به ساییدگی زانوهام و تصادفهای چندسال پیش گیر داد و گفت بدجور راه میری درحالیکه من هیچ مشکلی در رانندگی نداشته و ندارم و من را فرستادند کمیسیون پزشکی …سابقه تصادف و نمره منفی هم ندارم پانزده ساله که رانندگی میکنم خیلی حالم گرفته شده -ماهیچه های پا خوب کارمیکنه و رابطه خوبی با کلاچ ترمز و گاز دارند حسابی دپرس شدم من توانایی رانندگی با ماشین را دارم چرا دکتر…….

 5. شهلا گفته:

  سلام من گواهینامه و کارت ملی ام را باهم سرقت کردند و مفقود شده برای کارت ملی اقدام کردم که اعلام کردند ۲ سال طول می کشد تا المثنی صادر شود در این حالت یعنی بدون داشتن کارت ملی آیا می توانم برای گواهینامه المثنی اقدام کنم .

 6. مجید گفته:

  سلام وعرض ادب
  وقتی گواهی نامه المثنی رو صادر میکنن اعتبارش رو میزنن همون تاریخ قبل یا ده سال اعتبار جدید میدن بهش؟ لطفا جواب بدید

 7. هادی گفته:

  سلام من گواهینامه المثنی گرفته بودم اونو هم گم کردم .آیا برای سومین بار هم گواهینامه میدن یا باید دوباره از اول شرکت کنم؟

 8. محسن گفته:

  سلام
  اگه گواهینامه بین المللی داشته باشی و بعد از اون گواهینامه معمولیت گم بشه و تقاضای المثی بکنی ، گواهینامه بین المللیت باطل میشه یا نه؟!

 9. رضا اکبریان گفته:

  سلام
  اگه اعلام مفقودی گواهی نامه کنی و گواهی المثنی رو بگیری ولی بعداً گواهی نامه اصلی پیدا بشه همچنان اعتبار داره یا نه

 10. ناشناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  گواهینامه من ده ساله گم شده و شرایطش نبود که برای بازیابیش اقدام کنم. اگر بعد از ده سال برای المثنی برم مشکلی پیش میاد؟؟

 11. مهناز گفته:

  سلام وقتتون بخیر….من گاهی نامه و کارت ملیمو گم کرده بودم و برای المثنی اقدام کردم….الان پیدا شده …باید چیکار کنم؟ ایا اصلی ها باطل شدن؟

 12. RaSOoL گفته:

  سلام خسته نباشید
  بنده هم گواهینامه رو گم کردم هم تاریخ اعتبارش تموم شده. آیا همین مراحل کافیه یا بخاطر نداشتن تاریخ اعتبار باید کار دیگه ای هم انجام بدم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید ، با تشکر

 13. مجیدبصیرتی گفته:

  باسلام من کیف مدارکم باکارت ملی هوشمندوگواهینامه پایه۲وکارتهای اعتباری بانک ملی۲عددویک عددانصاریاهمان بانک سپه قدیم ومقداری پول نقدودوعددسیم کارت همراه اول باخط جدیدوفتوکپی کارت هاوعکسهای زن وبچه ام کلآداخل کیف جیبی ام مفقودشده وفاقداعتبارمیباشد،لطفآیابنده هرچقدربرداشت نموده مهم نیس فقط مدارک رویکجوری بدستم برسونه چون تمام داروندارم داخل آن کیف بوده التماس میکنم مدارکویکجوری به نزدیکیهای همانجاکه پیداکرده برسونه باسپاس

 14. کاربر گفته:

  سلام من گواهینامه ام چند سال پیش گمشده و تا الان تاریخ اعتبارش هم گذشته. تو این مدت هم نیاز نبود. اگه بخوام الان گواهینامه تمدید شده بگیرم چون قبلا گم شده چکار باید بکنم.

 15. سارا گفته:

  سلام من خارج از ایران زندگی میکنم اینجا گواهینامه ایرانی را تحویل دادم و گواهینامه این کشور را گرفتم حالا برای رانندگی توی ایران همین گواهینامه خارجیم کافیه یا باید تقاضای گواهینامه المثنی بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *