سامانه تسلیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی 99 در سال 1400

1
ثبت درخواست
2
مشخصات شرکت
3
پرداخت
4
تکمیل اطلاعات

این سامانه در حال حاضر صرفا برای پیش ثبت نام در سامانه امور مالیاتی و همچنین ثبت و رد نمودن اظهار نامه مالیاتی اشخاص حقوقی (شرکت ها و موسسات) طراحی شده تا مودیان محترم به سهولت و بدون مراجعه حضوری بصورت تعاملی با کارشناسان حقوقی آسان ثبت، اظهار نامه خود را تکمیل و برای سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند.

فرصت ارائه اظهار نامه مالیاتی سال 1399 تا پایان مرداد 1400 بوده که در صورت تمدید در سامانه اطلاع رسانی می گردد.

اطلاعات بیشتر

می‌توانید با استفاده از این سامانه :
• بدون نیاز به مراجعه حضوری و به صورت کاملا آنلاین با داشتن اطلاعات شرکت خود، اظهار نامه مالیاتی شرکت خود را ارسال نمایید .
• تنها با وارد کردن اطلاعات شرکت و کد اقتصادی، درخواست ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکت را انجام دهید.
• در کمترین زمان با اطلاعات شرکت اظهارنامه مالیاتی شرکت را به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایید.

  • 1

    کد اقتصادی و شناسه ملی (یا شماره ثبت) شرکت

  • 2

    نام کاربری ، رمز عبور و کد رهگیری سامانه سازمان امور مالیاتی

  • 3

    مشخصات مدیرعامل و اعضای هیات مدیره

همه شرکت‌های هفت‌گانه‌ای که در قانون تجارت از آن‌ها نام برده شده است، برای شروع فعالیت باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت اشخاص حقیقی تا انتهای خرداد 1400 و اشخاص حقوقی تا انتهای تیرماه 1400 فرصت دارند تا اظهارنامه مالیاتی 99 خود را تسلیم کنند. برای اطلاع بیشتر به همین لینک وارد شوید یا با شماره ۴۳۴۹۸ تماس بگیرید.

همه‌ی اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) و همچنین اشخاص حقیقیی (اعم از تارجرها و کسبه) باید اقدام به ثبت نام و تسلیم اظهارنامه مالیاتی ۹۹ کنند. توجه داشته باشید که این اظهارنامه که باید در سال 1400 ارسال شود، مرتبط باسال مالیاتی 99 است.

شرکت‌های تجاری از زمان تاسیسشان مشمول پرداخت مالیات بر درآمد هستند. اگر شرکتی فعالیت ندارد، باید جهت اعلام عدم فعالیت شرکت و معافیت مالیاتی نکاتی را رعایت کند.اولین نکته این است که اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت و تحویل آن به اداره مالیات حوزه مالیاتی خود کند.

همه شرکت‌های هفت‌گانه‌ای که در قانون تجارت از آن‌ها نام برده شده است، برای شروع فعالیت باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسند. پس از ثبت شرکت، افراد باید به اداره دارایی مراجعه کنند. این امر برای دریافت پرونده مالیاتی و پلمپ دفاتر تجاری صورت می‌گیرد.
عدم فعالیت یک شرکت می‌تواند دلایلی زیادی همچون: عدم دریافت مجوزهای لازم، اوضاع نامساعد بازار، عدم تامین منابع مالی و حتی ورشکستگی داشته باشد. در این شرایط اگر آن شرکت هیچ تراکنش و فعالیت مالی (بانکی) نداشته باشد، به عنوان یک شرکت بدون فعالیت شناخته می‌شود که باید این عدم فعالیت شرکت هم به اداره امور مالیاتی اظهار شود.

پس از ثبت شرکت، مشخصات شما از طریق اداره ثبت شرکت‌ها به اداره دارایی گزارش خواهد شد. در این مرحله شما می‌توانید با رعایت یک سری اصول کلی که به اختصار بیان خواهیم کرد، در صورت عدم فعالیت هم، مشمول جریمه مالیاتی نشوید.
۱. بر اساس ماده ۱۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم، ادارات ثبت مکلفند در آخر هر ماه فهرست کامل شرکت‌ها و موسساتی را که در طول ماه به ثبت می‌رسند و تغییرات حاصله در مورد شرکت‌ها و موسسات موجود و نیز نام اشخاص حقیقی یا حقوقی را که دفتر قانونی به ثبت رسانده‌اند با ذکر تعداد دفاتر ثبت شده و شماره‌های آن به اداره امور مالیاتی محل اقامت موسسه ارسال کنند. حال باید توجه داشت از زمان ثبت تا زمانی که شرکت فاقد فعالیت بود، مراتب باید طی نامه‌ای کتبی درسربرگ شرکت و با مهر و امضاء به واحد مالیاتی مربوطه اطلاع داده شود.
۲. در صورت خرید هرگونه اموال و اثاثیه و تجهیزات در سال مورد نظر جزء خرید شرکت محسوب شده و قابل رهگیری است.
۳. جهت عدم فعالیت شرکت، تصمیم دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت ضروری است. پس هر سال دفاتر مالی شرکت را در مهلت مقرر تهیه نمایید.
۴. پلمپ دفاتر قانونی از دیگر تکالیف اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد فعالیت است. یعنی بابت هر سال مالی حتی در صورت نداشتن فعالیت باید دفاتر قانونی، پلمپ گردد.
۵. صاحبان مشاغل اشخاص حقیقی نیز از این قاعده مستثنا نیستند و ایشان نیز باید عدم فعالیت خود را به واحد مالیاتی مربوطه ارائه دهند.
۶. مراقب حساب بانکی شرکت باشید، فعالیت حساب بانکی به منزله فعالیت شرکت است. البته کارمزدهای بسیار محدود در یکی دو مورد که معمولاً بانک‌ها به صورت اتوماتیک و بدون اعلام به مشتری انجام می‌دهند، دیگر وجه ناگزیر ماجرا است که البته آن هم باید محدود باشد.
توضیح : توجه کنید که اعلام عدم فعالیت مربوط به گذشته‌ی کاری شرکت است و نمی‌توان نسبت به آینده اعلام عدم فعالیت کرد. به عنوان نمونه یک شرکت نمی‌توان اعلام کند که در سال مالی پیش رو فعالیتی نخواهد داشت.

زمانی که قرارداد دو طرف حقیقی و یا حقوقی در حال پایان است و زمان تسویه حساب طرفین فرا برسد، باید عملیات «مفاصا حساب» انجام شود .به بیانی دیگر به مرحله‌ی تسویه حساب و حسابرسی بین دو طرف قرارداد مفاصا حساب گفته می‌شود.
در حسابداری، مفاصا حساب برگه‌ای است که در آن تمام اطلاعات و جزئیات مرتبط با حساب‌های بدهکاری و بستانکاری نوشته می‌شود و مراحل تسویه حساب نیز در آن ذکر می‌شود.
انواع مفاصا حساب: ۱. مفاصا حساب بیمه ۲. مفاصا حساب مالیاتی ۳. مفاصا حساب نقل و انتقال سهام ۴. مفاصا حساب آپارتمان ۵. مفاصا حساب خودرو ۶. مفاصا حساب انواع مِلک

ممکن است یک شرکت پس از آن که در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید، بدون فعالیت بماند. در این حالت باید اقداماتی را در نظر بگیرد تا از نظر قانونی دچار چالش نشود. این اقدامات قانونی برای شرکت‌های بدون فعالیت شامل موارد زیر است:
۱. شرکت‌های بدون فعالیت ملزم به تهیه دفاتر قانونی و اظهارنامه مالیاتی هستند.
۲. شرکت‌ّهای بدون فعالیت باید «نامه عدم فعالیت»ِ خود را در ۴ ماه نخست سال مالی به اداره مالیات تقدیم کنند. این نامه باید در سربرگ رسمی شرکت و با مهر و امضاء باشد. اگر در ۴ ماه ابتدای سال مالی این نامه به اداره مالیات تحویل نگردد، شرکت متحمل جریمه‌ی مالیاتی خواهد شد.
۳. اظهارنامه‌های مالیاتی ارزش افزوده هم باید برای شرکت‌های بدون فعالیت تکمیل و تحویل داده شوند. با این تفاوت که میزان ارزش افزوده صفر وارد می‌شود.
۴. اظهار عدم فعالیت تنها برای سال مالی گذشته امکان‌پذیر است. یک شرکت نمی‌تواند برای سال مالی پیش رو اظهار به عدم فعالیت کند.
۵. اگر هر کدام از اعضاء اقدام به خرید و فروش برای شرکت کنند، به منزله‌ی فعالیت محسوب می‌شود.
۶. اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت شرکت تنها برای یک سال مالی معتبر است.
۷. برای شرکت‌هایی که مدت زیادی از عدم فعالیت آن‌ها گذشته است، بهتر است تا اقدام به انحلال شرکت کنند.
۸. شرط لازم برای اظهار عدم فعالیت، تشکیل پرونده مالیاتی یا دارایی است.
۹. اگر فاکتوری مبنی بر خرید و یا فروش از شرکتی که اعلام عدم فعالیت می‌کند ارائه شود، این شرکت مشمول جریمه‌ی مالیاتی سنگینی می‌شود.
۱۰. آورده نقدی اعضاء که در اساسنامه‌ی شرکت آمده است باید در اظهارنامه عملکرد و حساب بانکی شرکت مشخص شود.

شرکت‌های تجاری از زمان تاسیسشان مشمول پرداخت مالیات بر درآمد هستند. اگر شرکتی فعالیت ندارد، باید جهت اعلام عدم فعالیت شرکت و معافیت مالیاتی نکاتی را رعایت کند.اولین نکته این است که اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت و تحویل آن به اداره مالیات حوزه مالیاتی خود کند.

توجه داشته باشید که اداره ثبت شرکت‌ها موظف است که در آخر هر ماه لیست کامل شرکت‌ها و موسسه‌هایی را که به تازگی به ثبت رسیده‌اند به اداره امور مالیاتی تحویل دهند. این گزارش‌ها شامل تعداد دفاتر ثبت شده با نام اشخاص حقیقی و حقوقی و هرگونه تغییرات شرکت‌ها هم می‌شود.
پس اگر شما تا به حال و در زمان قانونی مقرر در اداره امور مالیاتی تشکیل پرونده نداده باشید، این اداره شما را شناسایی می‌کند و مشمول جریمه مالیاتی خواهید شد. مگر اینکه اقدام به تشکیل پرونده و اظهار عدم فعالیت در بازه‌ی قانونی آن کنید.

شرکت‌های تازه‌تاسیس تا ۲ ماه فرصت دارند تا اقدام به تشکیل پرونده دارایی و اخذ کد اقتصادی کنند.

ریاست محترم امور مالیاتی . . . . . با سلام احتراما بدین وسیله اعلام میدارد شرکت . . . . .به شماره ثبت . . . . .وکلاسه پرونده . . . . .از تاریخ . . . . .هیچگونه فعالیت اقتصادی نداشته و عدم فعالیت خود را اعلام میدارد. باید توجه داشته باشید که عدم فعالیت را در مهلت قانونی (4ماه اول سال مالی) باید اعلام کنید و اگر خارج از مهلت مقرر باشد، مالیات ماههای اعلام نشده برای شرکت محاسبه میشود. به انضمام اعلام کتبی، عدم فعالیت دفاتر مالی و اظهارنامه مالیاتی باید تسلیم شود. عدم فعالیت شرکت مربوط به گذشته است و نمی‌توان نسبت به آینده یا سال مالی بعد اعلام عدم فعالیت نمود.

اگر یک شرکتِ غیرفعال به هر دلیلی اقدام به تحویل اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت خود نکند، مشمول جریمه علی‌الراس خواهد شد.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید