loading

لطفا صبر کنید...

ثبت برند (ثبت نام تجاری + ثبت لوگو)

صاحبان علائم تجاری برای رسمیت بخشیدن قانونی به نام و نشان خود باید برند خود را به ثبت برسانند. برندها می‌توانند یک طرح خاص، نماد، عبارت و یا نام باشند. برند ارائه دهنده خدمات با فروش محصول خواهد بود. نشان تجاری یا برند به طور کلی صفات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و با دیدن و شنیدن و حس کردن می‌توان آن را در ذهن ثبت کرد. به دلیل تعداد تقاضای بالا و ارسال هر روزه تعداد زیادی اظهارنامه ثبت نام برند به اداره مالکیت معنوی ارائه و تعداد محدود کارشناسان اداره مالکیت معنوی، طبیعتاً با صف‌های طولانی بررسی اظهارنامه‌های ثبت علامت تجاری مواجه خواهید شد. در ادامه شما میتوانید اطلاعات برند یا لوگوی مورد نظرتان را جهت ثبت آن توسط آسان ثبت وارد نمایید. این سامانه به شما امکان می دهد با حداقل مراجعه و تماس تلفنی به خواسته ی خود دست پیدا کنید.

ثبت برند برای تمایز افراد، محصولات و خدماتشان از یکدیگر به کار می‌رود. به عبارتی دیگر رقبا با ارائه خدمات مشابه نمی‌توانند از سال‌ها زحمت و تلاش شما سوء استفاده کنند. با ثبت مالکیت معنوی برند چنانچه افراد سودجو مرتکب چنین عملی شوند شما به عنوان مالک نام و برند می‌توانید بر اساس گواهی ثبت برند اقدام به شکایت نماید.

side

ثبت برند در ایران

با توجه به قوانین هر کشور شرایط انتخاب و ثبت برند و یا ثبت علامت تجاری می‌تواند متفاوت باشد. در ایران نیز با توجه به این قوانین علامت‌های انتخاب شده به عنوان برند نباید مخالف با موازین اسلامی و اجتماعی باشند. علامت‌هایی که در ادامه خواهیم گفت ممنوع هستند.
نمادهای دولتی و علامت تجاری موسسات رسمی که می‌توان به صلیب سرخ، هلال احمر و … اشاره کرد.
نماد پرچم ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی ایران.
کلماتی که برند را به ایران مرتبط کنند مانند دولتی، ایران و … نباید در نام برند باشد.
علامت‌هایی که بر خلاف هنجارهای عمومی باشد و یا نظم عمومی را مختل کند.
انتخاب علائمی که در ارتباط با محصول باشند. برندی که انتخاب می‌کنید نباید گمراه کننده باشد. به عنوان مثال قرار دادن تصویر اتومبیل بر روی لبنیات گمراه کننده و بی‌ربط است.
از نشانه‌های سلطنتی، سازمان‌های بین المللی و … نیز نباید استفاده کنید.
تشابه زیاد دو برند و نام به طوری که تشخیص کالا و خدمات آن‌ها از هم ممکن نباشد.
علامت یا نام تجاری که به شکل گمراه کننده شبیه یک نام و یا علامت تجاری متعلق به موسسه دیگر باشد.

مزایای ثبت علائم تجاری

ثبت برند مزایای بسیاری دارد که در اینجا به چند مورد از برترین‌ مزایای ثبت آن اشاره می‌کنیم:
۱-یک برند خوب می‌تواند مانند یک میان بر ذهن انسان را در برخورد با حجم بالای اطلاعات بازاریابی به مقصد برساند. به عنوان آیتمی بسیار ارجح‌تر از دیگر آیتم‌ها، ذهن مشتری‌ها را به سمت برند اصلی حفظ کند. مثلا وقتی نام سامسونگ را می‌شنوید چه چیز در ذهن شما تداعی می‌شود؟

۲- برندها باعث بروز رفتاری متمایز از سایر رفتارهایی که یک مصرف کننده دارد می‌شوند. باعث تشویق برای خرید می‌شود و هیجان را به دل جامعه می‌آورد.
۳- به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند. ابزاری نیز برای بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
۴- اجازه استفاده از آن‌ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از حق امتیازها می‌باشند. جزء ضروری موافقت نامه‌های اعطاء نمایندگی هستند.

آیا ثبت برند و لوگو تفاوتی دارند؟

نکته‌ای که در ارتباط با تفاوت ثبت برند و لوگو می‌توانیم به آن اشاره کنیم این است که لوگو معمولا تنها از طریق دیداری موجب یادآوری شرکت و محصولات به مشتریان خواهد بود. درحالی که برند علاوه بر یادآوری شرکت از طریق دیداری، از راه‌های دیگری مانند شنیداری نیز شرکت و محصولات را به یاد مشتری خواهد آورد.در هر صورت توجه داشته باشید که مراحل ثبت برند در هر دو موضوع ثبت لوگو و برند یکسان می‌باشد. هزینه ثبت برند نیز در هر دو مورد یکسان می‌باشد.
در نهایت می‌توان گفت به عبارتی لوگو شکل یا تصویری از یک علامت خاص است که گاهاً به برندها الحاق می‌شوند. 

ثبت برند بین المللی

در گذشته برای ثبت علامت تجاری در کشور‌های مختلف با ارائه تقاضانامه‌های متعدد با زبان‌های مختلف و هزینه‌های متفاوت می‌توانستید برند خود را ثبت کنید. برای سهولت در ثبت برند مادرید بین المللی 86 کشور عضو کنوانسیون پاریس با هم متحد شده‌اند و تحت عنوان سیستم مادرید، یک دستورالعمل بین المللی برای ثبت برند به تصویب رسانده اند.
بنابراین برای ثبت برند در سطح بین الملل به جای چندین تقاضانامه‌ی متعدد، با یک تقاضانامه تحت سیستم مادرید می‌توانید برند خود را در همه‌ی کشور‌های عضو این سیستم به ثبت برسانید. توجه داشته باشید که برای ثبت برند بین المللی، باید ابتدا برند مورد نظر خود را در کشورتان به ثبت برسانید. سپس از طریق سیستم مادرید به ثبت بین المللی آن اقدام نمایید.
سیستم توافق نامه مادرید از دو عهدنامه تشکیل شده است. این سیستم برای ثبت علائم در سطح جهانی کاربرد دارد. برای درخواست ثبت علامت بین المللی متقاضی باید کلیه مدارک خود را به دفتر WIPO در ژنو ارسال کند. پس از ارسال، کلیه مدارک مورد بررسی واقع می‌شود.
پس از طی این مرحله علامت در WIPO ثبت می‌شود و به کشورهای تعیین شده ارسال می‌شود. در واقع این یک پروسه اداری است. اگر یک شرکت درخواست شما را رد کند این امتناع به WIPO ابلاغ می‌شود و در دفتر بین الملل ثبت می‌شود. این سیستم یک سیستم ایمن بین المللی است اما ثبت و عدم ثبت آن در کشور مشخص می‌شود.

ثبت برند تجاری چه گونه است؟

متقاضیان جهت ثبت اظهارنامه‌ی برند می‌بایست با ورود به سایت ثبت اسناد و املاک کشور اقدام به ثبت برند نمایند. این سامانه جهت ثبت علائم تجاری در نظر گرفته شده است و شما می‌توانید بدون مراجعه‌ی حضوری به اداره‌ی ثبت علائم تجاری، علامت خود را ثبت نمایید.
مراحل ثبت برند تجاری:
۱.انتخاب نام برند:
 این نام نباید قبلا ثبت شده باشد. قابلیت ثبت داشته باشد.
۲. استعلام نام قبل از ثبت.
۳. آماده کردن مدارک مورد نیاز.
تنها بعد از تایید اولیه برند در سایت، باید نسخه فیزیکی مدارک را تحویل اداره ثبت بدهید و تا قبل از آن نیاز نمی‌باشد.
۴. ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت.
بعد از نام نویسی اولیه جهت تایید حساب کاربری برگه‌ای را که سایت مالکیت معنوی اداره به شما می‌دهد باید به یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی مراجعه و گواهی امضا جهت تایید حساب دریافت نمایید. سپس با بارگذاری آن در سایت، نام کاربری و کلمه عبور دریافت نمایید.
بعد از تایید حساب کاربری، به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه و در اینجا لازم است برخی مدارک از جمله کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، جواز فعالیت، نمونه برند پیشنهادی در اندازه ۶*۶ سانتی متر و در صورت ثبت برند لاتین، کارت بازرگانی خود را در سیستم آپلود نمایید.
۵. پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت
۶. چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی
پس از بررسی اظهارنامه شما در مدت ۱۰ الی ۱۵ روز ، در صورتی که ثبت برند شما بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می‌شود.
۷. مراجعه حضوری به اداره مالکیت:
در صورتی که شخصی نسبت به ثبت علائم تجاری شما اعتراض نداشته باشد، بعد از گذشت ۳۰ روز از چاپ روزنامه رسمی، اظهارنامه ثبت شده از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می‌شود. پس از دریافت پیامک تایید لازم است به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه نمایید. 
۸. پرداخت حق الثبت برند:
پس از تایید ثبت علامت تجاری و تحویل اصل مدارک یا کپی برابر اصل آن به اداره، در سامانه ثبت برند به شما اجازه داده می‌شود که حق الثبت را پرداخت نمایید.
هزینه حق الثبت برای یک طبقه به شرح زیر است:
ثبت برند حقیقی ۱۲۰ هزار تومان + هر طبقه اضافه ۱۰ هزار تومان
ثبت برند حقوقی ۲۴۰ هزار تومان + هر طبقه اضافه‌تر ۲۰ هزار تومان
یعنی اگر شما یک برند شخصی را در ۳ طبقه ثبت می‌کنید هزینه حق الثبت آن اینگونه محاسبه می‌شود.
۱۲۰ هزار تومان ( به ازای یک طبقه پایه ) + ۲۰ هزار تومان ( دو طبقه اضافه‌تر ) در مجموع ۱۴۰ هزار تومان برای ۳ طبقه.
۹. پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم
۱۰. تصدیق ۱۰ ساله ثبت برند
در نهایت نیز گواهی ۱۰ ساله برند خود را دریافت می‌کنید. پس از چاپ دو روزنامه رسمی، یک نسخه از این دو روزنامه را بایستی به همراه اظهارنامه ثبت برند و نمونه برند ۶*۶ (۱۰ تصویر در یک صفحه) به اداره مالکیت معنوی ببرید و با ارائه رسید، سند برند ثبت شده را تحویل بگیرید.

مدارک لازم برای ثبت برند اشخاص حقیقی 

از کارت ملی و شناسنامه یک کپی گرفته و آن را ارائه دهید.
مجوز فعالیت خود را ارئه دهید، این مجوز می تواند جواز کسب شما باشد.
از کارت بازرگانی خود یک کپی ارائه دهید.
یک تصویر ۱۰*۱۰ از لوگوی خود ارائه دهید.

مدارک لازم برای ثبت برند اشخاص حقوقی 

از کارت بازرگانی و کارت ملی شخص مدیر عامل شرکت یک کپی بگیرید.
از روزنامه تاسیس شرکت و در صورت وجود هر گونه تغییراتی از روزنامه تغییرات هم یک کپی بگیرید.
از مجوزهای شرکت هم باید کپی بگیرید، مجوزهای شرکت می تواند پروانه بهره برداری هم باشد.
تصویر ۱۰*۱۰ از لوگوی شرکت

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند لاتین برای اشخاص حقیقی 

شناسنامه و کارت ملی متقاضی
کارت بازرگانی معتبر
مجوز فعالیت (که می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب و یا هر نوع گواهی فعالیت از نهادهای قانونی باشد.)
پر کردن درخواست ثبت برند لاتین
نمونه علامت تجاری لاتین در ابعاد ۱۲ × ۱۲ سانتی‌متر

مدارک لازم جهت ثبت برند لاتین برای اشخاص حقوقی

کارت ملی و شناسنامه متقاضی
روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات شرکت
کارت بازرگانی معتبر
مجوز فعالیت (که می‌تواند جواز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، جواز کسب و یا هر نوع گواهی فعالیت از طرف نهادهای قانونی باشد.)
تکمیل اظهارنامه ثبت برند لاتین
نمونه لوگو لاتین در ابعاد ۱۲ × ۱۲ سانتی‌متر

مدت زمان ثبت برند

از زمانی که اظهارنامه به این مرکز ارسال می‌شود، ۳۰ تا ۴۵ روز کاری برای صدور آگهی تقاضا زمان لازم است. سپس آگهی اول در روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود و از عموم تقاضا می‌شود که در مهلتی یک‌ماهه اگر با نام و نشان مورد نظر ارتباط یا تعارضی دارند، آن را اعلام نمایند. پس از این بازه زمانی، حدود چهار هفته دیگر زمان می‌برد تا گواهی ثبت برند صادر شود و با آگهی دوم در روزنامه رسمی این پروسه به پایان برسد. بنابراین به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند در ایران نزدیک به ۳ ماه است.
مدت اعتبار برند و لوگو ۱۰ سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می‌باشد. این مدت با درخواست مالک آن برای دوره‌ های متوالی ۱۰ ساله با پرداخت هزینه مقرر، قابل تمدید است‌. یک مهلت ارفاقی ۶ ماهه که از پایان دوره شروع می‌شود، برای پرداخت هزینه تمدید، با پرداخت جریمه تأخیر، درنظر گرفته می‌شود که رقمی حدود یک دوم رقم ثبت برند می‌باشد.

هزینه ثبت برند چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه ثبت برند در تهران و دیگر شهرستان‌های ایران شامل چهار صورت هزینه می‌شود که هر کدام از این موارد می‌توانند در میزان پرداختی شما تاثیرگذار باشند:
هزینه ثبت اظهارنامه برند (نام و علامت تجاری) در سامانه ثبت علائم تجاری
هزینه آگهی تقاضای ثبت برند (که به روزنامه اول هم معروف است)
هزینه‌ی پرداختی برای حق‌الثبت برند (نام و نشان تجاری)
هزینه‌ی انتشار آگهی در روزنامه رسمی (معروف به روزنامه دوم)
برای ثبت لوگو هم نیاز به طی مراحل و هزینه‌هایی که در بالا توضیح داده شد است. تنها با این تفاوت که اگر لوگوی شما رنگی باشد نیاز به پرداخت هزینه‌ای اضافی برای چاپ آگهی رنگیِ ثبت لوگو در روزنامه رسمی دارید. 

هزینه ثبت برند لاتین چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه ثبت علائم تجاری لاتین به تعداد محصولات، مجوز‌های لازم و طبقات درخواستی بستگی دارد. منظور از طبقه، نوع خدمات یا کالاهایی است که هر شخص حقیقی یا حقوقی برای برند خود در نظر می‌گیرد. با افزایش طبقات برند، به ازای هر طبقه مبلغ دویست هزار تومان به آن اضافه می‌شود.

مراحل ثبت برند چگونه است؟

متقاضیان جهت ثبت اظهارنامه‌ی برند می‌بایست با ورود به سایت ثبت اسناد و املاک کشور اقدام به ثبت برند نمایند. این سامانه جهت ثبت علائم تجاری در نظر گرفته شده است و شما می‌توانید بدون مراجعه‌ی حضوری به اداره‌ی ثبت علائم تجاری، علامت خود را ثبت نمایید.
مراحل ثبت برند تجاری:
1.انتخاب نام مناسب برای برند:
دقت داشته باشید این نام نباید قبلا ثبت شده باشد و قابلیت ثبت داشته باشد.
2. استعلام نام قبل از ثبت.
3. آماده کردن مدارک مورد نیاز.
تنها بعد از تایید اولیه برند در سایت، باید نسخه فیزیکی مدارک را تحویل اداره ثبت بدهید و تا قبل از آن نیاز نمی‌باشد.
۴. ثبت اظهارنامه برند تجاری در سایت اداره مالکیت.
بعد از نام نویسی اولیه جهت تایید حساب کاربری برگه‌ای را که سایت مالکیت معنوی اداره به شما می‌دهد باید به یکی از دفترخانه‌های اسناد رسمی مراجعه و گواهی امضا جهت تایید حساب دریافت نمایید. سپس با بارگذاری آن در سایت، نام کاربری و کلمه عبور دریافت نمایید.
بعد از تایید حساب کاربری، به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه و در اینجا لازم است برخی مدارک از جمله کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، جواز فعالیت، نمونه برند پیشنهادی در اندازه ۶*۶ سانتی متر و در صورت ثبت برند لاتین، کارت بازرگانی خود را در سیستم آپلود نمایید.
۵. پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت
۶. چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی
پس از بررسی اظهارنامه شما در مدت ۱۰ الی ۱۵ روز ، در صورتی که ثبت برند شما بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می‌شود.
۷. مراجعه حضوری به اداره مالکیت:
در صورتی که شخصی نسبت به ثبت علائم تجاری شما اعتراض نداشته باشد، بعد از گذشت ۳۰ روز از چاپ روزنامه رسمی، اظهارنامه ثبت شده از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می‌شود. پس از دریافت پیامک تایید لازم است به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه نمایید.
۸. پرداخت حق الثبت برند:
پس از تایید ثبت علامت تجاری و تحویل اصل مدارک یا کپی برابر اصل آن به اداره، در سامانه ثبت برند به شما اجازه داده می‌شود که حق الثبت را پرداخت نمایید.
هزینه حق الثبت برای یک طبقه به شرح زیر است:
ثبت برند حقیقی ۱۲۰ هزار تومان + هر طبقه اضافه ۱۰ هزار تومان
ثبت برند حقوقی ۲۴۰ هزار تومان + هر طبقه اضافه‌تر ۲۰ هزار تومان
یعنی اگر شما یک برند شخصی را در ۳ طبقه ثبت می‌کنید هزینه حق الثبت آن اینگونه محاسبه می‌شود.
۱۲۰ هزار تومان ( به ازای یک طبقه پایه ) + ۲۰ هزار تومان ( دو طبقه اضافه‌تر ) در مجموع ۱۴۰ هزار تومان برای ۳ طبقه.
۹. پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم
۱۰. تصدیق ۱۰ ساله ثبت برند
در نهایت نیز گواهی ۱۰ ساله برند خود را دریافت می‌کنید. پس از چاپ دو روزنامه رسمی، یک نسخه از این دو روزنامه را بایستی به همراه اظهارنامه ثبت برند و نمونه برند ۶*۶ (۱۰ تصویر در یک صفحه) به اداره مالکیت معنوی ببرید و با ارائه رسید، سند برند ثبت شده را تحویل بگیرید.

سامانه ثبت برند اداره مالکیت معنوی

مرکز مالکیت معنوی مرجع رسمی ثبت برند می‌باشد. این مرکز زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند و وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. تمام مقررات و دستورالعمل‌های مربوط به این حوزه از طریق همین سازمان اطلاع‌رسانی می‌شوند. همه موسسات ثبت برند در استان تهران نیز با نظارت این سازمان مشغول به فعالیت هستند. گفتنی است تمام برندهای لاتین و نام‌های انگلیسی و عربی تحت همین قوانین به ثبت رسمی می‌رسند. به طور کلی، ثبت برند به انجام روال قانونی ثبت یک علامت تجاری به اسم یک یا چند فرد گفته می‌شود که طی آن، نام و نشان تجاری شما از نظر قانونی نیز به رسمیت شناخته می‌شود.

موارد استفاده از سایت اداره مالکیت معنوی

به صورت کلی امکانات سامانه مالکیت معنوی به دو بخش کلی ثبت اظهارنامه و جستجو تقسیم می‌شود.
ثبت اظهارنامه:
در قسمت ثبت اظهارنامه سایت مالکیت معنوی، امکان ثبت اظهارنامه اختراع، نشانه تجاری، طرح صنعتی و نشانه جغرافیایی برای شما فراهم شده است.
● ثبت اظهارنامه اختراع
● ثبت اظهارنامه علامت تجاری (برند)
● ثبت اظهارنامه طرح صنعتی
● اظهارنامه نشانه جغرافیایی

جستجو:
در قسمت جستجوی سامانه مالکیت معنوی، این امکان برای کاربرانی که تصمیم به ثبت اظهارنامه اختراع، علامت تجاری، طرح صنعتی و نشانه جغرافیایی را دارد، فراهم شده است تا با جست‌‌وجوی موارد ثبت شده در سایت مالکیت معنوی، از طرح‌های مشابه طرح خود مطلع شده و از اقدام برای ثبت مجدد این طرح های تکراری که صرفا با صرف وقت و هزینه همراه است و در نهایت رد می شوند، خودداری کنید.

شرایط ثبت برند در ایران

شرایط انتخاب و ثبت برند و یا ثبت علامت تجاری با توجه به قوانین هر کشور متفاوت می‌باشد. در ایران نیز با توجه به این قوانین علامت‌های انتخاب شده به عنوان برند نباید مخالف با موازین اسلامی و اجتماعی باشند. گاهی اوقات به دلایل مختلفی مجوز ثبت برای برندها صادر نمی‌شود. این اتفاق غالبا یکی از ایرادات مذکور در ذیل را در بر دارد:
● نمادهای دولتی و علامت تجاری موسسات رسمی که می‌توان به صلیب سرخ، هلال احمر و … اشاره کرد.
● نماد پرچم ایران با علامت مخصوص جمهوری اسلامی ایران.
● کلماتی که برند را به ایران مرتبط کنند مانند دولتی، ایران و … نباید در نام برند باشد.
● علامت‌هایی که بر خلاف هنجارهای عمومی باشد و یا نظم عمومی را مختل کند.
● انتخاب علائمی که در ارتباط با محصول باشند. برندی که انتخاب می‌کنید نباید گمراه کننده باشد. به عنوان مثال قرار دادن تصویر اتومبیل بر روی لبنیات گمراه کننده و بی‌ربط است.
● از نشانه‌های سلطنتی، سازمان‌های بین المللی و … نیز نباید استفاده کنید.
● تشابه زیاد دو برند و نام به طوری که تشخیص کالا و خدمات آن‌ها از هم ممکن نباشد.
● علامت یا نام تجاری که به شکل گمراه کننده شبیه یک نام و یا علامت تجاری متعلق به موسسه دیگر باشد.
استفاده از نمادها و علامت‌های گفته شده ممنوع می‌باشد.

نکات مهمی که در فرآیند ثبت برند باید به آنها توجه نمایید: 1. اظهارنامه: در تاییدیه اظهارنامه باید توجه داشت که اداره مالکیت صنعتی می‌تواند در رد و یا تایید اظهارنامه دخیل باشد. ممکن است به دلایلی مانند: مشابهت برند شما با برند دیگر، ثبت به نام دیگری، عدم رعایت ضوابط قانونی ثبت برند و یا نقص در مدارک ارسالی، عدم شایستگی آنها تایید شده و به این ترتیب، رد صلاحیت شود.
2. اعتراض ثبت : چنانچه متقاضی قبل از ثبت و یا بعد از ثبت آن، بر فرآیند ثبت برند معترض باشد می‌تواند با دارا بودن شرایط زیر، اعتراض و درخواست بررسی مجدد نماید.
3. ثبت علامت تجاری مورد نظر به نام خود توسط شخص یا اشخاصی (عمداً یا سهواً).
4. شباهت برند مورد نظر از نظر علائم، رنگ و خطوط با برند دیگر؛ طوری که سبب اشتباه در مصرف کننده و مشتریان شود.
5. مدت زمان اعتراض، ۳۰ روز پس از درج در روزنامه رسمی می‌باشد. در غیر اینصورت، اعتراض وارد نیست.

مراحل ثبت برند

  • 1 ثبت درخواست
  • 2 مشخصات متقاضی
  • 3 ورود اطلاعات اولیه
  • 4 مشاهده فاکتور و پرداخت
  • 5 تکمیل اطلاعات
side
با توجه به قوانین هر کشور شرایط انتخاب و ثبت برند و یا ثبت علامت تجاری می‌تواند متفاوت باشد. گاهی اوقات به دلایل مختلفی مجوز ثبت برای برندها صادر نمی‌شود. این اتفاق غالبا یکی از ایرادات مذکور در ذیل را در بر دارد:
1 کلماتی که برند را به ایران مرتبط کنند مانند دولتی، ایران و … نباید در نام برند باشد.
2 تشابه زیاد دو برند و نام به طوری که تشخیص کالا و خدمات آن‌ها از هم ممکن نباشد.
3 علامت یا نام تجاری که به شکل گمراه کننده شبیه یک نام و یا علامت تجاری متعلق به موسسه دیگر باشد.
4برندهایی که در آنها از علایم رسمی کشور استفاده شده است همچون نشان جمهوری اسلامی ایران یا آرم هلال احمر و …
5 برندهایی که پیش از این ثبت شده اند (برای مواجه نشدن با این مشکل استعلام برند قبل از ثبت به صورت حضوری یا آنلاین، توصیه می شود)
6برندهایی بر خلاف عفت عمومی یا نظم جامعه
7 برندهایی که در آنها عباراتی منسوب به ایران همچون انقلاب یا دولت و … وجود داشته باشد
ثبت بین المللی علائم تجاری (سیستم مادرید) در گام اول با ثبت ملی در اداره کشور مبداء صورت می‌گیرد. اقدام به درخواست ثبت بین المللی علامت تجاری صرفاَ از طریق اداره مالکیت صنعتی امکان پذیر است. بدین منظور می‌بایست در مرحله‌ی اول، فرم اظهارنامه علامت تجاری که شامل مواردی نظیر مشخصات علامت، لیست کالا یا خدمات مرتبط طبق طبقه بندی علائم تجاری است را تکمیل نمایید.
سیستم مادرید چیست؟ برای سهولت در ثبت برند بین المللی، 86 کشور عضو کنوانسیون پاریس با هم متحد شده‌اند و تحت عنوان سیستم مادرید، یک دستورالعمل بین المللی برای ثبت برند به تصویب رسانده اند. بنابراین برای ثبت برند در سطح بین الملل به جای چندین تقاضانامه‌ی متعدد، با یک تقاضانامه تحت سیستم مادرید می‌توانید برند خود را در همه‌ی کشور‌های عضو این سیستم به ثبت برسانید. توجه داشته باشید که برای ثبت برند بین المللی، باید ابتدا برند مورد نظر خود را در کشورتان به ثبت برسانید. سپس از طریق سیستم مادرید به ثبت بین المللی آن اقدام نمایید.
در ارتباط با تفاوت ثبت برند و لوگو می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که لوگو معمولا تنها از طریق دیداری موجب یادآوری شرکت و محصولات به مشتریان خواهد بود. لوگو تنها نشانی از یک محصول است که جهت ایجاد تمایز و بهتر دیده شدن اجناس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی می‌توان لوگو را بخشی از برند دانست زیرا برای هر برند ثبت شده، یک لوگوی انحصاری نیز باید ثبت شود.
لوگو به شرکت‌ها کمک می‌کند که نوع خدمات، اهداف و محصولات خود را در کمترین زمان ممکن به مشتریان معرفی کنند. از سویی شکل لوگو باید طوری طراحی شود که با نگاه اول مشتری برایش تداعی‌گر شرکت و سایر محصولات این لوگو باشد.
درحالی که برند علاوه بر یادآوری شرکت از طریق دیداری، از راه‌های دیگری مانند شنیداری نیز شرکت و محصولات را به یاد مشتری خواهد آورد. در هر صورت توجه داشته باشید که مراحل ثبت برند در هر دو موضوع ثبت لوگو و برند یکسان می‌باشد. هزینه ثبت برند نیز در هر دو مورد یکسان می‌باشد. در نهایت می‌توان گفت به عبارتی لوگو شکل یا تصویری از یک علامت خاص است که گاهاً به برندها الحاق می‌شوند.
مدارک لازم برای ثبت لوگو برای اشخاص حقیقی و حقوقی تا حدی متفاوت است. تنها مدرک مشترک بین اشخاص حقیقی و حقوقی مجوز فعالیت مرتبط با کالا یا خدمات آن نام تجاری است.
مدارک لازم برای ثبت برند فارسی » برای اشخاص حقیقی
1 کپی شناسنامه و کارت ملی
2 کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه‌ی بهره‌برداری، پروانه‌ی ساخت، جواز کسب، کارت بازرگانی و هرگونه مجوز دیگر دولتی و حکومتی برای فعالیت)

مدارک لازم برای ثبت برند لاتین » برای اشخاص حقیقی
1 کپی شناسنامه و کارت ملی
2 کارت بازرگانی

مدارک لازم برای ثبت برند فارسی » برای اشخاص حقوقی
1 کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
2 کپی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت که از ۲ سال نگذشته باشد.
3 کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه‌ی بهره‌برداری، پروانه‌ی ساخت، جواز کسب، کارت بازرگانی و هرگونه مجوز دیگر دولتی و حکومتی برای فعالیت)

مدارک لازم برای ثبت برند لاتین » برای اشخاص حقوقی
1 کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل
2 کپی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت که از ۲ سال نگذشته باشد.
3 کارت بازرگانی

ثبت برند کفش

ثبت برند کیف

ثبت برند جواهرات و زیورآلات

ثبت برند مبلمان

ثبت برند مشاغل خانگی

ثبت برند تجهیزات پزشکی

ثبت برند لباس و پوشاک

ثبت برند رستوران ,فست فود , کترینگ

ثبت برند تجهیزات آشپزخانه

ثبت برند لوازم خانگی

لغات دارای معنی و ریشه فارسی هستند.
منظور از برند لاتین آن دسته از اسامی هستند که در آن‌ها از الفاظ غیرفارسی استفاده شده است. به عنوان نمونه نام تجاری یا لوگویی که در آن از عبارات انگلیسی استفاده شده باشد!
از کارت بازرگانی و کارت ملی شخص مدیر عامل شرکت یک کپی بگیرید.
از روزنامه تاسیس شرکت و در صورت وجود هر گونه تغییراتی از روزنامه تغییرات هم یک کپی بگیرید.
از مجوزهای شرکت هم باید کپی بگیرید، مجوزهای شرکت می تواند پروانه بهره برداری هم باشد.
تصویر 10*10 از لوگوی شرکت
مهر شرکت هم الزامی است
از کارت ملی و شناسنامه یک کپی گرفته و آن را ارائه دهید.
مجوز فعالیت خود را ارئه دهید، این مجوز می تواند جواز کسب شما باشد.
از کارت بازرگانی خود یک کپی ارائه دهید.
یک تصویر ۱۰*۱۰ از لوگوی خود ارائه دهید
لغات دارای معنی و ریشه فارسی هستند.
به منظور پیشگیری از تقاضاهای تکراری و جلوگیری از درخواست مجدد علامت تجاری ثبت شده بهتر است با دقت تمام نسبت به جست و جوی علامت مورد نظر اقدام و پس از حصول اطمینان از عدم موانع و محدودیت‌های قانونی اقدام به ثبت درخواست خود نمایید
برای ثبت لوگو هم نیاز به طی مراحل و هزینه‌هایی که در بالا توضیح داده شد است. تنها با این تفاوت که اگر لوگوی شما رنگی باشد نیاز به پرداخت هزینه‌ای اضافی برای چاپ آگهی رنگیِ ثبت لوگو در روزنامه رسمی دارید. آگهی رنگی می‌تواند اندگی هزینه ثبت لوگو را افزایش دهد
هزینه ثبت برند به سه عامل اصلی زیر وابسته است:
- تعداد محصولات - مجوزهای لازم - طبقات درخواستی
حداقل هزینه ثبت برند فارسی در سال 1401، سه میلیون و چهارصد هزار تومان (۳.۴۰۰.۰۰۰) است که این مبلغ با احتساب کلیه هزینه‌ها و واریزی‌های دولتی و قانونی در نظر گرفته می‌شود.
هزینه ثبت برند لاتین هم مانند برند فارسی از دو میلیون و چهارصد هزار تومان شروع می‌شود که این مبلغ با احتساب کلیه هزینه‌ها و واریزی‌های دولتی و قانونی در نظر گرفته می‌شود.
از زمانی که اظهارنامه توسط ما به اداره‌ی مربوطه ارسال می‌شود، ۳۰ تا ۴۰ روز کاری و جهت آگهی نوبت اول و ۲.۵ ماه جهت دریافت گواهینامه ثبت برند زمان لازم است.
پس به طور کلی مدت زمان لازم برای ثبت برند نزدیک به ۴ ماه است.
دلایلی متفاوتی می‌تواند منجر به رد برند تجاری و یا لوگوی درخواستی شود، ولی رایج‌ترین علت وجود برندهای مشابه و همچنین استفاده از اسامی معروف است.
بله!! سامانه‌ی هوشمند ثبت برندِ آسان‌ثبت برای همین‌کار طراحی شده است. شما به این سامانه می‌توانید به راحتی اقدام به ثبت اینترنتی برند کنید و در طول کل این فعالیت نیاز به هیچگونه مراجعه حضوری و ارسال فیزیکی مدارک نخواهید داشت.
هر شخص اعم از حقیقی و حقوقی در زمان ارسال اظهارنامه به اداره، مشخصاتی را از کارتابل شخصی خود دریافت می‌کند که شامل نام کاربری، کلمه عبور و کد شناسایی است. که این اطلاعات به صورت انحصاری است و در اصطلاح به آن کد شناسایی ثبت برند می‌گویند.
اعتبار برندهایی که ثبت می‌شوند ۱۰ سال است.
نوع فعالیت و کالاهایی که هر شخص حقیقی و یا حقوقی برای برند خود در نظر می‌گیرد را می‌توان در یک دسته‌بندی قرار داد که به آن طبقه آن محصول یا خدمات برای ثبت برند می‌گویند.

طبقات برند چیست ؟ (همراه با لیست کامل طبقات)

استعلام برند های ثبت شده چگونه باید انجام شود؟

ثبت برند مادرید (ثبت بین المللی برند ) چیست ؟

هزینه ثبت برند

راهنمای اظهارنامه ثبت برند

راهنمای ثبت برند مواد غذایی

استعلام نام برند

چگونه برند لاتین ثبت کنیم

مراحل تمدید علامت تجاری

انتخاب نام برند

خرید و فروش برند

لیست طبقات برند

آجیل و خشکبار

پسته

ثبت برند لبنیات

ثبت برند لوازم خانگی

ثبت برند جواهر آلات

ثبت برند تجهیزات پزشکی

ثبت برند رستوران

ثبت برند قهوه

ثبت برند برنج ایرانی

ثبت برند زعفران

ثبت برند تجیهزات آشپزخانه

ثبت برند مبلمان

ثبت برند کیف

ثبت برند دمنوش گیاهی

ثبت برند فرش ایرانی

ثبت برند روغن

ثبت برند کفش

مشاغل خانگی

ثبت برند پوشاک

ثبت نظرات و انتقادات

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

side
نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
متن نظر

فرهاد حیدری

1402/07/10 14:55:39

بابت ثبت برند

پاسخ آسان ثبت

محرابی

1401/11/24 12:43:25

مرسی از مطالب خوبی که به اشتراک گذاشتین. کاملا موافق هستم به نظرم علامت تجاری خیلی تاثیر مثبتی در هویت کسب و کارتون داره. هرچقدر علامت یا لوگوی تجاری حرفه‌ای تری داشته باشین اعتماد بین مشتری بیشتر میشه. من به تازگی برای شرکتم که تاسیسات فنی ساختمان هست از یک لوگو استفاده کردم واقعا توی 6 ماه تاثیر چشمگیری داشته. برای طراحی لوگو هم از وبسایت https://aniltarh.ir میتونید کمک بگیرید قیمت و کیفیت نسبتا خوبی نسبت به جاهای دیگه داره.

پاسخ آسان ثبت

نیما

1401/11/07 17:07:46

دوست عزیز اگر متن نظرات از متقاضی میخواهید پس چرا درجواب همه شماره تلفن میهید نمی‌شود بدن نوشتن نظرات شماره تلفن بنویسید که مردم منتظر جواب وراهنمایی هدایت مردم به شماره تلفن ختم بشه

پاسخ آسان ثبت

سلام و وقت بخیر در چه خصوصی نیاز به مشاوره دارید؟

ابوالقاسم هدایتی

1401/11/07 16:59:29

با عرض سلام مهندس، بنده متقاضی ثبت برند لاتین هستم از چه طریق می‌توانم با کمترین هزینه وبدون رفت وآمد از مشهد به تهران اقدام نمایم؟ اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید.اگر ازطریق شرکت‌هاهم اقدام کنم آنها هم زیاد میگیرند .باسپاس

پاسخ آسان ثبت

وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

بهار موسوی بصراوی نژاد

1401/08/23 09:50:20

برای ثبت نیاز به مجوز می باشد مراحل تهیه مجوز را لطف کنید

پاسخ آسان ثبت

سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

peymanbarzin1995

1401/05/11 12:34:52

سلام میشه از فامیلی خود در ثبت برند استفاده کرد ممنون میشم اگه پاسخ بدین

پاسخ آسان ثبت

سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

سعید بابایی

1401/04/02 08:32:47

سلام . ثبت برند برای شرکت آسانسوری در چه طبقاتی باید باشد؟

پاسخ آسان ثبت

سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

فرهاد محمدزاده

1401/03/28 12:51:48

سلام. چطور اطلاع پیدا کنیم که چندنفر مونده به نوبت تایید گارشناس

پاسخ آسان ثبت

سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

مهناز رشیدیان

1401/01/29 15:13:40

سلام م فقط ثبت لوگو میخوام.هزینه چقدره.شما کجا تشریف دارید

پاسخ آسان ثبت

سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

مجتبی غزنوی پور

1401/01/27 04:00:46

سلام کشاورز هستم ومیخام محصولمو با نام وبرند خودم به بازار عرضه کنم وهیچ مجوزی برای ثبت برند ندارم میشه راهنمایی بفرمایید

پاسخ آسان ثبت

سلام.وقت بخیر لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند