تنها با طی چند گام مراحل ثبت شرکت را به راحتی پشت سر بگذارید

تنها با طی چند گام مراحل ثبت شرکت را به راحتی پشت سر بگذارید;

فرصت راه اندازی یک کسب و کار موفق و عملی کردن ایده های خلاقانه خود را با هراس و نگرانی از مراحل ثبت شرکت، به تعویق نیندازید! این روزها با گسترش و پیشرفت تکنولوژی و دسترسی همگانی به ابزارهایی همچون اینترنت دیگر نباید نگران «ندانسته‌ها» بود. اگر در زمینه مسائل حقوقی و شرایط ثبت شرکت اطلاعاتی ندارید، مطمئن باشید که چند ساعت زمان گذاشتن و جستجو در اینترنت به شما کمک می کند، تا به اطلاعات مفید و جامعی در مورد ثبت شرکت ها دست پیدا کنید. بعد از آگاهی در مورد شرایط ثبت شرکت، همچون انتخاب موضوع شرکت و آماده سازی مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت، می توانید با خیال آسوده در مرحله بعدی که مراجعه به سامانه آسان ثبت است، قدم بگذارید.
با مطالعه این مطلب در ادامه، با مهم ترین موارد در زمینه شرایط ثبت شرکت آشنا خواهید شد که با پیش بینی و آماده سازی این موارد از قبل، می توانید به راحتی با مراجعه به سامانه آسان ثبت و وارد کردن اطلاعات مورد نیاز نسبت به ثبت شرکت خود اقدام کنید.

موضوع شرکت
در انتخاب موضوع ثبت شرکت خود آگاهانه تصمیم بگیرید. به طور کلی اگر قصد فعالیت در زمینه غیر تجاری مانند فعالیت های هنری و یا حقوقی را دارید، انتخاب پیش روی شما ثبت شرکت غیر تجاری است. در غیر این صورت شرکت شما تجاری بوده و باید در قالب یکی از گونه های شرکت های تجاری به ثبت برسد.
رایج ترین نوع شرکت های تجاری ، دو نوع شرکت مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص هستند؛ که می توانید با مطالعه پست «چه نوع شرکتی ثبت کنم» از تفاوت و تشابه این دو نوع شرکت تجاری مطلع شوید.
اگر قصد دارید زیر نظر وزارت تعاون مشغول به کار شوید بهتر است شرکت خود را از نوع شرکت های تعاونی ثبت کنید.
اگر قصد دارید بخشی از سرمایه شرکت خود را از طریق فروش سهام به غیر سهام داران خود تامین کنید باید شرکت خود را در نوع سهام عام به ثبت برسانید. فراموش نکنید که برخی از موضوعات قبل از ثبت شرکت به موافقت مراجع خاص خود و اخذ مجوز نیازمند می‌باشند.
با توجه به موضوعی که شرکت خود را در آن نوع ثبت می کنید تعداد شرکا متفاوت خواهد بود. برای مثال تعداد شرکا در نوع شرکت با مسئولیت محدود باید حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل ۳ نفر باشند. همچنین میزان مسئولیتی که هر سرمایه‌گذار در شرکتی از نوع مسئولیت محدود عهده دار است، به اندازه میزان سرمایه اوست. به عبارت ساده تر کسی که سرمایه بیشتری در شرکت دارد از حق رأی بالاتری برخوردار بوده و به همین نسبت مسئولیت بیشتری در پرداخت بدهی‌های شرکت خواهد داشت. در شرکت های تعاونی تعداد شرکا حداقل ۷ نفر است و سهام آنها یکسان می باشد.

اساسنامه
همانند یک شخصیت حقیقی که دارای شناسنامه است، شرکت شما نیز به عنوان یک شخصیت حقوقی باید صاحب یک اساسنامه باشد که یکی از ارکان مهم و اساسی شرکت محسوب می شود و به آن اعتبار می بخشد. برخی از مواردی که در اساسنامه به صورت پیش فرض آمده، از لحاظ قانونی دارای اهمیت بوده و باید ذکر شود؛ مواردی همچون تعیین حدود اختیارات شرکا و سهام داران و میزان سرمایه شرکت و سهام هریک از شرکا، مدت زمان شرکت، آدرس شرکت، نحوه انتقال سهام و غیره. اما در برخی موارد شرکت ها قوانین مخصوص به خود را وضع می کنند که می توانند در ادامه موارد ذکر شده در اساسنامه خود بیاورند.
بعد از طی کردن این مراحل و تصمیم گیری آگاهانه در مورد موضوع شرکت، شرکا و تدوین اساسنامه شرکت، فاصله چندانی تا ثبت شرکت خود ندارید و می توانید با مراجعه به سامانه آسان ثبت نسبت به ثبت موارد درخواستی اقدام کنید.

ثـبـت شرکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *