ثبت برند (ثبت نام تجاری + ثبت لوگو)

1
ثبت درخواست
2
مشخصات برند
3
تکمیل اطلاعات
4
پرداخت

ثبت برند

صاحبان علائم تجاری برای رسمیت بخشیدن قانونی به نام و نشان خود باید برند خود را به ثبت برسانند. برندها می‌توانند یک طرح خاص، نماد، عبارت و یا نام باشند. برند ارائه دهنده خدمات با فروش محصول خواهد بود. نشان تجاری یا برند به طور کلی صفات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و با دیدن و شنیدن و حس کردن می‌توان آن را در ذهن ثبت کرد. به دلیل تعداد تقاضای بالا و ارسال هر روزه تعداد زیادی اظهارنامه ثبت نام برند به اداره مالکیت معنوی ارائه و تعداد محدود کارشناسان اداره مالکیت معنوی، طبیعتاً با صف‌های طولانی بررسی اظهارنامه‌های ثبت علامت تجاری مواجه خواهید شد.
در ادامه شما میتوانید اطلاعات برند یا لوگوی مورد نظرتان را جهت ثبت آن توسط آسان ثبت وارد نمایید. این سامانه به شما امکان می دهد با حداقل مراجعه و تماس تلفنی به خواسته ی خود دست پیدا کنید.

مشخصات

به یاد داشته باشید طبقات برند و لوگو جهانی بوده و با مشاهده طبقات مربوطه در تب دوم مرحله بعد، و در صورت نیاز مشورت با کارشناسان آسان ثبت ، طبقه یا طبقات مورد نظر خود را به درستی انتخاب نمایید.

اطلاعات بیشتر

می‌توانید با استفاده از این سامانه :

 • 1

  با کمک این سامانه برای ثبت برند و ارسال مدارک مرتبط، نیاز به هیچگونه مراجعه حضوری و ارسال فیزیکی مدارک ندارید.

 • 2

  بلافاصله بعد از ارسال اطلاعات مورد نیاز توسط شما، کارشناسان ما به بررسی آن می‌پردازند.

 • 3

  در صورت نیاز به تکمیل و یا اصلاح مدارک، کارشناسان ما جهت مشاوره‌ی تخصصی با شما تماس می‌گیرند.

 • 4

  پس از تکمیل مراحل قبل، پرونده‌ی شما جهت ثبت برند به اداره‌ی مربوطه ارسال می‌گردد.

مدارک لازم برای ثبت لوگو برای اشخاص حقیقی و حقوقی تا حدی متفاوت است. تنها مدرک مشترک بین اشخاص حقیقی و حقوقی مجوز فعالیت مرتبط با کالا یا خدمات آن نام تجاری است.

 • 1

  کپی شناسنامه و کارت ملی

 • 2

  کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه‌ی بهره‌برداری، پروانه‌ی ساخت، جواز کسب، کارت بازرگانی و هرگونه مجوز دیگر دولتی و حکومتی برای فعالیت)

 • 1

  کپی شناسنامه و کارت ملی

 • 2

  کارت بازرگانی

 • 1

  کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل

 • 2

  کپی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت که از ۲ سال نگذشته باشد.

 • 3

  کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه‌ی بهره‌برداری، پروانه‌ی ساخت، جواز کسب، کارت بازرگانی و هرگونه مجوز دیگر دولتی و حکومتی برای فعالیت)

 • 1

  کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل

 • 2

  کپی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت که از ۲ سال نگذشته باشد.

 • 3

  کارت بازرگانی

منظور از برند فارسی آن دسته از اسامی هستند که در فرهنگ لغات دارای معنی و ریشه فارسی هستند.
منظور از برند لاتین آن دسته از اسامی هستند که در آن‌ها از الفاظ غیرفارسی استفاده شده است. به عنوان نمونه نام تجاری یا لوگویی که در آن از عبارات انگلیسی استفاده شده باشد!

از کارت ملی و شناسنامه یک کپی گرفته و آن را ارائه دهید.
مجوز فعالیت خود را ارئه دهید، این مجوز می تواند جواز کسب شما باشد.
از کارت بازرگانی خود یک کپی ارائه دهید.
یک تصویر ۱۰*۱۰ از لوگوی خود ارائه دهید

از کارت بازرگانی و کارت ملی شخص مدیر عامل شرکت یک کپی بگیرید.
از روزنامه تاسیس شرکت و در صورت وجود هر گونه تغییراتی از روزنامه تغییرات هم یک کپی بگیرید.
از مجوزهای شرکت هم باید کپی بگیرید، مجوزهای شرکت می تواند پروانه بهره برداری هم باشد.
تصویر 10*10 از لوگوی شرکت
مهر شرکت هم الزامی است

به منظور پیشگیری از تقاضاهای تکراری و جلوگیری از درخواست مجدد علامت تجاری ثبت شده بهتر است با دقت تمام نسبت به جست و جوی علامت مورد نظر اقدام و پس از حصول اطمینان از عدم موانع و محدودیت‌های قانونی اقدام به ثبت درخواست خود نمایید

برای ثبت لوگو هم نیاز به طی مراحل و هزینه‌هایی که در بالا توضیح داده شد است. تنها با این تفاوت که اگر لوگوی شما رنگی باشد نیاز به پرداخت هزینه‌ای اضافی برای چاپ آگهی رنگیِ ثبت لوگو در روزنامه رسمی دارید. آگهی رنگی می‌تواند اندگی هزینه ثبت لوگو را افزایش دهد

هزینه ثبت برند به سه عامل اصلی زیر وابسته است:
- تعداد محصولات - مجوزهای لازم - طبقات درخواستی
حداقل هزینه ثبت برند فارسی در سال 1401، سه میلیون و چهارصد هزار تومان (۳.۴۰۰.۰۰۰) است که این مبلغ با احتساب کلیه هزینه‌ها و واریزی‌های دولتی و قانونی در نظر گرفته می‌شود.

هزینه ثبت برند لاتین هم مانند برند فارسی از دو میلیون و چهارصد هزار تومان شروع می‌شود که این مبلغ با احتساب کلیه هزینه‌ها و واریزی‌های دولتی و قانونی در نظر گرفته می‌شود.

از زمانی که اظهارنامه توسط ما به اداره‌ی مربوطه ارسال می‌شود، ۳۰ تا ۴۰ روز کاری و جهت آگهی نوبت اول و ۲.۵ ماه جهت دریافت گواهینامه ثبت برند زمان لازم است.
پس به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند نزدیک به ۴ ماه است.

دلایلی متفاوتی می‌تواند منجر به رد برند تجاری و یا لوگوی درخواستی شود، ولی رایج‌ترین علت وجود برندهای مشابه و همچنین استفاده از اسامی معروف است.

بله!! سامانه‌ی هوشمند ثبت برندِ آسان‌ثبت برای همین‌کار طراحی شده است. شما به این سامانه می‌توانید به راحتی اقدام به ثبت اینترنتی برند کنید و در طول کل این فعالیت نیاز به هیچگونه مراجعه حضوری و ارسال فیزیکی مدارک نخواهید داشت.

اعتبار برندهایی که ثبت می‌شوند ۱۰ سال است.

هر شخص اعم از حقیقی و حقوقی در زمان ارسال اظهارنامه به اداره، مشخصاتی را از کارتابل شخصی خود دریافت می‌کند که شامل نام کاربری، کلمه عبور و کد شناسایی است. که این اطلاعات به صورت انحصاری است و در اصطلاح به آن کد شناسایی ثبت برند می‌گویند.

نوع فعالیت و کالاهایی که هر شخص حقیقی و یا حقوقی برای برند خود در نظر می‌گیرد را می‌توان در یک دسته‌بندی قرار داد که به آن طبقه آن محصول یا خدمات برای ثبت برند می‌گویند.

هر گواهینامه ثبت شده‌ی برند به مدت ۱۰ سال دارای اعتبار است. پیشنهاد می‌شود تا ۶ ماه مانده به اتمام اعتبار علامت و نام تجاری نسبت به تمدید آن اقدام شود تا برند ثبت شده ابطال نشود. در صورت تمایل کارشناسان ما اطلاعات کاملتری را در اختیارتان قرار خواهند داد.

ارسال اظهارنامه به اداره مربوطه
دو نوبت آگهی و چاپ در روزنامه رسمی قوه قضاییه
پرداخت حق الثبت
دریافت گواهینامه ۱۰ ساله ثبت نام و نشان تجاری

نظرات خود را با ما در میان بگذارید