ثبت موسسه غیرتجاری

تاکنون درباره انواع مختلف شرکت ها صحبت کرده ایم. ثبت شرکت های سهامی و مدارک مورد نیاز جهت آن ها، ثبت شرکت های با مسئولیت محدود و مدارک لازم برای آن ها و … از مواردی هستند که به آن ها پرداخته ایم.همچنین قبلا درباره اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی صحبت کرده ایم. یکی از انواع شخصیت های حقوقی، موسسات غیرتجاری هستند. نام موسسات غیرتجاری را احتمالا با عناوینی مانند انجمن، جمعیت، کانون و … شنیده اید. در این مطلب درباره ثبت موسسه و مدارک لازم برای آن صحبت خواهیم کرد.

تعریف موسسات غیرتجاری

اولین تعریفی که قانونگذار از این نهاد حقوقی ارائه داده است به سال ۱۳۳۷ باز می گردد، که در آیین نامه اصلاحی ثبت شرکت ها و موسسات آمده است. در این تعریف موسسات غیر تجاری، مجموعه هایی هستند که به منظور کسب منافع و مقاصدی غیرتجاری مانند امور علمی، فرهنگی، هنری و ادبی و یا امور خیریه و مانند آن تشکیل می شود، اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

لازم به ذکر است که موسسات به ذات غیرتجاری بوده و صرفا مجاز به ارائه خدمات در زمینه امور خدماتی هستند.

طبقه‌بندی موسسات غیرتجاری

با توجه به تعریف بالا، موسسات از نظر انتفاع در دو گروه طبقه بندی می شوند. موسسات انتفاعی و موسسات غیر انتفاعی.

موسسات انتفاعی

موسسات انتفاعی، موسساتی هستند که با هدف کسب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین شرکا خود یا غیر ایجاد می شوند.

موسسات غیر انتفاعی

موسسات غیرانتفاعی، موسساتی هستند که با هدف کسب سود و تقسیم بین شرکا تشکیل و اداره می شوند و تحت عنوان غیرانتفاعی شناخته می شوند.
بهتر است بدانید که در برخی از موارد، ثبت موسسات به منزله اخذ مجوز نمی باشد. این بدان معناست که صرفا با ثبت موسسه در اداره ثبت شرکت ها مجاز به شروع فعالیت نخواهید بود و می بایست مجوزهای مربوطه را الزاما پیش از ثبت در مرجع ثبتی و برای موسسه در شرف تاسیس اخذ نمایید.

ثبت موسسه غیرتجاری

زمان انتظار

در بسیاری از موارد دولت با هدف کاهش تصدی گری و تقویت بخش خصوصی (در راستای تحقق اصل ۱۴۴ قانون اساسی) اقدام به تفویض بسیاری از مسئولیت های خود به موسسات علمی، فرهنگی، هنری و…. نموده است. در واقع از آنها به عنوان بازوان اجرایی خود در سطح اجتماع استفاده بهینه کرده تا برای بسط فرهنگ و هنر در جامعه بهره گیرد. با این هدف و به منظور تسهیل فرآیند و افزایش کمی صدور مجوز از طریق سامانه های آنلاین(بدون نیاز به مراجعه حضوری) این پروسه ی سابقا زمان بر را سرعت بخشیده است. به طوری که متقاضی در طولانی ترین حالت نهایتا ۴ الی ۵ روز برای دریافت مجوز در انتظار می ماند.

سرمایه و شرکا

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت موسسات غیرتجاری یک میلیون ریال بوده و برخلاف شرکت های تجاری با حضور تنها یک نفر نیز قابل ثبت می باشد.

مجوز

موضوع بسیار مهم دیگر در ثبت موسسات اینکه صدور مجوز دربرخی نهادها به نام شخص حقیقی و دربرخی دیگر نیز به نام شخص حقوقی انجام می شود. گاهی برای ثبت موسسه افرادی که دارای مجوز های مربوطه هستند در مشارکت با دارندگان سرمایه مورد نیاز جهت فعالیت مورد نظر در قالب مشارکت اقدام به تاسیس موسسه می نمایند.

بنابراین اولین گام برای تاسیس موسسه، بررسی نیاز به دریافت مجوز و انجام اقدام های مربوط به آن می باشد. بسیاری از این موسسات با توجه به حوزه فعالیتشان نیازمند به اخذ مجوزهای تک منظوره یا چند منظوره از نهادهای مرتبط، جهت ثبت، نظارت بر فعالیت و حتی انحلالشان می باشند.

در برخی از موارد مثلا تاسیس آموزشگاه های زبان، مجوزها باید بطور همزمان از چند مرجع دریافت شود و لذا در چنین مواردی بهتر است جهت صرفه جویی در زمان و منابع، پیش از اقدام برای ثبت در اداره ثبت شرکت ها به شناسایی مراجع صادر کننده مجوزهای مورد نیاز و محدودیت های ارگان های مربوطه پرداخته شود. برای مثال در مواردی نیز برخی از مجوزهای تاسیس موسسات آموزشی در ایران به دلیل اشباع بودن و یا دلایل دیگر یا کلا صادر نمی شود و یا با شرایط خاص و امتیاز بندی به متقاضیان اعطا می گردد.

مدارک لازم جهت ثبت موسسات غیرتجاری

 تکمیل دو نسخه تقاضانامه موسسات غیرتجاری
 تکمیل دو نسخه اساسنامه موسسات غیرتجاری
 کپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره و شرکا (در دفاتر اسناد رسمی)
 کپی کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره و شرکا (در دفاتر اسناد رسمی)
 درصورتی که اعضای هیات مدیره یا سهامداران، اشخاص حقوقی باشند، ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ شرکت) و کپی شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی .
 ارائه اصل وکالتنامه یا کپی برابر اصل وکالتنامه.
 ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه.
 ارائه مجوز یا مجوزهای مربوطه از ارگان های ذیربط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *