معرفی سامانه پست‌یافته (Postyafteh): سامانه مدارک پیداشده کشور

معرفی سامانه پست‌یافته (Postyafteh): سامانه مدارک پیداشده کشور

 پست‌یافته چیست؟

«پُست‌یافته» یکی از خدمات مهم اداره پست ایران است. این سرویس با هدف بازگرداندن مدارک، اشیا و اسناد یافت شده از سوی مردم به صاحبان آنها راه‌اندازی شده است. روی بسیاری از مدارک شناسایی مهم این عبارت برای یابنده درج شده است که «در صورت پیدا کردن این مدرک، آن را به نزدیک‌ترین صندوق پستی بیندازید.» در واقع انداختن مدارک گمشده در صندوق‌های پستی همیشه در ایران مرسوم بوده است. اداره پست نیز با تکیه به اعتماد مردم، اطلاعات تمام این مدارک مفقودی را پس از جمع‌آوری آنها در سامانه پست‌یافته وارد می‌کند تا صاحبانشان با جست‌وجو بتوانند از پیدا شدن مدارک گم شده خود مطلع شوند. سامانه پست‌یافته در حال حاضر به صورت اینترنتی و آنلاین زیر نظر شرکت ملی پست ایران فعالیت می‌کند.

 

سامانه پست‌یافته

روزانه مدارک گمشده زیادی توسط مردم در سراسر کشور به داخل صندوق‌های پستی نصب شده در معابر انداخته می‌شوند. شرکت پست با ساماندهی این مدارک سعی در رساندن آنها به دست صاحبان اصلی آنها دارد. شما در صورت مفقود شدن مدرک خود می‌توانید از طریق سامانه پست‌یافته آن را جست‌وجو نمایید و در صورت یافتن آن، با تکمیل نمودن فرم درخواست موجود در سایت، در کمترین زمان ممکن آن را دریافت کنید. گفتنی است که اطلاعات موجود در این سامانه مربوط به کل کشور است و هر ده روز یک بار به روز می‌شود. تمامی اشیا و مدارک از زمان پیدا شدن به مدت سه ماه نزد شرکت پست نگهداری می‌شوند و پس از سپری شدن این مدت، به سازمان مربوطه (به طور مثال، ثبت احوال) ارسال می‌گردند. سامانه پست‌یافته به نشانی اینترنتی http://postyafteh.post.ir جزو مفیدترین و دقیق‌ترین سامانه‌های خدمت‌رسان در ایران است.

 

پیگیری مدارک مفقود شده از طریق پست

پایگاه اطلاعاتِ مدارک و اشیاء گم‌شدۀ جمع‌آوری‌شده از صندوق‌های پستی با عنوان «سامانه پست‌یافته» یکی از سرویس‌های کلیدی اداره پست ایران است. سایت پست‌یافته بسیار ساده طراحی شده است و بهترین شیوه استعلام مدارک پیدا شده را در اختیار متقاضیان می‌گذارد. جست‌وجو در سایت پست‌یافته بهترین راه پیگیری مدارک مفقود شده از طریق پست است. ارائه این خدمات رفاهی مستلزم مراجعه به این پایگاه، پر کردن فرم مربوط به بازگشت مدرک و پرداخت هزینه تحویل آن است. گفتنی است که به تازگی اطلاعات خودروهای مفقودی نیز در این سامانه ثبت می‌شود. بنابراین مالکان خودرو برای پیدا کردن خودرو گم‌شده خود باید در این سامانه به جست‌وجو بپردازند. به طور کلی، پیش از اقدام برای گرفتن مدرک المثنی توصیه می‌شود حتماً از این سامانه آنلاین و رایگان استعلام گرفته شود.

 

راهنمای جست‌وجو در پست‌یافته

سامانه مدیریت اطلاعات مدارک گم‌شده یا اصطلاحاً «پست‌یافته» از دو بخش مهم جست‌وجوی پیداشده‌ها (مدارک و اشیا) و جست‌وجوی خودروهای پیداشده تشکیل شده است. جست‌وجو در این سایت به چند شیوه و با وارد کردن اطلاعات گوناگون امکان‌پذیر است. از جمله جست‌وجو با مشخصات فردی (شامل نام، نام خانوادگی و نام پدر) و جست‌وجو با کد ملی. برای این منظور همچنین باید نوع مدرک پیداشده را نیز وارد کنید. مدارک و اشیای ثبت‌شده عبارت‌اند از:

شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه، کارت‌های نظامی، کارت ملی، اسناد مالکیت، عقدنامه، وصیت‌نامه، دفترچه بیمه، مدارک بانکی، کارت‌های اعتباری بانکی، کارت دانشجویی و مدارک تحصیلی، کارت بیمه وسایل نقلیه، سند و معاینه فنی و سایر مدارک خودرو، پلاک وسایل نقلیه، پروانه‌ها و گواهی‌ها، لوازم خانگی، انواع چک، طلا و جواهر و اشیای قیمتی، انواع کیف، انواع کارت شناسایی، اوراق سهام، کارت هوشمند سوخت، کارت وسایل نقلیه، دسته‌چک و کارت منزلت.

معرفی سامانه پست‌یافته (Postyafteh): سامانه مدارک پیداشده کشور

 

همچنین مشخصات وسایل نقلیه پیداشده عبارت‌اند از نام و نام خانوادگی مالک، نام پدر، کد ملی و شماره پلاک جدید یا شماره پلاک قدیم خودرو و موتورسیکلت.

گفتنی است که سامانه مدیریت اطلاعات اشیا و مدارک گم شده امکان تحویل مدارک به سراسر ایران را دارد. بنابراین چنانچه مدارک شما در شهر دیگری پیدا شده باشد، می‌توانید با پر کردن درخواست انتقال در سامانه پست‌یافته به آسانی آن را در منزل یا محل کار خود تحویل بگیرید.

 

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو

 

✅ پرسش‌های متداول در مورد سامانه پست‌یافته (Postyafteh)✅ 

✅ پست‌یافته چیست؟

✔️ «پست‌یافته» بانک اطلاعات مدارک پیداشده در سراسر کشور است.

✅ سامانه پست‌یافته برای چه کاری است؟

✔️ سامانه پست‌یافته مرجع رسمی و قانونی استعلام مدارک گم شده و پیدا شده در کشور است.

✅ پایگاه پست‌یافته متعلق به چه نهادی است؟

✔️ سامانه پست‌یافته زیر نظر شرکت ملی پست ایران اداره می‌شود.

✅ پیگیری مدارک مفقود شده از طریق پست به چه ترتیب است؟

✔️ مدارکی که توسط مردم پیدا شده‌اند و در صندوق‌های پست انداخته شده‌اند به صورت آنلاین و به روز در سامانه پست یافته قابل مشاهده هستند. امکان جست‌و‌جو در این سایت با وارد کردن نام، نام خانوادگی و کد ملی فراهم شده است.

✅ آیا می‌توان مدارک پیداشده را بدون مراجعۀ حضوری دریافت کرد؟

✔️ بله، جست‌وجو در سایت پست‌یافته بهترین راه اطلاع یافتن از پیدا شدن مدارک است. جهت استعلام مدارک پیداشده باید به این سایت مراجعه نمود. برای دریافت آنها نیز کافی است فرم مربوطه را در همین وب‌سایت پر کرد و هزینه‌های ارسال آن را پرداخت نمود.

✅ مدارک پیدا شده چه مدت در اداره پست نگهداری می‌شوند؟

✔️ تمامی مدارک، کارت‌ها، اشیا و اسناد از زمان پیدا شدن به مدت سه ماه در اداره پست نگهداری می‌شوند و پس از سپری شدن این مدت، به سازمان مربوطه (به طور مثال، ثبت احوال) منتقل می‌شوند.

✅ سرویس پست‌یافته در چه شهرهایی فعال است؟

✔️ سایت جوینده یابنده پست که گاهی پست‌یابنده یا باجه جوینده مدارک گمشده نیز نامیده می‌شود، به صورت سراسری و برای عموم قابل دسترس است. اطلاعات تمام یافته‌های پست در تمامی استان‌ها، شهرستان‌ها، شهرها و روستاهای کشور از جمله تهران و مشهد و اهواز و شیراز و اصفهان در این سامانه موجود است.

✅ آدرس سایت پست‌یافته چیست؟

✔️ سامانه پست‌یافته در آدرس اینترنتی http://postyafteh.post.ir در دسترس عموم مردم است.

5 دیدگاه برای “معرفی سامانه پست‌یافته (Postyafteh): سامانه مدارک پیداشده کشور

 1. علی صارمی گفته:

  باسلام،
  علی صارمی هستم از شاهین شهراصفهان،متاسفاانه حدود ۱۰،۲۰روزی هست که کیف پولے خودم رو که چندتاکارت شناسایی خودم ازجمله گواهینامه رانندگی ،کارت شناسایی مداحی،کارت اهدای عضو و…. گم کردم،
  اگرکسی پیداکردلطفاباشماره های زیرتماس بگیره ومژدگانے خودشوهم بگیره .ممنون
  ۰۹۰۵۰۴۶۳۱۵۱
  ۰۹۱۶۲۰۴۳۰۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *