قرارداد داوری

قرارداد داوری چه مزایایی دارد ؟

به موجب مواد 454 تا 501 قانون آین دادرسی مدنی ایران ، طرفین معامله یا قرارداد می توانند برای حل اختلافات ناشی از آن ، داور یا داورانی را تعیین کنند. تعیین داور در صورتی که خدای ناکرده اختلافاتی بین طرفین پدید آید ، علاوه بر کوتاه کردن زمان بررسی و رسیدگی به موضوع (که بعضا تا صدور رای نهایی و قطعی تجدید نظر 3 تا 5 سال زمان بر خواهد بود) می تواند در هزینه های دادرسی و هزینه وکیل به طرز قابل توجهی صرفه جویی ایجاد کرده و در سریعترین زمان و با کمترین هزینه حق را به حق دار برساند. از نمونه های تعیین داور در دولت ایران می توان به هیات حل اختلاف وزارت کار (به منظور داوری بین کارگر و کارفرما) و نیز شورای عالی فنی سازمان برنامه و بودجه (به عنوان داور بین کارفرما و پیمانکار قرارداد های عمرانی) اشاره کرد.
روال کار در مورد قرارداد ها و معاملات بین اشخاص یا شرکت ها به این صورت است که قرارداد داوری به صورت جداگانه در کنار قرارداد یا معامله اصلی منعقد می شود ، طرفین قرارداد یا معامله یک فرد یا موسسه را به عنوان داور مرضی الطرفین خود انتخاب کرده و در صورت بروز اختلاف ، ضمن مراجعه به وی و شرح ما وقع ، از وی می خواهند در مورد اختلافات پیش آمده ابتدا اقدام به بررسی و تلاش برای ایجاد سازش و در نهایت اقدام به صدور رای نماید. رای صادره با شرایط خاصی می تواند قطعی و لازم الاجرا بوده و طرف صاحب حق از آن برای استیفای حقوق خود در شعب اجرای احکام حقوقی استفاده نماید.
بدین ترتیب بدون مراجعه به دادگاه های بدوی و تجدید نظر و ارائه دادخواست و گرفتن وکیل و صرف زمان و هزینه بسیار زیاد (که در بسیاری از موارد اختلافات حقوقی باعث صرف نظر افراد از پیگیری خواسته خود می شود) ، احقاق حق برای طرف صاحب حق به راحتی فراهم می گردد.  تنها شرط این مورد این است که در ابتدای معامله یا قرارداد موضوع داوری و انتخاب داور دارای صلاحیت ، پیش بینی شده باشد.

 

برای قرارداد های مهم خود حتما داور تعیین کنید!

چنانچه قصد انجام معاملاتی مانند خرید شرکت ، خرید ملک ، خرید خودرو و یا عقد قراردادهای پیمانکاری ، مشارکت در ساخت ، مشارکت مدنی ، قرارداد همکاری و مواردی از این دست را دارید ، با توجه به آنچه گفته شد ریسک نکنید و حتما در کنار قرارداد اصلی ، یک قرارداد داوری تنظیم کنید و اختلافات یا سو برداشت ها از این قرارداد ها و معاملات را حتما پیش بینی نمایید. به یاد داشته باشید هیچکدام از طرفینی که در دادگاه ها علیه یکدیگر اقامه دعوی کرده اند ، در ابتدای مسیر به هیچ عنوان احتمال بروز اختلافات سنگین را نمی داده اند!

 

آسان ثبت ، داور قرارداد ها و معاملات شما

در این راستا ،  موسسه حقوقی آسان ثبت ارائه خدمات به مشتریان و کاربران عزیز ، آمادگی دارد در کلیه معاملات و قراردادهایی که برای آنها ارزشمند است (مخصوصا در خصوص قرارداد خرید شرکت) به عنوان داور ، ضمن ارائه مشاوره تخصصی نسبت به انعقاد قرارداد داوری با طرفین معامله یا قرارداد ، و همچنین بررسی موارد اختلافی در صورت بروز اختلاف اقدام نماید. شما می توانید برای عقد قرارداد داوری با آسان ثبت از طریق شماره تلفن 02143498 تماس حاصل نموده و یا در مراتب را به اطلاع کارشناسان ما برسانید . مطمئن باشید وکلای ما پس از بررسی مورد و ارائه مشاوره های لازم ، در صورت عقد قرارداد داوری تمامی تلاش حرفه ای و اخلاقی خود را جهت ایجاد سازش و حل اختلافات مربوطه و در نهایت صدور رای عادلانه به کار خواهند گرفت.