صورت سود و زیان چیست؟ [تعریف، اجزاء، انواع و نحوه محاسبه صورت‌های سود و زیان]

صورت سود و زیان چیست؟ [تعریف، اجزاء، انواع و نحوه محاسبه صورت‌های سود و زیان]

صورت سود و زیان (به انگلیسی: Income Statement) که به آن صورت درآمد و هزینه هم گفته می‌شود، میزان درآمدها، هزینه‌ها و همچنین سود و زیان یک شرکت را در یک سال مالی نشان می‌دهد. شرکت‌ها موظف هستند در پایان هر سال مالی، صورت‌حساب سود و زیان خود را منتشر کنند و به این ترتیب، میزان سودآوری خود را به سهامداران گزارش دهند. در یک جدول صورت سود و زیان ساده، مواردی مانند میزان فروش، میزان هزینه‌ها و دیگر اطلاعات مهم مربوط به عملکرد مجموعه قابل مشاهده خواهد بود.

 

درآمدها و هزینه‌ها در صورت سود و زیان

مبنای محاسبه صورت سود و زیان «حسابداری تعهدی» است. در این حالت، درآمدها و هزینه‌ها زمانی شناسایی و در نظر گرفته می‌شوند که وجه نقد دریافت و پرداخت شود. به عبارت دیگر، هر نوع مبلغی که از حساب شرکت به خارج از آن انتقال یابد (خواه مرتبط به هزینه گذشته یا پیشِ رو باشد) به عنوان هزینه و هر مبلغی که به حساب شرکت واریز شود به عنوان درآمد در نظر گرفته می‌شود. گفتنی است که در صورت سود و زیان، سود سهام پرداخت‌شده به سهامداران عادی به عنوان هزینه در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین پول حاصل از صدور سهام نیز به عنوان درآمد در نظر گرفته نمی‌شود. مبادلات بین شرکت و مالکانش نیز به طور جداگانه در گزارش حقوق صاحبان سهام نشان داده می‌شود.

 

روش محاسبه صورت سود و زیان

صورت سود و زیان می‌تواند حاصل فعالیت‌های عملیاتی یا غیرعملیاتی شرکت باشد. به طور خلاصه، به فعالیت‌هایی که در راستای اساسنامه شرکت هستند عملیاتی و به آنهایی که در اساسنامه‌ی شرکت پیش‌بینی نشده‌اند غیرعملیاتی گفته می‌شود. بنابراین هنگام تهیه صورتحساب سود و زیان می‌توان به دو روش عمل کرد. در روش اول، همۀ درآمدها با هم جمع و همۀ هزینه‌ها از آنها کسر می‌شوند. سپس با کسر مالیات به صورت سود و زیان ویژه می‌رسیم. اما در روش دوم که به آن محاسبه دومرحله‌ای نیز گفته می‌شود، درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی جداگانه محاسبه می‌شوند. بنابراین می‌توان به صورت دقیق‌تر میزان سودآوری شرکت را مشاهده و بررسی کرد.

 نوشته مرتبط: انواع صورت‌های مالی

انواع زیان در صورت‌های سود و زیان

برای محاسبه سود و زیان شرکت‌ها، درآمدها را از هزینه‌ها کسر می‌کنند. در صورتی که درآمدها بیشتر از هزینه‌ها باشند، شرکت سود داشته است. اما اگر هزینه‌ها بیشتر باشند، شرکت زیان دیده است. اصطلاح زیان خالص اشاره به مبلغی دارد که در این شرایط در صورت سود و زیان به دست می‌آید.

 

انواع سود در صورت‌های سود و زیان

 عملکرد مالی شرکت به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که موجب تغییر دارایی‌ها یا بدهی‌ها یا سرمایه‌های شرکت می‌شوند. سود حاصل از این عملکرد که در صورت سود و زیان شرکت منعکس می‌شود بر سه نوع است:

۱. سود ناخالص: که از کسر میزان فروش کالا از هزینه تمام‌شده آن به دست می‌آید.

۲. سود عملیاتی: میزان سود شرکت پیش از کسر مالیات است. این عدد با کسر درآمدهای عملیاتی از هزینه‌ها به دست می‌آید.

۳. سود خالص: که با کسر مالیات از درآمدهای شرکت (اعم از عملیاتی و غیرعملیاتی) به دست می‌آید.

 

اجزای صورت سود و زیان

عناصر اصلی صورت سود و زیان ساده به شرح زیر است:

درآمد یا میزان فروش: که نشان‌دهندۀ عایدی شرکت از فروش محصولات یا ارائه خدمات است. این عدد در بالای صورت سود و زیان نوشته می‌شود. گفتنی است که هزینه‌های مربوط به تولید کالا یا خدمات ارائه‌شده در این قسمت لحاظ نمی‌شود و این مبلغ به صورت ناخالص در نظر گرفته می‌شود. همچنین درآمدهای جانبی و فرعی مثل خدمات پس از فروش یا لوازم کمکی در این صورت‌حساب ثبت نمی‌شود.

هزینه تولید یا هزینه فروش: که بیانگر بهای تمام‌شده کالایی است که به فروش رفته یا خدماتی است که ارائه شده. به طور مثال، این عدد در صورت سود و زیان شرکت تولیدی نشان می‌دهد که هزینه‌های تولید محصول در انتهای دوره حسابداری چقدر بوده است. مواد اولیه، دستمزد نیروی انسانی، استهلاک دستگاه‌ها و مواردی از این دست در این محاسبه لحاظ می‌شوند.

سایر درآمدها: که شامل مواردی می‌شوند که از فعالیت‌های مستقیم مجموعه به دست نمی‌آیند و جزو فعالیت‌های فرعی و جنبی محسوب می‌شوند. به عنوان نمونه، سود سپرده بانکی در صورت سود و زیان شرکت بازرگانی جزو درآمدهای فرعی آن است.

هزینه توزیع: که شامل هزینه‌هایی می‌شود که برای ارائه کالا به بازار صرف می‌شود. بازاریابی، تبلیغ و جابه‌جایی محصولات در این دسته طبقه‌بندی می‌شوند. تمامی این هزینه‌ها به منظور افزایش میزان فروش کالاها هستند.

هزینه‌های اداری: که مستقیماً به تولید و توزیع و فروش مرتبط نیستند. هزینه‌های عمومی‌ای مثل مدیریت و پشتیبانی در این دسته می‌گنجند. این اعداد بیانگر هزینه‌های غیرمستقیم اداره کسب‌وکار هستند. حقوق و مزایای کارمندان و کارکنان بخش‌های خارج از تولید نیز در این جدول صورت سود و زیان جای می‌گیرند.

هزینه‌های مالی: که عمدتاً شامل بهره تسهیلات بانکی و اوراق قرضه هستند.

مالیات بر درآمد: که سازمان امور مالیاتی کشور میزان آن را بر اساس سود سالیانه شرکت محاسبه می‌کند.

استهلاک: که نشان‌دهنده هزینه‌های غیرنقدی فعالیت‌های مجموعه است. به طور مثال، در صورت سود و زیان شرکت خدماتی هزینه استهلاک دارایی‌های مجموعه مانند وسایل کار و تجهیزات جداگانه در نظر گرفته می‌شود. گفتنی است که به این مبالغ، مالیات تعلق نمی‌گیرد.

سایر هزینه‌ها: که شامل مواردی است که خارج از موارد پیشین هستند. فعالیت‌های تحقیقی و توسعه‌ای در این دسته‌بندی می‌گنجند. این مبالغ در هر نوع کسب‌وکاری با توجه به شرایط خاص زمینه تخصصی فعالیت شرکت مشخص می‌شوند.

 

سود و زیان انباشته

سود و زیان انباشته در واقع مجموع صورت سود و زیان شرکت در تمام سال‌های فعالیت آن است. صورت سود و زیان نشان‌دهندۀ سود خالص یا زیان خالص دوره جاری است، اما سود و زیان سنواتی حسابی دائمی است که هر سال بر روی هم انباشته می‌شود و به حسابی خارج از شرکت منتقل نمی‌شود. مهم‌ترین تفاوت صورت سود و زیان جامع با انباشته در دوره حسابداری آنها است. باید توجه داشت که این صورت‌حساب ماهیتی خنثی دارد و می‌توان با نظر اعضا در مورد آن تصمیم‌گیری کرد.

 

صورت سود و زیان جامع

صورت سود و زیان جامع یکی از صورت‌های مالی اساسی است که عملکرد مالی مجموعه را در یک دوره مالی مشخص به صورت کامل نشان می‌دهد. این صورت حساب را می‌توان گزارشی از فعالیت‌های یک کسب‌وکار در نظر گرفت که به سهامداران برای سرمایه‌گذاری و به مدیران برای تصمیم‌گیری کمک بسیار شایانی می‌کند. موجودی کالا در صورت سود و زیان نیز نقشی مهم در حسابداری شرکت‌ها ایفا می‌کند. از آنجایی که برخی هزینه‌ها و درآمدها در صورت سود و زیان عادی نمایش داده نمی‌شوند، برای نمایش دقیق آنها صورت سود و زیان جامع تهیه می‌شود.

برای این منظور، تمام درآمدها و هزینه‌های شناسایی‌شده را به موارد قبلی اضافه می‌کنند. به عنوان نمونه، تعدیلات سنواتی جزو اجزای مهم صورت سود و زیان جامع هستند. مواردی که حاصل تغییر در ارزش دارایی‌ها و بدهی‌های تحقق نیافته هستند و مواردی که طبق استانداردهای حسابداری به صورت مستقیم بر حقوق سرمایه‌گذاران و صاحبان سرمایه تأثیر می‌گذارند در این صورت مالی درج می‌شوند.

 

✅ پرسش‌های پرتکرار در مورد صورت‌های سود و زیان (صورت درآمد و هزینه) ✅

✅ صورت سود و زیان چیست؟

✔️ صورت سود و زیان که به آن صورت درآمد و هزینه هم گفته می‌شود، میزان درآمدها، هزینه‌ها و همچنین سود و زیان یک شرکت را در یک سال مالی نشان می‌دهد. شرکت‌ها موظف هستند در پایان هر سال مالی، صورت سود و زیان خود را منتشر کنند و به این ترتیب، میزان سودآوری خود را به سهامداران گزارش دهند.

✅ صورت سود و زیان شرکت چه چیزهایی را نشان می‌دهد؟

✔️ میزان سود شرکت در پایان سال مالی.

✅  آیا ارائه صورت سود و زیان الزامی است؟

✔️ بله. شرکت‌های تجاری موظف هستند در پایان هر سال مالی صورت سود و زیان خود را منتشر کنند.

✅ مبنای محاسبه صورت سود و زیان چیست؟

✔️ حسابداری تعهدی به عنوان مبنای محاسبه صورت درآمد و هزینه در نظر گرفته می‌شود. هر نوع مبلغی که از حساب شرکت به خارج از آن انتقال یابد به عنوان هزینه و هر مبلغی که به حساب شرکت واریز شود به عنوان درآمد در نظر گرفته می‌شود.

✅ هزینه استهلاک در صورت سود و زیان چگونه محاسبه می‌شود؟

✔️ این مبالغ مشمول مالیات نمی‌شوند و جزو هزینه‌های غیرنقدی فعالیت‌های شرکت هستند.

✅ تفاوت صورت سود و زیان جامع با صورت سود و زیان ساده در چیست؟

✔️ از آنجایی که برخی هزینه‌ها و درآمدها در صورت سود و زیان عادی نمایش داده نمی‌شوند، برای نمایش دقیق آنها صورت سود و زیان جامع تهیه می‌شود. برای این منظور، تمام درآمدها و هزینه‌های شناسایی‌شده را به موارد قبلی اضافه می‌کنند.

✅ تفاوت صورت سود و زیان جامع با انباشته چیست؟

✔️ صورت سود و زیان ساده بیانگر سود خالص یا زیان خالص دوره جاری است، اما سود و زیان جامع حسابی دائمی است که هر سال بر روی هم انباشته می‌شود.

✅ روش محاسبه صورت سود و زیان به چه صورت است؟

✔️ صورت سود و زیان می‌تواند حاصل فعالیت‌های عملیاتی یا غیرعملیاتی شرکت باشد. بنابراین برای تهیه آن می‌توان به دو صورت عمل کرد: یکی اینکه همۀ درآمدها با هم جمع و همۀ هزینه‌ها از آنها کسر شوند و مالیات آن نیز برداشته شود. دیگر اینکه درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی جداگانه محاسبه شوند و سودآوری شرکت به صورت دقیق‌تری مشخص شود.

✅ اجزاء صورت سود و زیان چیست؟

✔️ درآمد یا میزان فروش، هزینه تولید یا هزینه فروش، سایر درآمدها، هزینه توزیع، هزینه‌های اداری، هزینه‌های مالی، مالیات بر درآمد، استهلاک، سایر هزینه‌ها

✅ نحوه محاسبه سود و زیان انباشته به چه صورت است؟

✔️ سود و زیان انباشته در واقع مجموع صورت سود و زیان شرکت در تمام سال‌های فعالیت آن است.

✅ صورتحساب سود و زیان چیست؟

✔️ منظور از صورت حساب سود و زیان همان صورت سود و زیان ساده است.

✅  صورت سود و زیان جامع چیست؟

✔️ مواردی که حاصل تغییر در ارزش دارایی‌ها و بدهی‌های تحقق‌نیافته هستند و مواردی که طبق استانداردهای حسابداری به صورت مستقیم بر حقوق سرمایه‌گذاران و صاحبان سرمایه تأثیر می‌گذارند در این صورت مالی درج می‌شوند.

170 دیدگاه برای “صورت سود و زیان چیست؟ [تعریف، اجزاء، انواع و نحوه محاسبه صورت‌های سود و زیان]

 1. Windows Webhosting گفته:

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.I will make sure to bookmark it and come back to read moreof your useful information. Thanks for the post.I will certainly return.

 2. iCelebrate Events گفته:

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!

 3. FunJump408 گفته:

  Very well written article. It will be supportive to anybody who utilizes it, including yours truly :).Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.Feel free to surf to my blog – clubriders.men

 4. iCelebrate Events گفته:

  Normally I do not read post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 5. Caitlin گفته:

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!Extremely useful info specially the last part 🙂 I care for such information a lot.I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and best of luck.

 6. Bybit Exchange گفته:

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has aided me out loads.I’m hoping to give a contribution & aid different customers like its helped me.Great job.

 7. his secret obsession james bauer گفته:

  多くの人が女性のボディセックス人形を買うのは簡単ではないと思いますが、それはまったく真実ではありません。 あなたがそれを購入したいなら、インターネットはあなたの親友であり、あなたは確かにまったく問題なくそれを購入することができます。 ダッチワイフ 安い

 8. certification course for yoga گفته:

  เอาจริงๆนะครับผมว่าถ้าไปเล่นคาสิโนจริงๆ คงต้องไปต่างประเทศ แต่พอมีคาสิโนออนไลน์ผมว่ามันโคตรดีเลยครับเพราะเราจะเล่นที่ไหนก็ทำเงินสร้างรายได้ตลอดเวลาเล่นเว็บไหนก็ได้ครับ แต่ส่วนตัวผมชอบคาสิโนออนไลน์เพราะระบบเค้าดีครับ

 9. comprar likes Instagram گفته:

  I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I must spend a while studying much more or working out more. Thank you for excellent info I used to be searching for this information for my mission.

 10. GlucoTrust گفته:

  I am curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I’m having some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?

 11. Play phrazle game گفته:

  Hi there! I just wanted to ask if you ever haveany trouble with hackers? My last blog (wordpress) washacked and I ended up losing months of hard work due to no back up.Do you have any methods to stop hackers?

 12. Numerology گفته:

  Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly useful & it helped me out much.I’m hoping to give one thing again and help others like you helped me.

 13. Dor123 گفته:

  When someone writes an piece of writing he/she retains the thought of a user in his/her brain that how a user can know it.Therefore that’s why this paragraph is perfect.Thanks!

 14. Bulk Extreme گفته:

  I blog quite often and I genuinely thank you for your content. The article has truly peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed too.

 15. 2024 year گفته:

  I’ll right away seize your rss as I can not find your emailsubscription link or newsletter service. Do you haveany? Please let me understand in order that I could subscribe.Thanks.

 16. Phani Bhima Raju گفته:

  I’ll right away clutch your rss feed as I can not in finding your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me recognise in order that I may subscribe. Thanks.

 17. Cua Nhua Composite گفته:

  When I initially commented I clicked the -Inform me when new remarks are added- checkbox as well as now each time a remark is added I get 4 emails with the exact same remark. Is there any way you can eliminate me from that service? Many thanks!

 18. home wifi viettel گفته:

  Normally I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 19. home wifi viettel گفته:

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days.

 20. cac goi mang viettel گفته:

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in acommunity in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstandingjob!

 21. Schuyler Russell گفته:

  Thanks , I’ve just been searching for info about this subject for a long time and yours is the greatest I’ve discoveredso far. But, what concerning the bottom line? Are you sure concerning thesource?

 22. Situs Terpercaya گفته:

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkboxand now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.Is there any way you can remove people fromthat service? Thanks a lot!

 23. giay in so do گفته:

  Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 24. rer گفته:

  рџ“€ #Ethereum $ETH Median Gas Price (7d MA) just reached a 10-month high of 43.641 GWEI No, gas is not refunded for failed transactions on Ethereum, since miners had to use resources to process the transaction before it ultimately failed. However, any excess gas will be refunded to the originator. Learn more about Ethereum transaction errors and how to avoid them. So the gas fee (aka miner fee) for this transaction is 0.0021 ETH. Keep in mind that more complex transactions, such as executing a smart contract, may incur a higher gas fee than doing something simpler, such as sending ETH from one wallet to another. It’s also important to ensure that you’re paying enough in gas for the transaction to be processed promptly and successfully. This post will clarify exactly how GAS works and its role in sending Ether.Any Ethereum user who would like to participate in an ICO should read up on it. By doing so, they will learn how exactly this decentralized platform works. For example, smart contracts and GAS play an important role in the functioning of Ethereum.
  https://elliotttsqm285185.blogkoo.com/this-article-is-under-review-40406226
  For example, cUSDC has recently been incorporated into TokenSet–a popular DeFi dapp, which automatically trades crypto assets based on pre-programmed conditions. By combining cUSDC with automatic trading algorithms, holders of the Set tokens not only get the benefit of automatic trades, but are also able to earn interest on them–double DeFi benefits. But it hasn’t been all plane sailing for Compound. The Compound platform can be a great way to generate passive income on your crypto tokens if you have the right assets. It’s one of the leaders in the crypto exchange space, and the features it offers to experienced users can be hard to pass up. However, newer users, or those still getting their footing in crypto, may want to look elsewhere — at least until they get their bearings and know the fundamentals of the crypto market.

 25. Slot Dana گفته:

  Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great article.

 26. Situs Terpercaya گفته:

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.Is this a paid theme or did you modify it yourself?Either way keep up the nice quality writing, it israre to see a nice blog like this one these days.

 27. visit website گفته:

  Hey! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 28. Polka Dot Chocolate Bar گفته:

  I’m now not certain the place you’re getting your information, howevergreat topic. I must spend a while studying much more or figuringout more. Thank you for fantastic info I was on the lookout for this information for my mission.

 29. semenax amazon گفته:

  Hello There. I discovered your blog the usage of msn. That is a really neatly written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful info. Thank you for the post. I’ll definitely comeback.

 30. Cua Go Cong Nghiep گفته:

  A fascinating discussion is worth comment. I believe that you should publish more about this subject, it might not be a taboo subject but generally folks don’t talk about these topics. To the next! Kind regards!!

 31. where to buy liposomal nmn گفته:

  Your understanding definitely fills a necessity. I’ve been wanting to locate this type of article and you truly came through. Can you believe that that which you have written just about accurately duplicates my own experience.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − سه =