انتخاب نام شرکت

انتخاب نام یکی از مهم‌ترین و در برخی موارد حساس‌ترین انتخاب‌های هر فرد به شمار می رود. انتخاب نام، زمانی سخت‌تر به نظر می‌رسد که برای آن با محدودیت‌ها و قوانینی نیز رو‌به‌رو باشیم. “انتخاب نام شرکت”، یکی از همین موارد به شمار می رود.

انتخاب یک نام خلاقانه، بامعنا و متناسب با تخصص و خدمات شرکت، یکی از چالش‌برانگیزترین دغدغه‌های متقاضیان ثبت شرکت است. تفاوتی ندارد که شما قصد ثبت چه نوع شرکتی را داشته باشید، در هر صورت و برای همه انواع شرکت‌ها، انتخاب نام شرکت، یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل کارتان است.

حتی برخی معتقدند ورود موفق به بازار کار و تجارت از انتخاب یک نام مناسب و زیبا برای شرکت شروع می شود. چه بسا انتخاب یک نام هوشمندانه باعث ایجاد مزیت رقابتی و استقبال بیشتر مشتریان گردد. البته که این تئوری تا حدی منطقی و صحیح نیز به نظر می رسد.

اسم شرکت باید انتقال دهنده تجربه، ارزش و وجه تمایز محصولات و خدمات باشد. برخی از کارشناسان معتقدند که اسامی انتزاعی بهترین اسامی هستند، برخی دیگر اعتقاد دارند که اسامی خبری که به مشتریان می گویند که کسب‌وکار شما دقیقاً چیست، بهترین اسامی هستند. حال آن‌که برخی دیگر به این باورند که اسامی ابداعی بیشتر در اذهان می‌مانند.

نکات انتخاب نام شرکت

همان‌طور که تمام اشخاص حقیقی دارای نام منحصر به فرد و خاص هستند، اشخاص حقوقی نیز باید دارای نامی خاص و منحصر به فرد باشند. اما چه نامی برای یک شخص حقوقی نام مناسبی به شمار می‌رود؟

نام خوب برای شرکت، نامی است که در نگاه اول ماهیت کاری و پیام آن را منعکس می‌کند.

برای انتخاب یک نام مناسب، از انتخاب اسامی عجیب و غریب پرهیز کنید. نام‌هایی مختصر و زیبا که تلفظشان پیچیدگی نداشته باشد را مد نظر قرار دهید. همچنین به دنبال نام‌هایی باشید که به راحتی نوشته می‌شود و در یاد می‌ماند. این‌گونه نام‌ها شانس بالاتری را در کسب محبوبیت نزد مشتریان دارند.

برخی از نام‌های مناسب شرکت شما در زبان‌های خارجی را هم در نظر داشته باشید. روی مخفف‌های با معنا هم فکر کنید. گاهی این اسامی خارجی یا مخفف‌هایشان در زبان فارسی هم دارای کاربرد و مصطلح هستند. به واج آرایی نام هم حتما توجه کنید.

برخی معتقدند نام مناسب نامی است که ذهن شنونده با شنیدن تصویری را مجسم کند و با آن آن درگیر شود. پس صرفا به دنبال اسم‌های پیش پا افتاده و غیرخلاقانه نباشید. ابتکار به خرج دهید.

البته بهتر است بدانید که تمامی نام‌ها، می‌توانند نامی کارآمد و مناسب باشند. اما به شرط آن که به درستی و با استراتژی مناسبی تصمیم به انتخاب آن گرفته باشید.
به طور کلی انتخاب نام شرکت، فرآیندی بسیار زمان‌بر و در عین حال حساس است. همچنین، از آنجا که نام شرکت می تواند سهم بسیار مهمی در بازاریابی کسب‌وکارتان ایفا کند، بهتر است وقت و دقت کافی را به این موضوع اختصاص دهید. این‌گونه بعد از مدتی تصمیم به تغییر نام شرکت خود نخواهید گرفت.

نام شرکت و وبسایت

همزمان با انتخاب نام شرکت، بهتر است نیم نگاهی هم به دامنه های موجود داشته باشید. امروزه داشتن یک وبسایت فعال، حتی در حد معرفی و درج اطلاعات پایه شرکت، بسیار در معرفی شرکت‌ها موثر است. حتی می‌توان گفت نامی را انتخاب کنید که دامنه آن در دسترس باشد. در یک قانون نانوشته، مردم، URL های ساده، کوتاه و مرتبط با نام شرکت را دارای امنیتی بالاتر تلقی می‌کنند. همچنین پیدا کردن وبسایت شما و به خاطر سپردن آن نیز اینگونه آسان‌تر خواهد بود.

“نام شرکت”، یکی از مهم ترین مواردی است که در ثبت شرکت باید به آن پرداخت. نام شرکت، از اولین اطلاعاتی است که مشتریان شما از شما دارند. بنابراین باید نهایت دقتتان را برای انتخاب و تعیین آن به کار بندید.

علیرغم اینکه بیشتر متقاضیان ثبت شرکت، کارشناسی تعیین نام شرکت، در اداره ثبت شرکت ها را یک فرآیند پیچیده تلقی می کنند، این فرآیند کاملا مشخص و دارای رویه روشن و شفاف است.

تفاوتی ندارد که شرکت مورد نظر شما چه نوع شرکتی است، در هر صورت، آگاهی از معیارها، قوانین و روند ارزیابی نام انتخابی، در انتخاب و ارائه نام های پیشنهادی برای همه انواع شرکت ها مناسب موثر خواهد بود و احتمال تایید نام های انتخابی شما را افزایش خواهد داد. در ادامه به بررسی نکاتی در این زمینه خواهیم پرداخت.

نام مناسب شرکت

اولین گام در اقدام جهت ثبت شرکت، پس از مشخص نمودن نوع شخصیت حقوقی و ارائه مدارک مرتبط، ارائه نام‌های پیشنهادی در ۵ اولویت به اداره ثبت شرکتها است. چنانچه ثبت‌نام مورد نظرتان نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح باشد، باید حتما از پیش آن را تهیه کرده و به مدارک ضمیمه نمایید.
در انتخاب نام شرکت، شما باید از واژه یا واژگان معنادار استفاده کنید. البته این واژگان باید با معیارهایی تطابق داشته باشند. این معیارها به شرح زیر هستند:

معیارهای مورد استفاده اداره ثبت شرکت‌ها در تعیین نام شرکت

 •  اگر واژه‌های انتخابی شما، به طرز گمراه‌کننده ای شبیه نام شرکت‌های قبلا ثبت شده باشند، تائید نخواهند شد.
 •  اضافه کردن کلمات توصیفی از قبیل: نو، اصل، نوین، برتر، برترین به اسامی ثبت‌شده قبلی قابل تائید نیست.
 •  اعداد در نام باید به حروف نوشته شوند، اضافه کردن اعداد به نام‌های ثبت شده قبلی پذیرفته نمی‌شود.
 •  اگر تنها تفاوت نام پیشنهادی با نام قبلی حذف یا اضافه نمودن ان، ون، ین، ها و یا جمع مکسر باشد تائید نخواهد شد. برای مثال: نام پیشنهادی «اندیشه گستران» و نام ثبت شده «اندیشه گستر».
 •  چنانچه نام شخصیت حقوقی به صورت مقید ثبت شده باشد امکان انتخاب نام جدید مشتق از آن به صورت مطلق برای شخصیت دیگری وجود ندارد. برای مثال: شرکت ثبت شده «آریا پاد» و نام پیشنهادی «فنی مهندسی آریا پاد»
 •  هنگامی که در یک نام پیشنهادی دو واژه فارسی وجود داشته باشد که تداعی کننده یک واژه بیگانه شود، امکان ثبت وجود ندارد. مثلا: دو کلمه «تک»و «نو» می توانند تداعی کننده واژه «Techno» باشند.
 • پارسی و معنادار باشد. مثلا به‌جای نام غیر پارسی آپارتمان، از نام پارسی کاشانه، به‌جای تکنیک-تکنو از فن، به‌جای تکنولوژی از فن‌آوری، به‌جای کلینیک از درمانگاه، به‌جای دکوراسیون از آرایه و به‌جای سیستم از سامانه استفاده شود.
 • متمایز باشد و مشابه آن قبلا ثبت نشده باشد.
 • حداقل دارای سه سیلاب (سه کلمه مستقل) باشد.
 • حداقل دارای یک اسم خاص باشد.
  هر چه تعداد اسم های خاص در نام شرکت بیشتر باشد احتمال ثبت آن بیشتر است. اسم خاص اسمی است که منحصراً برای یک موجود زنده یا یک شیء به‌کار رود. انواع اسم خاص عبارتند از:
  الف- اسامی مربوط به انسان‌ها مانند: مسعود، کورش، آرتین و…
  ب- اسامی مربوط به حیوانات و گیاهان مانند: سیمرغ، رخش، عقاب، گل لاله و…
  ج- اسامی مربوط به اماکن جغرافیایی مانند: آسیا، دماوند،  دنا و…
  د- اسامی مربوط به اشیاء مانند: مروارید، قرآن، کوه نور و…
 • در صورت استفاده از اعداد به شکل حروف نوشته شوند مانند : دوهزار

البته ثبت موارد بالا به شرط ارائه رضایت نامه کتبی شخصیت حقوقی مقدم در قالب صورتجلسه هیات مدیره امکان پذیر خواهد بود.

چه نام هایی قابل ثبت نیستند؟

• نام‌هایی با استفاده از عناوین، اسامی و اصطلاحات بیگانه
• نام‌هایی که مخالف موازین شرعی، نظم عمومی، واژه های بی معنی یا الفاظ قبیحه و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه باشند.
• نام‌هایی که مختص تشکیلات دولتی و کشوری هستند.
• نام یا نام‌هایی که اختصاری و یا حروفی که رسما متعلق به دولت باشد. از قبیل: ایران، کشور، نزاجا، ناجا ، مگر با ارائه مجوز از مقام صلاحیت دار دولتی.
• نام هایی متشکل از دو واژه فارسی که تداعی کننده یک واژه بیگانه باشد.

 • از اسامی دانشمندان، کاشفان و شعرای معاصر استفاده نشود.
 • از حروف اول چند کلمه به صورت نام مخفف (مانند پی وی سی ) و یا ترکیبی از کلمات مختلف استفاده نشود.
 • از نام های زیر استفاده نشود :
  • ملی، ایران، ملت، کشور، انتظام، نظام، نفت، پتروشیمی، دادگستر، بنیاد، سازمان، مرکز، بهزیست، بانک، بسیج، جهاد، آسانسور، آژانس، ایثار، ایثارگران، شاهد، شهید، آزاده، جانبازان، تکنو، فامیلی، فیلتر، نیک، باور، میکروبرد، تست، استار، تک، مدرن، پیک، امنیت، کارواش، فانتزی، شهروند، اقتصاد، میهن، جوانان، ایمان، دکوراسیون، هدف، سپاه، تکنیک، دیتا، تک نو، تکنولوژی، اورست، مونتاژ، ونوس، دفتر، ایتال، بیو، کنترل،‌ متریک، مترلژی، وب

البته در مورد واژه های غیر متعارف، مخفف یا لغات بیگانه به شرط تائید فرهنگستان زبان و ادب فارسی، این گونه نام ها قابل ثبت خواهند بود.

کدام نام‌ها جز سیلاب محسوب نمی‌شوند ؟

هرچند استفاده از نام‌های زیر در نام شرکت مانعی ندارد اما جزء نام شرکت شمرده نمی‌شوند و نام شرکت باید غیر از این کلمات شامل حداقل سه کلمه (سیلاب) باشد :

 • صفت ها مانند برتر ، خوب ، نیک و …
 • نام های شهرها ، رنگ‌ها و اعداد مانند تهران ، قم ، اراک و …
 •  کلمات بیانگر موضوع فعالیت مانند : ساختمانی ، بازرگانی ، صنعتی ، خدماتی ، توسعه ، تجاری ، مهندسی ، مهندسی مشاور ، فنی مهندسی ، حقوقی ، تولیدی و …

کدام نام ها نیاز به اخذ مجوز دارند ؟

  1. استفاده از کلماتی از قبیل بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهزیست، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، تبلیغات، فرهنگی هنری ، صندوق قرض الحسنه ، لیزینگ، هولدینگ و… در نام شرکت یا موسسه مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد.
  2. جهت ثبت شرکت های تعاونی ابتدا باید نام پیشنهادی از مراجع وزارت تعاون طی نامه ای جداگانه درخواست گردد

در صورت رد نام های پیشنهادی چه اقداماتی باید انجام شود؟

در صورت وجود تعارض در نام با معیارهای فوق الذکر، مراتب رد نام با ذکر علت به اطلاع متقاضی خواهد رسید. در این صورت متقاضی موظف است مجددا طی ۵ اولویت نسبت به ارائه نام های جدید اقدام نماید و روند انتخاب نام تقریبا مانند دفعه اول انجام می پذیرد.

البته چنانچه متقاضی نسبت به کارشناسی عدم تائید نام اعتراض داشته باشد، می تواند با ذکر دلایل در فرم مربوطه درخواست کارشناسی مجدد نماید.

در صورتی که پس از انجام اعتراض، رد مجدد اتفاق بیفتد، متقاضی می تواند دوباره با تکمیل فرم و اعلام دلایل مراتب اعتراض خود را اعلام نماید. در این مورد، نظریه مسئول تعیین نام اداره کل ثبت شرکت ها، نظر نهایی محسوب می شود.

توجه داشته باشید که، در تعیین و تغییر نام اشخاص حقوقی، مواد ۹۵، ۱۱۷، ۱۴۱، ۱۶۳، ۱۸۴، ۲۰۰ قانون تجارت، تبصره ذیل ماده ۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت و تبصره ذیل ماده ۱ آیین نامه ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجاری الزامی است.

همچنین باید بدانید، نام شخصیت حقوقی در صورت ثبت، قابل انتقال به غیر نخواهد بود.

لازم به ذکر است که نام های ثبت شده با تنظیم و تسلیم صورتجلسه بر اساس قوانین اساسنامه و ارائه به مرجع ثبتی قابل تغییر است.

مدت اعتبار نام شرکت

در صورتی که نام تایید شده شخصیت حقوقی در شرف تاسیس یا تغییر شرکت، ثبت و آگهی نگردد، به مدت ۳ ماه از تاریخ تائید اعتبار دارد. اما در صورت عدم اقدام جهت ثبت و آگهی نام، نام تایید شده منقضی شده و از اعتبار خارج می گردد.

البته در مورد شرکت های سهامی عام، این زمان ۶ ماه از تاریخ مجمع عمومی موسس است.

بدیهی است که پس از ثبت و آگهی، نام شخصیت حقوقی دارای اعتبار نامحدود خواهد بود.

به عبارت دیگر، نام ثبت شده با رعایت تاریخ تقدم، مختص شخص حقوقی است که در مرجع ثبتی به ثبت رسیده است و دیگری حق اختیار عین نام مذکور یا متجانس(تام، ناقص حرکتی، لفظی) آن را ندارد.

البته این حق پس از انحلال و ختم تصفیه منتفی خواهد شد. برای توضیح بیشتر مثال هایی را با هم خواهیم دید.

مثال ها

عین نام: نامی که در تلفظ و معنا با نامی که قبلا ثبت شده یکسان باشند. مانند: «آریا گستر پاد» و «آریا گستر پاد».

جناس تام: دو واژه که در تلفظ و نگارش یکی و در معنا متفاوت باشند. مثال: «خویش» و «خویش»، «گور» و «گور».

جناس ناقص حرکتی: یکسان بودن یک یا دو واژه در صامت ها و اختلاف در مصوت های کوتاه. مثال: «مَلک»، «مِلک» و «مُلک».

جناس لفظی: هر گاه دو واژه در تلفظ و خواندن یکسان و در نگارش متفاوت باشند. مثال: «صبا» و «سبا»، «فطرت» و «فترت».

متجانس: کلماتی که در ظاهر شبیه به هم و در معنا متفاوت باشند. دو کلمه متجانس را دو رکن جناس نیز می گویند.

کلمات توصیفی: کلمات در حالت تفضیلی و عالی که برای توصیف اسم استفاده می شوند: مثال: «برتر»، «نوین»، «اصل»

2 دیدگاه برای “انتخاب نام شرکت

 1. بیژن رجب زاده گفته:

  سلام وقت بخیر
  اسم شرکت ما به شماره ثبت ۵۲۰۶۳۱ ( پانزده ابان تبریز ) هست . این شرکت قبلا در تبریز ثبت شده بود ولی اینک دفتر مرکزی را به تهران انتقال داده ایم و بهمین جهت قصد داریم اخر اسم شرکت را از ( تبریز ) به اسم مناسب دیگری تغییر دهیم .بیشتر تمایل دارم از واژه هایی نظیر ( ایران و ایرانیان ) استفاده کنم .
  لطفا ۵ اسم مناسب به تشخیص خودتان که امکان تایید را دارد پیشنهاد بدهید در صورت پسند بهترین اسم زحمت ثبت صورت جلسه تغییر نام شرکت را به ان مجموعه محترم خواهیم داد .
  با تشکر . مدیر عامل بیژن رجب زاده

  • آسان ثبت گفته:

   سلام.
   لطفا با شماره ۴۳۴۹۸ تماس بگیرید تا کارشناسان ما شماره رو راهنمایی کنند یا اینکه از سامانه ثبت شرکت استفاده کنید و در این حالت به طور خودکار کارشناسان ما برای انتخاب نام شرکت شما همکاری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *