موضوع فعالیت شرکت

در بند ۲ اساسنامه شرکت، یکی از مهمترین موارد درباره شرکت بیان می شود. این مورد مهم چیزی نیست به جز: “موضوع فعالیت شرکت”. موضوع فعالیت شرکت، تعیین کننده محدوده فعالیت تائید شده برای شخصیت حقوقی یا همان شرکت ثبت شده است. در واقع، مدیران شرکت مجاز به تجاوز از حدود موضوع فعالیت شرکت نیستند.

مباحث  پیرامون تنظیم این بند، به یکی از مهمترین مباحث در حوزه حقوق تحلیلی ثبت شرکت ها تبدیل شده است. طبق روال همیشگی، در این گفتار بر آنیم تا به سئوالات رایج در این زمینه پاسخ دهیم.

تغییر موضوع فعالیت شرکت

تنظیم این بخش از اساسنامه/ شرکتنامه با نظر مستقیم شرکاء و موسسین در ابتدای تاسیس صورت گرفته و صرف نظر از مجوزهای احتمالی(که آنها هم قابل تمدید هستند) دارای اعتبار نامحدود است. البته بعدا، در صورت نیاز و با توجه به برنامه های توسعه ای و اهداف مدیران شرکت امکان تغییر، حذف و الحاق موضوع جدید با ثبت صورت جلسه های مربوطه در اداره ثبت شرکت ها وجود داشته و در قالب آگهی روزنامه رسمی قابل ضمیمه به اساسنامه و سایر مستندات ثبتی شرکت خواهد بود.

در انتخاب موضوع فعالیت شرکت به چه نکاتی توجه کنم؟

برخی معتقدند، یکی از علل تعیین موضوع فعالیت، جلوگیری از هدر رفت سرمایه شرکت در فعالیت های غیر مرتبط با حوزه تخصصی  و کمک به ایجاد شفافیت بیشتر در تبیین تکالیف، اختیارات و وظایف مدیران است. بنابراین به نظر می رسد، توجه به نکات زیر در انتخاب موضوع متناسب می تواند موثر باشد:

موضوع فعالیت باید صریح و منجز باشد: از قید هر عنوان کلی اجتناب کنید برای مثال عبارت ” هر گونه فعالیت مجاز” قابل تائید نخواهد بود.
بهتر است موضوع واضح و مشخص باشد: به طور کلی از شرایط لازم جهت اثبات صحت معامله، معلوم و معین بودن در موضوع قرارداد است و عقد قرارداد با موضوعات نامشخص و مبهم مبطل است.

تنظیم موضوع مطابق قوانین باشد: شرکت با موضوع غیر قانونی و یا نامشروع قابلیت ثبت نخواهد داشت. مثل تولید مشروبات الکلی.

پرهیز از انتخاب موضوع فعالیت مربوط به امور حاکمیتی نظام: اموری که طبق قانون اساسی کشور و قانون خدمات کشوری و قوانین دیگر از مصادیق حاکمیتی باشند، قابلیت ثبت نخواهند داشت. مثل استخراج و اکتشاف نفت.

مجوزهای کسب و کار

لازم به ذکر است که  در  ماده ۲ اساسنامه از عنوان کلی (ثبت موضوع فعالیت به منزله اخذ و صدور پروانه فعالیت نمی باشد) استفاده می شود. این به این معنی است که ثبت شخصیت حقوقی در اداره ثبت شرکت ها از صدور مجوز از مراجع ذیربط مجزاست. به عبارت دیگر، از منظر قانونگذار متقاضیان ثبت شخصیت حقوقی با توجه به نیاز به اخذ مجوز برای موضوع فعالیت به دو دسته تقسیم می شوند:

آنهایی که پیش از ثبت،  نیاز به اخذ مجوز از مرجع خاصی ندارند:

این دسته از متقاضیان باید بعد از موضوع شرکت عبارت (در صورت ضرورت قانونی انجام موضوعات پس از اخذ مجوزهای لازم) را حتما درج کنند.

متقاضیانی که پیش از ثبت، نیاز به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح را دارند:

این دسته از متقاضیان به موجب تصریح قانونگذار و تکالیف مقرر قانونی باید پیش از ثبت شرکت، اقدام به دریافت مجوز نمایند.

لیست موضوعات نیازمند مجوز و نام مراجع ذیصلاح صادر کننده مجوزها را از همین بخش ملاحظه کنید.

هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار

اداره ثبت شرکت ها در طی حرکتی موثر به منظور جلوگیری از سلیقه ای عمل نمودن و در جهت ایجاد رویه ای واحد در اقدامات ثبتی اقدام به تشکیل هیات “مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار” نموده است.

این هیات با حضور نماینده تام الاختیار دادستان کل کشور، نماینده تام الاختیار رئیس سازمان بازرسی کل کشور، دو نماینده مجلس شورای اسلامی، نماینده اتاق بازرگانی، نماینده اتاق تعاون نماینده اتاق اصناف و حسب مورد نماینده دستگاه ذیربط با ریاست وزیر امور اقتصاد و دارایی تشکیل شده و مصوباتی به منظور تسهیل در خصوص شرایط و مراحل صدور مجوزهای کسب و کار بصورت غیر حضوری و در کمترین زمان و با حداقل هزینه را تصویب نمودند. علیرغم اینکه بیشتر موضوعات فعالیت نیازی به اخذ مجوز ندارند باز هم ضروری است جهت اجتناب از دوباره کاری ها،  قبل از ثبت و ارسال مدارک، نسبت به مطالعه و تطبیق موضوعات مورد نظرتان با موضوعات نیازمند اخذ مجوز اقدام نمایید.

امیدواریم توضیحات مربوط به انتخاب و ثبت موضوع شرکت در این مطلب، برای شما مفید بوده باشد.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا ثبت شرکت، می توانید با شماره ۵ رقمی آسان ثبت ۰۲۱۴۳۴۹۸تماس حاصل نمایید.

کارشناسان ما آماده ارائه مشاوره در خصوص ابهامات و سئوالات شما در رابطه با موضوع فعالیت شرکت هستند.

همچنین می توانید از طریق چت آنلاین و یا جلسه ی حضوری با مشاوران با تجربه ما، در این خصوص صحبت کنید.

  • میزان کارایی این مطلب
  • مفید بودن این مطلب
5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *