انتخاب نام شرکت

انتخاب نام یکی از مهم ترین و در برخی موارد حساس ترین انتخاب های هر فرد به شمار می رود. انتخاب نام، زمانی سخت تر به نطر می رسد که برای آن با محدودیت ها و قوانینی نیز رو به رو باشیم. “انتخاب نام شرکت”، یکی از همین موارد به شمار می رود.

انتخاب یک نام خلاقانه، با معنا و متناسب با تخصص و خدمات شرکت، یکی از چالش بر انگیزترین دغدغه های متقاضیان ثبت شرکت است. تفاوتی ندارد که شما قصد ثبت چه نوع شرکتی را داشته باشید، در هر صورت و برای همه انواع شرکت ها، انتخاب نام شرکت، یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل کارتان است.

حتی برخی معتقدند ورود موفق به بازار کار و تجارت از انتخاب یک نام مناسب و زیبا برای شرکت شروع می شود. چه بسا انتخاب یک نام هوشمندانه باعث ایجاد مزیت رقابتی واستقبال بیشتر مشتریان گردد. البته که این تئوری تا حدی منطقی و صحیح نیز به نظر می رسد.

یک نام صحیح شرکت، می تواند شرکت شما را به اوج ببرد و از طرفی یک نام اشتباه نیز می تواند شرکت را به قعر بکشاند. اسم باید انتقال دهنده تجربه، ارزش، وجه تمایز محصولات و خدمات باشد. برخی از کارشناسان معتقدند که اسامی انتزاعی بهترین اسامی هستند، برخی دیگر اعتقاد دارند که اسامی خبری که به مشتریان می گویند که کسب و کار شما دقیقاً چیست، بهترین اسامی هستند. حال آنکه برخی دیگر به این باورند که اسامی ابداعی بیشتر در اذهان می مانند در حالی که برخی معتقدند که این اسامی سریع تر به فراموشی سپرده می شوند.

نکات انتخاب نام شرکت

همان طور که تمام اشخاص حقیقی دارای نام منحصر به فرد و خاص هستند، اشخاص حقوقی نیز باید دارای نامی خاص و منحصر به فرد باشند. اما چه نامی رای یک شخص حقوقی نام مناسبی به شمار می رود؟

نام خوب برای شرکت، نامی است که در نگاه اول ماهیت کاری و پیام آن را منعکس می کند.

برای انتخاب یک نام مناسب، از انتخاب اسامی عجیب و غریب پرهیز کنید. نام هایی مختصر و زیبا که تلفظ شان پیچیدگی نداشته باشد را مد نظر قرار دهید. همچنین به دنبال نام هایی باشید که به راحتی نوشته می شود و در یاد می ماند. این گونه نام ها شانس بالاتری در کسب محبوبیت نزد مشتریان را دارند.

برخی از نام های مناسب شرکتتان در زبان های خارجی را هم در نظر داشته باشید. روی مخفف های با معنا هم فکر کنید. گاهی این اسامی خارجی یا مخفف هایشان در زبان فارسی هم دارای کاربرد و مصطلح هستند. به واج آرایی نام هم حتما توجه کنید.

برخی معتقدند نام مناسب نامی است که ذهن شنونده با شنیدن تصویری را مجسم کرده و با آن آن درگیر شود. پس صرفا به دنبال اسم های پیش پا افتاده و غیر خلاقانه نباشید. ابتکار به خرج دهید.

البته بهتر است بدانید که تمامی نام ها، می توانند نامی کارآمد و مناسب باشند. اما به شرط آن که به درستی و با استراتژی مناسبی تصمیم به انتخاب آن گرفته باشید.
به طور کلی انتخاب نام شرکت، فرآیندی بسیار زمان بر و در عین حال حساس است. همچنین، از آنجا که نام شرکت می تواند سهم بسیار مهمی در بازاریابی کسب و کارتان ایفا کند، بهتر است وقت و دقت کافی را به این موضوع اختصاص دهید. این گونه بعد از مدتی تصمیم به تغییر نام شرکت خود نخواهید گرفت.

تبلیغات و نام شرکت

چه چیزی در دنیای کسب و کار و تجارت امروزه می تواند از تبلیغات مهم تر باشد؟ شناخت شرکت شما، محصولات و خدماتی که ارائه می کنید و مزایای رقابتی شما تنها با تبلیغات درست و برنامه ریزی شده میسر می شود.

نام شرکت، مهم ترین و برجسته ترین موردی است که شما در تبلیغات شرکت یا معرفی خدمات و محصولاتتان از آن استفاده می کنید. چه بسا یک نام مناسب می تواند ایده ها و زمینه های بهتر و خلاقانه تری را برای تبلیغ شما ایجاد کند. پس بهتر است از همان ابتدا برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی تان در آینده را مد نظر قرار دهید.
از نام های مبهم که هیچ وجه تمایزی ایجاد نمی کنند، اجتناب کنید. در غیر اینصورت برای ارائه تعریف جدیدی از خصوصیات و وجوه تمایز شرکت ناگزیر به متحمل شدن هزینه بالایی در تبلیغات مارکتینگ خواهید شد.

نام شرکت و وبسایت

همزمان با انتخاب نام شرکت، بهتر است نیم نگاهی هم به دامنه های موجود داشته باشید. امروزه داشتن یک وبسایت فعال، حتی در حد معرفی و درج اطلاعات پایه شرکت، بسیار در معرفی شرکت ها موثر است. حتی می توان گفت نامی را انتخاب کنید که دامنه آن در دسترس باشد. در یک قانون نانوشته، مردم، URL های ساده، کوتاه و مرتبط با نام شرکت را دارای امنیتی بالاتر تلقی می کنند. همچنین پیدا کردن وبسایت شما و به خاطر سپردن آن نیز اینگونه آسان تر خواهد بود.

نکات پایانی

در تجارت، آن هایی موفق ترند که افق دید خود را محدود به زمان یا مکان خاصی نکنند. بهتر است در انتخاب نام شرکت نیز این نکته را در نظر داشته باشید و از انتخاب هایی که در مقطع زمانی خاصی پرطرفدار می شوند، اجتناب کنید.

از قید منطقه و مکان یا محدوده جغرافیایی خاص، اگر توجیه مشخصی برایش ندارید، بپرهیزید. این کار به برنامه های احتمالی توسعه تان لطمه خواهد زد.
پس از انتخاب نام های مورد نظرتان آنها را به نظر سنجی شرکاء، دوستان و اطرافیان گذاشته و نقطه نظرات آنها را هم جویا شوید. در طی مطالب بعدی فرآیند بررسی و ملاحظات قانونی در تعیین نام شرکت در اداره ثبت شرکت ها را بیان خواهیم کرد. و از جنبه متفاوتی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

امیدواریم توضیحات داده شده در خصوص “انتخاب نام شرکت”، برای شما مفید بوده باشد.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت شرکت، می توانید با شماره ۵ رقمی آسان ثبت ۰۲۱۴۳۴۹۸تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید از طریق چت آنلاین و یا جلسه ی حضوری با مشاوران با تجربه ما، در این خصوص صحبت کنید.

  • میزان کارایی این مطلب
  • مفید بودن این مطلب
5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال