انحلال شرکت با مسئولیت محدود [مراحل|مدارک|هزینه]

انحلال شرکت با مسئولیت محدود [مراحل|مدارک|هزینه]

شرکت‌های با مسئولیت محدود به دلایل متعددی منحل می‌شوند. ورشکستگی و تصمیم تمام شرکا برای پایان شراکت مهم‌ترین دلایل آن هستند. همچنین در صورت اتمام تاریخ فعالیت مجموعه یا منتفی شدن موضوعی که برای فعالیت‌های اقتصادی مجموعه مقرر شده به صورت طبیعی شرکت به سمت منحل شدن پیش می‌رود. انحلال قهری به معنی پایان اجباری فعالیت‌های تجاری یک مجموعه در شرایطی مثل ورشکستگی است و معمولاً با حکم قضایی از سوی دادگاه انجام می‌گیرد. اما انحلال با تصمیم مجمع عمومی به صورت اختیاری است و با موافقت سهامداران و مدیران انجام می‌شود. در این مقاله به طور کامل به انحلال شرکت با مسئولیت محدود می‌پردازیم.

 

 ورود به سامانه انحلال شرکت

نوشته‌ی مرتبط: موارد انحلال شرکت

 

شرایط انحلال شرکت با مسئولیت محدود

طبق قانون تجارت ایران، شرکت‌های با مسئولیت محدود در شرایط زیر منحل می‌شوند:

۱. مواردی که موجب انحلال کلیه شرکت‌های تجاری می‌شوند:

الف. اگر شرکت مقصودی را که برای آن تشکیل شده است به انجام رسانده یا انجام آن ناممکن شده باشد.

ب. هنگامی که شرکت برای مدتی معین تشکیل گردیده و آن مدت منقضی شده باشد و برای تمدید آن نیز اقدامی انجام نگرفته باشد.

ج. در صورت ورشکستگی.

۲. در صورت تصمیم عده‌ای از شرکا که سهم‌الشرکه آنها بیش از نصف سرمایه کل شرکت باشد.

۳. در صورتی که با ضررهای وارده، نصف سرمایه شرکت از بین برود و یکی از شرکا تقاضای انحلال کند و محکمه دلایل او را موجه بداند، اما سایر شرکا حاضر نباشند سهمی را که در صورت انحلال به او تعلق می‌گیرد بپردازند و او را از شرکت خارج کنند.

۴. در مورد فوت یکی از شرکا، اگر در اساسنامه پیش‌بینی شده باشد.

 

مدارک انحلال شرکت با مسئولیت محدود

  • مستندات دعوت برای تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده در روزنامه کثیرالانتشار
  • صورت‌جلسه انحلال شرکت با امضای تمامی شرکا و مُهر شرکت
  • روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات شرکت با مسئولیت محدود
  • شناسنامه و کارت ملی مدیر تصفیه (در صورتی که جزو شرکا نباشد)

مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود

گام اول برای طی کردن مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده است. این جلسه باید با حضور اکثریت شرکا در محل شرکت تشکیل شود. صورت‌جلسه آن نیز باید با معرفی مدیر تصفیه و موافقت او تنظیم گردد. در گام بعدی، این سند به همراه دیگر مدارک مورد نیاز برای انحلال شرکت مسئولیت محدود باید در سامانه ثبت شرکت‌ها بارگذاری شود. گفتنی است که اصل مدارک نیز باید بلافاصله از طریق پست به اداره ثبت شرکت‌های استان ارسال شود. پس از بررسی کارشناسان این مرکز، گواهی انحلال صادر می‌شود که باید در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار آگهی شود. طی کردن تمام مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود حدود ده روز کاری زمان می‌برد.

 

صورت‌جلسه انحلال شرکت با مسئولیت محدود

مهم‌ترین موضوعی که در این صورت‌جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده باید به طور مستقیم به آن پرداخته شود، انتخاب مدیر تصفیه است. این فرد نیز ضمن اعلام قبولی سمت خود باید اقرار به دریافت کلیه اسناد، مدارک، دفاتر و دارایی‌های شرکت نماید. توصیه می‌شود این اقرارنامه بر اساس نمونه صورت‌جلسه انحلال شرکت با مسئولیت محدود تنظیم گردد. اصل این سند نیز باید روی سربرگ کمپانی و با امضای تمامی اعضا یا نمایندگان قانونی آنها و مُهر شخصیت حقوقی برای ارسال به اداره ثبت شرکت‌ها تهیه شود.

 

 نمونه صورتجلسه انحلال شرکت با مسئولیت محدود

نحوه انحلال شرکت با مسئولیت محدود

انحلال شرکت مسئولیت محدود به معنی پایان مسئولیت‌های حقوقی آن نیست. تا زمانی که تمام بدهی‌ها به طلبکاران پرداخت نشود و دارایی‌ها بین شرکا تقسیم نشود، مجموعه به حیات خود ادامه می‌دهد. فرایند ختم تصفیه به همین منظور در قانون پیش‌بینی شده است. در واقع، عمر شرکت با خارج شدن تمام دارایی‌ها از حالت مشاع و تصفیه اموال به پایان می‌رسد. این وظیفه سنگین طبق قانون بر عهده مدیر تصفیه گذاشته شده است. این فرد موظف است ظرف شش ماه مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود را به انجام برساند.

 

هزینه انحلال شرکت‌های با مسئولیت محدود

هزینه انحلال شرکت‌های با مسئولیت محدود به میزان بدهی‌های شرکت بستگی دارد. مدیر یا مدیران تصفیه وظیفه دارند به کارهای باقی‌مانده خاتمه دهند و تمام قرض‌ها را پرداخت کنند. همچنین اگر پس از منحل شدن شرکت درآمدی نصیب مجموعه شده باشد، پرداخت مالیات آن الزامی است. به طور مثال، اگر هنوز محصولاتی در انبار موجود باشند و با فروش آنها سودی حاصل شود، باید در محاسبه مالیات اشخاص حقوقی منحله لحاظ شود. باقی هزینه‌های این کار مانند دیگر تغییرات شرکت مسئولیت محدود است و شامل تعرفه‌های ثبت آگهی انحلال در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار می‌شود.

 

مالیات انحلال شرکت‌های تجاری

مالیات شرکت‌ها جزو بدهی‌های آنها محسوب می‌شود و در فرایند انحلال باید به طور کامل تصفیه شود. محاسبه مالیات انحلال شرکت با مسئولیت محدود یکی از اقدامات ضروری پس از پایان یافتن فعالیت‌های تجاری یک مجموعه است. مدیر تصفیه باید به اداره مالیات و ممیزان رسمی آن مراجعه کند و مراحل اداری کار را طبق قانون انجام دهد. گفتنی است که اگر فروش دارایی‌های شرکت منحل‌شده فقط برای دادن بدهی‌ها باشد و قصد کسب سود و انتفاع در آن نباشد، از پرداخت مالیات انحلال معاف است.

 

مالیات انحلال شرکت چگونه محاسبه می‌شود؟

 


✅ پرسش‌های پرتکرار در مورد انحلال شرکت با مسئولیت محدود ✅

 

✅ فرم اظهارنامه انحلال شرکت با مسئولیت محدود را از کجا می‌توانم دریافت کنم؟

✔️ نمونه صورتجلسه انحلال شرکت با مسئولیت محدود را می‌توانید در این مقاله مشاهده نمایید و آن را دانلود کنید.

✅ سامانه انحلال شرکت با مسئولیت محدود چگونه کار می‌کند؟

✔️ تمام مراحل اداری انحلال شرکت با مسئولیت محدود در سامانه هوشمند آسان‌ثبت به راحتی انجام می‌شود.

✅ نحوه انحلال شرکت اینترنتی به چه ترتیب است؟

✔️ تمام مراحل ثبت انحلال شرکت با مسئولیت محدود به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری در سامانه آسان‌ثبت انجام می‌گیرد.

✅ هزینه انحلال شرکت با مسئولیت محدود چقدر است؟

✔️ هزینه‌های این کار همانند ثبت دیگر تغییرات است و شامل تعرفه درج آگهی انحلال شرکت با مسئولیت محدود در روزنامه کثیرالانتشار و رسمی می‌شود.

✅ مالیات انحلال شرکت با مسئولیت محدود چگونه محاسبه می‌شود؟

✔️ مالیات شرکت با مسئولیت محدود جزو بدهی‌های آن محسوب می‌شود و در فرایند منحل شدن باید به طور کامل تصفیه شود. مدیر تصفیه باید به اداره مالیات و ممیزان رسمی آن مراجعه کند و مراحل اداری کار را طبق قانون انجام دهد.

✅ پیگیری انحلال شرکت با مسئولیت محدود به چه ترتیب است؟

✔️ این وظیفه سنگین طبق قانون بر عهده مدیر تصفیه گذاشته شده است. این فرد موظف است ظرف شش ماه این کار را به انجام برساند و ختم تصفیه شرکت را اعلام نماید.

✅ انحلال شرکت‌های با مسئولیت محدود چقدر طول می‌کشد؟

✔️ طی کردن تمام مراحل انحلال شرکت مسئولیت محدود حدود ده روز کاری زمان می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *