چگونه برند مواد غذایی ثبت کنیم؟

به هر خوراکی که انسان از آن تغذیه کرده اعم از خوردنی ها و حتی نوشیدنی ها غذا گفته می شود. از آن جایی که همه ی انسان ها همواره در طول زندگی خود به مواد غذایی نیازمند هستند، تولیدات غذای مورد نیاز انسان همواره مورد توجه سرمایه گذاران و مبتکران کسب و کارهای جدید قرار می گیرد. این امر باعث می شود که اگر کسی بخواهد کاری مرتبط با مواد غذایی را آغاز کند در وهله ی اول با رقبای بسیاری رو به رو شود که گاها رقابت با آن ها می تواند خیلی دشوار باشد.

 

چگونه می توان در رقابت تولیدکنندگان مواد غذایی پیروز شد؟

این سوال مهم ترین سوالی است که یافتن پاسخ درست به آن می تواند آینده ی کاری شما را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موفقیت شما را تضمین کند.

با توجه به این که عده ی زیادی از مشتریان شما به عنوان تولید کننده ی مواد غذایی مردم عادی هستند تبلیغات درست و مناسب و گسترده می تواند محصول شما را به خوبی به همگان معرفی کند. در این جا برند چیزی است که می تواند راه را برای تبلیغات محصولات شما باز کند. کافی است برند خود را با نام و نشان تجاری خاص خود در ذهن ها به یاد ماندنی کنید آن وقت خواهید دید که مشتریان شما به محض دیدن محصولاتتان در فروشگاه ها بدون جست و جوی بیش تر آن ها را انتخاب کرده و به پشتوانه ی شناخت برند با کیفیت شما به هر محصولی که تولید می کنید اعتماد خواهند کرد.

 

ثبت برند مواد غذایی

چرا باید برند مواد غذایی خود را به ثبت برسانیم؟

از آن جایی که مواد غذایی به طور مستقیم با سلامت انسان ها در ارتباط هستند، از نظر قانونی ثبت برند الزامی بوده و هیچ کارخانه ی مواد غذایی نمی تواند محصولات خود را بدون به ثبت رسانیدن برند در بازار به فروش برساند. اما این تنها دلیل برای به ثبت رساندن برند توسط شما نیست. ثبت برند مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه خواهد داشت که در زیر به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • ایجاد یک برند و نشان تجاری مهم ترین فاکتور برای بازاریابی هرچه بهتر محصولات و تبلیغات قوی تر برای آن ها محسوب می شود.
 • شما با به ثبت رساندن برند خود حق استعمال انحصاری آن را برای خود مهیا می کنید. این بدین معنی است که هیچ شخص حقیقی و یا حقوقی نمی تواند از برند و علامت تجاری شما سوء استفاده کرده و با ایجاد نام و نشان تجاری مشابه برند شما، مشتریانتان را گمراه کند.
 • داشتن یک برند مرغوب و شناخته شده سرمایه گذاران زیادی را به سمت شما جذب خواهد کرد؛ که این امر با کسب سرمایه ی بیش تر خود می تواند عامل مهمی در بهبود هرچه بیشتر کیفیت محصولات شما باشد.
 • ثبت برند همچینن می تواند موجب شود که شما به راحتی بتوانید از وام ها و تسهیلات بانکی مربوطه استفاده کنید.

 

مراحل و مدارک لازم برای ثبت برند مواد غذایی چیست؟

برای ثبت برند مواد غذایی پیش از هرچیز لازم است شرکت های مواد غذایی  پروانه ی تاسیس خود را دریافت کرده باشند. شما می توانید پروانه تاسیس شرکت خود را پس از ثبت شرکت و صدور پروانه ی بهره برداری، از سازمان غذا و دارو دریافت کنید. دیگر این که باید برای شرکت خود یک مسئول فنی در نظر بگیرید. در شرکت های مواد غذایی مسئول فنی شخصی است که مسئولیت کنترل و نظارت بر تولید مواد غذایی را به عهده دارد. این شخص باید دارای حداقل مدرک کارشناسی در زمینه ی مرتبط با تولید مواد غذایی بوده و انتساب وی توسط سازمان غذا و دارو تایید شده و همچنین پروانه ی مسئولیت فنی را دریافت کرده باشد.

مدارک لازم برای ثبت برند توسط اشخاص حقیقی و یا حقوقی به شرح زیر است:

برای اشخاص حقیقی :

 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • کپی جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت
 • کپی کارت بازرگانی به نام متقاضی
 • یک نمونه از نشان تجاری مورد درخواست در ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی متر
 • در صورتی که وکیل فرآیند ثبت برند را دنبال می کند یک نمونه از وکالتنامه ی وی نیز مورد نیاز است.

 

برای اشخاص حقوقی:

 • یک نسخه کپی از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام، آدرس، تغییر مدیر عامل و همچنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات
 • یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس
 • کپی کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت
 • ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضاد در ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی متر
 • مهر شرکت
 • در صورتی که وکیل فرآیند ثبت برند را دنبال می کند یک نمونه از وکالتنامه ی وی نیز مورد نیاز است.

 

پس از آماده سازی مدارک فوق می توانید با مراجعه به سایت ثبت اسناد و املاک کشور و طی مراحلی که به صورت گام به گام در این سایت توضیح داده شده اند به ثبت برند مواد غذایی خود اقدام کنید.

 

ثبت برند-ثبت برند مواد غذایی-برند مواد غذایی

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

میانگین

User Rating: 3.84 ( 17 votes)
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

Check Also

آیا خودمان می توانیم برند ثبت کنیم؟

هر شخص حقیقی یا حقوقی که در امور تجاری و بازرگانی محصولی به بازار عرضه …

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال