چگونه می‌توان بدون داشتن مدرک تحصیلی ثبت شرکت کرد؟

ثبت شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود بدون مدرک تحصیلی، Company registration without academic understanding

ثبت قانونی شرکت در ایران نیازی به ارائه مدارک تحصیلی افراد ندارد. اما اشخاص برای فعالیت در بعضی حوزه‌ها و دریافت مجوزهای لازم برای راه‌اندازی برخی کسب‌وکارها باید مدرک تحصیلی مرتبط با آن موضوع را داشته باشند. به طور مثال، در شرکت‌های مهندسی دست‌کم یکی از شرکا باید مدرک دانشگاهی (حداقل لیسانس) داشته باشد. این مقاله، راهنمایی برای ثبت شرکت بدون مدرک تحصیلی است.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

مدرک تحصیلی برای ثبت شرکت

افراد برای تاسیس شرکت نیازی به ارائه مدارک تحصیلی خود ندارند، اما داشتن مدرک تحصیلی مرتبط برای ادامه فعالیت شرکت‌های زیر الزامی خواهد بود:

 • در شرکت‌هایی که موضوع فعالیت آنها فنی مهندسی است، دست‌کم یکی از اعضا باید مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های مهندسی داشته باشد.
 • در شرکت‌هایی که در عنوان آنها از واژه مهندسین استفاده شده است، بیش از یک نفر از اعضا باید مدرک کارشناسی مهندسی داشته باشند.
 • در مجموعه‌هایی که عنوان گروه مهندسین را برای خود برمی‌گزینند، همه شرکا باید دارای مدرک مهندسی باشند.
 • برای ثبت موسسات حقوقی نیز دست‌کم یکی از اعضای هیئت‌مدیره باید لیسانس حقوق از دانشگاهی معتبر داشته باشد و یک نفر از وکلای مجموعه نیز باید دارای بیش از ده سال سابقه وکالت رسمی باشد.

 • شرکت‌هایی که در زمینه بیمه فعالیت می‌کنند نیز برای گرفتن پروانه فعالیت باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند: حداقل مدرک کارشناسی در رشته بیمه یا رشته‌های دیگری با گرایش بیمه در دانشگاه برای یکی از اعضا و بدون نیاز به داشتن سابقه کار بیمه‌ای؛ مدرک کارشناسی در رشته‌های مرتبط با بیمه (نظیر مدیریت، حسابداری، اقتصاد و…) با یک سال سابقه کار تخصصی در زمینه بیمه برای یکی از اعضا؛ مدرک کارشناسی در سایر رشته‌های دانشگاهی به همراه دو سال سابقه کار بیمه‌ای؛ و یا داشتن دیپلم با سه سال سابقه کار تخصصی بیمه‌ای.
 • مدیرعامل شرکتی که در زمینه طراحی سایت یا خدمات رایانه‌ای فعالیت می‌کند نیز برای عضویت مجموعه خود در نظام صنفی باید دست‌کم دارای مدرک لیسانس باشد. البته داشتن فوق‌دیپلم در رشته کامپیوتر و سابقه مدیریت چهارساله در این حوزه یا داشتن مدرک فوق‌دیپلم در رشته‌ای به غیر از کامپیوتر اما سابقه فعالیت شش‌ساله در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات نیز برای این منظور قابل قبول خواهند بود.
 • حداقل مدرک تحصیلی برای راه‌اندازی شرکت‌هایی با موضوع فعالیت گردشگری و موسسات خیریه و فرهنگی نیز لیسانس (کارشناسی) است.

 

شرایط تاسیس شرکت بدون مدرک تحصیلی

در قانون تجارت ایران هفت نوع شرکت تعریف شده است: شرکت سهامی عام و  سهامی خاص، با مسئولیت محدود، تضامنی، مختلط سهامی، مختلط غیر سهامی، نسبی و تعاونی. انتخاب نوع کمپانی به زمینه فعالیت شما و برنامه کاری آینده‌تان بستگی دارد. شما طبق قانون می‌توانید هر نوع شرکتی را در هر شهری که مایلید تاسیس کنید. بر اساس تازه‌ترین آمار، شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص بیشترین متقاضی را در سال‌های اخیر داشته‌اند. بنابراین در این مقاله به طور مشخص به تاسیس این دو نوع شرکت می‌پردازیم.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • دو برگ تقاضانامه ثبت شرکت
 • دو برگ شرکت‌نامه رسمی
 • دو جلد اساسنامه کمپانی
 • دو نسخه از صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت‌مدیره
 • فتوکپی شناسنامه همه شرکا و مدیران
 • تامین سرمایه نقدی و تقویم‌نامه سرمایه غیر نقدی توسط شرکا
 • مجوز رسمی فعالیت از مراجع قانونی (اگر موضوع فعالیت مجموعه نیاز به مجوز قانونی دارد)

باید یادآوری کرد که ارائه مدرک تحصیلی برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود هیچ الزامی ندارد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص

 • تکمیل و امضای دو نسخه از اساسنامه توسط خود سهامداران
 • تکمیل و امضای دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص توسط همه سهامداران
 • ارائه دو نسخه از صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسان که توسط سهامداران و بازرسان به امضا رسیده باشد.
 • مشخص کردن نخستین مدیران و بازرسان و قبول سمت مدیریت و بازرسی از سوی آنان.
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی تمامی سهامداران، بازرسان و اعضای هیئت‌مدیره (در دفاتر اسناد رسمی)
 • ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه اولیه کمپانی
 • مجوز فعالیت از مراجع قانونی ذی‌ربط (اگر موضوع فعالیت مجموعه نیاز به مجوز قانونی دارد)

باید یادآوری کرد که هیچ الزامی به داشتن مدرک تحصیلی برای تاسیس شرکت سهامی خاص وجود ندارد.

 

نحوه تاسیس شرکت بدون داشتن مدرک تحصیلی

اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری (sherkat.ssaa.ir) مرجع رسمی ثبت کمپانی‌ها در ایران است. تمامی مراحل ایجاد شرکت، بدون نیاز به ارائه مدرک تحصیلی طی می‌شوند. نام‌گذاری، تعیین موضوع فعالیت، تکمیل مدارک، پرداخت هزینه‌ها و ارسال آنها در پاکت مخصوص پستی، ترتیب اصولی انجام کارها هستند. تنظیم اساس‌نامه، شرکت‌نامه و صورت‌جلسات مجمع عمومی و هیئت‌مدیره معمولاً پرزحمت‌ترین مرحله کار هستند. ثبت نهایی شرکت نیز با درج آگهی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار به پایان می‌رسد.

 

تاسیس شرکت بدون مدرک تحصیلی چقدر طول میکشد؟

ثبت شرکت در ایران حدوداً دو هفته کاری زمان می‌برد. مراحل تاسیس قانونی کمپانی باید به ترتیب طی شوند. تمامی مدارک پس از تکمیل و بازبینی به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شوند. کارشناسان این اداره به بررسی دقیق آنها می‌پردازند و اگر اشکالی مشاهده کنند، مدارک را برای اصلاح باز می‌گردانند. نهایی شدن تاسیس شرکت پس از تایید بازرسان این اداره و صدور گواهی آگهی به انجام می‌رسد.

هزینه ثبت شرکت بدون مدرک تحصیلی

کمترین هزینه شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی خاص در سال ۱۴۰۰ بدون داشتن مدرک تحصیلی ۱.۶۰۰.۰۰۰ تومان (شانزده میلیون ریال) است. این مبلغ با در نظر گرفتن حداقل اعضا و حداقل سرمایه محاسبه شده است. گفتنی است که پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان لازم ندارد.

 

»»» تعرفه و هزینه ثبت انواع شرکت تجاری


✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون ثبت شرکت بدون مدرک تحصیلی ✅

 

✅ آیا ثبت شرکت بدون داشتن مدرک تحصیلی امکان‌پذیر است؟

✔️ بله. در مدارک مربوط به ثبت قانونی شرکت هیچ اشاره‌ای به مدارک تحصیلی نشده است.

✅ مهم‌ترین مدارک تاسیس شرکت کدام موارد هستند؟

✔️ مدارک شناسایی شرکا، اظهارنامه، اساس‌نامه، شرکت‌نامه، صورت‌جلسه مجمع عمومی و هیئت‌مدیره، مجوز فعالیت و گواهی تامین سرمایه اولیه.

✅ آیا ثبت شرکت نیاز به مدرک لیسانس دارد؟

✔️ خیر. مدرک تحصیلی مورد نیاز برای ثبت شرکت‌هایی که در زمینه‌هایی تخصصی کار می‌کنند در برخی موارد کارشناسی در رشته دانشگاهی مرتبط در نظر گرفته شده است که معمولاً فقط دانش‌آموخته بودن یکی از اعضا کافی خواهد بود. به عنوان نمونه، یکی از اعضای شرکت‌های مهندسی باید دارای لیسانس از یکی از شاخه‌های رشته مهندسی در دانشگاه باشد.

✅ مدارک لازم برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود بدون مدرک تحصیلی چیست؟

✔️ دو برگ تقاضانامه ثبت شرکت؛ دو برگ شرکت‌نامه رسمی؛ دو جلد از اساسنامه شرکت؛ دو نسخه از صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت‌مدیره؛ فتوکپی شناسنامه و کارت ملی همه شرکا و مدیران شرکت؛ تقویم‌نامه سرمایه غیرنقدی توسط شرکا.

✅ مدارک مورد نیاز شرکت سهامی خاص بدون مدرک تحصیلی چیست؟

✔️ تکمیل و امضای دو نسخه از اساسنامه توسط سهامداران؛ تکمیل و امضای دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص توسط سهامداران؛ ارائه دو نسخه از صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسان که توسط سهامداران و بازرسان به امضا رسیده باشد؛ مشخص کردن نخستین مدیران و بازرسان و قبول سمت مدیریت و بازرسی از سوی آنان؛ کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده همه مدیران، سهامداران و بازرسان؛ ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه اولیه شرکت.

✅ آیا ثبت تغییرات شرکت بدون داشتن مدارک تحصیلی انجام می‌گیرد؟

✔️ بله. هر تغییری که در ساختار مدیریتی شرکت و سرمایه آن رخ می‌دهد باید به صورت قانونی ثبت شود. پروسه ثبت تغییرات شرکت با ارائه مدارک لازم برای این منظور آغاز می‌شود و با آگهی آنها در روزنامه رسمی کشور به پایان می‌رسد. در مدارک درخواستی برای این کار هیچ اشاره‌ای به مدرک تحصیلی افراد نشده است.

✅ نحوه ثبت شرکت بدون مدرک تحصیلی چگونه است؟

✔️ سامانه آسان‌ثبت تمام مراحل را به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری برای شما انجام می‌دهد.

✅ برای ثبت شرکت چه مدرک تحصیلی‌ای لازم است؟

✔️تاسیس شرکت نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *