آسان ثبت

در حال دریافت اطلاعات...

X تخفیف
samane

راهنمای گام به گام مراحل پلمپ دفاتر تجاری

 • مشخصات کاربر
 • مشخصات شرکت
 • پرداخت

پلمپ دفاتر چیست؟

پیش از آنکه حساب و کتاب‌های یک شرکت در دفاتر مالیاتی نوشته شود، این دفتر باید توسط اداره ثبت پلمپ شده باشند تا تاریخ ثبت اسناد حسابداری شرکت دارای اعتبار قانونی شوند. مهم‌ترین مزیت پلمپ دفاتر شرکت‌ها آن است که از انجام هرگونه تقلب و وارد نمودن اطلاعات مالی اشتباه در زمان قبل از تاریخ آن جلوگیری می نماید. می‌توان گفت هدف اصلی، به روز بودن درج حسابهای مالی در دفاتر و ایجاد شفافیت در حساب و کتاب مالی شرکت‌ها برای سازمان امور مالیاتی است.

بر اساس ماده ۶ قانون تجارت، هر تاجری به جز کسبه خرد و جزء، باید دفاتری شامل دفتر کل،‌ دفتر روزنامه، دارایی و کپیه را به موجب قانون داشته باشند. دفاتر روزنامه و کل باید به صورت اجباری تهیه شوند. باید دقت داشته باشید از مهم‌ترین مسائل مالیاتی شرکت شما، همین درخواست و ثبت پلمب دفاتر به موقع است.

انواع دفاتر روزنامه

دفتر روزنامه با نام‌های دفتر روزنامه عمومی و اختصاصی نیز شناخته می‌شوند. در دفتر روزنامه، تمامی رویدادهای مالی و محاسباتی، معامله‌های تجاری، اسناد تجاری براساس اصول و ضابطه‌های مرتبط با قانون تجارت و تنظیم دفاتر قانونی همراه با استانداردهای حسابداری ثبت و درج می‌گردند.

الف- دفتر روزنامه عمومی

این دفتر شامل دو ستون بستانکار و بدهکار است. شرکت یا مؤسسه‌های تجاری کوچک برای ثبت معاملات و رویدادهای مالی خود بیشتر از این نوع از دفاتر قانونی استفاده می‌کنند.

ب- دفتر روزنامه اختصاصی

از طرف دیگر روزنامه اختصاصی برای شرکت‌ها و مؤسسه‌های تجاری بزرگ کاربرد دارد. در این دفاتر قانونی تعداد بیشماری از معاملات تجاری تکراری ثبت می‌شوند. اکثر فعالیت‌های مالی این شرکت‌ها در دفتر روزنامه اختصاصی به چهار گروه تقسیم می‌شوند و اطلاعات آن‌ها جداگانه درج می‌گردد.

دفتر روزنامه خرید، پرداخت‌های نقدی، فروش و دریافت‌های نقدی از این قبیل هستند که شامل اطلاعات مالی براساس تاریخ داد و ستد (ستون‌های ماه و روز) و شرح آن به صورت جداگانه می‌باشد.

چرا باید دفاتر پلمب را ثبت کنیم؟

برای ارائه اظهارنامه مالیاتی باید دفاتر فوق پلمب شوند. اگر شرکتی از این کار خودداری کند توسط دارایی جریمه خواهد شد. به دلیل اهمیت مساله صادرات و واردات شرکت‌های فعال در این حوزه و داشتن کارت بازرگانی باید حتما برای دفاتر پلمب اقدام کنید. بر اساس قانون، جریمه عدم ارائه دفاتر قانونی، معادل ۴۰درصد مالیات متعلق است. اگر دفاتر پلمب شده شرکت، به هر دلیلی توسط ممیزان اداره دارایی رد شود، جریمه‌‌ای معادل ۲۰درصد مالیات، در نظر گرفته خواهد شد و این رقم می‌تواند هر سال، تغییر کند.

مهلت پلمپ دفاتر 1402

شما قبل از شروع سال مالی (در اسفند ماه هر سال) باید اقدام به درخواست دفاتر پلمب خود نمایید. زمان تهیه دفاتر پلمب، پیش از ابتدای سال مالی است و تحریر آن در طی سال انجام می‌پذیرد. در نهایت در پایان سال مالی به همراه اظهارنامه مالیاتی تحویل حوزه مالیاتی می‌شود.

البته دقت داشته باشید که در مورد شرکت‌های تازه تاسیس سفارش دریافت دفاتر تا ۳۰ روز پس از ثبت امکان‌پذیر است، ولی از سال دوم به بعد برای هر سال مالی، باید قبل از شروع سال مالی جدید دفاتر را تهیه کنید.

اطلاعات بیشتر...

مدارک پلمپ دفاتر

مدارک مورد نیاز اشخاص حقیقی

 • 1

  ارائه کپی کارت ملی

 • 2

  اصل اظهارنامه پلمپ ( با مهر و امضا)

 • 3

  مجوز فعالیت کسبی

  مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی

  • 1

   اصل اظهارنامه پلمپ با امضا

  • 2

   معرفی نامه برای اشخاص دولتی

  • 3

   کپی کارت ملی مدیر عامل

  • 4

   مهر شرکت

  • 5

   کپی روزنامه تاسیس شرکت

  • 6

   کپی از روزنامه حاوی تغییرات شرکت

  اظهارنامه پلمپ دفاتر چیست؟

  اظهارنامه پلمپ دفاتر یک اظهارنامه الکترونیکی است که در آن اطلاعات تاجر، محل تجارت، دفاتر مورد نیاز تاجر، ثبت می‌شود. برای تنظیم اظهارنامه دفاتر تجاری نیاز است به سایت اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید. با ثبت نهایی این اظهارنامه، کارشناسان اداره ثبت شرکت به بررسی آن خواهند پرداخت. در صورتی که اطلاعات بر اساس مواد قانون تجارت تاجر درست وارد شده باشد، تأییدیه صدور این دفاتر صادر می‌شود. بعد از پر کردن اظهارنامه پلمپ دفاتر باید یک رونوشت از آن را پرینت بگیرید و به صورت فیزیکی با سایر مدارک به اداره ثبت شرکت‌های حوزه ثبتی پست کنید.

  نحوه پر کردن دفاتر پلمپ

  نحوه پر کردن دفتر روزنامه

  • 1

   شماره ردیف (شماره سند حسابداری): شماره سند حسابداری مربوط به رویداد مالی درج می‌شود.

  • 2

   تاریخ: معمولا سال در قسمت بالای تاریخ درج می‌شود و در ستون مربوطه روز و ماه درج می‌شود.

  • 3

   شماره دفتر کل (عطف): شماره صفحه دفتر کل که اطلاعات سند مربوط به آن صفحه منتقل شده، درج می‌شود.

  • 4

   شرح: در سطر اول حساب‌ بدهکار، در سطر دوم حساب بستانکار و در سطر سوم توضیح مختصری از رویداد مربوطه یادداشت می‌شود.

  • 5

   نکته: برای هر رویداد مالی حداقل سه سطر اختصاص می‌یابد.

  • 6

   منقول از صفحه: پایین هر صفحه از دفتر روزنامه رسمی شماره‌ای درج شده است؛ پس از اتمام یک صفحه و برای رفتن به صفحه دیگر، شماره مذکور در بخش منقول از صفحه … درج می‌شود.

  • 7

   بدهکار: مبلغ بدهکار موجود در سند حسابداری به این ستون منتقل می‌شود.

  • 8

   بستانکار: مبلغ بستانکار موجود در سند حسابداری به این ستون منتقل می‌شود.

  نحوه پر کردن دفاتر کل

  طریقه نوشتن دفتر کل به این صورت است که در بالای صفحه عنوان حسابی که ورود و خروج وجوه برای آن روی داده است، نوشته می‌شود

  • 1

   حساب: برای هر یک از حساب‌هایی که به هر شکل درگیر رویدادهای مجموعه است، یک یا چند صفحه اختصاص داده می‌شود؛ در بخش حساب، عنوان حساب مربوطه یادداشت می‌شود.

  • 2

   تاریخ: همانند دفتر روزنامه، سال مورد بررسی در بالای عبارت تاریخ و در ستون‌ها، تنها روز و ماه رویداد مربوطه درج می‌شوند.

  • 3

   شماره دفتر روزنامه: شماره‌ای از دفتر روزنامه که اطلاعات از آن منتقل شده است.

  • 4

   شرح: در این ستون توضیح مختصری از رویداد درج می‌شود.

  • 5

   بدهکار/ بستانکار: ماهیت بدهکار یا بستانکار بودن رویدادی که از حساب مربوطه انجام شده در این ستون‌ها مشخص می‌شود.

  • 6

   تشخیص: پس از جمع کلیه موارد بدهکاری و کلیه موارد بستانکاری به صورت مجزا، تفاضل این دو، ماهیت باقیمانده حساب را مشخص می‌کند؛ در صورتی که جمع بدهکار بیشتر باشد باقی مانده بدهکار بوده در ستون تشخیص عبارت “بد” ثبت می‌شود؛ در صورتی که جمع بستانکار بیشتر باشد، باقی مانده بستانکار بوده در این ستون عبارت “بس” درج می‌شود.

  • 7

   باقیمانده: تفاضل بدهکاران و بستانکاران در این ستون درج می‌شود.

  • 8

   پس از پایان رویدادها در انتهای صفحه جمع کل ستون‌های بدهکار، بستانکار و باقیمانده و ماهیت باقیمانده حساب درج می‌شود

  مراحل پلمپ دفاتر در سامانه

  مراحل پلمپ دفاتر تجاری اشخاص حقوقی

  1.ورود به سامانه و انتخاب شخص حقوقی

  پس از ورود به سامانه چنانچه متقاضی شخص حقوقی است، در قسمت تعیین شده باید اطلاعات شرکت را وارد کند. در این مرحله باید سال، ماه، روز مالی شرکت را تعیین کنید. سپس بر اساس اساسنامه شرکت، تقویم شمسی یا تقویم میلادی را انتخاب کنید. بعد از آن باید مشخص کنید پلمپ را برای چه سالی سفارش می‌دهید. سال جاری یا سال آینده؟

  2 - ثبت اطلاعات کامل هیئت مدیره شرکت / موسسه

  در این مرحله باید اطلاعات تک تک اعضای هیئت مدیره شرکت را به نوبت وارد کرده و در انتهای هر یک از اطلاعات وارد شده بر روی دکمه ثبت اطلاعات شخص کلیک کنید.

  3 - سمت هیئت مدیره شرکت یا مؤسسه

  تمام اعضاء هیئت مدیره باید سمت آنها در این قسمت وارد شود. اطلاعات اعضائی که در مرحله قبلی به عنوان اعضاء هیئت مدیره انتخاب شده بودند را وارد کنید. در این مرحله با انتخاب هر یک از اعضاء سمت وی را مشخص کنید و بعد از مشخص کردن سمت و تکمیل اطلاعاتی که در جدول‌های ستاره دار وجود دارد.

  مراحل پلمپ دفاتر تجاری اشخاص حقیقی

  1.ورود به سامانه و انتخاب شخص حقیقی

  پس از انتخاب شخص حقیقی اطلاعات هویتی را کادرهای مختلف وارد کنید. سپس ورود اطلاعات را در قسمت آدرس و کد پستی محل فعالیت و حوزه پستی خود انجام دهید.

  2. ورود اطلاعات تکمیل کننده اظهارنامه

  در این مرحله اطلاعات شخص امضا کننده اظهارنامه را وارد کنید. باید دقت داشته باشید این اطلاعات باید کاملا مطابق پایگاه داده سازمان ثبت احوال کشور باشد.

  3. انتخاب دفتر پلمپ مورد تقاضا

  تعداد دفتر، نوع آن و تعداد برگ‌ها را وارد و بر روی «ذخیره دفتر مورد تقاضا» کلیک کنید. دقت داشته باشید که انتخاب هر دو دفتر کل و دفتر روزنامه اجباری می‌باشد.

  هزینه پلمپ دفاتر 1402

  هزینه پلمپ دفاتر در هر سال می‌تواند متغیر باشد. ضمن اینکه این قیمت با توجه به نوع دفتر شما هم متفاوت خواهد بود. برای مثال هزینه دفتر ۵۰ برگ با هزینه دفتر ۱۰۰ برگ تفاوت دارد.

  به همین منظور در هنگام ثبت درخواست می‌توانید هزینه پلمپ دفاتر ۱۴۰2 را در سامانه مشاهده کرده و سپس آن‌ها را سفارش دهید. به منظور اطلاع از هزینه پلمپ دفاتر ۱۴۰2 می‌توانید با کارشناسان آسان ثبت باشماره 021-43498 در ارتباط باشید.

  سوالات متداول

  معمولا شرکت‌های تازه تاسیس تا پایان سال و براساس تاریخ ثبت شرکت باید نسبت به اخذ دفاتر پلمب اقدام نمایند، اما شرکت‌های قدیمی باید در موعد مقرر قبل از شروع سال مالی نسبت به اخذ دفاتر اقدام نمایند

  خیر. تنها تا پایان سال مالی ۱۴۰۱ امکان درخواست وجود دارد.

  ثبت درخواست باید از طریق وبسایت انجام و مستندات به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شود.

  بله کلیه هزینه‌ها جهت صدور دفاتر به صورت اینترنتی پرداخت می‌شود.

  تعرفه پلمپ دفاتر دفاتر مالی در سال ۱۴۰۱ دویست و پنجاه هزار تومان (۲۵۰هزار تومان) است.

  از طریق ثبت سفارش در سامانه آسان‌ثبت بدون نیاز به حضور، فرآیند درخواست و اخذ دفاتر انجام می‌شود.

  ثبت نظر

  نام و نام خانوادگی
  شماره موبایل
  متن نظر

  غلامرضا حیدری

  1402/04/26 11:59:23

  سلام دفاتر سال ۱۴۰۲ را با شماره پیگیری ۲۱۸۸۵۲۹۵۲۳۸۹۸۶۹۳۶۱۷ در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱ سفارش دادیم ولی تاکنون هیچ پیامکی مبنی بر دریافت شماره مرسوله نداشتیم خواهشمند است کد رهگیری مجتمع آموزشی حکیم ابوالقاسم فردوسی امید رفسنجان با شماره شناسه ملی ۱۴۰۰۹۰۲۵۳۶۵ را جهت دریافت مرسوله از اداره پست را برای ما ارسال فرمایید باسپاس در ضمن اگر امکانش هست شماره تماسی در اختیار مشتریان قرار دهید تا در مواقع ضروری با شما تماس حاصل نمایند

  پاسخ آسان ثبت

  سلام وقتتون بخیر جناب نزد ما سفارش روزنامه کثیرالانتشار داشتید نه دفاتر پلمپ برای اطلاع بیشتر میتونید با شماره 02143498 داخلی316 تماس بگیرید

  غلامرضا جعفری

  1402/04/12 14:29:12

  ممنون از شما!!! بسیار مفید و کاربردی بود . درود بر شما

  پاسخ آسان ثبت

  با سلام ممنون از انتخاب شما

  محمدباقر عهدقدیمی

  1401/11/23 18:16:18

  باسلام آیا تهیه دفاتر کل و روزنامه برای موسسه غیر تجاری هیات تکواندو استان ضروری می باشد. باتشکر

  پاسخ آسان ثبت

  با سلام بله

  مجیدآقامحمدی

  1401/11/23 11:13:48

  سلام ، من یه شرکت نیمه فعال دارم ، سال گذشته هزینه پلمپ دفاتر رو واسه آسان ثبت واریز کردم و تاکنون چیزی به دستم نرسیده و نمیدونم چجوری باید پیگیری کنم ، الان چند روزی هست که واسم برای ثبت و پلمپ دفاتر سال جدید پیام میاد ، چجوری باز اطمینان کنم و پولی واریز کنم ؟ لطفا راهنمایی فرمایید .

  پاسخ آسان ثبت

  سلام و درود برای پیگیری سفارش خود با شماره 43498-021 تماس بگیرید

  زهرا نوری

  1401/11/19 11:40:38

  س من از طریق سایت دفتر پلمپ کردم الان باید چکار کنم

  پاسخ آسان ثبت

  سلام و درود چنانچه سفارش خود را از طریق آسان ثبت، ثبت کرده اید با شماره 43498-021 تماس بگیرید

  عباس محبتی

  1401/11/04 09:36:51

  1.توضیحاتتون سخت متوجه نمیشم 2.موسسه ی ما مردم نهاد چرا باید دفاتر پلمپ بگیره؟

  پاسخ آسان ثبت

  سلام و درود چنانچه برای دریافت دفاتر مالیاتی نیاز به مشاوره دارید با شماره 43498-021 تماس بگیرید

  جمیله شیخی

  1401/08/28 13:21:57

  سلام من حسابدارشرکت هستم 7آبان ازطریق برنامه شمامراحل ثبت جهت پلمب دفاترسال1402روانجام دادم تامرحله پرداخت 800000تومان واریزکردم ولی نتونستم به مرحله بعدجهت تکمیل اطلاعات برم شماره درخواست152596وشماره فکرکنم پیگیری قبض669940هستش باهمکاران محترمتان ارسال پیام کردم گفتنددرحال پیگیریه وتاالان هنوزجواب نگرفتم مبلغ فوق اگه وضعیتش مشخص نشه ازحقوقم کسرمیشه پس لطفاپیگیری بشه ممنون میشم

  پاسخ آسان ثبت

  سلام وقتتون بخیر. لطفا جهت پیگیری پرونده با مجموعه تماس بگیرید

  سعید آهن جان

  1401/05/29 11:45:24

  سلام وقت بخیر ما چند ماه پیش دفاتر پلمپ کردیم الان باید چیکار کنیم آیا یکباره دیگر در این سامانه باید هزینه پلمپ بدیم ؟

  پاسخ آسان ثبت

  سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

  ربابه جمال نیکویی

  1401/04/26 15:12:28

  اینجانب میخواهم شرکت خود را واگذار نمایم ..چه کار کنم؟ زیرا نه پول تسویه را دارم نه منحل آن را...

  پاسخ آسان ثبت

  سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

  بابک

  1401/04/13 13:08:19

  من شرکتی رو در سال 99 ثبت کردم که هیچ فعالیتی رو باهاش انجام ندادم حالا توی اظهار نامه مالیاتی که پر کردم کمترین رقم رو ثبت کردم آیا همین کافی هست؟

  پاسخ آسان ثبت

  سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

  قوانین و مقررات سایت را مطالعه کرده و پذیرفتم