کد شامد| راهی برای اعتباربخشی به محتوای دیجیتالی

کد شامد چیست؟ انواع کد شامد، Code Shamed

اگر به دنبال راه‌هایی برای اعتباربخشی به محتوای دیجیتالی‌تان هستید و یا می‌خواهید اطلاعاتی درباره «کد شامد»، کاربردها و مزایای آن در فضای مجازی به دست بیاورید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

شبکه‌های اجتماعی و قوانین مربوط به آن

پیدایش شبکه‌های اجتماعی و رشد روز افزون کاربران آنها سبب شده تا کشورهای مختلف قوانینی را برای نظارت بر فعالیت کاربران و همچنین برخورد قانونی با متخلفان فضای سایبری وضع کنند.

در ایران نیز با همه گیر شدن شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام، اینستاگرام، واتس اپ و… ضرورت قانون‌مند شدن فعالیت در فضای مجازی بیش از پیش احساس شد.

از این رو «شورای عالی فضای مجازی» عهده‌دار تدوین قوانین و سامان‌دهی محتوای دیجیتالی است و نظارت بر این قوانین را «پلیس فتا» به‌عنوان یک مقام قضایی به عهده دارد.

کد شامد چیست؟

آذرماه ۹۶ شورای عالی فضای مجازی طرحی را تصویب کرد که به واسطه آن، تمامی کانال‌های ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی به ویژه کانال‌های تلگرامی و یا صفحات اینستاگرامی که تعداد کاربران قابل توجهی دارند، ملزم به دریافت «شناسنامه الکترونیکی محتوای دیجیتالی» یا همان «کد شامد» هستند.

هرچند کاربرد «کد شامد» در ابتدا ساماندهی پیامک‌های انبوه بود اما در حال حاضر ابزاری است که از طریق آن می‌توان بر تمامی اشکال محتوای دیجیتال مثل نرم‌افزار، کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی نظارت داشت.

«کد شامد» که شناسه‌ای ۱۶ رقمی است را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اعتبار‌بخشی به اشکال مختلف محتوای دیجیتال و همچنین احراز هویت مدیران کانال‌های دارای بیش از ۵۰۰۰ کاربر به درخواست کنندگان اعطا می‌کند و دریافت این کد، نشان‌دهنده اعتبار وب‌سایت، نرم افزار، کانال و دیگر انواع محصولات دیجیتالی است.

کاربردها و مزایای کد شامد چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، شناسنامه‌ای است که دریافت آن اعتبار محتوای دیجیتالی شما را بالا برده و گویای این مطلب مهم به مخاطب است که بستر و محتوای دیجیتالی شما نه تنها معتبر بوده که قابلیت نظارت و پیگیری در صورت بروز تخلف را دارد.

کد شامد این امکان را فراهم می‌آورد تا:

 • محتوای فضای مجازی را به صورت قانون‌مند مدیریت کرد.
 • اجرای قانونی جامع برای شناسایی و جرم‌انگاری تخلفات فضای مجازی توسط دولت امکان‌پذیر شود.
 • مدیران کانال‌ها و تولیدکنندگان محتوا از پشتوانه حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار شوند.
 • مدیران کانال‌ها و سایت‌ها ملزم به پاسخ‌گویی درباره محتوای منتشر کرده‌شان باشند.
 • به افراد مالکیت مادی و معنوی درباره محصول دیجیتالی‌شان می‌دهد تا بتوانند افزایش بازدهی تجاری داشته باشند و سطح خرید و فروش خود را ارتقاء دهند.

انواع کد شامد

بسته به نوع محتوایی که تولید می‌کنید و نحوه فعالیت‌تان در فضای مجازی، اشکال مختلفی از کد شامد به شما اعطا می‌شود.

 • برای مثال در سایت‌ها، لوگوی هوشمند فعال می‌شود که از طریق سرورهای وزارت ارشاد تحت نظارت بوده و به محض وقوع جرم، فعالیت سایت را متوقف می‌کند.
 • کد شامد برای کانال‌های تلگرامی نیز به صورت یک کد انحصاری است که امکان دیدن تمامی مشخصات ادمین کانال را برای مخاطب امکان‌پذیر می‌کند.
 • با اعطای کد شامد به اپلیکیشن‌ها نیز، امکان اطلاع کاربران از گروه سنی مخاطبان اپلیکیشن مورد نظر فراهم شده و همچنین در صورت بروز تخلف و شکایات احتمالی، قابلیت رسیدگی خواهند داشت.

چگونگی دریافت کد شامد

اگر مدیر کانال در شبکه‌های اجتماعی، مدیر سایت و یا تولید کننده محتوای دیجیتالی هستید، برای اعتبار بخشیدن به فعالیت‌تان لازم است تا کد شامد دریافت کنید.

برای این کار لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مراجعه به آدرس اینترنتی www.samandehi.ir 
 • وارد کردن شماره تلفن همراه، کدملی، عنوان و شناسه کانال یا محتوای دیجیتالی
 • دریافت کد شامد

*توجه داشته باشید که کد شامد صرفا بعد از بررسی محتوای دیجیتالی شما اعطا می‌شود.

*لازم به ذکر است که تاکنون بیش از ۱۸ هزار کانال و صفحه در شبکه‌های اجتماعی، بیش از ۷۰ هزار وب‌سایت و بیش از ۱۳۰ هزار اپلیکیشن موبایلی کد شامد دریافت کرده‌اند.

 

✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون کد شامد و نحوه‌ی دریافت آن ✅

 

✅ کد شامد چیست؟

✔️ کد شامد یا همان «شناسنامه الکترونیکی محتوای دیجیتالی»، شناسه‌ای ۱۶ رقمی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اعتباربخشی به اشکال مختلف محتوای دیجیتال اعطا می‌کند.

✅ مزایای کد شامد را نام ببرید؟

✔️ مدیریت قانونمند محتوای فضای مجازی، شناسایی و جرم‌انگاری تخفات فضای مجازی، برخورداری مدیران کانال‌ها و تولیدکنندگان محتوا از پشتوانه‌ی حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعطای مالکیت مادی و معنوی به صاحبان محصول دیجیتالی جهت افزایش بازدهی و ارتقا خرید و فروش از مزایای کد شامد است.

✅ کد شامد برای صاحبان وبسایت به چه صورت است؟

✔️ در سایت‌ها لوگوی هوشمند فعال می‌شود که از طریق سرورهای وزارت ارشاد تحت نظارت بوده و به محض وقوع جرم، فعالیت سایت را متوقف می‌کند.

✅ کد شامد کانال‌های تلگرامی چیست؟

✔️ کد شامد کانال‌های تلگرامی به صورت یک انحصاری است که امکان دیدن تمامی مشخصات ادمین کانال را برای مخاطب امکان‌پذیر می‌‌کند.

8 دیدگاه برای “کد شامد| راهی برای اعتباربخشی به محتوای دیجیتالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =