آموزش ثبت نام و نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرویی در سال ۱۴۰۰

آموزش ثبت نام و نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرویی در سال 1400 taxi tax returns

اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرویی چیست؟

«اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل خودرو» یا اصطلاحاً «اظهارنامه مالیاتی خودرو» یکی از انواع مالیات‌هایی است که سازمان امور مالیاتی کشور هر ساله نرخ آن را برای شاغلین در این حوزه تعیین می‌کند. بر این اساس، کلیه دارندگان خودروهای باری، عمومی، راهسازی و تاکسی‌ها موظف هستند درآمد خود را به این سازمان اعلام نمایند و مالیات خود را پرداخت کنند. این فرایند در حال حاضر از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و یا اداره پست انجام می‌پذیرد و نیازی به تنظیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرو در سال ۱۴۰۰ به صورت جداگانه وجود ندارد.

 

مدارک لازم برای ثبت اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرو

  • سند مالکیت خودرو (برگ سبز ماشین)
  • کارت ملی و شناسنامه مالک وسیله نقلیه
  • وکالت‌نامه نماینده قانونی (در صورتی که صاحب اتومبیل شخصاً برای این کار اقدام نکرده باشد و وکیل رسمی او مأمور انجام این کار شده باشد.)

 

گفتنی است که هزینه ثبت اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرویی ۱۴۰۰ در دفاتر پستی و پیشخوان دولت رایگان است.

 

سامانه مالیات بر درآمد مشاغل خودرو

این سامانه از طریق اینترنت و در شعب پستی و پیشخوان دولت در دسترس است. بنابراین افراد برای ثبت اظهارنامه مالیاتی خودرو ۱۴۰۰ باید به صورت حضوری به یکی از این دفاتر مراجعه کنند. گفتنی است که پس از وارد کردن اطلاعات خودرو و مالک آن، اگر نقص یا مغایرتی در پرونده وجود نداشته باشد، قبض مالیاتی به صورت مقطوع و سیستمی محاسبه و صادر می‌شود. باید یادآوری کرد که فرایند ثبت اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرو متفاوت است با آنچه اشخاص حقوقی و حقیقی باید برای خوداظهاری مالیاتی انجام دهند. همچنین اگر مودی قصد دریافت مفاصا حساب مالیاتی خودرو را داشته باشد، می‌تواند در همین مرحله درخواست صدور و چاپ آن را بدهد. بدیهی است که آموزش ثبت اظهارنامه مالیاتی خودرو برای صاحبان خودرو ضرورتی ندارد و متصدیان این ادارات باید به این سیستم‌ها تسلط داشته باشند.

 

نوشته مرتبط: راهنمای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی وانت‌بار

نوشته مرتبط: اظهارنامه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی تاکسی

 

نحوه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی خودرو در سال ۱۴۰۰

کلیه صاحبان خودروهای باری، راهسازی، عمومی و تاکسی‌ها موظف‌اند در پایان هر سال مالی مبلغ درآمد خود را در قالب اظهارنامه مالیاتی (دریافت قبض مالیات مقطوع عملکرد مربوطه) به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند. این کار از طریق دفاتر پست و دفاتر پیشخوان خدمات انجام می‌پذیرد و مودی می‌تواند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به یکی از این دفاتر ارائه‌دهنده خدمت مراجعه نماید. گفتنی است که این فرایند در سراسر کشور به صورت یکپارچه انجام می‌گیرد و کلیه فعالیت‌ها به شکل مستقیم در سازمان منعکس می‌شود. در این فرایند، ثبت‌نام افراد، تسلیم اظهارنامه (دریافت قبض مالیات مقطوع عملکرد مربوطه) و صدور مفاصا حساب از طریق سامانه مالیات بر درآمد مشاغل خودرو صورت می‌پذیرد. همچنین افراد می‌توانند فارغ از محل زندگی و کار خود، این فرآیند را از طریق این سامانه در هر زمان و در هر مکانی به سادگی پیگیری نمایند.

 

مهلت اظهارنامه مالیاتی خودرو ۱۴۰۰

تمامی صاحبان وسایل نقلیه مشمول مالیات مشاغل خودرو باید حداکثر تا تاریخ سی و یکم خرداد به یکی از دفاتر پیشخوان دولت و یا پست مراجعه نمایند و اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرو را تکمیل نمایند. در سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا، این تاریخ تا سی و یکم مرداد تمدید شده بود اما در سال جدید هنوز اطلاعیه‌ای در این مورد صادر نشده است. باید یادآوری کرد که اگر مودیان در زمان مقررشده اقدامات لازم برای ثبت قانونی اظهارنامه مالیاتی خود را انجام ندهند، به میزان دیرکردشان جریمه خواهند شد.

 

قوانین مالیاتی مشاغل خودرو

طبق قانون، تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۴۰۰ صاحبان مشاغل خودرویی بر عهده سازمان امور مالیاتی کشور است که زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی فعالیت می‌کند. مطابق با دستورالعمل جدید این سازمان، صاحبان وسایل نقلیه مسافری، باری، ماشین‌آلات راه‌سازی و صنعتی با توجه به گروه‌بندی استانی باید مالیات خود را پرداخت نمایند. این تقسیم‌بندی با توجه به امکانات و شاخص‌های موثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز شرایط جوی انجام شده است.

گروه ۱: شهر تهران.

گروه ۲: استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران و سایر شهرهای استان تهران (به غیر از شهر تهران).

گروه ۳: استان‌های آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان.

گروه ۴: استان‌های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، لرستان و خراسان شمالی.

 گروه ۵: استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و اردبیل.

گفتنی است که مالیات صاحبان وسایل نقلیه عمومی تا ظرفیت هفت تُن همچنین بر اساس قرار گرفتن در مراکز استان یا شهرها و شهرستان‌های کوچک و بزرگ قدری متفاوت خواهد بود.

 

 

گروه‌بندی استان‌ها

(شهرها و شهرستان‌ها)

استان گروه یک استان‌های گروه دو استان‌های گروه سه استان‌های گروه چهار استان‌های گروه پنج
مراکز استان ۱۰۰% ۹۵% ۹۰% ۸۵% ۸۰%
شهرستان‌های طبقه الف ۹۵% ۹۰% ۸۵% ۸۰% ۷۵%
شهرستان‌های طبقه ب ۹۰% ۸۵% ۸۰% ۷۵% ۷۰%

 

 

در خصوص مالکین تاکسی یا وانت که دارای دو خودرو یا بیشتر باشند، با توجه به اینکه درآمد مشمول مالیات خودروی اول کمتر از میزان معافیت موضوع ماده ۱۰۹ قانون مالیات‌های مستقیم است، لذا خودروی اول معاف از مالیات بوده و همچنین با توجه به امکان استفاده خودروهای بعدی از مازاد معافیت خودروی اول و نظر به اینکه فعالیت اصلی مودی با خودروی اول انجام شده است، مالیات خودروی‌های بعدی نیز به صورت مقطوع طبق آنچه ذکر شد تعیین می‌شود.

 

در خصوص مالکینی که دارای دو خودرو یا بیشتر (غیر از تاکسی و وانت) هستند نیز با توجه به اینکه فعالیت اصلی مودی مربوط به خودروی اول است و همچنین برای خودروی دوم معافیت در نظر گرفته نمی‌شود، لذا مالیات خودروهای بعدی به صورت مقطوع به میزان ۲۵٪ (بیست و پنج درصد) بیشتر محاسبه و وصول خواهد شد. همچنین در صورتی که خودروی اول مودی تاکسی یا وانت بوده و خودروی دوم و یا خودروهای بعدی، از سایر خودروها با ادوات موضوع جداول این دستورالعمل باشند، با عنایت به توضیحات مذکور مالیات خودروی دوم با در نظر گرفتن رقم مربوط به مالیات خودرو یا وسیله مذکور با افزایش ۲۵ به شرح فوق به صورت مقطوع خواهد بود.

 

مودیانی که در سال ۱۴۰۰ به صورت کامل فعالیت نداشته‌اند، مالیات آنها بر اساس مدت کارکرد قطعی می‌گردد. همچنین به طور کلی، صاحبان مشاغلی که مشمول این دستورالعمل می‌گردند، تکلیفی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک مربوط به آیین‌نامه ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم ندارند و فقط مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت یا ادارات پست و تکمیل فرم مربوطه کفایت می‌کند.

 

صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل مکلف‌اند نسبت به پرداخت مالیات مقرر عملکرد سال ۱۴۰۰ حداکثر تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۰ اقدام نمایند. بدیهی است عدم پرداخت مالیات در مهلت یادشده موجب تعلق جریمه موضوع ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم خواهد شد.

 

 مالیات صاحبان انواع وسایل نقلیه سواری پلاک سفید و همچنین صاحبان انواع وانت بار پلاک سفید و همچنین وانت بارهای کرایه آژانس‌ها و همچنین سواری‌های کرایه آژانس‌ها یا مؤسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا سایر مراجع از جمله مراجع دولتی، خصوصی، نهادها و شهرداری‌ها طبق همین دستورالعمل محاسبه و وصول می‌گردد.

 

مالیات عملکرد صاحبان خودروهایی که در سال ۱۴۰۰ به صورت قطعی به اشخاص غیر واگذار می‌گردند معادل ۱۰٪ (ده درصد) بیشتر از این دستورالعمل بر حسب مدت فعالیت و رعایت سایر بندهای این دستورالعمل مطالبه خواهد شد. البته فروشندگان خودروهای مزبور، برای عملکرد سال ۱۴۰۰ تا تاریخ انتقال، مکلف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرو و انجام سایر تکالیف مقرر مربوط به اتومبیل مورد نظر نخواهند بود.

 

گفتنی است که صاحبان سایر وسایل نقلیه‌ای که در این مقاله به آنها اشاره نشده است نیز باید نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق در موعد مقرر قانونی اقدام نمایند.

 

همچنین نظر به اینکه مالیات صاحبان مشاغل خودرویی موضوع این دستورالعمل به صورت مقطوع تعیین می‌گردد، لذا اعمال مقررات ماده ۱۳۷ (معافیت‌های پزشکی مالیاتی)، ماده ۱۶۵ (کسر خسارت وارده از درآمد مشمول مالیات بر اثر حوادث و سوانح) و ماده ۱۷۲ (کمک‌های اعطایی نقدی و غیرنقدی) قانون مالیات‌های مستقیم و سایر موارد مشابه در خصوص این‌گونه مودیان منتفی است.

 

✅ پرسش‌های پرتکرار در مورد نحوه ثبت نام اظهارنامه مالیاتی ماشین و مشاغل خودرویی ✅

 

✅ آخرین مهلت ثبت اظهارنامه مالیاتی مشاغل خودرو چه تاریخی است؟

✔️ آخرین فرصت ثبت اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل خودرو پایان خرداد ماه هزار و چهارصد است. برای اطلاع از تمدید احتمالی این تاریخ باید به سایت اظهارنامه مالیاتی خودرو ۱۴۰۰ مراجعه نمود.

✅ تسلیم اظهارنامه مالیات خودرو به چه ترتیب است؟

✔️ مالکان خودروهای راهسازی، عمومی، باری و تاکسی‌ها باید تا تاریخ سی و یک خرداد ۱۴۰۰ به صورت حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت یا ادارات پست مراجعه نمایند و با ارائه مدارک شناسایی خود و وسیله نقلیه‌شان، مالیات بر درآمد مشاغل خودرو را پرداخت نمایند. همچنین افراد همواره می‌توانند با ورود به سامانه مالیات بر درآمد مشاغل خودرو مراحل پیشرفت کار خود را مشاهده نمایند.

✅ منظور از اظهارنامه مالیاتی ماشین چیست؟

✔️ اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل خودرو یکی از انواع مالیات‌هایی است که دارندگان خودروهای باری، عمومی، راهسازی و تاکسی‌ها موظف‌اند هر ساله آن را پرداخت نمایند.

✅ اظهارنامه مالیاتی خودرو چیست؟

✔️ کلیه صاحبان خودروهای عمومی، تاکسی‌ها، ماشین‌های راه‌سازی و باری موظف هستند هر ساله قبض مالیات مقطوع عملکرد خود را دریافت و آن را پرداخت نمایند. این فرایند زیر نظر سازمان امور مالیاتی کشور به صورت یکپارچه در سراسر ایران انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *