راهنمای ثبت شرکت دانشجویی| سهامی خاص و مسئولیت محدود

ثبت شرکت دانشجویی سهامی خاص و مسئولیت محدود، Student company registration

شرکت‌های دانشجویی نقشی اساسی در رشد علمی بخش صنعت و نوآوری در فرایندهای تولیدی دارند. این مجموعه‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان و امکان کسب تجربه برای آنها، رابطه دانشگاه با بازار کار را تنظیم می‌کنند. راه‌اندازی کسب‌وکارهای دانشجویی رشد چشمگیری در سال‌های اخیر داشته است و بیشتر این مجموعه‌ها با اهداف دانش‌بنیان به فعالیت می‌پردازند. در این مقاله، به فرایند قانونی ثبت شرکت دانشجویی در ایران می‌پردازیم.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

شرایط تاسیس شرکت‌های دانشجویی

منظور از شرکت دانشجویی شرکتی است که گروهی از دانشجویان آن را تاسیس می‌کنند. موضوع فعالیت شرکت‌های دانشجویی معمولاً رشته دانشگاهی موسسان آن است اما محدودیتی در این زمینه ندارند و می‌توانند در حوزه‌های گوناگون به فعالیت بپردازند. شرایط تاسیس شرکت دانشجویی تفاوت چندانی با دیگر کمپانی‌های تجاری ندارد، با این تفاوت که افراد در حین تحصیل نیز می‌توانند برای آن اقدام کنند. همچنین سازمان بین‌المللی دانشگاهیان، با ایجاد سامانه ثبت شرکت دانشجویی برای اعضای خود، هزینه‌های این فرایند قانونی را به طور مشخص برای شرکت‌های با مسئولیت محدود مقداری کاهش داده است.

 

انواع شرکت‌های دانشجویی

بهترین راه برای تاسیس شرکت دانشجویی، ثبت شرکت سهامی خاص یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. مناسب‌ترین گزینه برای شما متناسب با نوع فعالیت و اهداف شما تعیین می‌شود. بنابراین پیش از انتخاب نوع شرکت، توصیه می‌شود شرایط و ضوابط هر یک از این قالب‌ها را بررسی کنید. باید یادآور شد که متقاضیان ثبت شرکت دانشجویی باید دارای کارت دانشجویی معتبر باشند.

 

ثبت شرکت دانشجویی در قالب سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص برای امور گوناگونی تشکیل می‌شوند که یکی از مهم‌ترین آنها فعالیت در زمینه کسب‌وکارهای نوپا است. سرمایه این نوع کمپانی‌ها به صورت سهام‌هایی هم‌ارزش درمی‌آید که قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی به راحتی قابل واگذاری است. یکی از مزایای ثبت شرکت سهامی خاص این است که الزامی برای تهیه کامل سرمایه نقدی آن وجود ندارد. همچنین شرایطی که برای تاسیس این مجموعه‌ها در قانون تجارت ایران در نظر گرفته شده بسیار ساده‌تر از دیگر انواع کمپانی‌ها است.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت دانشجویی سهامی خاص

 •         کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضا
 •         کپی کارت دانشجویی متقاضیان
 •         مشخصات اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان
 •         تنظیم اساسنامه، اظهارنامه و اقرارنامه
 •         اخذ مجوز فعالیت (در صورتی که موضوع فعالیت مجموعه نیاز به مجوز دارد.)

توجه داشته باشید که ثبت شرکت دانشجویی در قالب سهامی خاص به حداقل سه عضو و دو بازرس احتیاج دارد. همچنین حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت سهامی خاص دانشجویی مبلغ یک میلیون ریال (صد هزار تومان) است که ۳۵ درصد آن باید در حساب شرکت قرار بگیرد.

 

»»» راهنمای ثبت شرکت سهامی خاص

 

ثبت شرکت دانشجویی در قالب مسئولیت محدود

ثبت شرکت‌های‌ با مسئولیت محدود در میان دانشجویان سراسر دنیا بسیار رایج است. تاسیس این کمپانی‌ها با سرمایه‌ای اندک نیز امکان‌پذیر است اما امکان انتشار اوراق سهام برای آنها وجود ندارد. این نوع شرکت‌ها معمولاً برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر تشکیل می‌شود و هر کدام از شرکا فقط به میزان سرمایه خود مسئول پرداخت بدهی‌های احتمالی خواهند بود. حق رای افراد و میزان سود آنها نیز به نسبت سهم آنها خواهد بود، در حالی که در شرکت‌های سهامی خاص تعداد سهام اشخاص تعیین‌کننده است. ثبت شرکت دانشجویی با مسئولیت محدود در ایران نیز بسیار متداول است و دانشگاهیان استقبال گسترده‌ای از آن کرده‌اند.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت دانشجویی با مسئولیت محدود

 •         کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضا
 •         کارت دانشجویی معتبر متقاضیان
 •         تنظیم اساسنامه، اظهارنامه و اقرارنامه
 •         گرفتن مجوز فعالیت از نهادهای مرتبط (در صورتی که فعالیت مجموعه به مجوز قانونی نیاز دارد.)

توجه داشته باشید که ثبت شرکت دانشجویی در قالب مسئولیت محدود به حداقل دو عضو احتیاج دارد. همچنین حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود دانشجویی یک میلیون ریال (صد هزار تومان) است. گفتنی است که این شرکت‌ها محدودیتی در زمینه فعالیت خود ندارند و می‌توانند به راحتی در همه زمینه‌های مرتبط مثل مهندسی یا پزشکی کار کنند.

 

»»» راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 

 

مدت زمان و هزینه ثبت شرکت

ثبت شرکت دانشجویی در ایران حدوداً دو هفته کاری زمان می‌برد. تمامی مدارک پس از تکمیل شدن به اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری (sherkat.ssaa.ir) فرستاده می‌شوند. کارشناسان این مرکز به بررسی مدارک ارسالی می‌پردازند و در صورت تایید آنها، گواهی آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار صادر می‌شود. کمترین هزینه ثبت شرکت دانشجویی با مسئولیت محدود یا سهامی خاص در سال ۱۴۰۰ در تهران ۱.۸۰۰.۰۰۰ تومان (هجده میلیون ریال) و در شهرهای دیگر ۱.۶۰۰.۰۰۰ تومان (شانزده میلیون ریال) است. این مبلغ با در نظر گرفتن حداقل اعضا و حداقل سرمایه محاسبه شده است. گفتنی است که پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت ندارد.

 

برای محاسبه دقیق هزینه‌های ثبت شرکت دانشجویی و آگاهی از مدت زمان مورد نیاز برای انجام این کار روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود

 


✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون ثبت شرکت دانشجویی ✅

 

✅ شرکت دانشجویی چیست؟

✔️ شرکت‌هایی که توسط دانشجویان تاسیس می‌گردند و در زمینه‌های مختلف مثل نانو یا فناوری به فعالیت می‌پردازند، «شرکت دانشجویی» نامیده می‌شوند.

✅ شرکت‌های دانشجویی چند نوع هستند؟

✔️ برای راه‌اندازی شرکت‌های دانشجویی می‌توان هر یک از قالب‌های کمپانی‌های تجاری را برگزید. با این حال، شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص به دلیل شرایط ساده‌تری که در قانون برای آنها در نظر گرفته شده است بهترین گزینه برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای دانشجویی محسوب می‌شوند.

✅ مهم‌ترین مدرک ثبت شرکت برای دانشجویان چیست؟

✔️ ارائه کارت معتبر دانشجویی برای متقاضیان تاسیس این مجموعه‌ها الزامی است.

✅ ثبت آنلاین شرکت دانشجویی به چه ترتیب است؟

✔️ موسسه آسان‌ثبت تمام مراحل ثبت قانونی شرکت را به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری برای شما انجام می‌دهد. برای این منظور، پس از آماده کردن مدارک و انتخاب نوع کمپانی، کافی است به سامانه ثبت شرکت دانشجویی آسان‌ثبت مراجعه فرمایید و مراحل بعدی کار را به راحتی طی نمایید.

2 دیدگاه برای “راهنمای ثبت شرکت دانشجویی| سهامی خاص و مسئولیت محدود

 1. نصرت اله وفایی گفته:

  برای دانشجویان اتباع هم این امکان وجود داره که شرکت ثبت کنن

  • کارشناس آسان ثبت گفته:

   سلام.وقت بخیر
   لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *