ساجار چیست؟ [سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور]

سامانه پایگاه وبسایت ساجار sajar.mporg.ir

«ساجار» مخفف «سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور» است. این سامانه برای دسترسی آسان به مشخصات شرکت‌های تعیین صلاحیت‌شده راه‌اندازی شده است. در این سایت اطلاعات جامعی از شرکت‌ها در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود. اطلاعات مهمی مثل معتبر بودن یا منقضی شدن گواهینامه شرکت، زمینه فعالیت (رشته)، پایه شرکت (رتبه)، تعداد کارهای مجاز مجموعه و امتیاز قراردادهای تاییدشده از این جمله‌اند. سامانه ساجار را می‌توان تنها مرجع رسمی و قانونی استعلام رتبه شرکت‌ها در رشته‌های گوناگون نامید. پایگاه ساجار در حال حاضر زیر نظر سازمان برنامه و بودجه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

 نوشته مرتبط: راهنمای کامل سامانه ساجات

پایگاه ساجار

ساجار یکی از بهترین وب‌سایت‌های راه‌اندازی‌شده برای خدمات اداری در ایران است. سایت آن بسیار ساده طراحی شده است و به بهترین روش استعلام رتبه شرکت‌ها را در اختیار شما می‌گذارد. شما با داشتن هر نوع اطلاعات اولیه‌ای از یک شرکت، می‌توانید اطلاعات کامل و جامعی از آن به دست آورید. در پایگاه آن می‌توان اسم شرکت، نام مدیر عامل، کد مالیاتی، رشته فعالیت، وضعیت اعتبار و تاریخ گواهینامه تشخیص صلاحیت پیمانکاری را جست‌وجو کرد. همچنین می‌توان رتبه قبلی شرکت‌ها را نیز جداگانه مشاهده نمود. سامانه ساجار به نشانی اینترنتی «sajar.mporg» جزو مفیدترین و کم‌خطاترین سامانه‌های دولتی در ایران است.

استعلام رتبه شرکت ها از سامانه ساجار

سامانه ساجار به عنوان یکی از روش‌های اصلی برای استعلام رتبه شرکت‌های پیمانکاری در نظر گرفته شده است. برای استفاده از این سامانه ابتدا وارد سامانه شوید و سپس نوع و پایه و در قسمت سرچ نام شرکت مورد نظر را وارد کنید تا بتوانید اطلاعات رتبه بندی آن را و همچنین تعداد کارهای در دست اجرا برای این شرکت پیمانکاری را مشاهده کنید.

همه افراد و کسب و کارهایی که در زمینه پیمانکاری فعالیت دارند می‌توانند به راحتی از امکاناتی که در این سامانه قرار داده شده است استفاده نمایند و به راحتی تمامی پروژه‌هایی که در اختیار شرکت‌های مختلف قرار داده شده است را مشاهده کنند و از این طریق استعلام رتبه شرکت ساجار را انجام دهند. با این کار می‌توانید در هزینه ثبت شرکت و استعلام‌های مربوط به آن‌ها نیز صرفه جویی قابل توجهی به دست بیاورید.

استعلام رتبه شرکت با نام و شماره ملی

اگر می‌خواهید از طریق استفاده از اطلاعات مربوط به نام و شناسه ملی شرکت استعلام رتبه شرکت را انجام دهید، پس از ورود به سایت ساجار، در قسمت جست و جوی ساده، نام شرکت و شناسه ملی آن را در کادرهای مشخص شده، وارد کرده و در انتها، دکمه جست و جو را کلیک نمایید. می‌توان گفت که در صورت عدم دسترسی به شناسه ملی شرکت، می‌توانید از طریق سامانه استعلام شناسه ملی، شناسه شرکت مورد نظر خود را دریافت کنید. سپس برای شما لیست نتایج جست و جو در قسمت پایین صفحه و در بخش اطلاعات شرکت، به شما نشان داده خواهد شد. در صورت وارد کردن شناسه ملی، صرفا اطلاعات شرکت مورد نظر و رتبه آن، نمایش داده خواهد شد.

استعلام شرکت با شناسه ملی شرکت، یکی از روش‌های استعلام رتبه شرکت و گواهینامه آن، در سامانه ساجار است. از آنجا که در این استعلام، صرفا اطلاعات شرکت مورد نظر، به متقاضی نشان داده شده، این استعلام از دقت بالایی، برخوردار می باشد.

پس از ورود به سامانه ساجار، از بخش بالای صفحه و در قسمت جست و جوی ساده، در کادر شناسه ملی، شناسه ملی شرکت را وارد کرده و در انتها، بر روی دکمه جست و جو کلیک نمایید. استعلام شرکت، به سه روش، قابل انجام می‌باشد: از طریق مراجعه به سایت اداره ثبت اسناد و املاک کل کشور، مراجعه به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی و استفاده از روزنامه رسمی. مطالعه مقاله زیر برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود.

استعلام شرکت‌های ثبت شده

 

استعلام رتبه شرکت‌ها از ساجار

جست‌وجو در سایت ساجار بهترین راه استعلام رتبه شرکت‌ها است. جدیدترین گریدبندی کمپانی‌ها در این پایگاه در دسترس هستند و صحت دارا بودن گرید آنها را می‌توان بررسی نمود. شرکت‌های پیمانکاری و مشاور در ایران طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. طبقه‌بندی شرکت‌ها بر اساس نوع فعالیت و رشته آنها انجام می‌گیرد. به طور مثال، شرکت‌های پیمانکاری ساختمان یا راه و ترابری. برخی مجموعه‌ها نیز همزمان در دو زمینه فعالیت می‌کنند که به آنها شرکت‌های دو رشته‌ای گفته می‌شود.

اما رتبه‌بندی بر اساس کیفیت خدمات و میزان صلاحیت آنها انجام می‌شود و عددی از یک تا پنج را در بر می‌گیرد. به عنوان نمونه، اخذ رتبه پنج شرکت پیمانکاری ساختمان به معنای داشتن بالاترین سطح کیفیت در ارائه خدمات است. زمینه فعالیت شرکت‌ها و آخرین رتبه آنها را به صورت آنلاین و به روز می‌توان در سامانه مشاهده کرد. این سامانه کلیه اطلاعات مربوط به سال اخذ رتبه، نوع صلاحیت و رتبه مربوطه را نمایش می‌دهد. پیش از خرید شرکت‌های رتبه‌دار توصیه می‌شود حتماً از این سامانه آنلاین و رایگان استعلام گرفته شود.

 نوشته مرتبط: راهنمای جامع رتبه‌بندی شرکت‌ها

استعلام با روش ساده

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، پس از اینکه جست و جوی ساده را انتخاب کردید امکان درج دو مشخصه یعنی نام شرکت و شناسه ملی وجود دارد. شما در ابتدا کافی است یکی از موارد خواسته شده را در قسمت مربوطه درج کنید. برای مثال ابتدا نام شرکت را وارد کرده و بر روی گزینه “جستجو” کلیک نمایید.

پس از وارد کردن نام شرکت اگر شرکتی با عنوان مورد نظر شما وجود نداشته باشد، صفحه‌ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده خواهد شد.

در صورتی که شرکت‌هایی با نام مورد نظر شما در سامانه به ثبت رسیده باشد، لیستی مشابه با تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

چنانچه در روش جستجو ساده قصد استعلام با شناسه ملی شرکت را داشته باشید، بعد از درج شناسه در قسمت مربوطه مشخصات فقط یک شرکت برای شما نمایش داده می‌شوند.

استعلام با روش پیشرفته

چنانچه از طریق روش پیشرفته قصد انجام استعلام در سامانه ساجار را داشته باشید باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت مطابق با تصویر زیر یکی از موارد اعم از تاریخ آغاز و پایان اعتبار گواهینامه، محل صدور گواهینامه، محل ثبت شرکت و… را انتخاب کرده و اطلاعات درخواستی را وارد کنید.

استعلام براساس چند نوع گواهینامه

آخرین روشی که جهت انجام استعلام در سامانه ساجار وجود دارد، استعلام براساس چند گواهینامه است. برای انجام این کار باید بعد از ورود به صفحه اصلی سایت ساجار، گزینه گواهینامه مورد نظر در بخش استعلام با چند گواهینامه را انتخاب کنید.

 

 

راهنمای جست‌وجو در ساجار

سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور یا به اختصار «ساجار» برای دسترسی به رشته و رتبه شرکت‌ها طراحی شده است. گفتنی است که منظور از پایه شرکت همان رتبه شرکت است و منظور از زمینه فعالیت، رشته‌ای است که شرکت در آن حوزه مشغول به کار است. جست‌وجو در این سایت به چند شیوه و با وارد کردن اطلاعات گوناگون امکان‌پذیر است که در ادامه یک به یک به آنها می‌پردازیم:

 • جست‌وجوی نام شرکت
 • وارد کردن شناسه ملی شرکت
 • جست‌وجوی شناسه مالیاتی
 • استان محل ثبت شرکت
 • محل صدور گواهینامه صلاحیت
 • بر اساس نوع گواهینامه (پیمانکار، مشاور، طرح و ساخت صنعتی، طرح و ساخت غیرصنعتی، مدیریت طرح، انفورماتیک، خدمات انرژی)
 • وضعیت گواهینامه (معتبر، تعلیق‌شده، منقضی، محروم)
 • تاریخ صدور گواهینامه
 • تاریخ انقضای گواهینامه

پرسش‌های متداول پیرامون سایت ساجار

✅ ساجار مخفف چیست؟

✔️ «ساجار» مخفف «سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور» است.

✅ سامانه ساجار برای چه کاری است؟

✔️ سامانه ساجار مرجع رسمی و قانونی استعلام رتبه شرکت‌ها در رشته‌های گوناگون است.

✅ پایگاه ساجار متعلق به چه نهادی است؟

✔️ پایگاه ساجار در حال حاضر زیر نظر سازمان برنامه و بودجه کشور اداره می‌شود.

✅ استعلام رتبه شرکت‌ها در ساجار به ترتیب است؟

✔️ زمینه فعالیت شرکت‌ها و آخرین رتبه آنها را به صورت آنلاین و به روز می‌توان در سامانه ساجار مشاهده کرد. جست‌و‌جو در این سایت با وارد کردن نام، شناسه ملی و یا شناسه مالیاتی شرکت و نیز بر اساس نوع گواهینامه و مدت زمان اعتبار آن فراهم شده است.

✅ منظور از نوع گواهینامه شرکت‌ها و رتبه‌بندی آنها چیست؟

✔️ شرکت‌های خدماتی در ایران طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. طبقه‌بندی بر اساس نوع فعالیت و رشته آنها انجام می‌گیرد. اما رتبه‌بندی بر اساس کیفیت خدمات و میزان صلاحیت آنها انجام می‌شود و عددی از یک تا پنج را در بر می‌گیرد. به عنوان نمونه، اخذ رتبه پنج شرکت پیمانکاری ساختمان به معنای داشتن بالاترین درجه کیفی در ارائه خدمات در آن زمینه است.

✅ آیا می‌توان اطلاعات ساجار را مبنای خرید و فروش شرکت‌های رتبه‌دار قرار داد؟

✔️ بله، جست‌وجو در سایت ساجار بهترین راه استعلام رتبه شرکت‌ها و اطمینان از صحت اطلاعات کمپانی‌ها است. جهت استعلام وضعیت شرکت‌های دارای رتبه پیمانکاری و مشاور آماده باید به این سایت مراجعه نمود.

✅ اعتبار صلاحیت شرکت‌ها را از کجا می‌توان دید؟

✔️ مبنای تاریخ انقضای گواهینامه صلاحیت شرکت‌ها و تمدید شدن یا نشدن آن پایگاه ساجار است. تایید صلاحیت شرکت‌های پیمانکاری و مشاور و صدور گواهینامه آنها در همین سایت اطلاع‌رسانی می‌شود.

✅ آدرس سایت ساجار چیست؟

✔️ سامانه ساجار در آدرس اینترنتی sajar.mporg.ir در دسترس تمام متقاضیان است.

 

70 دیدگاه برای “ساجار چیست؟ [سامانه اطلاعات عوامل نظام فنی و اجرایی کشور]

 1. vorbelutrioperbir گفته:

  Very nice article and straight to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you people have any ideea where to get some professional writers? Thanks in advance 🙂

 2. daachnik.ru گفته:

  I am curious to find out what blog system you have been utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 3. delaremontnika.ru گفته:

  Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 4. graliontorile گفته:

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you have done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely quick for me on Opera. Excellent Blog!

 5. twitch.tv گفته:

  I needed to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post

 6. aneml xxx com گفته:

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 7. glavsadovnik.ru گفته:

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Thank you!

 8. sadounik.ru گفته:

  Thank you for some other great article. Where else may anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such information.

 9. sadounik.ru گفته:

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 10. daachka.ru گفته:

  I used to be recommended this website via my cousin. I am not sure whether this submit is written by way of him as no one else realize such specific approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you!

 11. daa4a.ru گفته:

  Hi there! This article couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 12. www xvideos zoo com گفته:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

 13. ремонт стеклопакетов в Жодино گفته:

  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing. Do you have any points for inexperienced blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 14. daachka.ru گفته:

  Hello there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future. A lot of folks might be benefited from your writing. Cheers!

 15. k9lady گفته:

  Im not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later. All the best

 16. bezogoroda.ru گفته:

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 17. чистка дивана на дому цена в жодино گفته:

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 18. sadovoe-tut.ru گفته:

  Its like you read my mind! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I think that you simply could do with some p.c. to force the message house a bit, however other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 19. חשפניות گفته:

  Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 20. sphynx cat for sale near me گفته:

  Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest thing to take into account of. I say to you, I definitely get irked whilst other folks consider concerns that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as smartlyand also defined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 21. vorbelutrioperbir گفته:

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 22. sphynx kitten price گفته:

  Hey I am so excited I found your site, I really found you by error, while I was browsing on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.

 23. חשפניות گفته:

  Hi would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 24. 0944 گفته:

  It’s hard too find knowledgeable people in thiks particular topic, butt you eem like yyou
  knbow wha you’re talking about! Thanks

 25. 3486 گفته:

  We aree a grouip off volunteers and openingg a brand nnew scjeme inn oour community.
  Your web site povided uss with hedlpful information tto workk on. Youu hwve performed a
  formidabe ask annd oour whole group will likely be grateful to you.

 26. loans near me گفته:

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to create a good article but what can I say I procrastinate a lot and never seem to get anything done.

 27. Abel Nestor گفته:

  Simply wanna comment on few general things, The website style and design is perfect, the content material is very wonderful. “The way you treat yourself sets the standard for others.” by Sonya Friedman.

 28. online television گفته:

  We stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page yet again.

 29. 2897 گفته:

  Young throats forr big cocksVintagee snowmobile poer rally inn ontarioPapace xxxBreast cancer examining myself one
  recoovery stry treatment womansOldd fats haqving gay sexPaty
  fetrish blogWankking techniques foor a cutt dick1970s porn picsHamphrodite pornWorth pprodigy adult baseball bbat 3Anuskha
  in bikini inn billaMrss griffen fuckingWomen fucling mmen strap oon dildoIllinolis adullt
  currculuum devepopment modelForbidden home videso pornFreee cfazy harrdcore deepthroatTru baqll
  t-handle thumb release reviewsLesbians annd pregnancyLesbo secrataries
  photosStrip club ownerSatanic women sluts in heelsFuuck machingsMens sheer erotic underwearMilf young boy seex videosTanya nadia nude japan2010 mardi gras bob flashing photosSexxy best nude actress starFreee cwrtoon prn movgie tubeTeechno love ock ringWiife
  dances nakedFuck hoezJapanesde adult datingsiteVintage
  western pinupHoow to set-up aan adujlt weeb pageNews bukkakeCarmen escort inn parisJuutsu hentaiFree gay daddie pornAdut erottic shopErotic aduult halloween picsXoxo
  leah vikdeos hardcoreInnfinite stratos hentaiNasfy porfn couponsBbbw super sizee breastYou tube ssex with mothersAraab
  girll nudeFree naked ex-girlfriend pictureMature moodels photo
  shootBirthday sexual e cardsVintae camp tralers with boa monica bellucci malena nude National misss
  teen pageantChicago seex blogHistory oof thhe
  black powaer fistSucking n fuckingMastterz yodk gayHaving sexx witrh your sisterHuge sexxy
  chestApplegate chriostina free nude picEcards ffor lesabian womenBreast pumnp rental holuston txMisttress crystal black ass worshipClub amateu tubeCons marfiage same sexHow to pleasyre a woiman with
  fingersColorado seex offense lawsAttitudws towards gayJapansse lesbians gangbangedEmoo girls vidros xxxCogton string
  bikiniEscorts in cincinnatiErotis gayy storiesFreee xxx cartkon vide sampleMy iary
  pussyTamned doggystyle assBbbw her outie is sexyNudee scifi babesHardcoee asss lickihg free pornBig ock snall puss problemsMen seeking gayy menSports bas llarge breastYummi hentaiPornn free hardckre galleriesInternal handjob fistingBangg babes statioin escortsFitzroy self
  shoot pornLady ddee lingerieCameron diaz
  naked videosJagged eedge movie seex sceneMedicare coverrage
  breast surgeryTeen novelt lightsHaruko fuk gameChix porn clipsTens whho
  swollow cumSicdkest hentaiVintabe porn posterFreee young boy teen pornActresses naked photographsSexy kat youngUnderage nakked teensFemdxom
  giantesses frree thumbs 2002Liine spacde latexPorn sites like bigtubeFree gay interracial facialsNowmie lenoor bikiniSeex onn the beachh t spoonSexx offender
  registration annd michiganCurious penisBangladesh poprn dvdCan yyou geet clamidia
  rom analShort eroyic online storiesBetth chapmn hjge
  boob picsWorcester sexFaye and ane pornGaay prison pornhubWhkte shnadow
  porn storiesFramned vintag art postersMp4 porn iphoine new sitee freePorn 3gp
  downlooads for yur mobilePoorn tuube johnny keyesThee podno tubeCorrk irland tteen activitiesBig brpther celebtity
  hijack nudeAnimated backgrounds sexAmateur sexclipsFrced tto snff wifes lkvers assPubhlic dick sttroking tubeAdult apprenticesGreat mastfer oof erotic worksDeeep penetration positiions photosBehhavioral rehabilitation for teensShow fremch learnig fucking videosFree night porn videosPbs sex educatioon videoNudes in tthe sunMilgs like it big phat zaneWoman accomodate 9 inc penisFissco fittings fibre tacck stripMan nakwd pornNakedd pictures oof alcia keysSlumber party orgy video
  for ipodNude talentTeen giirl toesStrap onn dildo reviewsMagnetic strip
  ukHaas kate bckinsale done a nudeGay cuum shooterMaary oise parkeer nude picsBetween bloowing easy fun guide mindd seex sheet
  tantraAlejaandra alvarez xxxFredetick windssor gay royal blackmailEnglaqnd
  gaay maidenheadBrewst implasnts xraysMira craig bikiniWatc naked weapo onlineSurvfivor nicaragua brendca grea assFree unlmited porn moviesAdult christian initiation rite visionAfrican ilf photosBig brother
  seazson 7 nude shotsChatroulette sex tubeUnliimited orgasmNude asiaan loniActresses who apoear nakedExtremee seex sroriesAsikan hairstyle schaumbburg illinoisEarn money hime pornGay fucming +
  free moviesLaddy soinia pantyhose torrentOldd meen sucking sstud cockGirl takes huge cum
  loadDara torres milfTopp 40 black adult starss collectionVirgin woool woork socksFightig aand fuckingAcidental internsl cumLesbian porn noo siggn inMalee escordts parisShemale art drawingIn shape womenn fuckingAsian ltdHoose mivie pantie sexGenee
  and breast cancerCharla maqck nudeSouther escortsSexxy nud women having
  sexHow to have seex oon a exercise ballWhokre porn comicAmateur
  nude beach porn1st time ssex tubeSexyy midet actressesPorn nude sex nakedFunny gaje biz lickKenndra
  wilkinsoln video ffree online xxxBi-curious milfFinhal fanntasy xll hentaiHairy pussy cumshot matureMatude daily imagesDrippi lesbia twatWhyy doees
  thhe penis bendHppie shaved

 30. online television گفته:

  This is the right site for anybody who would like to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want toHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for many years. Great stuff, just excellent!

 31. 2530 گفته:

  How too improve vaginall smell3 girls smapl penis partyMiguiel ledonn escortFreee gallery matuure nujde photo womanPrepare chicken breastsNudde venmezula girlsErotic 70 s moviesMomms wih clitsMichhelle styrip gameTeenss averge monthly text messagesBetting gallery nude online sportsPorn stoores
  iin mississaugaLuffy fycking namiPirate aadult gameAlien pens
  sex tubeFree pornhu cowggirls doggie styleFreebies teenMothger daughtesr xxxx lesbizn moviesShemale kelly
  ttavares torrentsHaley mitchell nakedStar sgrip poker freeWorls bext
  breasts picsEleanor frioedberg bisexual gossipLingerie
  gameAmatuer couch fuckEscort watyer temjp gaugeAdult onlinhe arcade gamesEscort piss in mouth moscowTeen fuucks old menMaasterbaion to
  cumPoorn star alexaGorre seex killersMutual masturbatiuon betweenRdtube
  stripper paradeHighh qualith teen picsStzinless steell tank
  coone bottomTrikini bikiniLesbians inn thhe shower togetherFiind tranny tubePinky haas a phatt
  assBrunettte dildo pussyExtemley sinny girls poprn tubeTalll
  burnetyte with hairy pussyYoou tube girl pee videoNuude hoot
  midgetsBig black dck fuckingg wifeLivve nasty lesbian chat
  babes datig gorl wman pornstarFree bareback gay cum
  shot videosGraqnny bigg titss red classes xhamsterMakeshift
  dildos ayarla souza vazado Threeesome video mechanicSpports
  illustraqted bikini eddingtonAmzing teen thumbsFacial expression termsGuuy whoo suck ownUltiimate podn tubeTight teens visNakewd pool tubePorrn sex sexy
  starFree shemale pictures moviesGaay whippingsBgi assAdupt fairyy wimgs ukAqua
  twen hunger forcee dusty gozongasBizarre fedmdom thumbsEbny
  pussy virginAdullt figuresYoutube ssex veidosStrippers iin ocea sitt mdGayy clu clearwaterSuckma aass niggaLaddy latin sexyWman nice way too aiod sexFreee extended pornCorticosteroids vaginal mucosaMenn seex bonmers videosJupe couete sexyEvee angel lesbianParfty groupp sexRoon jeremy fuicks krist mystWwww ver pornosLafians
  sexBlack ttie bukkakeIndiira kzrma sex2nd ggrade otal sexXhamster hand jobBaabe teen videoCozumnel escort serviceFrree shavedd twinkThimb post asianExtrreme aminal sexKickingg aateur hhot
  pornWhy youjr wbcomic sucksTeeen forced insertionAdulkt dating fre service totallyHoot ann
  hordny sluts xxxDon’t tell ommy nakedChery colle nakedTeenn prenancy stasticsSapphiuc erotica megapixCaan sexx prevent divorceWhre wiffe gangbangAbbi titmus sexAntisoccial assI wanna fhck u yahooAse fuckAmateur
  asian analAriia polrn starofficial websiteRetro orn star celesteHarpoon brazil shemales3os women nudeDiscounted sex toyEnjoy hi nawme
  nude siteFacioal pqin fever lytme diseaseShavbed flower pussy picsNakerd
  ylung gurls seex with dogsBig aass nikko sonjeTeenn
  abitha wih boyfriendFuckk loove mumHentai sweatBigg bboob clis vidsAmatrur grauites videoPornograpgy foor ps3Latex bukkakeNudee
  naalie porrtman iin hotel chevalierNude photo oof ollsen twinsFucking mothers storiesDj quallos nakedPiret aava fuckWhere wwas the
  sydney seex slaves foundGirl kicked in pussyGay bondage free videosNakewd tiny black girlsMen diaper gaySeex offeenders hall tnCatherine dwnuvere
  nudeGifts riosks of breast implantsBlue asian catFx sexy gjrl next doorWomens sex fantisyChis rock nakedFinger fucking sallyClayton nc escortsStar war vintage figuree valuesLinesey dawn mckenzie lesbianHstler laex spanking skirtThreesome pregnantTeeen drivers aand pick-up trucksHelp teen whho wants to ddo everythinmg rightNew brunswick njj
  ggay sexGirl shits dufing orgasmKylee strutt ucking dudeFace full of cockBritish
  lingerie picsKirasn sexy picturesA sar sex gameFender stratcaster
  vintage noiselessEscaoe rom guanjtanamo bay nnude scenesJessica
  rochky sex njExpllicite teen hardcore seex
  picturesVintag mail orderGuuy gitl lsbian sexSexyy sluts moviesFreee por fucking upp tthe assI porn lesbianAsian mdat porn streetShemale blowjob clipsArt asian phpto nudeHomegrtown grdanny blowjob
  moviesNaked knackersPool orgy xnxxTight teenms sexDicck streeterMenn looking for ssex inn arizonaBrunette cum clipsTeen girls fuuck moviesBaar refaeli gallery nudeBlond babes
  stripCohf ray guyn sexy morganLeftt breast diagnostic mammogramPussy close
  up thumbnailLeeann rhimes nakedFrree pornstar panty moviesDragonball z krillin and mron sexLesbian datinng sites inn seattleMy
  lesbian seductionFotos eroticas de chinasAmateur massage
  inn nortth georgiaKelly brookk inn a bikiniWhat
  monkeys do not have thumbsAmmia mofetti fishing for cockUalitfy pornNuude pics tiny harrisShovd insidee herr viregin assPorrn celebity free twins
  olsenSexx aand a pork chopKendrfa seex tapesDi
  foto gay uominiHoot teen ssex cartoonCocck nostril

 32. 2133 گفته:

  Tank you for aany other magnificent post. Whwre elwe
  may just anybody get that kind of information iin suuch a perfect
  means oof writing? I’ve a presentyation neext week, and I am oon the search for suc information.

 33. 9602 گفته:

  Hardcore black seex with oilNuude videos oof dom inn manscheasterCheerleaader nuxe coachNudee moodel agge law
  ukNude teen arrt sweedishFreee mipf long play
  hhd video’sGroup peeing beachManini gangini bikiniCuute country girl stripKenjdra wilkinson nude trying wedding dressNudee prepubecent girlsPlymp ass photosEtreme
  aass tubeFree xxxx moom son videosFaabrics asianJohua haretnet nakedLia 19 nude videosMy
  henfai gamesOops uposkirt fllash tv vvideo celebrityFree live chat with loccal
  milfsGeeri halliwell peeingEbony tuhe xxxx videosPlayboy’s top secy 100 2009Frree oral
  ssex video codes clipsNon nude cougarsUndressed foor sexFemdo lipstickPicturss of scott mcgillivray nakedCadillaqc northstar engine
  inn a vintage hot rodKaren whjite att vintage eroticaRubber latex bondage picsBlu-ray
  porn hotfileEbony anal girlsLeshian crush onn straigh friendMature escort usaFahial
  haiur yes or noCijcinnati sexusl therapistFitness sdxy womanBridggette kercove
  sexStried bass chattahoochee above eufaulaFreee facial wyore
  mpegsNakedd cicks nudesCeleeb sex storties rihannaMs preety puussy mp3Melanbie lynskkey boobBondage andd domination photosJodie moore porn moviesSexxy mom bottomThinn girl nudeGaays att morehouse collegte abdl diaper change xxx Xxx hmvieosToom dick andd harry expressionThght pussiesSalad recipies teens will loveAnal creampie easting lesbianHousewife
  sex inn milburn nebraskaUnbelieveable bubble buut fuckedOver 50s matuyre womenSexuial advancesMomm sucked boy nextdfoors dickBlondes suckijn dickPorn somaDick vann dyke mary poppinsHot pantyose imagesCaxting coych jeeannie teenGirl has exxtreme squirtijng orgasmA hundred cocks oone
  pussyChaav twinkStem cell facal rejuvinationMakee ownn latexEasst brunswick police chzse teenFrre
  biig tiit clipsSexy sysney thjnder aat crush wrestlingNaked round ass womenAnal antyhose sexAverage strokes tto cumSeex offender reggistry unconstitutionalEstmating
  latex paint coveragePentatnic shale licksYoung lesbian experiences9 nudistJordn ladd boobsLyrics to seex edd rocksAnaal douxhe bulbBeest
  porn web showsSexx advice no intercourseNeew visions adulkt bookstoreLindsay lohan breast fashion showLesbian dommination finger fuckingEscort services in buffalo nyFuckig annd suckng french mature ladiesScrdeetch big dickYouer teenBikini wwax close upBelladonba gets her aass lickedAcctual strip poker
  gamesTumbkr gay picture themesAbbey cornish nudeWhy cafs lick eeach otherAmateeur
  young lesbians videoGrannyy wantts cumMattt hunter gaySpyro sexElectro penks sheathHoow sexy is your name formulaCooll ass picHazel bondage fuckedNaked teens party funSign nuyde sunbathersGay innteractive ssex gamesMommjy spaks myy buttForeign bikiini contestHugh cock videosMake your
  ownn latex primerBiig black ddep throatReaal mmom and sson fuckRedhead actresss nudePeachez doing hardcoreJohnn matuszak
  pornErotic audjo boloks onlineCuunt juice lesbianWomsn ppee longer thann sexOvenn cooked
  chicken beeast recipeFree gaay teedns sexNuude wwoman hoker
  simpsonReeal asian wifeMonty python hho ho fucking
  hoNudee pbotos vicaVintage pee sexXxxx with storiesBisex marrried couple ffucking threesomeDomination radioGaay fiirst tme fulpl lenght moviesAverage size of titsNakoed huungarian men videosAndrew maake sexPiiss drunksNewbue nude powered byy phpbbWorn unwashed sxy panties foor saleBerkley and ggay dining rroom furnitureHortest blacdk bikinii bodiesVintawge highest
  rated california winbes byy yearChubby filipino grls galleriesAss fucked tanny teensBondage sluts picturesPusey ccat olls i
  wll survive lyricsSwefish swingers porn videosVesta virgin namesMans nakeShemale jasmineFreee hard movie sexJusst pusy xxxMuchnachas eroticaGett your coick sucked maryville tnShee suckjed hhis bonner xxxFree sexx movie’s onlineCountry sexx songsTalll bondes nakedErotic ivory nudeIndiaqn ccum gusslersChubgby sidneyWebb feed
  sexAsiasn descriminationLatex coyld silece nojsy neighboursYoung sexx streamingShyy list nudeFrree
  amaatuer matures sex videosBeach matureUk eroptic star searchTurner petfe a mma sex offenderSasha rrose double vaginalCan youu be allergic to condomsMadd hatter costue forr teen girlUltfra higth class london escortsFrree bondage toyedSpankdd onn report card dayNaed pictures off celebriies freeMidsget rrace cas foor saleBlsme
  it onn rio nudeHaiirypussy sex moviesMillf hunter-kianaHlloween costume of mooon forr
  adultVintage yellowstone picturesGaay sohial web sitesCape
  escort ggay townYoing bboy solo pornApril bilby nudeEroic bodiesCeleb gallery gayy male
  nudeAlex woilff gay storyPorn piictures ober 40Seexy hoot gayy mann fucklngwww comPeeping on nnaked neighborTeen eeat stomachThis iss noot bewithhed xxxMonwy tajes
  pornRuanian nudeFree blonde miklf gangbangsAmature chubby momsSexxy blonnde
  dpuble penetrated

 34. 6592 گفته:

  Adirondacks pornHebtai porn weeb sitesTeen daningPenis vesry small when facidThuhmbnail iimages ssex socksBrrasts cherry bombs cherry bombsBrooke hhogan nude rapidshareBoobb masssage suckingMature thick womanG pussyOrggy story
  wifeMake lokve sexNppc bikini competitionGertman amateur aujditions pornHaard
  gahgbangs wwith triiple penetrationBiig dicks or cocksCellujlitis oof breastExtream breast
  tortureHelsston fuckRolled turkey breast withh leeksFemae bikkini muscleWhhat arre penisIrish teen threeome sexx orgyFrree gayy
  hhot mmen nakedHow to make cuum flowVintage jazz vool 7Ljhs pornTcss
  sucksThhe nurs gavge mee a handjobLadijes night out pornThrere girps suck monster dickGirl has sex
  with miniKoi koii ssven hentaiShhe has a big pussyImages off erotica laa 2008Thhe exiles bdsmFaitth fuck
  titFreee haredcore spanissh videoSexyy amimeKayla fox transfirmers nudeSexyy lesbnians licing pussiesGeet your titrs out saskiaKonna asian grillBikioni destinatinosThumb hole guun stocksBottom currentErotic garden statuesBoyys ude soloMental halth transgenderFeee bizare prn bartably Caan a
  woman have ann holur lkng orgasmAustrallia counhil for adulkt literacyAsian very younng hardcoreMy wife sexMillitary costume womens sexyI lovve tto
  fucck teen girlsJane ewcort scotlandTiedd ggirl inn lingerieDaad
  fucks daughhters hott slutty friendVeryy oun tteen girlsLesbian tastyMonkey fick humanGirlfriend sharwd for sexHard coc pixs galleryFreee ebomy
  lesbia pusssy upskirtsFetish clips for saleDeuxe adult passErect dicks inn
  publicCoed pantyhose galleriesCaan swalling sprm harm youFreee vieeo cliips gayy malle sexVisdeo searcch enigne asian xxxSoutheastt asian holidaysOh uncle
  slanking eroticaVijtage iron lass outdoor tableHugge donngs cumshotFree black mature fuuck
  videosSticcky orgasmic pussyGynecologis ffetish pornUniquee teen jewelryAmareur homeade potn vidsNaled young femal
  bodiesCaninne anaal aloe veraOiled strippersNbba player
  marrisd to edujcation asianAdultt folrum movie reviewGreek orgyCooking staples asianArrt of sexx thomasForcung males tto grtow breastsNude gymnastic babesAvedage teeens
  penis sizeFreee celebriuty iphone porn siteCritiique geisha memoirDaughter gangbang storiesPornbtube
  hairyy lesbian mature pussyHot emoo tesn bitchesFreee bsm dailyAmber freey nude oicsRough seex toysSeattle wa northwest baseball leagues adultPorrn tjbes a too zDefine beqr sexColummbia bottoms conservation areaMarried
  swinngers tubeVerry hhot teen fuckingIncrease flacid penmis sizeNorhern ny vintage
  snowsledBestality escort londonIndulge adult partiesIt’s a reat
  daay too whup somebody’s aass mp3Roddney carrington vaginaRe porno videosArsee ass 2009 jelsofvt enrerprises ltdPenetr pussy wetBdsmm ttgp historieMale
  ffor male eroyic massageHairy innterracial wife pussyGayy bathreoom pafk hookupsHard core seex on thhe beachFirst gloryy hole
  storyEriic aandrews bikiniPortnstar prodtitute air forcce amyNorth adult educationAsiann anl first time sttaying cleanNudee festival latex body paintingFreee chuubby
  teen pussy picsStripper implantsMasturbate during ramadanYouung
  amater webcam slutsMoon wwalk brrast cancerTeenage naruto
  xxxBreast cancer awareness in hai salonsCumshot galley freeVintage clothung stores on ventua blvdHuge bboob facia cumshotLames motel frenxh lick inFacial angelPornn tuube inn spanieh chagaVirgins andd weddijg nihht womentYoung gay boys
  nar rhein saskatchewanHoww too trim a bikini lineTria fisting videosFarah fawcett nude
  free clipHardecore bootsHarfy potter adult slash fanfictionBreast augmentikon beefore andGaay beach video freeWomn spankking shemalesSex term polyBig fucdk ttit vidsErotic entertaiinment inn japanFreee doubloe fistyed assNuded out girlsChedap bowling
  gree oh escortsBiig fucking nipplesNicee humiliation blowjobs tgpDifference olive oiil extr virgin okive oilJuicy
  clip sexHoww tto keedp hrd affter orgasmHaard fucks thaineeChrkstmas traditions ffor adultsPartts for 98 ford escortOlld russian eroticSexy ussian teen girlsEroti geanny storiesClarks dicck
  evve new peeformer rockiin years3some lesboFree teen hardcore hentai mpgsLesbians that tricfk straigh menVieww africazn titsFucking my mkms friendsHott lesbbian strapon bangMasurbation technuque for menBig breother
  aleishha nudeWhat too expectt from your fust kissVeryy ffat vaginaThhe producers, keep it gaySexyy teedn weebcam videosPorn moviewRoyghest
  sexx videoBushh haqiry nude woman100 fre naked male celebritiesFreee sex thumnailsOnlyy teen stgpGaay nude aussie malesSpiit roasing sexMeen pissing mpegsCandidd nasked forumsFist buddy
  iconsHott bitt naked ssexy girlsAsian dildo bike bikeFucking cumm coveredPhoyos women havung orgasmHe’s gay i meann blindTrraverse city west
  side beveraage sucksAddult hosging fre wweb siteMaturee nud female
  newsgroupsGirl onn hher period having sexDucck bbreast
  wine pairing

 35. 0300 گفته:

  Female orgasm when onn topHardcore flot fetiah pics andd vidsSucking
  a shit covered cockTeeen halter topp sexx picsPics off amateur wrestlersMemorie oof geishaWyo-braska swingers clubGloryhole
  new yorkProvibg grounds forrum amateurAgge og menn sexuhal primeFreee photos off
  nude wifeFemmale boody builddrs nude moviesPorn dss romsTreff partnewr sexTiger wolds girlfriends nudeClaude sesxy settings freeFalse negwtive breaast biopsyAfrichan american alternative sex sitesGayy ffat moivePhoto bustyHoow
  too usse ssex vibratersVintwge motorcycle repairMonogampus gay couuples groupsGuided femake masturbationDaddey caught fucking the babbysitterVintage frrnch quiltsNakjed men pkcs socder players nudeSeexy orange
  county womenRebaa macintire nakedBeth haart at the bottomDry
  vaqginal wallWorld freom a bottgom off a wellBig fun bags tgpp freeOregon housing for mentally rtarded
  adultsHolly madison girlks nest door nakedXxxx ginger hoe galleriesVegas mazle strippers go-goSexy aubrey odayMarisaa omei
  nude videoBloow by job redheadForced to strip nake videoVerbin penisLatinass nude
  girlsPussy pierced chasistySeex offennders inn east longmjeadow massReeal homemade deepthroatChinese grannies xxxTopp ten lists adultHitchhking teen arielWhre cann i bbuy adult air riflees ryan creamer porn Dc escort ggay iin male washingtonWhere to get really dedlicious
  pussyY ass dokttorspiele lyricsPee weee hermans moviesVinntage fire trucxk photoFrree sex interacxtive gameGirl lets guuy cumm inside herEvery maturesMoom fucks firxt time sonBisexual thumbgs xxxCelebrty pantyhoseJamie lee curtis nudePorn from corpus chrisi texasGoddess golden shower storiesHorny younbg stripTiggt
  shiny jeans xxxFuucker mann oldAdult sstar sirras ssxy feetTeeen ffitness tipdKink sexx
  inn ancient timesBrevard county florida adultTelercharger
  film porjo gratuitementSupplement tto increase soerm volumeVoueur
  podcastsSexy legs nude eet worshipInternationl laws oon sexuaal harrassmentSperm
  sexx cellsDefinition off condomFresdhkote intefior latex semi glos pricesTickled hiis aching cockMax adul ihfo bbs link listFree
  videos of lesbians licking pussyB j vintaage
  christmas pendantFrree anaal granny moviesNn models asianPardnts
  helping tewens wwith donestic abuseBesst chicen brezst pricesYoou asakura porn picsTeen talent showcase in detroit michiganPlay online naruto porn gamesHuuge
  real boob blondeBddsm photographic artXhamster redheadsNaked secfretaries grtting fuckedMild anal sex picsCathaarsis eroticca bellyBicewps sexyBikini japaneseMistyy from poiemon havung sexKieko adult starExtrtem hardcore
  free pofn moviesPilipino aadult movieDicks
  sporting good danver maAmatear cumshotsName for fetisxh
  likes painFree pornn legallyWomen’slingerie boostieVin diesel straight or gayIlioke facial productsFuuck tern slutloadLargest mammas pens forr bodyy sizePiss
  worldEscxort guide eel pasoGayy ffad cokie jarErotic stordy mollyHot girl adlt
  picturesGreenville ssc erofic massageBusdty bbbw plumpersNude
  pics of teen sistersSouthern kalee interracialFree poorn videos guys on guysLyricc
  i wwas a gayBusty sonia freeonesUkraine teen killer
  videoBigg cclit ssex pictureChinese couple sexWorllod seex comErotic lesian nichesGirrlfriend sucks cockHentai univerisityNaziaa iqbal sexBlack girl fuck whofe guySociaal physcology onn sexFindd someone too
  fck iin orannge countyVirgin island rap groupBeuifull pporn starEbon analReeal or ffake tiots videoJaime pressly
  annd nakedGod in marriage service sexNaked younjg girl pornFortt swwinger wayneStraighjt nude maoe
  dancerHope from deepthroat frenzyNoemal sixe pusey andd cocksGitls tooe sucking sexx sencePollys sexSexx positionss guide vidoeDwtss dderek gaySex positions
  jewelryPecfus excavatum correction adultsLarge female escorts dcEstragement
  adultVintage coin operayed cars for saleI love my pssy pussyRubbdr shemaleChickmen breasts overr stuffingAsian charadter set ffor microsoftMoob or boobEdmonton weekednd too end breast
  cancerFusker porn siteSexyy a rodNakd amrita auroraHoot lesbkan seex picsWahht colndom
  size fits mee condomFormer ssex trade wodker uthor sisan stafford1973 mcro midgetsWwe kelly keelly nudeOnliine games with girls nakedErotic nursing storiesKatee beckinsale nude hotos freeAmasture
  milf ucked standjng upAmateuhr girl jerkng sot copLesbian twens haging sexx agter partyNeww nude picfs mywifeashleyVintagee date stampBiig jerk offf loadTeeen japanese
  xxxAudrina pardtride nude playboyFalse allegations oof seexual abuseParenting classes foor teenTotally lesbian analFejdom tetrhered testiclesNudists teenTeen curffews
  affect oon family relationshipsIndianapllis vintage winne storeFist of firy subtitlesThumb up usFlightt attendant forced tto fuckShannnon tweed
  ssex scee xxxTendr tinny teensAsian dollAdult transformers costumeEnema sex 2010
  jelsoft enterprises ltdDawn hammilton tranformation erotic storiesWhhat maks someone a ssex offenderOldd
  moms slht lad comPlantet katje nudeFemale ssex photographersShandy finnesdey nude

 36. flodin kopen in Brussel گفته:

  Just wish to say your article is as astounding. The clearness
  in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this
  subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming
  post. Thanks a million and please keep up the
  rewarding work.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =