دوره های آموزشی اتاق بازرگانی

اگر شما هم جزو افرادی باشید که نسبت به دریافت کارت بازرگانی اقدام کرده اند حتما با عنوان دوره‌های آموزشی اتاق بازرگانی و کلاس های توجیهی اتاق بازرگانی آشنا هستید. اما در این دوره ها چه چیزهایی بیان می شوند و چه کاربردهایی دارند؟

دوره‌های آموزشی اتاق بازرگانی چیست؟

از آنجاکه علی رغم داشتن مزایای پرشمار، عدم آگاهی کافی دارندگان کارت بازرگانی از قوانین و ساز و کار استفاده از آن، می تواند در مواردی به طور جدی دردسرساز باشد، لذا در همین راستا، این دوره ها به منظور ارتقای سطح علمی متقاضیان حقیقی و حقوقی استفاده از کارت بازرگانی طراحی و برگزار می شود و حضور در آنها برای متقاضیان دریافت کارت بازرگانی که اولین بار اقدام به دریافت آن می کنند در راستای اجرای ماده ۱۰ ضروری است.

محتوای آموزشی کلاس‌های آموزشی و توجیهی اتاق بازرگانی

در این دوره ها به طور کلی مواردی پیرامون مسایل زیر عنوان و بررسی می شود:

  • قوانین و مقررات گمرک و ترخیص کالا
  • مقررات صادرات و واردات
  • مدیریت خرید، سفارشات خارجی، اعتبارات اسنادی و ایکوترمز

البته لازم به ذکر است چنانچه متقاضیان، مدرکی دال بر گذراندن دوره های مدیریت صنعتی، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، یا MBA داشته باشند، در صورت ارائه مدرک و تایید مسئول مربوطه از شرکت در کلاس ها معاف خواهند شد.

آیا دوره‌های آموزشی اتاق بازرگانی برای افراد با سطح تحصیلات متفاوت یکسان است؟

همان طور که گفتیم، شرکت در نشست توجیهی برای تمامی افرادی که برای اولین بار اقدام به دریافت کارت بازرگانی می کنند، الزامی است. اما در خصوص کلاس های آموزشی زمان حضور جهت تمامی افراد یکسان نیست و متقاضیان دریافت کارت بازرگانی متناسب با سطح تحصیلات خود می توانند از حضور در آنها بهره مند گردند.

به این صورت که مطابق رویه اجرایی اتاق بازرگانی، دارندگان مدرک دیپلم و فوق دیپلم ملزم به شرکت در نشست توجیهی ۲ ساعته و گذراندن دوره آموزشی به مدت ۱۲ ساعت هستند.

اما برای متقاضیان فارغ التحصیل از هریک از مقاطع تحصیلی رشته های اقتصاد، مدیریت و بازرگانی و رشته های مرتبط ضرورتی جهت شرکت در دوره آموزشی نداشته و صرفا حضور در کلاس های توجیهی به مدت ۲ تا ۳ ساعت الزامی است.

درباره سایر متقاضیان فارغ التحصیل از سایر رشته ها نیز علاوه بر حضور در نشست توجیهی، شرکت در کلاس آموزشی به مدت ۸ ساعت در نظر گرفته شده است.

کلاس مجازی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و اهمیت تسریع در انجام امور، اتاق بازرگانی نیز اقدام به راه اندازی کلاس های آموزشی و توجیهی کارت بازرگانی، به صورت مجازی نموده است. به این ترتیب، متقاضیان دریافت کارت بازگانی قادر هستند تا فارغ از محدودیت‌های زمانی و مکانی با رزرو آنلاین از طریق سامانه این دوره‌ها، به نشانی اینترنتی درج شده برای این سامانه، از امکان شرکت در دوره به صورت الکترونیکی بهره‌مند شده و این الزام را نسبت به دریافت کارت بازرگانی برای اولین بار برآورده سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *