نقل و انتقال سهام شرکت های سهامی

چگونگی انتقال سهام

برای نقل و انتقال سهام نیازی به سند رسمی نمی باشد اما مقررات قانونی برای این عمل تشریفات خاصی را در نظر گرفته است. در صورت عدم رعایت تشریفات، چنین انتقالی از دید شرکت و اشخاص ثالث معتبر نخواهد بود. باید دانست که خرید و فروش سهام شرکت سهامی (عام) در بورس اوراق بهادار توسط کارگزاران بورس انجام می شود.هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند خریدار سهم شرکت سهامی (عام) باشد.

سهام شرکت سهامی (عام)، در سازمان بورس به وسیله کارگزار، خرید و فروش می شودو هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی، می تواند سهم شرکت سهامی (عام) را خریداری کند.

 

انتقال سهام با نام

انتقال سهام با نام، با ثبت در دفتر ثبت سهام شرکت و امضای وکیل یا نماینده ی قانونی انجام می پذیرد. در این روش انتقال گیرنده مسئولیت پرداخت مبلغ باقی مانده (سهام اسمی) را به عهده دارد و انتقال دهنده مسئولیتی در قبال این مورد ندارد. هرگونه انتقال بدون رعایت شرایط ذکر شده چه از دیدگاه شرکت و چه شخص ثالث بی اعتبار خواهد بود.

 

انتقال سهام بی نام

شخصی که سهام بی نام را در اختیار دارد مالک آن به حساب می آید و به صورت سندی در وجه حامل می تواند این سهام را انتقال دهد. این انتقال با شخص انجام می شود و نیازی به شرایط و تشریفات خاصی ندارد.

 

سهام غیر قابل انتقال

مدیران باید تعداد سهام مشخص شده در اساسنامه شرکت را در اختیار داشته باشند که برای تضمین خسارت ناشی از تقصیرات مدیران و یا شرکا بر شرکت مشخص شده است. این سهام با نام، غیر قابل انتقال و تا زمان تحویل مفاصا حساب دوره ی تصدی مدیر، در صندوق شرکت به صورت وثیقه باقی می ماند.

 

انتقال سهام به شرکت

یک شرکت نمی تواند سهام خود را خریداری کند، بر طبق ماده ۱۹۸ ل.ق این اصل ممنوع می باشد. اما خرید سهام شرکت مادر توسط دیگر شرکت ها ی زیر مجموعه، که شخصیت حقوقی مجزا دارند بلامانع است، و نیز برای جلوگیری از استهلاک سهام، خرید توسط شرکت امکان پذیر است. زیرا ارزش سهام در حال استهلاک از اندوخته های اختیاری است.

 

اجاره سهام شرکت

در زمینه اجاره سهام شرکت، قضات معتقدند: حق سهامدار در شرکت، حقی است دینی، و از این رو قابل واگذاری نمی باشد.

 

چگونه سهام خود را منتقل یا واگذار کنیم؟

در شرکت های سهامی (عام)، برای انتقال سهام ضروریست صورتجلسه انتقال سهام تنظیم شده و به امضای تمامی سهامداران برسد.

سهامداران (واگذار کننده و دریافت کننده) باید پس از تنظیم و تحویل صورتجلسه با حضور در شعبه ی مالیاتی مربوط به شرکت، مالیات نقل و انتقال خود را پرداخت و گواهی پرداخت اداره مالیات را به اداره ثبت شرکتها تحویل دهند.

 

مدارک انتقال سهام شرکت سهامی خاص عبارتند از:
  1. کپی شناسنامه و کارت ملی سهامداران (قدیم و جدید)
  2. کپی آگهی تاسیس و روزنامه رسمی تاسیس
  3. در صورت وجود آگهی تغییرات، کپی آخرین آگهی تغییرات الزامیست.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال