راهنمای ثبت شرکت دارویی| سهامی خاص، مسئولیت محدود و تضامنی

ثبت شرکت دارویی سهامی خاص، مسسولیت محدود، تضامنی - Registration of a Pharmaceutical Company

اکنون که این مقاله نگارش می‌شود جهان درگیر یک بحران تاریخی به نام ویروس کرونا یا COVID-19 است. ویروس جدید کرونا که در پایان سال ۲۰۱۹ از چین به بقیه‌ی کشورهای جهان منتشر شد، همه‌ی ابعاد زندگی بشر را تغییر داده است. از روابط سیاسی و نظامی کشورها تا اقتصاد کلان و معیشت مردم تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته است. فراگیری جهانی یک بیماری که پاندمی نام دارد آخرین‌بار ۱۰۰ سال پیش رخ داده است و می‌توان گفت که از بسیاری از جهات پیچیده‌ترین و پرهزینه‌ترین نوع بحران برای تمدن بشری امروز است.

 

همانطور که اشاره شد این بحران تبعات بسیار سنگینی برای اقتصاد جهانی دارد. از کمپانی‌های غول‌پیکر بین‌المللی همچون ایرباس و تویوتا تا دکه‌های فلافلی پایانه‌های مسافربری شهرهرهای کوچک ایران همگی دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری شده‌اند. اما هستند کسب‌و‌کارهایی که نه تنها آسیب مستقیمی ندیده‌اند، بلکه دچار رشد نقدینگی و اثرگذاری بر بازار هم شده‌اند. شرکت‌های دارویی یکی از این کسب‌وکارهای هستند. به همین خاطر این روزها تقاضا برای ثبت اینگونه از شرکت‌ها بیشتر شده است. به همین خاطر هم ما در این مقاله به یکی از کسب‌وکارهایی که می‌تواند از ویروس کرونا جان سالم به در ببرد می‌پردازیم.

 

نوشته‌ی مرتبط: ثبت شرکت تولید ماسک تنفسی و دستکش بهداشتی

نوشته‌ی مرتبط: ثبت شرکت تولید الکل و مواد ضدعفونی کننده

 

پس اگر قصد ثبت شرکت دارویی اعم از پخش دارو، تولید دارو، صادرات و واردات دارو را دارید، تا انتهای این نوشته همراه باشید.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

شرکت دارویی چیست؟

شرکت‌هایی که در زمینه‌های زیر قصد فعالیت دارند شرکت دارویی اطلاق می‌شود:

 • شرکت تولید دارو
 • شرکت پخش دارو
 • شرکت صادرات، واردات و فوریت‌های واردات دارو

این دسته از شرکت‌ها به دلیل میزان حساسیت موضوع فعالیتشان که به طور مستقیم با سلامت جامعه در ارتباط است نیاز به دریافت مجوزها و احراز صلاحیت‌های خاصی هستند که در ادامه به طور جامع به آنها را شرح خواهیم داد.

آیا برای تولید، پخش، صادرات و واردات دارو نیاز به ثبت شرکت دارویی متفاوت است؟

به طور کلی در روند ثبت شرکت دارویی اعم از تولید (ثبت شرکت داروسازی)، پخش، صادرات و واردات تفاوت زیادی وجود ندارد. ولی برای هرکدام از این‌ها نیاز به مجوزهای لازم است تا یک شرکت ثبت شده دارویی بتواند اقدام به فعالیت در آن حوزه‌ کند.

شرایط تاسیس و ثبت شرکت دارویی

هر شخص حقوقی (شرکت) که قصد داشته باشد که اقدام تولید، پخش، صادرات و واردات دارو کند باید این موارد را در اساسنامه‌ی خود ذکر کند. در مورد شرکت‌های پخش دارو باید در اساسنامه‌ی ابعاد کار آن‌ها (کشوری-استانی) هم ذکر شود. به عنوان نمونه در اساسنامه در بخش موضوع فعالیت، پخش استانی دارو ذکر شود.

کمیسیون قانونی مرتبط با شرکت‌های دارویی و پخش دارو

کمیسیون بالادستی مرتبط با شرکت‌های دارویی، کمیسیون قانونی ماده ۲ معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. صلاحیت‌های قانونی این کمیسیون مرتبط با شرکت‌های دارویی اعم از تولیدی، پخش، صادرات و واردات به شرح زیر است:

 • صدور موافقت اصولی فعالیت
 • صدور و تمدید مجوز اولیه فعالیت
 • صدور پروانه تاسیس
 • صدور پروانه ثبت شعبه
 • انجام بازرسی و ممیزی دوره‌ای

***شرکت‌های دارویی برای اقدام به توزیع و پخش دارو علاوه برای شرایط فوق‌الذکر، نیاز به دریافت مجوز از «اداره کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر» نیز دارند.

مدارک لازم برای دریافت موافقت اصولی ثبت شرکت داروسازی و دارویی

 • درخواست کتبی برای اخذ موافقت اصولی شرکت پخش سراسری/استانی دارو
 • تصویر اساسنامه شرکت (با قید موضوع فعالیت اعم از پخش دارو)
 • تصویر آگهی روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای مدیر عامل اعضای هیأت مدیره
 • نداشتن سابقه‌ی سوء فعالیت در موضوعات مرتبط با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و امور مرتبط با دارو
 • فرم تعهدنامه شرکت ( یه صورت تکمیل‌شده)
 • معرفی نامه کتبی معاونت غذا و داروی دانشگاه زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تاسیس و فعالیت شرکت پخش دارو

اولین اقدام برای ثبت شرکت دارویی، ارسال مدارک لازم برای دریافت موافقت اصولی است. بعد از اینکه مدارک مورد نیاز برای تایید موافقت اصولی شرکت به کمیسیون قانونی مربوطه ارسال شد، این کمیسیون به بررسی آن می‌پردازد و در صوپرت تایید این کمیسیون موافقت اصولی با ثبت شرکت پخش دارو صادر می‌شود. در ایتدا این مجوز به صورت یک‌ساله صادر می‌شود و در صورت که پس از یک سال شرایط احراز صلاحیت به قوت خودش باقی بماند برای دو سال دیگر هم مجوز فعالیت شرکت پخش دارو تمدید می‌گردد.

دریافت پروانه‌ی تاسیس شرکت پخش دارو

در صورتی که یک شرکت بعد از سه سال فعالیت با رعایت شرایط ذکر شده در بالا همچنان شرایط فوق‌الذکر را داشته باشد، می‌تواند برای دریافت پروانه‌ی تاسیس شرکت دارویی اقدام کند. در مدت‌زمان فعالیت شرکت دارویی اگر هر کدام از شرایط احراز صلاحیت آن نقض شود، مجوز فعالیت شرکت دارویی توسط کمیسیون قانونی مربوطه لغو می‌شود.

شرایط لازم برای مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره در شرکت‌های دارویی

عوامل شرکت‌های دارویی و پخش دارو اعم از مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره نیاز دارند تا شرایطی را برای این سمت‌ها احراز کنند که در زیر آمده است:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • متدین به ادیان تعریف شده در قانون تجارت و قانون اساسی کشور
 • داشتن پایان خدمت و یا معافیت برای اقایان
 • ارائه گواهی و یا مدرکی دال بر داشتن خدمت و یا فعالیت موثر و مرتبط و همچنین داشتن توانایی‌های مربوط به حوزه درمان و دارو با تایید کمیسیون قانونی

شرایط و مدارک لازم برای تمدید دوره‌ی دوساله‌ی فعالیت و همچنین دریافت پروانه‌ی دائمی شرکت‌های دارویی

 • درخواست کتبی
 • تداوم در احراز شرایط لازم که توسط کارشناسان تایید شود
 • تایید فعال بودن شرکت
 • همکاری با دانشگاه مربوطه‌ی مرتبط با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • داشتن حداقل ۲۰ شعبه یا نمایندگی در حوزه‌ی فعالیت

شرکت دارویی سهامی خاص، مسئولیت محدود و یا تضامنی

شرکت‌های پخش دارو و به طور کلی دارویی را می‌توان در قالب‌های «شرکت سهامی خاص»، «شرکت با مسئولیت محدود» و حتی «شرکت تضامنی» هم به ثبت رسانید. برای اینکه از قالب مناسب ثبت ثبت شرکت آشنا شوید پیشنهاد می‌دهم تا مقاله‌های زیر را مطالعه بفرمایید:

»»» راهنمای ثبت شرکت سهامی خاص

»»» راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 

»»» راهنمای ثبت شرکت تضامنی

مدارک مورد نیاز برای تمدید مجوز فعالیت شرکت دارویی

 • شرایط تمدید مجوز فعالیت پخش استانی دارو
 • تاسیس شرکت دارویی

تعیین نام شرکت دارویی

در شرکت‌های دارویی هم تعیین نام مناسب برای شرکت اهمیت دارد. همچنین تعیین نام یک شخصیت حقوقی همچون شرکت نیاز به رعایت اصول و قوائدی دارد و نمی‌توان هر نامی را انتخاب کرد. در مقاله‌ی زیر به طور جامع به قوائد و نکات انتخاب اسم شرکت پرداخته‌ایم.

مدت زمان ثبت شرکت داروسازی و دارویی

ثبت شرکت دارویی و داروسازی می‌تواند بین ۳ تا ۶ هفته زمان ببرد. ولی اگر قصد دارید از سامانه‌ی هوشمند ثبت شرکت آسان‌ثبت برای استعلام زمان و هزینه‌ی ثبت شرکت استفاده کنید، کارشناسان ما بلافاصله پس از ثبت درخواست شما با شما تماس می‌گیرند و شما را در جریان زمان مورد نیاز برای ثبت شرکتتان خواهند گذاشت. 

هزینه ثبت شرکت دارویی

هزینه‌ی ثبت شرکت دارویی اعم از شرکت توزیع و پخش دارو شامل پارامترهای است که برای شرکت در نظر گرفته می‌شود. آگهی در روزنامه رسمی، آگهی در روزنامه‌ کثیرالانتشار و مواردی دیگر هزینه‌های ثبت یک شرکت دارویی را تشکیل می‌دهند. ولی راه حل ساده‌تر برای آگاهی از تمام هزینه‌های ثبت شرکت از صفر تا صد این فرآیند، استفاده از سامانه‌ی هوشمند ثبت شرکت است:

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود

 


✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون ثبت شرکت دارویی ✅

 

✅ شرکت دارویی چیست؟

✔️ به شرکت‌هایی که در زمینه‌های گوناگونی چون تولید دارو، پخش دارو، صادرات و واردات و فوریت‌های واردات دارو فعالیت دارند شرکت دارویی اطلاق می‌شود.

✅ شرکت‌های دارویی چند نوع هستند؟

✔️ برای راه‌اندازی شرکت‌های دارویی می‌توان هر یک از قالب‌های کمپانی‌های تجاری را برگزید. با این حال، شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص و تضامنی به دلیل شرایط ساده‌تری که در قانون برای آنها در نظر گرفته شده است بهترین گزینه برای راه‌اندازی شرکت‌های دارویی محسوب می‌شوند.

✅ مدارک لازم برای دریافت موافقت اصولی ثبت شرکت دارویی چیست؟

✔️ درخواست کتبی برای اخذ موافقت اصولی شرکت پخش سراسری/استانی دارو – تصویر اساسنامه شرکت (با قید موضوع فعالیت اعم از پخش دارو) – تصویر آگهی روزنامه رسمی تاسیس شرکت – گواهی عدم سوء پیشینه برای مدیر عامل اعضای هیأت مدیره – نداشتن سابقه‌ی سوء فعالیت در موضوعات مرتبط با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و امور مرتبط با دارو – فرم تعهدنامه شرکت ( یه صورت تکمیل‌شده) – معرفی نامه کتبی معاونت غذا و داروی دانشگاه زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

✅ شرایط لازم برای مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره در شرکت‌های دارویی چیست؟

✔️ داشتن تابعیت ایرانی – متدین به ادیان تعریف شده در قانون تجارت و قانون اساسی کشور – داشتن پایان خدمت و یا معافیت برای اقایان – ارائه گواهی و یا مدرکی دال بر داشتن خدمت و یا فعالیت موثر و مرتبط و همچنین داشتن توانایی‌های مربوط به حوزه درمان و دارو با تایید کمیسیون قانونی

✅ ثبت آنلاین شرکت دارویی به چه ترتیب است؟

✔️ موسسه آسان‌ثبت تمام مراحل ثبت قانونی شرکت را به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری برای شما انجام می‌دهد. برای این منظور، پس از آماده کردن مدارک و انتخاب نوع کمپانی، کافی است به سامانه ثبت شرکت آسان‌ثبت مراجعه فرمایید و مراحل بعدی کار را به راحتی طی نمایید.

 

22 دیدگاه برای “راهنمای ثبت شرکت دارویی| سهامی خاص، مسئولیت محدود و تضامنی

 1. محمد مهدی گفته:

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما. ببخشید برای تاسیس شرکت داروسازی بنیانگذار و مدیر آن چه رشته و مدرک تحصیلی باید داشت یعنی حتما رشته اش باید مرتبط به علوم پزشکی باشد یا مثلا با رشته ی شیمی کاربردی هم میشه؟ ممنون میشم اگر در اسرع وقت پاسخ منو بدین

  • آسان ثبت گفته:

   سلام
   بابت تاخیر در پاسخ‌دهی عذر میخوایم.
   همانطور که در متن توضیح داده شد، برای ثبت شرکت دارویی یکی از شروط «ارائه گواهی و یا مدرکی دال بر داشتن خدمت و یا فعالیت موثر و مرتبط و همچنین داشتن توانایی‌های مربوط به حوزه درمان و دارو با تایید کمیسیون قانونی» است. ولی تشخیص مصداق این موضوع بر عهده‌ی کارشناسان اداره‌ی مربوطه است.

 2. محسن گفته:

  سلام دوستان عزیز اتفاقا این سوال منم بود، فکر کنم یعنی مدرک خیلی مهم نیست ، اگر ادبیات هم خونده باشی باید قبلا سابقه کاری در ای زمینه داشته باشی مثلا یک پست مهم مثل معاونت در یک شرکت تولید یا واردات یا صادرات یا پخش دارو داشته باشید مثلا معاون یا مدیرعامل یا یه پست مهم دیگه در شرکت داروپخش یا غیره داشته باشید یعنی تجربه کاری تو این زمینه ، والسلام

 3. زهرا گفته:

  سلام آیا موسس با مدرک بیوتکنولوژی یا ژنتیک از وزارت علوم میتونه شرکت داروسازی در زمینه تولید دارهای نوترکیب رو تاسیس کنه؟یا اینکه حتما باید مدارک از وزارت بهداشت باشن یا موسس شماره نظام پزشکی داشته باشه؟؟ممنون میشم سریع پاسخ بفرمایید

 4. مونا گفته:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید من یه سوال داشتم
  ممنون می شم کسی چیزی می دونه راهنماییم کنه
  طبق چه ضابطه ای شرکت های تولیدی می توانند محصول خودشان را به چند پخش بدهند ؟

 5. النا گفته:

  سلام خسته نباشید
  آیا میشه کسی که رشته انسانی خونده برای تاسیس شرکت دارویی اقدام کنه؟

 6. محمد گفته:

  سلام شرکت اینجانب نماینده یک شرکت تولید کننده مواد ضدعفونی کننده است که بتازگی شروع به تولید دارو نموده است خواستم بدونم این امکان وجود داره که شرکت پخش دارویی استانی تاسیس کنم و بتوانم محصولات این شرکت را توزیع کنم و در کنارش نمایندگی های دیگر بگیرم و کار رو گسترش بدهم

 7. امین سوداگر گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  مورد داشتن ۲۰ شعبه نمایندگی فعال و میشه لطفا بیشتر توضیح بدید با تشکر

 8. رویا گفته:

  سلام خسته نباشید با مدرک دکتری سم شناسی بدون پایه داروسازی عمومی و ۲سال سابقه کار امکان داره شرکت دارویی زد!؟

 9. مرادی گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  ببخشید من پزشکی میخونم آیا امکانش هست که با مدرک پزشکی بتونم برای اخذ پروانه شرکت تولید دارو اقدام کنم

 10. کریم گفته:

  سلام
  بنده پزشک متخصص پاتولوژی دارای شماره نظام پزشکی و۲۴ سال سابقه کار پزشکی هستم
  آیا اداره غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهر محل تاسیس احتمال دارد در خواست اینجانب را رد نماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.