ساجار چیست؟ [سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور]

سامانه پایگاه وبسایت ساجار sajar.mporg.ir

«ساجار» مخفف «سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور» است. این سامانه برای دسترسی آسان به مشخصات شرکت‌های تعیین صلاحیت‌شده راه‌اندازی شده است. در این سایت اطلاعات جامعی از شرکت‌ها در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود. اطلاعات مهمی مثل معتبر بودن یا منقضی شدن گواهینامه شرکت، زمینه فعالیت (رشته)، پایه شرکت (رتبه)، تعداد کارهای مجاز مجموعه و امتیاز قراردادهای تاییدشده از این جمله‌اند. سامانه ساجار را می‌توان تنها مرجع رسمی و قانونی استعلام رتبه شرکت‌ها در رشته‌های گوناگون نامید. پایگاه ساجار در حال حاضر زیر نظر سازمان برنامه و بودجه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

 نوشته مرتبط: راهنمای کامل سامانه ساجات

پایگاه ساجار

ساجار یکی از بهترین وب‌سایت‌های راه‌اندازی‌شده برای خدمات اداری در ایران است. سایت آن بسیار ساده طراحی شده است و به بهترین روش استعلام رتبه شرکت‌ها را در اختیار شما می‌گذارد. شما با داشتن هر نوع اطلاعات اولیه‌ای از یک شرکت، می‌توانید اطلاعات کامل و جامعی از آن به دست آورید. در پایگاه آن می‌توان اسم شرکت، نام مدیر عامل، کد مالیاتی، رشته فعالیت، وضعیت اعتبار و تاریخ گواهینامه تشخیص صلاحیت پیمانکاری را جست‌وجو کرد. همچنین می‌توان رتبه قبلی شرکت‌ها را نیز جداگانه مشاهده نمود. سامانه ساجار به نشانی اینترنتی «sajar.mporg» جزو مفیدترین و کم‌خطاترین سامانه‌های دولتی در ایران است.

استعلام رتبه شرکت ها از سامانه ساجار

سامانه ساجار به عنوان یکی از روش‌های اصلی برای استعلام رتبه شرکت‌های پیمانکاری در نظر گرفته شده است. برای استفاده از این سامانه ابتدا وارد سامانه شوید و سپس نوع و پایه و در قسمت سرچ نام شرکت مورد نظر را وارد کنید تا بتوانید اطلاعات رتبه بندی آن را و همچنین تعداد کارهای در دست اجرا برای این شرکت پیمانکاری را مشاهده کنید.

همه افراد و کسب و کارهایی که در زمینه پیمانکاری فعالیت دارند می‌توانند به راحتی از امکاناتی که در این سامانه قرار داده شده است استفاده نمایند و به راحتی تمامی پروژه‌هایی که در اختیار شرکت‌های مختلف قرار داده شده است را مشاهده کنند و از این طریق استعلام رتبه شرکت ساجار را انجام دهند. با این کار می‌توانید در هزینه ثبت شرکت و استعلام‌های مربوط به آن‌ها نیز صرفه جویی قابل توجهی به دست بیاورید.

استعلام رتبه شرکت با نام و شماره ملی

اگر می‌خواهید از طریق استفاده از اطلاعات مربوط به نام و شناسه ملی شرکت استعلام رتبه شرکت را انجام دهید، پس از ورود به سایت ساجار، در قسمت جست و جوی ساده، نام شرکت و شناسه ملی آن را در کادرهای مشخص شده، وارد کرده و در انتها، دکمه جست و جو را کلیک نمایید. می‌توان گفت که در صورت عدم دسترسی به شناسه ملی شرکت، می‌توانید از طریق سامانه استعلام شناسه ملی، شناسه شرکت مورد نظر خود را دریافت کنید. سپس برای شما لیست نتایج جست و جو در قسمت پایین صفحه و در بخش اطلاعات شرکت، به شما نشان داده خواهد شد. در صورت وارد کردن شناسه ملی، صرفا اطلاعات شرکت مورد نظر و رتبه آن، نمایش داده خواهد شد.

استعلام شرکت با شناسه ملی شرکت، یکی از روش‌های استعلام رتبه شرکت و گواهینامه آن، در سامانه ساجار است. از آنجا که در این استعلام، صرفا اطلاعات شرکت مورد نظر، به متقاضی نشان داده شده، این استعلام از دقت بالایی، برخوردار می باشد.

پس از ورود به سامانه ساجار، از بخش بالای صفحه و در قسمت جست و جوی ساده، در کادر شناسه ملی، شناسه ملی شرکت را وارد کرده و در انتها، بر روی دکمه جست و جو کلیک نمایید. استعلام شرکت، به سه روش، قابل انجام می‌باشد: از طریق مراجعه به سایت اداره ثبت اسناد و املاک کل کشور، مراجعه به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی و استفاده از روزنامه رسمی. مطالعه مقاله زیر برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود.

استعلام شرکت‌های ثبت شده

 

استعلام رتبه شرکت‌ها از ساجار

جست‌وجو در سایت ساجار بهترین راه استعلام رتبه شرکت‌ها است. جدیدترین گریدبندی کمپانی‌ها در این پایگاه در دسترس هستند و صحت دارا بودن گرید آنها را می‌توان بررسی نمود. شرکت‌های پیمانکاری و مشاور در ایران طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. طبقه‌بندی شرکت‌ها بر اساس نوع فعالیت و رشته آنها انجام می‌گیرد. به طور مثال، شرکت‌های پیمانکاری ساختمان یا راه و ترابری. برخی مجموعه‌ها نیز همزمان در دو زمینه فعالیت می‌کنند که به آنها شرکت‌های دو رشته‌ای گفته می‌شود.

اما رتبه‌بندی بر اساس کیفیت خدمات و میزان صلاحیت آنها انجام می‌شود و عددی از یک تا پنج را در بر می‌گیرد. به عنوان نمونه، اخذ رتبه پنج شرکت پیمانکاری ساختمان به معنای داشتن بالاترین سطح کیفیت در ارائه خدمات است. زمینه فعالیت شرکت‌ها و آخرین رتبه آنها را به صورت آنلاین و به روز می‌توان در سامانه مشاهده کرد. این سامانه کلیه اطلاعات مربوط به سال اخذ رتبه، نوع صلاحیت و رتبه مربوطه را نمایش می‌دهد. پیش از خرید شرکت‌های رتبه‌دار توصیه می‌شود حتماً از این سامانه آنلاین و رایگان استعلام گرفته شود.

 نوشته مرتبط: راهنمای جامع رتبه‌بندی شرکت‌ها

استعلام با روش ساده

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، پس از اینکه جست و جوی ساده را انتخاب کردید امکان درج دو مشخصه یعنی نام شرکت و شناسه ملی وجود دارد. شما در ابتدا کافی است یکی از موارد خواسته شده را در قسمت مربوطه درج کنید. برای مثال ابتدا نام شرکت را وارد کرده و بر روی گزینه “جستجو” کلیک نمایید.

پس از وارد کردن نام شرکت اگر شرکتی با عنوان مورد نظر شما وجود نداشته باشد، صفحه‌ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده خواهد شد.

در صورتی که شرکت‌هایی با نام مورد نظر شما در سامانه به ثبت رسیده باشد، لیستی مشابه با تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

چنانچه در روش جستجو ساده قصد استعلام با شناسه ملی شرکت را داشته باشید، بعد از درج شناسه در قسمت مربوطه مشخصات فقط یک شرکت برای شما نمایش داده می‌شوند.

استعلام با روش پیشرفته

چنانچه از طریق روش پیشرفته قصد انجام استعلام در سامانه ساجار را داشته باشید باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت مطابق با تصویر زیر یکی از موارد اعم از تاریخ آغاز و پایان اعتبار گواهینامه، محل صدور گواهینامه، محل ثبت شرکت و… را انتخاب کرده و اطلاعات درخواستی را وارد کنید.

استعلام براساس چند نوع گواهینامه

آخرین روشی که جهت انجام استعلام در سامانه ساجار وجود دارد، استعلام براساس چند گواهینامه است. برای انجام این کار باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت ساجار، گزینه گواهینامه مورد نظر در بخش استعلام با چند گواهینامه را انتخاب کنید.

 

 

راهنمای جست‌وجو در ساجار

سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور یا به اختصار «ساجار» برای دسترسی به رشته و رتبه شرکت‌ها طراحی شده است. گفتنی است که منظور از پایه شرکت همان رتبه شرکت است و منظور از زمینه فعالیت، رشته‌ای است که شرکت در آن حوزه مشغول به کار است. جست‌وجو در این سایت به چند شیوه و با وارد کردن اطلاعات گوناگون امکان‌پذیر است که در ادامه یک به یک به آنها می‌پردازیم:

  • جست‌وجوی نام شرکت
  • وارد کردن شناسه ملی شرکت
  • جست‌وجوی شناسه مالیاتی
  • استان محل ثبت شرکت
  • محل صدور گواهینامه صلاحیت
  • بر اساس نوع گواهینامه (پیمانکار، مشاور، طرح و ساخت صنعتی، طرح و ساخت غیرصنعتی، مدیریت طرح، انفورماتیک، خدمات انرژی)
  • وضعیت گواهینامه (معتبر، تعلیق‌شده، منقضی، محروم)
  • تاریخ صدور گواهینامه
  • تاریخ انقضای گواهینامه

پرسش‌های متداول پیرامون سایت ساجار

✅ ساجار مخفف چیست؟

✔️ «ساجار» مخفف «سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور» است.

✅ سامانه ساجار برای چه کاری است؟

✔️ سامانه ساجار مرجع رسمی و قانونی استعلام رتبه شرکت‌ها در رشته‌های گوناگون است.

✅ پایگاه ساجار متعلق به چه نهادی است؟

✔️ پایگاه ساجار در حال حاضر زیر نظر سازمان برنامه و بودجه کشور اداره می‌شود.

✅ استعلام رتبه شرکت‌ها در ساجار به ترتیب است؟

✔️ زمینه فعالیت شرکت‌ها و آخرین رتبه آنها را به صورت آنلاین و به روز می‌توان در سامانه ساجار مشاهده کرد. جست‌و‌جو در این سایت با وارد کردن نام، شناسه ملی و یا شناسه مالیاتی شرکت و نیز بر اساس نوع گواهینامه و مدت زمان اعتبار آن فراهم شده است.

✅ منظور از نوع گواهینامه شرکت‌ها و رتبه‌بندی آنها چیست؟

✔️ شرکت‌های خدماتی در ایران طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. طبقه‌بندی بر اساس نوع فعالیت و رشته آنها انجام می‌گیرد. اما رتبه‌بندی بر اساس کیفیت خدمات و میزان صلاحیت آنها انجام می‌شود و عددی از یک تا پنج را در بر می‌گیرد. به عنوان نمونه، اخذ رتبه پنج شرکت پیمانکاری ساختمان به معنای داشتن بالاترین درجه کیفی در ارائه خدمات در آن زمینه است.

✅ آیا می‌توان اطلاعات ساجار را مبنای خرید و فروش شرکت‌های رتبه‌دار قرار داد؟

✔️ بله، جست‌وجو در سایت ساجار بهترین راه استعلام رتبه شرکت‌ها و اطمینان از صحت اطلاعات کمپانی‌ها است. جهت استعلام وضعیت شرکت‌های دارای رتبه پیمانکاری و مشاور آماده باید به این سایت مراجعه نمود.

✅ اعتبار صلاحیت شرکت‌ها را از کجا می‌توان دید؟

✔️ مبنای تاریخ انقضای گواهینامه صلاحیت شرکت‌ها و تمدید شدن یا نشدن آن پایگاه ساجار است. تایید صلاحیت شرکت‌های پیمانکاری و مشاور و صدور گواهینامه آنها در همین سایت اطلاع‌رسانی می‌شود.

✅ آدرس سایت ساجار چیست؟

✔️ سامانه ساجار در آدرس اینترنتی sajar.mporg.ir در دسترس تمام متقاضیان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *