سامانه استعلام شرکت‌های ثبت‌شده| استعلام نام، کد اقتصادی و شناسه ملی شرکت‌ها و موسسات

سامانه استعلام شرکت‌های ثبت‌شده | استعلام نام، کد اقتصادی، شناسه ملی شرکت‌ها و موسسات)

ثبت شرکت به فعالیت‌های اقتصادی رسمیت می‌بخشد و موجب قانونی شدن تجارت‌ها می‌شود. بنابراین برای اطمینان پیدا کردن از ثبت قانونی شرکت و اعتبار آن حتماً پیش از بستن قرارداد باید آن را استعلام کرد. مرجع رسمی استعلام شرکت ثبت شده در ایران «سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور» است. این سامانه متعلق به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و زیر نظر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. در این مقاله به نحوه جست‌وجوی شرکت‌های ثبت‌شده و تایید صحت اطلاعات آنها می‌پردازیم.

 

فهرست شرکت‌های ثبت شده در ایران

تنها منبع قابل استناد برای استعلام اسم شرکت‌های ثبت‌شده، سامانه شخصیت‌های حقوقی کشور است. نشانی اینترنتی جدید این سامانه ilenc.ssaa.ir است. جست‌وجو در این سایت به سه شیوه امکان‌پذیر است:

۱. وارد کردن نام شرکت (به صورت کامل یا بخشی از آن)

۲. وارد کردن شناسه ملی شرکت

۳. وارد کردن شماره ثبت شرکت

همچنین با مشخص کردن سازمان ثبت کننده شرکت، نوع شخصیت، اداره کل استان و واحد ثبتی شهرستان می‌توان بسیار دقیق‌تر در لیست اسامی شرکت‌های ثبت‌شده در ایران به جست‌وجو پرداخت. گاهی بدون محدود کردن سرچ، تعداد صفحات نتیجه بسیار زیاد خواهند شد و پیدا کردن اطلاعاتی که به دنبال آن هستید دشوار می‌شود.

 

 نوشته مرتبط: نحوه استعلام برندها

نام موسسات حقوقی ثبت شده

برای استعلام موسسات حقوقی و اطمینان یافتن از مجاز بودن فعالیت‌های آنها باید پاسخ استعلام سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور را مشاهده نمایید. این اطلاعات عبارت‌اند از:

 • ثبت‌کننده شخصیت حقوقی که باید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باشد.
 • نوع شخصیت حقوقی که باید موسسه باشد.
 • نام کامل موسسه و شماره ثبت و مجوز آن
 • شناسه ملی و کد اقتصادی مجموعه
 • نشانی و کد پستی موسسه
 • تاریخ تاسیس موسسه، آخرین به‌روزرسانی اطلاعات و زمان گرفتن استعلام
 • وضعیت موسسه که باید فعال باشد.

 

استعلام کد اقتصادی شرکت

کد اقتصادی شرکت‌های تجاری عددی دوازده رقمی است که سازمان امور مالیاتی آن را صادر می‌کند. برای استعلام کد اقتصادی شرکت باید به سامانه عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده به نشانی evat.ir مراجعه کرد. برای دسترسی به این اطلاعات، علاوه بر نام دقیق شخصیت حقوقی به شماره ملی متقاضی نیز احتیاج است. بنابراین شرکت‌هایی که قصد عقد قراردادهای دولتی یا حضور در مناقصات و مزایدات را دارند پیش از هر اقدامی باید به این سامانه مراجعه کنند و پس از احراز هویت، کد اقتصادی خود را دریافت نمایند.

 

استعلام شناسه ملی شرکت

شناسه ملی کدی یازده رقمی است که به شرکت‌های ثبت‌شده اختصاص پیدا می‌کند. شناسه ملی شرکت را نباید با شماره ثبت شرکت اشتباه گرفت. شماره ثبت مربوط به اداره صادرکننده آن در استان و شهری مشخص است، اما شناسه ملی هویت منحصربه‌فرد شرکت در سطح کشور است. گفتنی است که تمام اشخاص حقوقی در ایران موظف به ارائه این شناسه در تمام اسناد و آگهی‌های خود هستند. برای استعلام شناسه ملی شرکت به صورت آنلاین باید به سامانه استعلام شناسه ملی اشخاص حقوقی مراجعه کرد.

 

استعلام موجودیت شرکت

برای جست‌وجوی شرکت‌های ثبت‌شده در ایران علاوه بر سامانه استعلام شرکت ثبت‌شده می‌توان به سایت روزنامه رسمی نیز مراجعه نمود. تاسیس شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری و هر نوع تغییری در آنها باید در روزنامه رسمی آگهی شوند. برای جست‌وجو در این آگهی‌ها باید به نشانی اینترنتی rrk.ir مراجعه فرمایید. این وب‌سایت با اجرایی شدن طرح یکپارچه‌سازی پایگاه آگهی‌های قانونی بسیار کاراتر از قبل شده است. فقط توجه داشته باشید که ممکن است که شرکت و موسسه‌ی حقوقی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد، ولی هنوز آگهی آن در روزنامه رسمی کشور چاپ نشده باشد.

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود

 


✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون استعلام شرکت‌ها و موسسات قانونی ✅ 

 

✅ چگونه می‌توان قانونی بودن یک شرکت را استعلام کرد؟

✔️ برای استعلام قانونی بودن شرکت‌ها در ایران باید به «سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور» مراجعه نمود.

✅ چگونه می‌توان لیست اسامی شرکت‌های ثبت‌شده در ایران را به دست آورد؟

✔️ برای استعلام اسم شرکت‌های ثبت‌شده باید در سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به جست‌وجو پرداخت.

✅ چگونه می‌توان نام موسسات حقوقی ثبت‌شده را استعلام نمود؟

✔️ موسسات حقوقی مجاز در ایران زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کنند. بنابراین برای دسترسی به مشخصات و نام موسسات حقوقی ثبت شده باید به سامانه استعلام شخصیت‌های حقوقی رجوع نمود.

✅ استعلام شرکت ثبت شده چگونه انجام می‌شود؟

✔️ برای این منظور کافی است نام شرکت یا شناسه ملی شرکت یا شماره ثبت شرکت را در سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور وارد نمایید و پاسخ استعلام خود را مشاهده نمایید.

✅ برای استعلام کد اقتصادی و شناسه ملی شرکت باید چه اقدامی انجام داد؟

✔️ کد اقتصادی شرکت‌های تجاری عددی دوازده رقمی است که سازمان امور مالیاتی آن را صادر می‌کند. برای استعلام آن باید به وبسایت «ایوت» مراجعه کرد. اما شناسه ملی کدی یازده رقمی است که به شرکت‌های ثبت‌شده اختصاص پیدا می‌کند و سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به صورت جداگانه برای این منظور طراحی شده است.

6 دیدگاه برای “سامانه استعلام شرکت‌های ثبت‌شده| استعلام نام، کد اقتصادی و شناسه ملی شرکت‌ها و موسسات

 1. Mahla گفته:

  این همه بودجه میکنید برای سامانه هاتون. اطلاعاتتون قدیمی و نا کار آمده. حیف این امکاناتی که در اختیار شماست. دنبال یه شرکت میگردم پیداش نمیکنم

 2. علیرضا سهولیان گفته:

  شرکتهای که در سالهای ۶۸تا ۷۲که هنوز کد یا سیستمی نبوده چطور می شود به مشخصات آن دست رسی پیدا کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *