چرا باید شرکت ثبت کنم؟

در ابتدای شروع هر پروژه، کسب اطلاعات موثق درباره موضوع و بررسی مزایا و معایب احتمالی آن از الزاماتی است که همه افراد نسبت به اهمیت آن آگاهند. اما گاهی ممکن است با توجه به نوع پروژه، مراحل و مدارک خاصی نیز برای ادامه و به نتیجه رسیدن کار لازم باشد.
در این موارد اطلاع از روند انجام این مراحل و مدارک مورد نیاز میتواند راه را برای ادامه روشنتر و هموارتر سازد. بنابراین بهترین گزینه برای کسب این اطلاعات و نیازها، حضور یک مشاور متخصص و مطلع است اینگونه میتوانید با صرف کمترین هزینه و انرژی به نتیجه مورد نظر دست یابیم.
یکی از این پروژه های مهم در زندگی کاری هر فرد “ثبت شرکت” است. اما معمولا افراد هنگامی که تصمیم به انجام این امر می گیرند، در ابتدای آن دچار سردرگمی و آشفتگی می شوند. چرا که ممکن است ندانند باید از کجا شروع کنند و چه کارهایی را به انجام برسانند. البته مدارک مورد نیاز نیز از دغدغه هایی است که در این امر وجود دارد.
بهتر است بدانید که اکثر افراد برای انجام “ثبت شرکت” دچار این سردرگمی ها می شوند و این امر کاملا بدیهی است. اما نگران نباشید، چرا که ما دقیقا به همین دلیل این جا هستیم که به شما کمک کنیم، تا پروسه ثبت شرکت یا برندتان را با موفقیت و به درستی طی کنید.
در واقع ما قرار است هر اطلاعاتی که از ثبت شرکت ها و مسایل متعاقب آن لازم دارید را به زبانی ساده و در سریع ترین زمان، در اختیارتان بگذاریم. و شما را با ارائه اطلاعات دقیق و موثق، در تصمیم گیری بهتر، همراهی کنیم تا بتوانید بهترین ها را برای خود و کسب و کارتان رقم بزنید.

اصلا چرا باید به فکر ثبت شرکت باشم؟

به این خاطر که با ثبت شرکت خود از مزایای بسیاری برخوردار خواهید شد و اولین مزیت آن چیزی نیست جز، شناخته شدنِ شما و فعالیتتان از منظر قانونی.

می‌توان مزایای ثبت شرکت را در چند مورد زیر خلاصه کرد:

زمانی که شرکت خود را ثبت می کنید، کلیه‌ی قراردادهایی که چه به صورت قرارداد مابین شرکا یا قراردادهای کاری می باشد ثبت می گردد، پس دیگر مشکلی با عنوان بی‌اطلاعی کارفرما  و یا جملاتی ازین دست که “از وجود فلان اساسنامه و سند رسمی بی اطلاع بوده ام” مواجه نخواهید شد.

ثبت شرکت تصویر قانونی کسب و کار شما خواهد بود زیرا مشتریان شما به طور حتم قبل از انعقاد هرگونه قرارداد می‌خواهند بدانند با چه کسی وارد معامله می‌شوند. شرکایی که در یک شرکت حضور دارند چه کسانی هستند و سرمایه‌ی شرکت به چه میزان است.

حال که به اهمیت و مزایای ثبت شرکت پی بردیم احتمالا برای شما این سوال پیش آمده است که چگونه یک شرکت را به ثبت برسانیم؟ و این پروسه دارای چه مراحلی می‌باشد.

آیا واقعا به ثبت شرکت نیاز دارم؟

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد، که وقتی می توان بدون ثبت شرکت هم در دنیای تجارت به فعالیت ادامه داد، چرا خود را با صرف وقت و هزینه اضافی و وارد شدن به پروسه عریض و طویل و فرساینده بروکراسی به زحمت بیندازیم؟ و یا وقتی می توانم با یک مشارکت عادی کارم را انجام دهم چرا خود را درگیر ثبت شرکت تجاری نمایم؟
برای پاسخ به این سوالات باید بدانید که “شرکت” به عنوان یک” شخصیت حقوقی” تابع ساز و کاری است که قانون گذار در اختیار هریک از شرکاء قرار داده تا سرمایه های فردی خود را در جهت نیل به مقصودی خاص که همان، کسب سود و نفع اقتصادی است، به سرمایه جمعی تبدیل کنند.
بنابراین ثبت شرکت یا ایجاد یک شخصیت حقوقی مجزا قطعا دارای مزایا و معایبی خواهد بود. این مزایا و معایب هم برای شرکاء در شرکت و در قبال یکدیگر و هم در تعامل آن ها با اشخاص ثالث در بازار تجارت وجود دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بخش “شخصیت های حقیقی و حقوقی” در سایت آسان ثبت مراجعه کنید.
اما به طور کلی، می توان این مزایا را به شرح زیر بر شمرد:

 • کسب اعتبار در دنیای تجارت:

بدیهی است در دنیای تجارت اشخاص حقوقی، در قیاس با اشخاص حقیقی حائز اعتبار بالاتری بوده و با اقبال گسترده تری روبرو هستند. در نتیجه سرمایه گذاران وشرکت ها تمایل بیشتری برای همکاری و انعقاد قرارداد با شخصیت های حقوقی دارند، چرا که آن ها مطابق استانداردهای پذیرفته شده مرجع ثبتی کشور، صلاحیت ورود به بازار را احراز نموده اند.
تجمیع سرمایه افراد و کاهش ریسک سرمایه گذاری: در ثبت شرکت به جای اینکه افراد برای نفع شخصی در مقابل هم قرار بگیرند، با تجمیع سرمایه مادی، تخصص، دانش و… با یک هدف مشخص در کنار یکدیگر قرار گرفته و در سود و زیان یکدیگر شریک می شوند.
در یک کلام شخصیت حقوقی این امکان را ایجاد میکند که دارایی شخصی افراد از دارایی شرکت تفکیک شود. هرچند این موضوع برای بستانکاران شرکت ها نکته مثبتی به شمار نمی رود، اما باعث افزایش امنیت سرمایه گذاری شرکاء خواهد شد.

 • ایجاد شفافیت بین شرکا و در قبال اشخاص ثالث:

در صورت “ثبت رسمی شرکت”، تمامی اعضا و شرکا شرکت نسبت به فعالیت های شرکت مسئول هستند. به این ترتیب، با “ثبت شرکت”، مسئولیت سود، زیان و تمام فعالیت هایی که در شرکت انجام می گیرد، دیگر بر عهده ی یک شخص نیست؛ بلکه کلیه شرکا در آن سهیم هستند. همچنین همه توافقات منعقده بین شرکاء نیز وجهه رسمی به خود می گیرد.
علاوه بر این، “ثبت شرکت”، با ساده سازی روابط شرکاء با یکدیگر و با اشخاص ثالث شما را قادر می سازد تا دهها شریک را بدون نگرانی از بروز اختلال و بی نظمی دور هم جمع کنید. چرا که در این صورت چه اشخاص ثالث چه شرکاء جهت پیشبرد امور یا پیگیری مطالبات صرفا با یک شخصیت حقوقی مواجه هستند.

 • بهره مندی از حمایت های قانونی:

با “ثبت شرکت”، تمام شرکاء از حقوق قانونی بهره مند خواهند شد. در واقع زمانی که شراکت اعضا به صورت قانونی باشد، هرگاه مشکلی بین اعضا پیش بیاید، از طریق قانون می توانند مشکل را حل و فصل کنند.
همچنین حمایت هایی که قانون از اشخاص حقوقی به عمل می آورد باعث می شود تا افراد در کسب و کارشان امنیت شغلی و مصونیت قانونی بیشتری نسبت به فعالیت شخص حقیقی داشته باشند.

 • اعتمادسازی در جریان معاملات:

از آنجا که تمامی مفاد مهم مندرج در اوراق رسمی شرکت، مانند سرمایه ثبتی، حیطه ی اختیار مدیران، موضوع فعالیت و قابلیت های شرکت در روزنامه کثیرالانتشار آگهی می گردد تا به استحضار عموم برسد، و تمامی اطلاعات در دفاتر ثبت شرکت ها و سایت روزنامه رسمی جهت استعلام موجود است، بنابراین مشتریان یا طرف های معاملات تجاری می توانند به راحتی از قانونی بودن و اعتبار شرکت کسب اطلاع نمایند.
مطابق دستورالعمل تصویب شده در خرداد ۱۳۱۰ و قوانین ۱۰ اسفند ۱۳۲۷، «مراجعه به دفاتر “ثبت شرکت ها” اعم از ایرانی و خارجی برای عموم آزاد و هر ذینفعی می تواند از مندرجات آن سواد مصدق تحصیل کند.»
در نتیجه می توان گفت که با “ثبت شرکت”، کلیه ی امور تجاری شرکت بصورت رسمی و قانونی، صاحب اعتبار خواهد بود و زمانی که اطمینان حاصل شود که قانون بر فعالیت این شرکت ها نظارت دارد و همه فعالیت ها تحت نظارت قانون صورت می گیرد، افراد و شرکت ها تمایل بیشتری به همکاری و انعقاد قرارداد خواهند داشت.

 • افتتاح حساب بانکی برای شرکت:

یکی دیگر از مزایای “ثبت شرکت” افتتاح حساب بانکی برای شرکت است. شما می توانید با ارائه اوراق رسمی و شماره ثبتی شرکت، برای شرکتتان یک حساب در بانک داشته باشید. در این صورت، علاوه بر مجزا نمودن حساب های شخصی از حساب شرکت، می توانید از مزایایی مانند دریافت وام، تسهیلات و ضمانت نامه های بانکی استفاده نمایید.

 • حضور در پروژه های بزرگتر:

از آنجا که انعقاد هر گونه قرارداد با نهادهای دولتی منوط به “ثبت رسمی شرکت” است، لذا با “ثبت شرکت” شما امکان حضور در مناقصات و مزایدات دولتی را به دست خواهید آورد و به تبع آن شرکت در پروژه های عظیم تر و برخورداری از امتیازات بیشتر برای شما میسر خواهد شد.

 • تسهیل در جذب مشارکت و سرمایه:

اصولا سرمایه گذاران تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در “شرکت های رسمی ثبت شده” و معتبر در قیاس با سرمایه گذاری روی پروژه های شخصی دارند. در شرکت های سهامی عام با ورود به بورس اوراق بهادار و جذب سرمایه از طریق مردم می توان روی به کارگیری سرمایه بسیار بزرگ تر برای فعالیت تجارتی به مراتب گسترده ترحساب کرد. بنابراین می توانید با “ثبت شرکت” روی جذب سرمایه از طرق متفاوت نیز برنامه ریزی کنید.

 • ماندگاری:

ایجاد شخصیت حقوقی مستقل، موجب ایجاد امکانات بسیاری می شود. برای مثال علیرغم رفت و آمد و تغییر در شرکاء، شخصیت مستقل شرکت هم چنان پابرجا می ماند و این ماندگاری یکی از بزرگترین مزیت هاست. چه بسیارند شرکت‌هایی که عمرشان به مراتب بیشتر از اشخاص حقیقی مجزاست.

برای مثال، هنگام شراکت در قالب یک مشارکت عادی، درصورت فوت شریکتان، در بهترین حالت، مشارکت شما به اتمام می رسد، اما در حالت دیگر، ممکن است شما درگیر مسائل مالی با ورثه بشوید. اما در یک شرکت تجاری، در صورت بروز چنین موردی و یا خروج شرکاء از شرکت، سرمایه و ماهیت شرکت هم‌چنان ماندگار می ماند و شرکت قادر به ادامه فعالیت و حیات خود خواهد بود.

امیدواریم با توضیحات بالا به اهمیت و مزایای “ثبت شرکت” آشنا شده باشید. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره شرکت های سهامی نیز به بخش ” تعریف انواع شرکت ها ” در وبسایت آسان ثبت مراجعه کنید.

 • نقل و انتقالات زیر ذره بین قانون

حتما بسیار شنیده اید که در کسب و کارهای سنتی و شخصی، شرکا به راحتی شراکت خود را بهم زده و یا سهام خود را به فرد دیگری واگذار کرده اند که این مسئله باعث بروز اختلاف میان شرکا شده است. در صورت ثبت شرکت، مواردی همچون انتقال سهام و یا فسخ شراکت تنها با موافقت سایر شرکا و طبق قوانین و ضوابط خاصی امکان پذیر است.

 • در امان ماندن اموال شخصی در زمان ورشکستگی شرکت

به دلیل داشتن شخصیت مستقل شرکت از صاحبانش، در صورت ورشکستگی تنها اموالی که به نام شرکت می باشند توقیف خواهند شد. پس نگران توقیف اموال شخصی خود نباشید.

 • ثبت شرکت مساوی با مالیات کمتر

درنظر داشته باشید شرکت های ثبت شده مشمول مبلغ کمتری از مالیات نسبت به دیگر مشاغل و اصناف خواهند شد؛ و خوب است بدانید که شرکت های دانش بنیان در صورت ارائه محصولی دانش بنیان در زمینه فناوری های نوین، معاف از مالیات هستند.

 • دریافت نمایندگی

شرکت های مطرح و بزرگ برای گسترش فعالیت خود به دنبال اعطای نمایندگی و ایجاد شعب می باشند که در این مسیر شرکت‌های ثبت شده از شانس دریافت این نمایندگی ها و فعالیت به عنوان شعبه های آنها برخوردار می باشند.

و در آخر این نکته قابل ذکر است که شاید برخی از صاحبان کسب و کار در ابتدای مسیر نگران مواردی همچون هزینه ثبت شرکت باشند. اما به یاد داشته باشید که در درجه اول هزینه زیادی شامل این مراحل نخواهد شد، همچنین با داشتن اطمینان به آینده کسب و کار خود و سودآوری شرکت، می توانید این هزینه را به پای سرمایه گذاری برای شرکت بگذارید.

سوالات متداول در زمینه ثبت شرکتها

 • در چه مواردی می توان شرکت ثبت نکرد؟
 • کسب و کارهای کوچک سنتی نیاز به ثبت شرکت ندارند.
 • کسب و کار های موقت به طور مثال برای زمان ۶ ماه.
 • در صورت داشتن کسب و کاری که در آن قصد شراکت با دیگران را ندارید و به صورت شخصی می خواهید فعالیت کنید.
 • آیا آسان ثبت در مورد اطلاعات حقوقی ثبت شرکت به من مشاوره می دهد؟

تیم آسان ثبت با مشاوران حقوقی مجرب خود شما را در زمینه مسائل حقوقی شرکت یاری خواهد کرد.و نیز علاوه بر مواد قانونی ثبت در زمینه های مسائل حقوقی شرکاء، نحوه نگارش قرارداد های کاری و پرسنلی و نیز موارد حقوقی، شما را راهنمایی خواهد کرد.

 • آیا آسان ثبت پس از اتمام ثبت شرکت، باز هم کنار من خواهد بود؟

در این زمینه مجموعه ی ما بعد از اتمام ثبت شرکت، کنار شما خواهد ماند. با ثبت شرکت در این سامانه همه اطلاعات شما ذخیره خواهد شد و بعد از مرحله ثبت، تیم مشاوران ما تمام مدت زمان انجام امور قانونی شرکت(اخذ کد اقتصادی، انجام تغییرات و تصمیمات ضروری شرکت،  گرفتن پلمپ دفاتر مالی هر سال و اخذ کد اقتصادی و …) را به شما اطلاع خواهند داد. در ضمن تصویب و ارائه هرگونه بخشنامه جدید از طرف اداره ثبت و مراکز ذی صلاح را به شما اطلاع خواهیم داد

 • تفاوت آسان ثبت با سامانه ثبت شرکتها چیست؟

 • هم در اداره ثبت شرکتها و هم در تمامی سازمان های مرتبط، امور ضروری شما جهت ثبت را بدون نیاز به حضور خودتان انجام می دهد.
 • با آسان ثبت دیگر انتخاب نام شرکت کار دشواری نیست! ما شمارا در انتخاب نام شرکتتان یاری می کنیم.
 • آسان ثبت ،موضوع فعالیت شرکت را با توجه به نوع فعالیتتان به طور جامع به شما پیشنهاد می دهد.
 • زمان اتمام ماموریت مدیران و یا بازرسین شرکت را به شما یاد آوری کرده و صورتجلسه تغییرات مربوطه را تولید می کند. به این ترتیب همیشه شرکت معتبری خواهید داشت!
 • تغییرات یا تصمیمات ضروری شرکت (مانند مجامع عمومی سالیانه و یا تصویب تراز سود وزیان در مهلت مقرر) را به شما توضیح داده و یاد آوری می کند تا به آسانی از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنید!
 • تغییرات مد نظر شما را در شرکت به زبان ساده دریافت و صورتجلسات تغییرات را دقیقا تولید می کند. مثلا دیگر نیازی نیست مفهوم و تفاوت جلسات مجمع عمومی عادی و عادی به طور فوق العاده را بدانید!
 • مهلت پلمپ دفاتر قانونی شرکت را به شما یادآوری کرده و دفاتر مذکور را در موعد مقرر برایتان اخذ و ارائه می کند!
 • مستندات تاسیس شرکت شامل اساسنامه ،  شرکت نامه ،  تقاضا نامه ،  اظهار نامه و … را به طور کامل و دقیق برای شما تولید می کند.
 • با بایگانی کلیه اطلاعات سهامداران و مدیران و بازرسین شرکت ، دیگر در تغییرات بعدی نیازی به ورود اطلاعات مجدد ندارید!
 • همچنین با بایگانی اطلاعات و مدارک ثبتی، تاریخچه مالکیت و مدیریت شرکت را همیشه در دسترس خواهید داشت. مثلا در تاریخ خاصی چه کسی دارنده حق امضا شرکت بوده است ؟
 • کلیه مستندات ثبتی (شامل اساسنامه ، شرکت نامه ، صورتجلسات تغییرات و …) را به صورت خام و همچنین امضا شده برای شما بایگانی می کند.
 • مواردی از قبیل :
 • اخذ مفاصا مالیاتی نقل و انتقال سهام از سازمان امور مالیاتی
 • پرداخت مالیات افزایش سرمایه به حساب سازمان امور مالیاتی
 • افتتاح حساب بانکی شرکت در شرف تاسیس
 • جمع آوری و پست مدارک در مراکز پستی
 • تولید متن آگهی دعوت به مجامع و چاپ آن در روزنامه ها
 • چاپ آگهی در روزنامه رسمی کشور

اصولا چرا باید کار ثبت شرکت را به موسسات حقوقی بسپارم؟

 • در سالهای اخیر امور ثبتی دچار تحولی اساسی گردید، به طوری که اموری چون ثبت شرکت و سایر خدمات اداری مرتبط نیاز به مراجعه حضوری نداشته و تقریبا تمامی مراحل ثبت شرکت توسط سامانه ثبت شرکتها قابل انجام است. با اعمال این تغییرات انجام کلیه این مراحل توسط خود متقاضی نیز امکان پذیر گشته است، با این حال هنوز اکثریت متقاضیان ثبت شرکت، این امر را به موسسات حقوقی و وکلا می‌سپارند. علت این امر تخصصی بودن امر ثبت شرکت مانند سایر امور حقوقی است.
 • مواردی چون آگاهی از نحوه تحریر موضوع فعالیت جهت رد نشدن موضوع، نحوه تقسیم سرمایه شرکت، نحوه انتخاب اسامی مناسب جهت جلوگیری از رد شدن اسامی، انتخاب نوع سرمایه متناسب با نوع شرکت، نحوه صحیح امضای اعضاء و سهامداران در ذیل مدارک، نحوه درج تاریخ صحیح تشکیل جلسات و موارد مشابه این چنینی نکاتی تخصصی است که عدم آشنایی با آنها موجب رد مکرر تقاضای ثبت شرکت، اتلاف وقت و هزینه و ورود خسارات مالی و حقوقی احتمالی به شرکت به دلیل وجود اشتباهات محتمل در ارکان اساسی شرکت در آینده خواهد شد.
 • همچنین آشنایی با اصطلاحات تخصصی و حقوقی شرکتها، آشنایی با اخطارهای کارشناسی و نحوه رفع آنها در زمان مناسب، آشنایی با نوع مجوزهای لازم جهت موضوعات مجوزی، آشنایی با نحوه انجام مراحل حضوری و پایانی ثبت شرکت و همینطور لزوم چک نمودن و بررسی مداوم و مستمر پرونده از طریق سایت، جهت منقضی نشدن تقاضا و همچنین مذاکره حضوری برای رفع ایرادات احتمالی که نیازمند به مذاکره خارج از سایت هستند ( با توجه به اینکه در حال حاضر کارشناسان اداره ثبت به هیچ وجه جز از طریق سایت پاسخگوی متقاضیان نیستند) نیز از جمله مواردی هستند که لزوم سپردن پروسه به موسسات حقوقی و وکیل متخصص را نشان می دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.