ساجار چیست؟ [سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور]

سامانه پایگاه وبسایت ساجار sajar.mporg.ir

«ساجار» مخفف «سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور» است. این سامانه برای دسترسی آسان به مشخصات شرکت‌های تعیین صلاحیت‌شده راه‌اندازی شده است. در این سایت اطلاعات جامعی از شرکت‌ها در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود. اطلاعات مهمی مثل معتبر بودن یا منقضی شدن گواهینامه شرکت، زمینه فعالیت (رشته)، پایه شرکت (رتبه)، تعداد کارهای مجاز مجموعه و امتیاز قراردادهای تاییدشده از این جمله‌اند. سامانه ساجار را می‌توان تنها مرجع رسمی و قانونی استعلام رتبه شرکت‌ها در رشته‌های گوناگون نامید. پایگاه ساجار در حال حاضر زیر نظر سازمان برنامه و بودجه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

 نوشته مرتبط: راهنمای کامل سامانه ساجات

پایگاه ساجار

ساجار یکی از بهترین وب‌سایت‌های راه‌اندازی‌شده برای خدمات اداری در ایران است. سایت آن بسیار ساده طراحی شده است و به بهترین روش استعلام رتبه شرکت‌ها را در اختیار شما می‌گذارد. شما با داشتن هر نوع اطلاعات اولیه‌ای از یک شرکت، می‌توانید اطلاعات کامل و جامعی از آن به دست آورید. در پایگاه آن می‌توان اسم شرکت، نام مدیر عامل، کد مالیاتی، رشته فعالیت، وضعیت اعتبار و تاریخ گواهینامه تشخیص صلاحیت پیمانکاری را جست‌وجو کرد. همچنین می‌توان رتبه قبلی شرکت‌ها را نیز جداگانه مشاهده نمود. سامانه ساجار به نشانی اینترنتی «sajar.mporg» جزو مفیدترین و کم‌خطاترین سامانه‌های دولتی در ایران است.

استعلام رتبه شرکت ها از سامانه ساجار

سامانه ساجار به عنوان یکی از روش‌های اصلی برای استعلام رتبه شرکت‌های پیمانکاری در نظر گرفته شده است. برای استفاده از این سامانه ابتدا وارد سامانه شوید و سپس نوع و پایه و در قسمت سرچ نام شرکت مورد نظر را وارد کنید تا بتوانید اطلاعات رتبه بندی آن را و همچنین تعداد کارهای در دست اجرا برای این شرکت پیمانکاری را مشاهده کنید.

همه افراد و کسب و کارهایی که در زمینه پیمانکاری فعالیت دارند می‌توانند به راحتی از امکاناتی که در این سامانه قرار داده شده است استفاده نمایند و به راحتی تمامی پروژه‌هایی که در اختیار شرکت‌های مختلف قرار داده شده است را مشاهده کنند و از این طریق استعلام رتبه شرکت ساجار را انجام دهند. با این کار می‌توانید در هزینه ثبت شرکت و استعلام‌های مربوط به آن‌ها نیز صرفه جویی قابل توجهی به دست بیاورید.

استعلام رتبه شرکت با نام و شماره ملی

اگر می‌خواهید از طریق استفاده از اطلاعات مربوط به نام و شناسه ملی شرکت استعلام رتبه شرکت را انجام دهید، پس از ورود به سایت ساجار، در قسمت جست و جوی ساده، نام شرکت و شناسه ملی آن را در کادرهای مشخص شده، وارد کرده و در انتها، دکمه جست و جو را کلیک نمایید. می‌توان گفت که در صورت عدم دسترسی به شناسه ملی شرکت، می‌توانید از طریق سامانه استعلام شناسه ملی، شناسه شرکت مورد نظر خود را دریافت کنید. سپس برای شما لیست نتایج جست و جو در قسمت پایین صفحه و در بخش اطلاعات شرکت، به شما نشان داده خواهد شد. در صورت وارد کردن شناسه ملی، صرفا اطلاعات شرکت مورد نظر و رتبه آن، نمایش داده خواهد شد.

استعلام شرکت با شناسه ملی شرکت، یکی از روش‌های استعلام رتبه شرکت و گواهینامه آن، در سامانه ساجار است. از آنجا که در این استعلام، صرفا اطلاعات شرکت مورد نظر، به متقاضی نشان داده شده، این استعلام از دقت بالایی، برخوردار می باشد.

پس از ورود به سامانه ساجار، از بخش بالای صفحه و در قسمت جست و جوی ساده، در کادر شناسه ملی، شناسه ملی شرکت را وارد کرده و در انتها، بر روی دکمه جست و جو کلیک نمایید. استعلام شرکت، به سه روش، قابل انجام می‌باشد: از طریق مراجعه به سایت اداره ثبت اسناد و املاک کل کشور، مراجعه به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی و استفاده از روزنامه رسمی. مطالعه مقاله زیر برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود.

استعلام شرکت‌های ثبت شده

 

استعلام رتبه شرکت‌ها از ساجار

جست‌وجو در سایت ساجار بهترین راه استعلام رتبه شرکت‌ها است. جدیدترین گریدبندی کمپانی‌ها در این پایگاه در دسترس هستند و صحت دارا بودن گرید آنها را می‌توان بررسی نمود. شرکت‌های پیمانکاری و مشاور در ایران طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. طبقه‌بندی شرکت‌ها بر اساس نوع فعالیت و رشته آنها انجام می‌گیرد. به طور مثال، شرکت‌های پیمانکاری ساختمان یا راه و ترابری. برخی مجموعه‌ها نیز همزمان در دو زمینه فعالیت می‌کنند که به آنها شرکت‌های دو رشته‌ای گفته می‌شود.

اما رتبه‌بندی بر اساس کیفیت خدمات و میزان صلاحیت آنها انجام می‌شود و عددی از یک تا پنج را در بر می‌گیرد. به عنوان نمونه، اخذ رتبه پنج شرکت پیمانکاری ساختمان به معنای داشتن بالاترین سطح کیفیت در ارائه خدمات است. زمینه فعالیت شرکت‌ها و آخرین رتبه آنها را به صورت آنلاین و به روز می‌توان در سامانه مشاهده کرد. این سامانه کلیه اطلاعات مربوط به سال اخذ رتبه، نوع صلاحیت و رتبه مربوطه را نمایش می‌دهد. پیش از خرید شرکت‌های رتبه‌دار توصیه می‌شود حتماً از این سامانه آنلاین و رایگان استعلام گرفته شود.

 نوشته مرتبط: راهنمای جامع رتبه‌بندی شرکت‌ها

استعلام با روش ساده

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، پس از اینکه جست و جوی ساده را انتخاب کردید امکان درج دو مشخصه یعنی نام شرکت و شناسه ملی وجود دارد. شما در ابتدا کافی است یکی از موارد خواسته شده را در قسمت مربوطه درج کنید. برای مثال ابتدا نام شرکت را وارد کرده و بر روی گزینه “جستجو” کلیک نمایید.

پس از وارد کردن نام شرکت اگر شرکتی با عنوان مورد نظر شما وجود نداشته باشد، صفحه‌ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده خواهد شد.

در صورتی که شرکت‌هایی با نام مورد نظر شما در سامانه به ثبت رسیده باشد، لیستی مشابه با تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

چنانچه در روش جستجو ساده قصد استعلام با شناسه ملی شرکت را داشته باشید، بعد از درج شناسه در قسمت مربوطه مشخصات فقط یک شرکت برای شما نمایش داده می‌شوند.

استعلام با روش پیشرفته

چنانچه از طریق روش پیشرفته قصد انجام استعلام در سامانه ساجار را داشته باشید باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت مطابق با تصویر زیر یکی از موارد اعم از تاریخ آغاز و پایان اعتبار گواهینامه، محل صدور گواهینامه، محل ثبت شرکت و… را انتخاب کرده و اطلاعات درخواستی را وارد کنید.

استعلام براساس چند نوع گواهینامه

آخرین روشی که جهت انجام استعلام در سامانه ساجار وجود دارد، استعلام براساس چند گواهینامه است. برای انجام این کار باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت ساجار، گزینه گواهینامه مورد نظر در بخش استعلام با چند گواهینامه را انتخاب کنید.

 

 

راهنمای جست‌وجو در ساجار

سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور یا به اختصار «ساجار» برای دسترسی به رشته و رتبه شرکت‌ها طراحی شده است. گفتنی است که منظور از پایه شرکت همان رتبه شرکت است و منظور از زمینه فعالیت، رشته‌ای است که شرکت در آن حوزه مشغول به کار است. جست‌وجو در این سایت به چند شیوه و با وارد کردن اطلاعات گوناگون امکان‌پذیر است که در ادامه یک به یک به آنها می‌پردازیم:

 • جست‌وجوی نام شرکت
 • وارد کردن شناسه ملی شرکت
 • جست‌وجوی شناسه مالیاتی
 • استان محل ثبت شرکت
 • محل صدور گواهینامه صلاحیت
 • بر اساس نوع گواهینامه (پیمانکار، مشاور، طرح و ساخت صنعتی، طرح و ساخت غیرصنعتی، مدیریت طرح، انفورماتیک، خدمات انرژی)
 • وضعیت گواهینامه (معتبر، تعلیق‌شده، منقضی، محروم)
 • تاریخ صدور گواهینامه
 • تاریخ انقضای گواهینامه

پرسش‌های متداول پیرامون سایت ساجار

✅ ساجار مخفف چیست؟

✔️ «ساجار» مخفف «سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور» است.

✅ سامانه ساجار برای چه کاری است؟

✔️ سامانه ساجار مرجع رسمی و قانونی استعلام رتبه شرکت‌ها در رشته‌های گوناگون است.

✅ پایگاه ساجار متعلق به چه نهادی است؟

✔️ پایگاه ساجار در حال حاضر زیر نظر سازمان برنامه و بودجه کشور اداره می‌شود.

✅ استعلام رتبه شرکت‌ها در ساجار به ترتیب است؟

✔️ زمینه فعالیت شرکت‌ها و آخرین رتبه آنها را به صورت آنلاین و به روز می‌توان در سامانه ساجار مشاهده کرد. جست‌و‌جو در این سایت با وارد کردن نام، شناسه ملی و یا شناسه مالیاتی شرکت و نیز بر اساس نوع گواهینامه و مدت زمان اعتبار آن فراهم شده است.

✅ منظور از نوع گواهینامه شرکت‌ها و رتبه‌بندی آنها چیست؟

✔️ شرکت‌های خدماتی در ایران طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. طبقه‌بندی بر اساس نوع فعالیت و رشته آنها انجام می‌گیرد. اما رتبه‌بندی بر اساس کیفیت خدمات و میزان صلاحیت آنها انجام می‌شود و عددی از یک تا پنج را در بر می‌گیرد. به عنوان نمونه، اخذ رتبه پنج شرکت پیمانکاری ساختمان به معنای داشتن بالاترین درجه کیفی در ارائه خدمات در آن زمینه است.

✅ آیا می‌توان اطلاعات ساجار را مبنای خرید و فروش شرکت‌های رتبه‌دار قرار داد؟

✔️ بله، جست‌وجو در سایت ساجار بهترین راه استعلام رتبه شرکت‌ها و اطمینان از صحت اطلاعات کمپانی‌ها است. جهت استعلام وضعیت شرکت‌های دارای رتبه پیمانکاری و مشاور آماده باید به این سایت مراجعه نمود.

✅ اعتبار صلاحیت شرکت‌ها را از کجا می‌توان دید؟

✔️ مبنای تاریخ انقضای گواهینامه صلاحیت شرکت‌ها و تمدید شدن یا نشدن آن پایگاه ساجار است. تایید صلاحیت شرکت‌های پیمانکاری و مشاور و صدور گواهینامه آنها در همین سایت اطلاع‌رسانی می‌شود.

✅ آدرس سایت ساجار چیست؟

✔️ سامانه ساجار در آدرس اینترنتی sajar.mporg.ir در دسترس تمام متقاضیان است.

 

35 دیدگاه برای “ساجار چیست؟ [سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور]

 1. vorbelutrioperbir گفته:

  Very nice article and straight to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers? Thanks in advance 🙂

 2. daachnik.ru گفته:

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 3. delaremontnika.ru گفته:

  Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 4. graliontorile گفته:

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you have done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Opera. Excellent Blog!

 5. twitch.tv گفته:

  I needed to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post

 6. aneml xxx com گفته:

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 7. glavsadovnik.ru گفته:

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thank you!

 8. sadounik.ru گفته:

  Thank you for some other great article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 9. sadounik.ru گفته:

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 10. daachka.ru گفته:

  I used to be recommended this website via my cousin. I am not sure whether this submit is written by way of him as no one else realize such specific approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you!

 11. daa4a.ru گفته:

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 12. www xvideos zoo com گفته:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 13. ремонт стеклопакетов в Жодино گفته:

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 14. daachka.ru گفته:

  Hello there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. A lot of folks might be benefited from your writing. Cheers!

 15. k9lady گفته:

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best

 16. bezogoroda.ru گفته:

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 17. чистка дивана на дому цена в жодино گفته:

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 18. sadovoe-tut.ru گفته:

  Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you simply could do with some p.c. to force the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *