نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

کارت پایان خدمت سربازی

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تمام مردان بالای هجده سال به جز موارد استثنا باید به خدمت سربازی بروند و پس از آن کارت پایان خدمت سربازی خود را دریافت کنند. نخستین بار لایحه خدمت اجباری نظام وظیفه در سال ۱۳۰۴ در دوره پهلوی اول در مجلس شورای ملی تصویب شد. این قوانین پس از انقلاب نیز تغییر چندانی نکردند. تا اینکه در سال ۱۳۶۷ با توجه به شرایط جنگی کشور در مجلس شورای اسلامی قانون خدمت وظیفه عمومی جدیدی تصویب شد.

سپس در سال ۱۳۹۲ بازنگری آن در دستور کار قرار گرفت و به شکل امروزی‌اش درآمد. تغییر قوانین نظام وظیفه و سربازی به طور سالانه، باعث می‌شود بعضی از مشمولان دچار سردرگمی شوند. بنابراین وجود یک مرجع رسمی برای اطلاع رسانی این قوانین بسیار ضروری است. سایت سازمان نظام وظیفه vazifeh.police.ir»»، یک سایت جامع و کامل است که همه اطلاعات مربوط به خدمت سربازی را در خود جای داده است.

دوره سربازی در ایران در حال حاضر دو ساله است. تمام آقایانی که سن آنها از ۱۸ گذشته است و شرایط دریافت کارت معافیت را ندارند، مشمول این قانون محسوب می‌شوند. مشمولین تا پیش از گذراندن کامل این دوره از هر گونه خدمات دولتی و استفاده از خدمات شهروندی منع شده‌اند. در این مقاله به مزایای داشتن کارت پایان خدمت و معایب نداشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی می‌پردازیم.

کارت پایان خدمت

سربازان پس از طی دوره سربازی خود، کارتی را تحت عنوان کارت پایان خدمت سربازی دریافت می‌کنند. این کارت بیانگر این است که افراد خدمت سربازی خود را به صورت تمام و کمال به پایان رسانده‌اند. صدور این کارت از طرف سازمان نظام وظیفه سبب می‌شود تا فرد دیگر جزو افراد مشمول به شمار نرفته و مشکلاتی از قبیل استخدام در ارگان‌ها و موسسات دولتی، تحصیل مجدد و … نداشته باشد.

کارت پایان خدمت سربازی معمولا ۱۵ روز پس از اتمام دوره سربازی برای فرد صادر می‌شود. افراد پس از دریافت پیامکی مبنی بر زمان دریافت کارت پایان خدمت خود، از طرف سازمان نظام وظیفه، می‌توانند نسبت به دریافت این کارت اقدام نمایند.

قانون جدید نرفتن به سربازی

آخرین وضعیت خرید خدمت سربازی در سال ۱۴۰۱

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که مشمولان غایب خارج از کشور با پرداخت ۱۵ هزار یورو می‌توانند کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند. در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی موارد ارجاعی لایحه بودجه ۱۴۰۱ از کمیسیون تلفیق در بخش درآمدی، جزء ۱ بند الحاقی ۳ تبصره ۱۰ تصویب شد.

طبق این مصوبه، مشمولین نظام وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور که حداقل پنج سال از زمان فراخوان آنها به خدمت وظیفه عمومی گذشته باشد، با رعایت اصل یکصد و دهم(۱۱۰) قانون اساسی می‌توانند با پرداخت معادل ریالی پانزده هزار(۱۵.۰۰۰) یورو کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند. مشمولین متاهل دارای فرزند از مادر ایرانی از بیست و پنج درصد(۲۵%) تخفیف برخوردار می‌شوند.

درحال حاضر تنها قانون جدید سربازی، افزایش حقوق ۶۰ درصدی سربازان نسبت به سال گذشته بوده است.

اما در خصوص مشمولان داخل کشور هنوز هیچ تصمیم جدیدی گرفته نشد است.

بدون کارت پایان خدمت چه کارهایی نمیشه کرد؟

سند زدن بدون داشتن سرباز کارت

با اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی که در آبان ۱۳۹۰ در مجلس به تصویب رسید، سند زدن بدون داشتن کارت پایان خدمت سربازی امکان‌پذیر شده است. بر این اساس، نقل و انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی دیگر احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت سربازی ندارد. تمام افرادی که به سن قانونی رسیده‌اند می‌توانند حتی در صورت نداشتن کارت پایان خدمت برای جابه‌جایی و تنظیم هر نوع سندی اقدام کنند. طبق اعلام سازمان وظیفه عمومی ناجا، به نام زدن ملک و خودرو برای افراد مشمول میسر شده است و از این پس نیازی به ارائه مدرکی در این خصوص به دفترخانه‌ها نیست.

 

»»» ثبت شرکت

 

آیا برای گرفتن وام کارت پایان خدمت لازم است؟

یکی از معایب نداشتن کارت پایان خدمت سربازی تعلق نگرفتن برخی تسهیلات به اشخاص است. به نظر می‌رسد بانک‌ها محدودیتی برای خدمت وظیفه ندارند و فقط به دنبال مطالبات خود هستند. با این حال، وام گرفتن بدون داشتن کارت پایان خدمت در بیشتر موارد ناممکن است. گرفتن وام‌های دولتی مثل وام مسکن و وام ازدواج در صورت نداشتن کارت پایان خدمت هوشمند یا کارت معافیت سربازی جدید امکان‌ناپذیر است. دریافت مستمری نیز از همین شرایط پیروی می‌کند. همچنین صاحبان مشاغل برای دریافت وام‌های حمایتی به این مدرک شناسایی نیاز خواهند داشت. سازمان نظام وظیفه عمومی اعطای وام و تسهیلات بانکی را به تمام مشمولان غایب ممنوع کرده است.

 

ازدواج بدون داشتن کارت پایان خدمت

یکی از مزایای داشتن کارت پایان خدمت سربازی برای آقایان این است که یکی از شروط فرهنگی و سنتی ازدواج را به جا آورده‌اند. در واقع بسیاری از خانواده‌ها در ایران گذراندن دوره سربازی را یکی از پیش‌شرط‌های ازدواج در نظر می‌گیرند. با وجود این، ازدواج بدون داشتن کارت پایان خدمت نیز امکان‌پذیر است. طبق قانون، برای عقد نکاح یا بستن پیمان زناشویی احتیاجی به ارائه مدارک وظیفه عمومی نیست. نداشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی ممکن است دریافت وام ازدواج را منتفی کند. اما نقشی در ثبت ازدواج در دفترخانه‌های رسمی ندارد. این موضوع برای ازدواج موقت یا به اصطلاح صیغه نیز به همین ترتیب است.

 

استخدام بدون داشتن کارت پایان خدمت

یکی از محدودیت‌های نداشتن کارت پایان خدمت ممنوعیت استخدام مشمولان سربازی است. داشتن کارت پایان خدمت برای استخدام در تمامی نهادها و موسسات وابسته به دولت و نیز کارخانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی ممنوع است. بنگاه‌های خصوصی نیز در صورت به‌کارگیری این افراد جریمه‌های سنگینی خواهند شد. معاونت وظیفه عمومی کشور تاکید کرده است که کسانی که به هر نحوی مشمولین غایب را در موسسات دولتی و غیردولتی استخدام کنند از طرف نیروی انتظامی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دادگاه معرفی خواهند شد. مراکز آموزشی آزاد نیز که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می‌کنند حق ثبت‌نام این اشخاص را ندارند. در واقع، داشتن کارت هوشمند پایان خدمت یا کارت معافیت سربازی هوشمند برای تحصیل در دانشگاه‌ها الزامی است.

 

دریافت مقرری بدون کارت پایان خدمت

طبق قانون، دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی شدنی است. بنابراین بیمه بیکاری به افراد فاقد کارت پایان خدمت سربازی نیز تعلق می‌گیرد. این مقرری شامل بیمه افراد فوت‌شده، بازنشسته و از کار افتاده نیز می‌شود. طبق رای دیوان عدالت اداری کشور، گرچه دریافت مستمری منوط به پایان سربازی یا معافیت از آن می‌شود، الزامی برای داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای گرفتن مقرری وجود ندارد. همچنین اصل بر صحت قراردادهای کاری در زمان بستن آن است. بنابراین اگر مراجع ذی‌صلاح متوجه اشکالی در شرایط عقد قرارداد شوند، این موضوع نیز بررسی خواهد شد.

 

گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت

طبق اصلاحیه‌ای که در سال ۱۳۹۶ مصوب شد، طبق قانون جدید کارت پایان خدمت، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای اخذ گواهینامه رانندگی برداشته شد. با تغییرات به وجود آمده در قانون بیمه شخص ثالث، همۀ مشمولان می‌توانند برای گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت اقدام کنند. سازمان نظام وظیفه این موضوع را به تمامی آموزشگاه‌های رانندگی برای دریافت گواهینامه رانندگی موتور سیکلت و خودرو ابلاغ کرده است. به این ترتیب یکی از مشکلات نرفتن به سربازی در ایران برداشته شده است.

زمان صدور کارت پایان خدمت سربازی

افرادی که خدمت نظام وظیفه خود را به اتمام رسانده‌اند و یا دارای معافیت سربازی دائم هستند، باید در اسرع وقت برای دریافت کارت پایان خدمت خود اقدام کنند. پس از اعلام و ثبت درخواست یگان خدمتی فرد متقاضی، مراحل صدور کارت پایان خدمت سربازی حدودا ۱۵ روز به طول می‌انجامد.

توجه داشته باشید که این برهه زمانی، امر قطعی مبنی بر اخذ کارت پایان خدمت در این بازه نیست. طول مدت دریافت کارت پایان خدمت سربازی ممکن است به دلایل نامعلوم تا حتی ۲ ماه و یا بیشتر هم به درازا بکشد. اگر فردی دارای شرایط معافیت خدمت سربازی اعم از معافیت پزشکی و یا معافیت غیر پزشکی است، به واسطه بررسی و استعلام صحت اطلاعات فرد درخواست کننده، بازه زمانی صدور کارت برای وی طولانی‌تر از مدت زمان اعلامی نیز می‌تواند باشد.

 

»»» ثبت و پیگیری انحلال شرکت

 

استعلام وضعیت کارت پایان خدمت چگونه است؟

از زمان تایید و ارسال اطلاعات خدمتی سرباز از یگان خدمتی روند صدور کارت پایان خدمت هوشمند شروع می‌‌شود. همانطور که گفته شد بررسی اطلاعات فردی و تطابق آنها زمان چندانی نبرده و افراد بعد از دو هفته از زمان تسویه، موفق به دریافت کارت پایان خدمت خود می‌شوند.

در صورت عدم صدور و دریافت پیامک کارت پایان خدمت چه اقدامی باید انجام داد؟ این افراد می‌‌توانند به آخرین یگان خدمتی خود مراجعه کرده و درخواست صدور کارت را مجدداً ارسال کنند. در برخی موارد نیز ممکن است اطلاعات پستی فرد به اشتباه وارد شده باشد که با پیگیری می‌توان این مشکل را رفع کرد.

همچنین در کنار این موارد امکان اطلاع از شرایط دریافت کارت پایان خدمت از طریق کد سخا نیز برای سربازان وجود دارد. کد سخا شناسه چند رقمی است که برای هر سرباز منحصر به صورت خاص در سازمان نظام وظیفه ثبت شده است.

پیگیری کارت پایان خدمت از طریق کد سخا به همراه کد ملی با ورود به سایت نظام وظیفه عمومی انجام می‌شود. متقاضیان برای این منظور در مرحله اول برای اخذ کد سخا می‌بایست به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و آن را دریافت کنند. سپس با ورود به سیستم در قسمت نام کاربری، کد ملی و در قسمت کلمه عبور، کد سخا را وارد کرده و از وضعیت صدور کارت پایان خدمت خود مطلع شوند.

مزایای داشتن کارت معافیت سربازی

داشتن کارت معافیت سربازی نیز به منزله داشتن کارت پایان خدمت است. خدماتی که از طریق این دو می‌توان به آنها دسترسی داشت یکسان است. به طور مثال، قوانین گرفتن وام، گواهینامه و به نام زدن سند برای هر دو نوع کارت برابر است. معافیت از خدمت وظیفه عمومی از طرف بنیاد ملی نخبگان ایران و با جایگزینی دوره سربازی با یک پروژه علمی انجام می‌گیرد. همچنین معافیت پزشکی، تحصیلی و کفالت نیز وجود دارند. گفتنی است که طبق قانون بخشودگی سنی، افراد ذکور بالای پنجاه سال از اعزام به خدمت معاف هستند و شناسنامه آنها در واقع کارت پایان خدمت‌شان محسوب می‌شود.

 

نوشته مرتبط: اقدامات ضروری پس از مفقودی کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت سربازی


پرسش‌های متداول پیرامون محدودیت‌هایی که نداشتن کارت پایان خدمت (یا معافیت) می‌تواند ایجاد کند

 

? کارت پایان خدمت به چه دردی می‌خورد؟

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تمام مردان بالای هجده سال به جز موارد استثنا باید به خدمت سربازی بروند. مشمولان این قانون تا پیش از گذراندن کامل دوره وظیفه عمومی و دریافت کارت پایان خدمت، از استخدام دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی منع شده‌اند.

? مشکلات نرفتن به سربازی چیست؟

بسیاری از مشکلات نرفتن به سربازی در سال‌های اخیر برطرف شده‌اند. به عنوان نمونه، گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت ممکن شده است. اما هنوز برای استخدام رسمی و گرفتن برخی وام‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد.

? نداشتن کارت پایان خدمت چه محرومیت‌هایی را در پی دارد؟

یکی از محرومیت‌های اصلی برای اشخاصی که وظیفه عمومی خود را به جا نیاورده بودند، صادر نشدن گواهینامه رانندگی خودرو و موتورسیکلت برای آنها بود. اما با اصلاحات صورت گرفته در قانون، در حال حاضر همۀ مشمولان می‌توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

? کارت پایان خدمت هوشمند برای چه کارهایی لازم است؟

برای گرفتن تسهیلات بانکی و استخدام رسمی داشتن کارت پایان خدمت هوشمند یا کارت معافیت هوشمند سربازی الزامی است.

? سند زدن بدون کارت پایان خدمت ممکن است؟

با اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی در سال ۱۳۹۰، سند زدن بدون داشتن سرباز کارت امکان‌پذیر شده است؛ نقل و انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی دیگر احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت ندارد.

? وام گرفتن بدون داشتن کارت پایان خدمت شدنی است؟

یکی از معایب نداشتن کارت پایان خدمت تعلق نگرفتن برخی تسهیلات بانکی به اشخاص است. گرفتن وام‌های دولتی مثل وام مسکن و وام ازدواج فقط با داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی شدنی است.

? ازدواج بدون کارت پایان خدمت امکان‌پذیر است؟

بسیاری از خانواده‌ها در ایران گذراندن دوره سربازی را یکی از پیش‌شرط‌های ازدواج در نظر می‌گیرند. با وجود این، ازدواج کردن بدون داشتن کارت پایان خدمت نیز امکان‌پذیر است. ثبت رسمی عقد نکاح در دفترخانه‌ها نیازی به ارائه کارت معافیت یا پایان وظیفه عمومی ندارد.

? استخدام بدون کارت پایان خدمت انجام می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های نداشتن کارت پایان خدمت، ممنوعیت استخدام آنها است. داشتن کارت پایان خدمت برای استخدام در تمامی نهادها و موسسات وابسته به دولت و نیز کارخانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی ممنوع است. این بنگاه‌ها در صورت به‌کارگیری این افراد جریمه‌های سنگینی خواهند شد.

? دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت چگونه است؟

طبق قانون، دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی شدنی است. بنابراین بیمه بیکاری به افراد فاقد کارت پایان خدمت نیز تعلق می‌گیرد. این مقرری شامل بیمه افراد فوت‌شده، بازنشسته و از کار افتاده نیز می‌شود.

? گرفتن گواهینامه بدون کارت پایان خدمت به چه ترتیب است؟

طبق اصلاحیه مصوب سال ۱۳۹۶، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای اخذ گواهینامه رانندگی برداشته شد. بنابراین تمام افرادی که به سن قانونی رسیده‌اند می‌توانند برای دریافت گواهینامه خودرو یا موتورسیکلت اقدام نمایند.

? مزایای کارت معافیت سربازی چیست؟

داشتن کارت معافیت سربازی به منزله داشتن کارت پایان خدمت است. خدماتی که از طریق این دو می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد یکسان است. به طور مثال مقررات گرفتن وام مسکن و به نام زدن سند برای هر دوی آنها برابر است.

? بخشودگی سنی مشمولان به چه ترتیب است؟

طبق قانون بخشودگی سنی، افراد ذکور بالای پنجاه سال از اعزام به خدمت سربازی معاف هستند و شناسنامه آنها در واقع کارت پایان خدمت‌شان محسوب می‌شود.

297 دیدگاه برای “نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

 1. بهنام گفته:

  با این اوصاف نتیجه میگیریم هر شخصی به خدمت سربازی بره دیوانه است و فقط وقت و عمرش رو تلف میکنه و در خدمت سربازی تحقیر میشه.

  وقتی میتونی گواهینامه بگیری،
  وقتی میتونی وام بگیری و سند به نام بزنی و از حیلی از خدمات دیگه استفاده کنی، دیوانگی محضه که بری خدمت سربازی

  • کورش گفته:

   نه عزیزم اگه بری خدمت آدم منظمی می شی جانم . در کل پخته تر می شی .

   • مرصاد گفته:

    سلام عرض ادب خدمت داداش باغیرتم.❤️ میخواستم بدونم داداش گلم که میگی سربازی اجباری آدم رو منظم و مسئولیت پذیر میکنه آیا طبق آمار ارقام صحیح این حرف رو میزنی یا طبق افکار و باور هایه پوسیده جامعه ی دوران رضا خان،چون من میتونم نمونه مثال هایه فراوانی بیارم که افراده زیادی رفتن به سربازی اجباری و با عادت هایه بدی مثله سیگار کشیدن برگشتند (تجربه نه آمار و ارقام)اگر قرار بود تویه ۲۴ماه سربازی اجباری جمهوری اسلامی چیزی یاد بگیریم تویه ۱۰۸ماه تحصیل یاد میگرفتیم (تادیپلم)
    نه برادر من خشت اول گر زند معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج این سیستمه که مشکل داره نه افراد،هر نفر از مردم ایران زمین مثله گنجینه طلا و نقره اند بستگی داره چجور ازشون استفاده کنی

  • میلاد گفته:

   سلام
   اولا وام خدمت نری نمیتونی بگیری
   ثانیا از نظر من کسی خدمت نره به درد هیچی نمیخوره چون سختی نکشیده و نمی‌فهمه سختی زندگی چیه
   خروج از کشور نداری
   استخدامی بانک و جاهای دولتی نداری

    • مرصاد گفته:

     سلام مجدد من خودم تا حالا استخدام شرکت خصوصی شدم بدونه کارت پایان خدمت اما اگر بخوام حق رو بگم به مشکلم میخوری اما نه در استخدام(بسته به شروط شرکت)البته من به مشکل نخوردم بلکه شرکته خورده که حلش کرده بنابراین بدونه کارته پایان خدمت هم میشه استخدام بعضی از شرکت هایه خصوصی شد

   • مرصاد گفته:

    سلام ایلان ماسکم از سربازی اجباری افریقا جنوبی به امریکا فرار کرد آیا اونم آدم به درد نخوری هست

   • M.AMIN گفته:

    از سختی برا من حرف نزن عنتر الان خودت رفتی سربازی چ گوهی شدی

   • بکن مادرت گفته:

    برو کی.م تو ک. ننت زن جن.ده انسان کو.ن خودشو پاره کرده اینهمه چیز اختراع و ابداع کرده که راحت زندگی کنه بعد تو عه کس.خل که معلوم نیست دختر باشی میای گو.ه میخوری میگی سختی نکشی بدرد نمی خوری در آخر هم ک.ص ننت

  • مرصاد گفته:

   در کل من نظرم اینه اگر فکر میکنی سربازی به دردت میخوره و کارت پایان خدمت واقعا تویه آیندت تاثیر داره دو سال عمرت حالا کمتر یا بیشتر رو بده و برو سربازی اجباری و اگر واقعا اهل کارمندی نیستی یا سفر خارج و کارت پایان خدمت خیلی بهت کمک نمیکنه برخی محدودیت هایه اجتماعی،فرهنگی، مدنی،تحصیلی،قانونی رو بپذیر و باهاش کنار بیا ونرو ، هر انتخابی یک خوبی و بدی داره.اما راهه سومی هم هست که به فرایند ها مربوطه نه سیخ میسوزه(دولت)نه کباب(مردم) اونم سربازی حرفه ای هست که اگر مجلس گشاد بازی در نیار😅🤣 انشالله تا چند سال یا چند ده سال(در صورت گشاد بودن)تصویب میشه اگر راجبش نمیدونید سرچ کنید تو اینترنت

 2. بنیامین گفته:

  درود بر شرف کسی که سند زدن و بیمه شدن رو بدون داشتن کارت پایان خدمت میسر کرد. خدا پدر و مادرش رو بیامرزه

   • Danial گفته:

    من هم تو یه شرکت کار میکنم
    از طرف کارفرما
    هم بیمه تکمیلی هستم
    هم بیمه تامین اجتماعی
    هم سرباز فراری?

    • طاها گفته:

     به زودی از طریق رد آی پی تلفنت محترمانه دعوت میشی به سربازی

  • آسان ثبت گفته:

   تا جایی که ما اطلاع داریم، تنها در صورتی که اشتغال به تحصیل داشته باشید امکان دریافت پاسپورت هست

   • علیرضا گفته:

    شما با گذاشتن مبلغی به عنوان بیمه بازگشتتون به کشور میتونید پاسپورت دریافت کنید ، مبلغشم ۲۵ میلیون تومنه فکر میکنم .

 3. فرهاد گفته:

  سلام کسی ک تصادف کرده وبیمه دارد و بدنش اسیب دیده ولی کارت مایان خدمت ندارد ایا بیمه شامل حالش میشود .چون پاسگاه منطقعه ک تصادف شده گفته باید حتما پایان خدمت داشته باشی .ممنون

 4. Milad گفته:

  الان جنگ جنگ اقتصادیه آخه سرباز بدبخت
  چرا دوسال عمرشو حروم کنه ب جای اینکه
  عمر جونامونو حروم کنید اقتصادمان قوی کنید

 5. امیر گفته:

  این همه بدبختی و در بدترین شرایط سربازی رفتن وشب نخوابی ها ومسعولیت هاکه کشیدیم برای گرفتن کارت پایان خدمت هیچ مزایای نسبت به کسی که خدمت نکرده نداریم،حتی برای اینکه سابقه سربازیمون هم بندازیم رو تامین اجتماعی کلی پول به تامین اجتماعی دادیم?‍♂️

 6. حیدر موسوی گفته:

  ۱۹ماه یک روز خدمت کردم روزی که امدم خونه ترس و اضطراب و اومد سراغم لحاض جیبم خالی بود و اوضاع خیلی خراب بود…تنهایی اومد سراغم و حتی حالت تهوع گرفته بودم…حداقل ی فرق بزگی بزارید بین اونی که رفته و نرفته حقوق بیشتری بزارید …بخدا مردم گناه دارن

 7. جوان بدبخت گفته:

  ۲۴ ماه عمرم در دیوونه خونه ای بنام کلانتری رفت همش تهدید و تحقیر برای کارتی بی ارزش. انگار ما وسیله ی بازی بودیم برای تحقیر کردن و دوسال باهامون بازی شد از نظر روحی روانی اجتماعی کلی ضربه خوردم.
  تهش میگن کارتش بدرد هیچی نمیخوره
  این ظلم بسیار بزرگیه که به جوانان میشه

 8. محمد رضا گفته:

  میگید با اشتغال به تحصیل میشه پاسپورت گرفت خب چه فایده باید اینقدر درد سر بکشی و ودیعه بزاری که بخوان اجازه صدور پاسپورت رو بهت بدن بعدش ایا ودیعه رو فوری بهت بدن یا بخوای بیافتی دنبال پس گرفتن ودیعت همون پایان خدمت که بهتره

  • علی گفته:

   خیلی راحت میشه گرفت ودیعه هم هیچ دردسری نداره بعداز برگشتم در عرض ۲تا ۷روز تمام پولو برمیگردونن به حسابت

 9. محسن گفته:

  سلام وقتتون به خیر یه سوال داشتم .آیا با کارت معافیت غیر هوشمند میشه استخدام پیمانی شد ؟ و اینکه در مرحله تایید مدارک اگه اسکن کارت غیر هوشمند و نامه درخواست تعویض کارت رو اسکن کنیم مورد قبول هست یا نه ؟

 10. محمد گفته:

  سلام من مادرم فوت کرده پدرمم طلاق گرفتم الان خودمم ۵ ماه الان سربازم میتونم معاف بگیرم البته مادر شوهر دوم داشت

 11. امین گفته:

  اخه چه مقرارتیه واقعا نیاز به اصلاح داره الان برای گرفتن جوازکسب راه انداختن یه شغل باید کارت پایان خدمت ارائه کرد منی که ۳۲ سالمه بچه طلاقم ۲۶ ساله خانوادم جدا شدن هیچکدومشون توان سرپرستی نداشتن با کلی دربه دری یه مقدار پول جور کردم برای آینده خودم یه شغل راه بندازم باید چه غلطی کنم یعنی رسما یا باید به کارگری ادامه بدم تا آخر عمرم یا دوسال زندگیمو نابود کنم برای گرفتن پایان خدمت وقتی هم تموم شد چیزیو که براش کلی زحمت کشیدم که اگه بشه آیندمو بسازم توی راه رفت امد به خدمت سربازی بخورم بعدم که کارت گرفتم به همالی کردن برای مردم ادامه بدم

  • بهنام گفته:

   دوست عزیز به جای اینکه کل عمرتون رو نابود کنید و یا کل عمرتون کارگری کنید کافی هست فقط ۲ سال برای نیروهای مسلح کارگری کنید تا راحت بشید
   ۲ سال سختی کشیدن بهتر از این هست که باقی مونده جوونیتون رو نابود کنید

  • مرصاد گفته:

   خدا بزرگه داداش میتونی از ظرفیته عزیزانت استفاده کنی به نامه اونا جواز کسب بگیری

 12. امیر گفته:

  سلام وقت بخیر من داشنجو هستم میخاستم بدونم با برگه اشتغال به تحصیل میشه وام ازدواج گرفت یا حتما کارت پایان خدمت میخاد؟؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام دوست عزیز.
   این موضوع در حوزه‌ی کاری ما نیست و متاسفانه اطلاعات قابل استنادی از در پاسخ به شما نداریم.

  • سعید گفته:

   وام ازدواج اصلا کارت پایان خدمت یا معافیت نمیخواد . هیچ نیازی نداره . برای خودمم پیش اومده که اصلا نیازی به کارت سربازی نداشتم

  • هومان گفته:

   خیر نیازی نیست
   اگر شما ازدواج کردید از سربازی معاف هستید عزیز

 13. حسین گفته:

  یک سوال؟ امکان خروج از کشور برای مشمولان هست نیست؟ قوانین در این مورد به چه صورته؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام دوست عزیز.
   این موضوع در حوزه‌ی کاری ما نیست و متاسفانه اطلاعات قابل استنادی از در پاسخ به شما نداریم.

 14. z گفته:

  سلام
  میگن کسی که خدمت سربازی نرفته شناسنامه به اسم بچش صادر نمیشه صحت داره؟؟

  • مهدی گفته:

   خیلیا هستن قبل سربازی ازدواج میکنن مثلا تو دوران دانشجویی یا دبیرستان که بچه دار هم میشن خیلی راحت شناسنامه میخوره و ربطی به سربازی نداره هرکی تو این زمینه جلوتو گرفت داداش ازش شکایت کن حتی وام ازدواجم ربطی نداره به خدمت چون که از بالا گفتن شرایط ازدواج آسان کنن برا جوان ها

 15. سروش گفته:

  خیلی زندگی خوبی ساختید برای جوانان؟! خیلی کار و زندگی دارن؟! خیلی امید به زندگی دارن؟!
  که پاشن بیان دوسال براتون مفت مفت حمالی کنند! لع….ت بهتون

  • آسان ثبت گفته:

   سلام.
   دوست عزیز ما یک شرکت خصوصی در حوزه‌ی ثبت هستیم و هیچ ارتباطی با نظام وظیفه و یا نهادهای دولتی نداریم. این مقاله هم صرفا برای اطلاع‌رسانی منتشر شد.

  • سبحان گفته:

   باهات کاملا موافقم خیلی بد هست این سربازی ولی تومیتونی نری در سن ۳۰ سالگی با دوتا فرزند معاف میشی و بدون هیچ هزینه ای واقعا دیوانگی محض هست که بری اگه مدرک بالا داری برو راحت کار کن و سخت تلاش کن

 16. محمدجوادقبادی گفته:

  سلام بدون خدمت میشه هوشمندبرای رانندگی باری بگیری

 17. سعید گفته:

  پس این همه رفتم سربازی شب پست دادن و بی خوابی و اینا حالا که فکرش را میکنم میبینم اگه نرفته بودم هم چیزی از دست نداده بودم! مثل درس خوندن دهه شصتیا. با چه شوق و ذوقی میگفتن درس بخون یه چیزی میشی . حالا همه با ارشد و دکترا هیچی نشدن. اگه از بچگی رفته بودیم بازار شاگردی حالا بارمون را بسته بودیم. افسوس به حال ما دهه شصتیا

 18. ابی گفته:

  چندین سال درس خوندم مدرک گرفتم به هیچ دردی نخوردحتی سرکوزه .حالا بادوسال خدمت خدمت که کارتش به هیچ دردی نمیخوره بعدش که کارت میگیری نه شغلی نه چیزی فقط دوسال عمرتوحروم کردی وازلحاظ روحی روانی واجتماعی آسیب میبینی .بیشتراونایی که خدمت نمیرند بخاطر طولانی بودن زمان خدمت هست خدایش دوسال خدمت چه خبره ؟؟خدمت روبایدنصف کنندوهمه برند نه این که یکی اصلانره یکی دوسال بره زجربکشه زندان که نیست حتمابایددوسال بایدزندانی بکشی تاآزادبشی.الان تعدادچهارملیون مشمول غایب داریم که بااجبارنمیشه کسی رومجبور به رفتن خدمت کردچون بیشتراین هازن وبچه دارندسنشون بالاست بااین شرایط دیگه نمیاندخدمت کننداون هم دوسال بایدیه فکراساسی کردنه این که بازور مجبورشون کرد بازورمجبورکردن چیزی جزآسیب اجتماعی نداره وباعث ناامنی میشه.بایدشرایط غایبین مشمول برسی بشه بادستگیری وجلب باعث تخریب فردمیشه که روی روح روان فردتاثیرمیزاره.

 19. imsaeidw گفته:

  سلام یه سوال داشتم
  میخاستم بدونم برای جواز کسب گرفتن کارت پایان خدمت میخاد یا نه؟

   • امیر گفته:

    سلام
    وقت بخیر
    من مشمول غایب هستم
    چطور میتونم اقدام به تحصیل توی دانشگاه و گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل کنم؟

 20. علی گفته:

  بدون پایان خدمت بیمه تامین اجتماعی شدم.ایا ۳۰ سال بعد بدون پایان خدمت بازنشستگی بهم تعلق میگیره

  • علیرضا گفته:

   داداش اون موقع چون سنت بیشتر از پنجاه سال میشه مشمول خدمت نیستی اون موقع شناسنامه ات حکم کارت پایان خدمت داره برات.

 21. محمد گفته:

  سلام من خدمت نرفتم میتونم وام مسکن بگیرم کسی میدونه لطفا راهنماییم کنید

 22. حسن گفته:

  سلام ‌بدون‌داشتن‌کارت‌پایان‌خدمت‌میشه‌وام‌مسکن‌روستایی‌گرفت‌ممنون‌

 23. اسماعیل گفته:

  من برای همین گواهینامه الکی رفتم توی مرزهای خطرناک سیستان و بلوچستان دو سال اوارگی کشیدم اگه میدونستم برداشته میشه هیچ وقت نمیرفتم عمرمو دوسال تباح کنم قانون مزخرفی صادر کردن حق امسال من که رفتن ضایع شده ظلم بزرگی در حق ماها سربازی رفته هاشده

 24. بهمن گفته:

  مثل اینکه ما اشتباه کردیم دوسال از بهترین سالهای عمرمان رو صرف هیچی کردیم .حالا برای دخترم خواستگار اومده میگه خدمت نمیخوام برم منم داشتم تحقیق میکردم که ببینم خدمت واقعا بدرد نمیخوره .که متاسفانه حق با داماد هست . یعنی یا باید به ما یه برتری بدن یا باید همه خدمت بروند وگرنه این کار تبعیض گذاشتن هست .بهترین روزهای عمرمان رو صرف کردیم که الان بگید بدرد نمیخوره .اینه که میگند ظلم میکنند به مردم .با همین یه تصمیم ساده مجلس به عمر چند میلیون نفر گند زدند بی اعتبار کردند .خیلی خیلی عصبی شدم از دست گردانندگان مملکت که با این طرز تفکر ابتدایی شون براحتی خیلی از ارزشهارو ازبین میبرند .واقعا پس اونهایی که خدمت هستند الان دارند با پلیس همکاری میکنند و با نداشتن اطلاعات کافی باز به مردم ظلم میکنند خیلی نادان هستند که عمرشان رو صرف هیچی میکنند .نباید یکنفر هم بره خدمت که معلوم بشه چقدر مهمه

  • میلاد گفته:

   برادره من دنیا عوض میشه،به نظرتون باید بگیم ۵۰ سال پیش آب لوله کشی تو روستا یا حتی بعضی از شهر ها نبوده،پس این ظلمه به پدربزرگامون؟؟و باید ماهم نداشته باشیم.یا بگن قبلانا همه بچه ها ابتدایی میرفتن.به ما ظلم شده پس نباید بچه هامون درس بخونن؟شماباید طرز نگرش و اندیشتونو عوض کنید…کشور باید پیشرفت کنه که یکی از همین پیشرفت ها سربازی حرفه ای هستش،یعنی حتی این آسون کاری های قانونم بدرد نمیخوره باید کاملا سربازی اجباری برداشته بشه نه این که بدترش کنن،و ۳ میلیون غایبه کشور باید وعضشون مشخص بشه.امیدوارم موضوع رو درک کرده باشید.

 25. سید عباس حسنیان معرف گفته:

  ای کاش یکی به داد من برسه سرخدمت هر دو زانوم رباط صلیبی و منیسک پاره کرد عمل کردم خراب شد زیر دیپلم هم هستم بیمارستان منطقه معافم کرد ولی بیمارستان مرکز معافم نکرد با اینکه یه دوره ۳سال پیش رفتم کمیسیون من را از رژه رزم نگهبانی و ورزش و صبحگاه معافم کردن ولی نگهبانی می‌فرستادنم کار سنگین انجام می‌دادم یگان برام هیچ صورت سانحه ننوشت ولی بیمارستان منطقه ۱۶درصد از کار افتادگی حین خدمت برام صادر کرد و هیچ کس‌ بهم رسیدگی نکرد الان نه معافم کردن نه پایان خدمت بهم دادن. نه حتی حق و حقوقم. ای کاش یکی به مشکلم رسیدگی می‌کرد بخدا خسته شدم بریدم از این خدمت اجباری

 26. Mp گفته:

  سلام و درود میخواستم بدونم کسی ک‌کف پاش صافه معافه و اینکه من پدرم بیماری ام اس داره و مادرم بیماره معاف میشم ایا؟درضمن برادر هم دارم دوتامون کار میکنیم

 27. علیرضا گفته:

  سلام کارت معافیت من گم شده چطور از سایت پلیس میتونم پیگیری کنم در پلیس +۱۰مونده ؟

 28. امیر گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  من مشمول غایب هستم
  چطور میتونم با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل جواز کسب بگیرم؟
  چون فکر کنم مشمول غایب نمیتونه حتی یه رشته الکی توی دانشگاه آزاد هم بره

 29. امین گفته:

  واقعا ظلم بود اگه درستش نمیکردن ۲ سال از وقتمونو عمرمونو بزاریم براکی اخه من کارم تعمیرات موبایله اگ ازش دور باشم یادم میره .

 30. امین گفته:

  ۲ سال از وقتمونو عمرمونو بزاریم براکی اخه من کارم تعمیرات موبایله اگ ازش دور باشم یادم میره .خیلی وضعیته خوبی داریم تو ایران حالا زندگیمونو ول کنیم برم خدمت

 31. محسن گفته:

  هنوز مسائل مهمی از قبیل خروج از کشور و کار دولتی و استخدام رسمی و برخی از وام ها در گرو داشتن کارت پایان خدمت هست که نمیشه نادیده گرفت و ممکنه در زندگی شما تاثیرگذار باشه

 32. امیر گفته:

  چن ماه سربازیم میگذره و سختی های زیادیم تا الان کشیدم هنوز خیلی مونده فقط خواستم بگم اگه هیچ محدودیتی برای مشمولای غایب نباشه و هیچ فرقی بین منی که رفتم و اونی که نرفته نباشه خیلی نامردیه البته خیالم تا آخر عمر راحته چون هر لحظه ممکنه قانونای سختگیرانه جدید برای مشمولای غایب بذارن

 33. محمد گفته:

  قوانین سربازی هیچوقت پایدار نیست دائم تغییر میکنه
  از کجا معلوم حالا که همه ی خانواده ها تک فرزند شدن و سرباز کم شده
  قوانین سفت و سخت تری برای غایب ها نذارن
  به نظر من کسی که خدمت میره خودش میتونه برای زندگیش تصمیم بگیره نه این که دیگران براش قانون تصویب کنن
  نرفتن سربازی تا آخر به عنوان یک ضعف با یه پسر خواهد موند

  • مهرداد گفته:

   دقیقا . مگه میشه خودت رو گول بزنی و یه عمر با ترس زندگی کنی ؟ شاید تا اخر عمرت هم به درد نخوره . ولی شاید همین فردا به دردت بخوره

 34. محمد گفته:

  با سلام
  چرا بین کسی که خدمت کرده با نمیخاد خدمت کنه فرفقی نیست؟این عادلانه نیست
  خیلیها زجر میکشن برای چه؟…

  • میلاد گفته:

   شما باید بگید سربازی اجباری رو بردارید نه این که از سره حسدو کینه بگید باید همه برن.

  • میقاق گفته:

   حسودی دیگه. ادم عاقل میبینه بدرد نمیخوره خدمت نمیره دیگ .

 35. قادر گفته:

  اگه کسی سربازی نره چه جوری مملکت و امنیت کشورمون تامین بشه، سرباز حتما باید باشه اما به نظر من ای کاش به جای اجباری اختیاری بود و کسی که میرفت سربازی حقوق خوب بهش میدادن طوری که جوان ها برای رفتن به سربازی امتحان ورودی میدادن…

 36. محمد فرهمند گفته:

  بخشودگی سنی مشمولان به چه ترتیب است؟

  طبق قانون بخشودگی سنی، افراد ذکور بالای پنجاه سال از اعزام به خدمت سربازی معاف هستند و شناسنامه آنها در واقع کارت پایان خدمت‌شان محسوب می‌شود.
  طبق قانون فوق افرادی که بیش از ۵۰سال دارند و کارت پایان خدمت یا معافیت ندارند ، شناسنامه آنها به منزله پایان خدمت آنها نیز هست، اما بعضی از نهادها، ارگانها و مراکز با عدم تمکین با قانون بی دلیل بر ارائه مدرک نظام وظیفه( پایان خدمت یا معافیت) اصرار می ورزند . گو اینکه اساسا از مواد قانون بی خبرند و چشم بسته و بدون اطلاع از قانون خود را کاسه داغ تر از آش می پندارند و جفت پای خود رو تو یه لنگه کفش میکنن که الا بالله برای برخورداری از خدمات و مزایای تحت اختیار آنان باید مدرک نظام وظیفه ( بابان خدمت و یا معافیت) ارایه شود! که این خود قبل از اینکه؛ حالا به ظاهر احترام به قانون باشد، پشت پا زدن به قوانین است,!!!!

 37. محمد گفته:

  امکان ثبت شرکت و ثبت برند در حالتی که فرد هنوز خدمت نرفته وجور داره؟ چون من کلا ۲ تا چیز فهمیدم ۱ اینکه فرد برام وام به مشکل میخوره ۲برای استخدام پس یعنی میشه ثبت شرکت و ثبت برند هم انجام داد؟؟؟

 38. mehdi گفته:

  من نه به وام نیاز دارم نه به استخدام نه به بیمه سند زدن هم به دردم نمیخوره اینا چیزای ضروری نیستن

 39. میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر، من کارت پایان خدمتم گم شده و میخوام پاسپورت بگیرم ولی زمان ندارم صبر کنم تا المثنی صادر بشه، آیا راهی هست که بشود بدون کارت (با ارائه برگه ای که نشان دهد خدمت را گذرانده ام) پاسپورت گرفت؟

 40. محمد گفته:

  اخه کاشکی تو سربازی ی چیزی هم یاد میدادن ، همش تحقیر….. من که جنازم هم نمیره سربازی

 41. Mariya گفته:

  سلام
  اگه با تبعه خارجی ازدواج کنن ازدواجشون بدون کارت خدمت ثبت شناسنامه میشه ؟

 42. areya گفته:

  سلام من که نصف سربازی رو رفتم وفرار کردم الان میتونم بیمه تامین اجتماعی کنم خودمو ازاد

 43. Reza گفته:

  سلام من دوماه وقت معافیت تحصیلیم تموم شده الان به نظرتون اضاف خوردم یانه؟؟

 44. مهدی گفته:

  خداوکیلی خب تو این وضعیت اقتصادی من العان ۱۸ سالمه نگران اینم که اینده چیکار کنم همچی شده پول پول تو این هیرو ویری باید ۲ سال عمرمونم بریم سربازی اخرشم این کارت به هیچ دردی نمیخوره خب حدقل یه حقوق زیادی تو این سربازی به ما بدن پس انداز کنیم برای ایندمون که این ۲ سال عمرمون حدر نره این یه زره پولی که میدن توی یک ماه نمیدونم پول کرایه بدی تو سربازی هم باز پول احتیاج هست یه چیزی میخری اخرش که چی هیچی نمیمونه این سرباز بدبخت که سربازیشو تموم کرد بعدش بخواد زن بگیره چیکار کنه خیلیا پول ندارن خیلیا بخاطر پول ادامه تحصیل نمیدن خب این جون بدبخت چیکار باید کنه بره سربازیشو تموم کنه کارتشو بگیره براش پول میشه ؟ لطفا حداقل حقوقش رو زیاد کنین که یه چیزی جمع بکنه تو گل گیر نکنه. ممنون

 45. Arya گفته:

  اینا که میگن در حق ما ظلم شده. خودشون به خودشون ظلم کردن که رفتن. آدم باید با خودش روراست باشه. الان رفتین تونستین مرد بشین؟

 46. امیر گفته:

  پس در واقع ما برای اینکه از خدمات بیمه استفاده کنیم و امکان استخدام ما توسط کارفرما وجود داشته باشه باید کارت پایان خدمت بگیریم درحال حاضر… اما خب انقدر شرایط ایران بد هست که اگر هیچ محدودیتی هم برای کسی نذارن زندگی کردن بسیار سخته، برای مثال ازدواج مگه اصلا تو سن و سال یه سرباز ممکنه؟ مگه خوش شانس باشه و خانواده ها همینطوری با هم کنار بیان.. دولت میدونه اگر مردم رو به حال خودشون ول کنه هم محدودیت های اقتصادی به پایان نمیرسن پس نیازی نداره برای ازدواج شرط پایان خدمت تعیین کنه. البته همین بیمه شدن و استخدام مهمترین دلیل رفتن به سربازی هست. و دلیل دوم رفتن به سربازی با تحقیقاتی که انجام دادم اینه که حقوق سربازی به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده و در واقع حقوق وزارت کاری شده که یک شغل محسوب میشه، و الان به دلایلی اغلب سربازها تو شهر خودشون خدمت میکنن و اغلب امکان کار کردن در جای دیگه رو دارن. در طول سربازی هم بیمه و خوراک و پوشاک به عهده سازمان هست تا جایی که تحقیق کردم. این خیلی عالیه من به همین علت تصمیم گرفتم به جای اینکه آتل و باتل بگردم تو جامعه ای که کار برای تحصیل کرده ها و خدمت رفته ها نیست، به سربازی برم تا حداقل یک عضو رسمی کشور باشم بیمه بشم سرباز باشم مفید باشم تا بعد از دریافت پایان خدمت بتونم استخدام شم. هیچ شغل آزادی نمیتونه به کسی کمک کنه هیچ چیز آزادش خوب نیست تو این کشور. تمام شرکت های حداقلی و درست حسابی استخدام رسمی دارن و استخدام هم نیازمند پایان خدمت هست. برید بگردید و پیدا کنید من ۳ سال دنبال کار فقط گشتم. هیچ جای درست حسابی بدون پایان خدمت استخدام ندارن. فقط جاهایی که حقوق بخور نمیری دارن و حمالی هست بدون پایان خدمت استخدام میکنن. اما درکل من واقعا تا حدودی ناراحت شدم. عوض اینکه مزایای سربازی رفتن رو بیام بخونم با قوانینی مواجه شدم که تقریبا هیچ تفاوتی بین خدمت کرده و غایب نذاشته و این خیلی بده. مخصوصا برای کسایی که قبل از افرایش حقوق به خدمت رفتن و هنوز به این شکل سرباز ها تو شهر خودشون صبح تا ظهر خدمت نمیکردن.. با این حال اگر من با حقوق وزارت کاری به سربازی برم و صبح تا ظهر خدمت کنم از دولت باید تشکر هم کنم بابت این لطف یه خوبی داشته باشه اینه.اما بازم اگر کسی اینطور خدمت کنه (در واقع سرکار بره) خیلی دردناکه که تفاوتی بین اون و کسی که غایبه نباشه.

 47. کیا گفته:

  من سربازی رفتم خب نگهبانی هم دادم و مسوولیت در کار اداری هم داشتم و اموزشی سختی هم گذراندم و در دوران خدمتم حتی تنبیه هم شدم یعنی اضافه خدمت و نگهبانی در شب و عدم رفتن به مرخصی ومحرومیتهای دیگر ولی الان بعداز گذشت سی سال می گویم سربازی وقت تلف کردن نیست بلکه دوره مرد شدن و تعهد و تجربه و عاشق وطن شدن است.

 48. به تو چه گفته:

  اگه الان بریم خوب چون با این جور شاخ شونه کشیدن کشورهای دیگه معلوم نیست کی جنگ می شه و دیگه اون موقع فراریم نیست اجباری می شه و باید بری سربازی

 49. محمدرضا گفته:

  سلام من ۱۹ سالمه و خدمت نرفتم و اشتغال به تحصیل دارم تا ۴ماه دیگه همچنین مادرم فوت شده و پدرم هم زیر نظر بهزیستیه به علت آسیب به پاهاش و یه برادر دارم که ۱۰ سالشه خاستم ببینم که شرایط معاف از خدمت رو دارم یا خیر

 50. زهرا گفته:

  من که هزار سال سیاه هم بگذره،نمیزارم یدونه پسرم بره سربازی،حالا هر کی هر کاری میخواد بکنه

  • سبحان گفته:

   سلام دمت گرم واقعا عالیه کارهایی که بعداز گرفتن پایان خدمت انجام میدی با الان که نرفتی هیچ فرقی نداره بخدا باریکلا مادر نمونه هستی

 51. graliontorile گفته:

  I just like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and test once more right here frequently. I am somewhat certain I’ll be told plenty of new stuff proper here! Good luck for the next!

 52. tent rentals Freemont گفته:

  Thank you for another excellent article. Where else could anyone get that type of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

 53. fajas colombianas گفته:

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found Itpositively useful and it has helped me out loads. I hope togive a contribution & assist different users like its aided me.Good job.

 54. Cua hang son Jotun گفته:

  Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Bless you!Keeley Frederic

 55. Cua hang may tinh گفته:

  I used to be recommended this blog by my cousin. I’mno longer sure whether this post is written by way of him as noone else realize such precise approximately my problem. You are amazing!Thanks!

 56. Phani Raju Bhima Raju گفته:

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!

 57. vegas11 download apk گفته:

  Thanks for one’s marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you’re a great author.I will make certain to bookmark your blog and may come back later on. I want to encourage one to continue your great writing, have a nice weekend!

 58. علیرضا گفته:

  بیست سالمه و بشدت عاشق کامپیوتر و شبکه و برنامه نویسی ام از ۱۶ سالگی با وب سایت های خارجی و مردم دنیا سرکار کارم و اینو درک کردم که کشور ما یه تیکه زمینه که دورش مرز کشیدن نه واحد پولی درست حسابی داره نه قانون داره نه اینترنتش بدرد میخوره کلا هیچ چیزش بدرد نمیخوره انگار مردم کشورمون از دنیا کاملا جدا اند و فقط برای زجر کشیدن و وحشت کردن و تحمل بد بختی به دنیا اومدن از خدمات دولتی که بدون کارت پایان خدمت محرومید حرف نزنید که مثل جوک میمونه این کشور تقریبا هیچ خیری برام نداشته فقط همه چیزش تو دست و پام بوده و برام پر از ترس و رنج و بد بختی بوده کلا ایران و خدمات دولتی و … به کتفمه تا وقتی که به هر طریقی میتونم برای همیشه مهاجرت کنم

  • Danial گفته:

   منم دقیقا شرایطم مثل تو هست داداش، میشه بیشتر باهم در ارتباط باشیم؟

 59. 파워볼게임 گفته:

  Whats Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist other customers like its helped me. Good job.

 60. Sina گفته:

  سلام.
  یه سوال من الان نرم سربازی واسم بابام ۶۰ سالش بشه میتونم کفالت بگیرم ک مثلاً بابام پیره نمیتونه کار کنه سرپرستی خانواده بشم البته اینم بگم یه داداش دارم کوچیکه که کلاس اوله میشه همچین کاری کرد چون واقعا سربازی بدرد نخوره من نمیرم کلا ولی اگر بتونم معاف میکنم ک کارتش رو داشته باشم گرچند بدرد نمیخوره ولی همین جوری باشه

 61. cac goi mang viettel گفته:

  A motivating discussion is worth comment. I think that you should write more about this subject matter, it may not be a taboo matter but generally folks don’t speak about such issues. To the next! All the best!!

 62. آریا گفته:

  واقعا که نمی‌فهمم ، بالاخره ایرانیان مقیم میتونن بخرن یا نه ؟ تو سفارتا که هیچی ننوشته، همشون نوشتن معلوم نیست ؟!
  چه خبره واقعا

 63. find people گفته:

  Hello There. I found your blog using msn. Thisis a very well written article. I will be sure to bookmark it andcome back to read more of your useful info. Thanks for the post.I’ll definitely comeback.

 64. ممد آقا گفته:

  حدود ۲۳ ماه خدمت کردم توی اینچه بورون گرگان سال ۸۴ تموم شد اساسا مزایای پایان خدمت سربازی همون بدیعی های یک شهروند ساده هر جای این دنیاست . اما تفاوتش میتونید از سربازهایی که از سال ۵۳ تا ۵۷ در خدمت بودن بپرسید نمونه اش پدر من که با حقوق سربازی خونه خرید . الان که با حقوقش پشمک نمیدن . الان فقط اگه معلولی چیزی هستی برو خدمت وگرنه هیچی به هیچی

 65. dulux ngoai troi گفته:

  I’ll immediately seize your rss feed as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me know in order that I may subscribe. Thanks.

 66. IMGLookup گفته:

  This a very awesome blog post. Want to know more about IMGLookup? Well, you can look any Instagram account and see photos and videos without following that person. To know more visit the given article.

 67. recycle laptop گفته:

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 68. کاشی هفت رنگ گفته:

  صنایع کاشی سنتی خشت آذین فام یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید کاشی سنتی و کاشی مسجد در خاورمیانه می‌باشد که با دارا بودن پرسنلی مجرب ، کارگاهها و امکانات تولیدی کافی و با الهام از نقوش و هنر کاشی سازی ایران و جهان و با خلق و تولید کاشی های زیبا و مقاوم در این زمینه توانسته است بخش بزرگی از بازار داخلی و خارجی را در اختیار بگیرد و نظر اکثر مشتریان را به خود جلب کند، در صفحه اول وب سایت این شرکت متن زیبایی به شرح زیر آمده که نشان از اراده و عشق و علاقه آنان در جهت احیا هنر کاشی سنتی ایرانی دارد:
  ما برآنیم تا بار دیگر همانند روزگارانی نه چندان دور نقوش درهم تنیده کاشی های ایرانی را آذین بخش خشت بنای خانه هایمان کنیم تا درهرسحرگاهان با تابش خورشید بر رنگارنگ شاخ و برگهای متصل اسلیمی یادآور فرهنگ، هنر، اصالت و تداوم تاریخ کهن این سرزمین برای فرزندانمان باشد، ما را در این را یاور باشید.

 69. ابزارهای کنترل هزارخاری گفته:

  در صنایع قطعه سازی بصورت انبوه استفاده از گیجهای کنترل موسوم به گیجهای برو – نرو (GO-NO GO ) اجتناب ناپذیر میباشند هرگونه خطای ماشینکاری در پروسه خانکشی (broaching) از قبیل ساییدگی ابزار و یا لب پریده گی تعدادی از دندانه های برشی ابزار و یا ایجاد پلیسه در داخل پروفیلها و عوامل دیگر که تشخیص آنها با چشم غیر مسلح دشوار میباشد باعث تولید قطعات بصورت معیوب گشته و ایجاد خسارت سنگین به تولید کننده میگردد .

 70. مرصاد گفته:

  در کل من نظرم اینه اگر فکر میکنی سربازی به دردت میخوره و کارت پایان خدمت واقعا تویه آیندت تاثیر داره دو سال عمرت حالا کمتر یا بیشتر رو بده و برو سربازی اجباری و اگر واقعا اهل کارمندی نیستی یا سفر خارج و کارت پایان خدمت خیلی بهت کمک نمیکنه برخی محدودیت هایه اجتماعی،فرهنگی، مدنی،تحصیلی،قانونی رو بپذیر و باهاش کنار بیا ونرو ، هر انتخابی یک خوبی و بدی داره.اما راهه سومی هم هست که به فرایند ها مربوطه نه سیخ میسوزه(دولت)نه کباب(مردم) اونم سربازی حرفه ای هست که اگر مجلس گشاد بازی در نیار😅🤣 انشالله تا چند سال یا چند ده سال(در صورت گشاد بودن)تصویب میشه اگر راجبش نمیدونید سرچ کنید تو اینترنت

 71. Dave Iliff گفته:

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thanks However I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 72. cau tao thang may گفته:

  My brother suggested I may like this blog. He used to be totally right.This submit actually made my day. You can not consider just how so much timeI had spent for this info! Thanks!

 73. کاشی سنتی گفته:

  صنایع کاشی سنتی خشت آذین فام یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید کاشی سنتی و کاشی مسجد در خاورمیانه می‌باشد که با دارا بودن پرسنلی مجرب ، کارگاهها و امکانات تولیدی کافی و با الهام از نقوش و هنر کاشی سازی ایران و جهان و با خلق و تولید کاشی های زیبا و مقاوم در این زمینه توانسته است بخش بزرگی از بازار داخلی و خارجی را در اختیار بگیرد و نظر اکثر مشتریان را به خود جلب کند، در صفحه اول وب سایت این شرکت متن زیبایی به شرح زیر آمده که نشان از اراده و عشق و علاقه آنان در جهت احیا هنر کاشی سنتی ایرانی دارد:
  ما برآنیم تا بار دیگر همانند روزگارانی نه چندان دور نقوش درهم تنیده کاشی های ایرانی را آذین بخش خشت بنای خانه هایمان کنیم تا درهرسحرگاهان با تابش خورشید بر رنگارنگ شاخ و برگهای متصل اسلیمی یادآور فرهنگ، هنر، اصالت و تداوم تاریخ کهن این سرزمین برای فرزندانمان باشد، ما را در این را یاور باشید.

 74. طراحی سایت گفته:

  با گسترش استفاده از اینترنت در بین افراد جامعه، تمامی کسب و کارها برای افزایش درآمد نیاز به یک وب سایت حرفه ای دارند که تمامی اصول سئو در آن رعایت شده باشد. امروزه دیگر موقعیت مکانی یک کسب و کار دیگر مطرح نیست زیرا می توانید با ارائه محصولات در سایت خودتان از سراسر کشور مشتری جذب نمایید. بسیاری از کسب و کارها توانسته اند با گسترش فعالیت خود در بستر اینترنت فروش خود را چندین برابر افزایش دهند و موفقیت های چشمگیری به دست بیاورند. شرکت دیبا ارتباط به عنوان یکی از شرکت های طراحی سایت در ارومیه با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه طراحی سایت می تواند سایت مورد نظر شما را به صورت کاملا اصولی، طراحی و راه اندازی نماید.
  https://virgool.io/@amir.sheikhzadeh/%D9%81%D9%82%D8%B7-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D9%81%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%A6%D9%88-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF-zqquvyfs0mv2

 75. to learn more گفته:

  whoah this blog is fantastic i love reading your posts. Keep up the great work! You know, many people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 76. One Up Mushroom Milk Chocolate Bar گفته:

  Aw, this was a really nice post. In concept I would like to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and certainly not seem to get one thing done.

 77. جناپ پروپکان گفته:

  برید سربازی پدرسگای ابنه ای برید مرد شید بنظرم این نسل جدید باید ۶ سال بره بجای دوسال چون خیلی ک.. هستن

 78. liftr گفته:

  تصمیم گیری برای خرید آسانسور همواره یکی از مسائل مهم برای مالکان ساختمان ها بوده است. زیرا در بازار انواع و مدل های مختلف آسانسور وجود دارد که تصمیم گیری برای خرید یک مدل خاص را دشوار می کند. در این صورت باید به هنگام انتخاب و خرید آسانسور به یک سری نکات یا پارامترها توجه کنید. رعایت این نکات می تواند این نتیجه را به دنبال داشته باشد که سیستم خریداری شده از کیفیت، کارایی و ایمنی بالایی برخوردار باشد.
  عوامل زیادی در فراز و فرود قیمت های انواع آسانسور دخالت دارند که از جمله آنها می توان به: تعداد طبقه ساختمان، ظرفیت نفرات و سرعت در آسانسور، نوع آسانسور (کششی یا هیدرولیک)، استفاده از قطعات ساخت داخل یا خارج و از همه مهمتر نرخ روز ارز اشاره نمود.

 79. آذر فن آوران گفته:

  از دستگاه دی اریتور یا هوازدا به منظور حذف اکسیژن و دی اکسید کربن نامحلول و پیش گرمایش آب برای ورود به بویلر یا دیگ بخار استفاده می شود. در دیگ های بخار صنعتی، توصیه می گردد که جهت جلوگیری از پدیده شوک حرارتی، همواره از وارد نمودن آب با دمای پایین به داخل دیگ پرهیز گردد. این کار باعث کاهش راندمان و ظرفیت بخار دهی مولد بخار و کاهش عمر لوله ها و کوره ها می شود.

 80. private Instagram account گفته:

  Wonderful post. I like the content inside. Want to see who blocked you on their private Instagram account? Check if you have any mutual friends with the person. If you have, you can ask one of them to check if they can see the private account’s content. If they can, but you can’t, you may have blocked. To learn more ways, visit the given article.

 81. سجاد گفته:

  خدمت بخاطر دفاع از وطن هست شما بخاطر دفاع از کشور و ناموس تون میرید اینم لطف دولت بوده که تو برخی از موارد کارت پایان خدمت نمیخوان.
  من خودم سال ۹۵مرزبانی خدمت کردم به دید وام گواهینامه سند این جور چیزا نرفتم چون همون زمان هم میشد بدون کارت پایان خدمت این کارا رو انجام داد.

 82. Phani raju bhima raju گفته:

  An interesting discussion is worth comment. I believe that you should publish more on this topic, it may not be a taboo matter but typically people don’t speak about these topics. To the next! Cheers!!

 83. ltobets گفته:

  หวยออนไลน์ ltobets เป็นอีกหนึ่งทางเลือกของคนชอบซื้อหวย มีหวยให้เลือกซื้อได้ทั้งวัน หวยที่เข้าซื้อได้ทุกวันจะเป็นหวยฮานอยที่จะออกผลทุกๆ หนึ่งชั่วโมง

 84. hihuay گفته:

  เล่นได้แบบตาแตกวันๆไม่ต้องทำไรแค่ซื้อหวย hihuay ก็เป็นทางเลือกของอาชีพของคุณได้แล้วหรือหากว่าหนึ่งชั่วโมงยังช้าไป เราแนะนำหวยยี่กี่ ที่มีมาด้วยการออกผล สองแบบ

 85. yehyehสมัคร گفته:

  เล่นบาคาร่าออนไลน์ yehyehสมัคร ให้เข้ามาเดิมเพียงแค่แทง player และ banker รับรองว่าจะไม่ผิดหวัง มีลูกบอกลูก
  มีหลานบอกหลาน

 86. ค่ายevo گفته:

  ม่อยากบอกข้อดีแล้วพูดจากวันนี้ถึงอีก ۲ ปีข้างหน้าก็ไม่หมด เอาเป็นว่าเว็บเราคือเว็บออนไลน์ที่ดีที่สุด ค่ายevo

 87. sa gaming گفته:

  แทง sa gaming ได้ไม่ต้องกลัวเหงามีสาวๆใส่บีกินนีแจกไพ่ตลอด แต่ที่ห้ามแทง คือสาวๆแจกไพ่นะ พิมอยากได้ให้ทิปสาวๆได้ ชีวิตคุณจะได้ไม่เหงาอีกต่อไป เกมนนี้เหมือนสร้างให้คนโสดนะ แต่เพียงเข้าเล่นคุณก็ไม่โสดอีกต่อไป เพราะได้นั่งจ้องหน้ากันทุกวันน

 88. Herna گفته:

  Kantorbola situs slot online terbaik 2023 , segera daftar di situs kantor bola dan dapatkan promo terbaik bonus deposit harian 100 ribu , bonus rollingan 1% dan bonus cashback mingguan . Kunjungi juga link alternatif kami di kantorbola77 , kantorbola88 dan kantorbola99
  buy magic mushrooms online

 89. Joyce گفته:

  Hello, I think your blog could be having web browser compatibility problems.
  Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE,
  it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up!anxiety pills for sale

 90. basketskitchen گفته:

  When it comes to organizing your kitchen, look no further than basketskitchen’s collection of kitchen baskets. With their versatile designs, durable construction, and stylish finishes, these baskets are sure to transform your kitchen into a more organized and visually appealing space. Visit https://basketskitchen.com to explore their full range of options and find the perfect kitchen baskets to suit your needs. Elevate your kitchen organization with basketskitchen today.

 91. repoliftr گفته:

  امروزه خانه های تک طبقه و ویلایی جای خود را به ساختمان های مرتفع و برج ها داده اند و آسانسور نیز به یکی از تجهیزات ضروری این ساختمان ها تبدیل شده است. به دلیل رقابت تنگاتنگ در صنعت آسانسور کارفرمایان در هنگام خرید آسانسور با تبلیغات انبوه شرکت های تولید کننده و فروشنده آسانسور مواجه می شوند، که قطعا انتخاب را در هنگام خرید آسانسور برای آن‌ها سخت تر می کند.

 92. مشعل دیگ بخار گفته:

  مشعل بویلر یکی از اجزای اساسی و حیاتی در سیستم گرمایش و تهویه مطبوع است. این مشعل‌ها برای تولید حرارت و انرژی برای گرمایش آب و هوا در بویلرها و سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌شوند. در این مقاله، به بررسی نحوه عملکرد مشعل بویلر، انواع مختلف آن و نکات مهم در نصب و استفاده از آن خواهیم پرداخت.
  مشعل بویلر عموماً از یک سیستم اتصال به منبع انرژی، یک دستگاه کنترل و یک دستگاه احتراق تشکیل شده است. این مشعل‌ها می‌توانند از منابع انرژی مختلفی مانند گاز طبیعی، نفت، برق و یا سوخت‌های جامد استفاده کنند. عملکرد مشعل بویلر به تنظیم دقیق مقدار سوخت و هوا برای احتراق صحیح و کارآمد بستگی دارد.

 93. کاشی مسجد گفته:

  صنایع کاشی سنتی خشت آذین فام یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید کاشی سنتی و کاشی مسجد در خاورمیانه می‌باشد که با دارا بودن پرسنلی مجرب ، کارگاهها و امکانات تولیدی کافی و با الهام از نقوش و هنر کاشی سازی ایران و جهان و با خلق و تولید کاشی های زیبا و مقاوم در این زمینه توانسته است بخش بزرگی از بازار داخلی و خارجی را در اختیار بگیرد و نظر اکثر مشتریان را به خود جلب کند، در صفحه اول وب سایت این شرکت متن زیبایی به شرح زیر آمده که نشان از اراده و عشق و علاقه آنان در جهت احیا هنر کاشی سنتی ایرانی دارد:
  ما برآنیم تا بار دیگر همانند روزگارانی نه چندان دور نقوش درهم تنیده کاشی های ایرانی را آذین بخش خشت بنای خانه هایمان کنیم تا درهرسحرگاهان با تابش خورشید بر رنگارنگ شاخ و برگهای متصل اسلیمی یادآور فرهنگ، هنر، اصالت و تداوم تاریخ کهن این سرزمین برای فرزندانمان باشد، ما را در این را یاور باشید.

 94. ابزارهای خانکشی گفته:

  با توجه به امکانات ماشین آلات و کوره های عملیات حرارتی شرکت آداکو میتواند ابزارهای خانکشی را در چهار تیپ فشاری ( PUSH BROACHING TOOLS ) و کششی (PULL BROACHING TOOLS ) و چرخشی(ROTARY BROACHING TOOLS) و تخت(FLAT BROACHING TOOLS) از قطر ۱۰mm تا قطر ۱۳۰mm و تا طول ۱۶۰۰mm تولید نماید جنس تمامی ابزار های تولیدی اینشرکت از فولادهای ۱٫۳۲۴۳(M35) و ۱٫۳۳۴۳(M2) و ۱٫۳۲۵۵(T4) و۱٫۳۳۵۵(T1) و سختی آنها ۶۵-HRC 62 میباشند .

 95. boblazar گفته:

  HexaVideos is an explainer video agency that produces custom video content from Explainer Videos, SAAS Videos, Promotional Videos, and Character Animation Videos to Commercial Videos. Building unique videos that bring your vision to life by endorsing your brand’s standards. Accommodating brands from all over the world, we are now here to aid you, no matter how small or big your brand is. All set to get started? Contact us now.

  explainer videos agency

 96. 99Asset گفته:

  Find your dream home with 99Asset – Your trusted source for Plots, Flats, Properties, and Villas in India. Explore certified real estate options today.

 97. 지투지 گفته:

  xploring the Thrills of Online Gambling truly unveils the dynamic and exhilarating world that awaits players in the virtual casino realm. The article adeptly captures the convenience, diversity, and security aspects of online gambling, emphasizing the ever-growing popularity of platforms like G2G BET. The mention of the diverse game selection and cutting-edge technology resonates with the evolving needs of today’s gaming enthusiasts. It’s refreshing to see a focus on responsible gaming, highlighting the importance of maintaining a balanced approach to this form of entertainment. Overall, the article paints a vivid picture of the excitement and innovation that define the online gambling experience, making it a compelling read for both seasoned players and those curious about the thrill that awaits in the virtual casino landscape.

  지투지벳

 98. ออโต้ระบบฝาก گفته:

  ออโต้ระบบฝาก เดิมพันสบาย ระบบ ฝาก-ถอน ออโต้ โอนไว ไม่ผ่านคนกลาง ปลอดภัย ۱۰۰% สำหรับนักเดิมพันออนไลน์ สามารถทำเงิน บวกกำไรได้ตลอด ۲۴ ชั่วโมง เเละ ยังสามารถถอนเงิน หรือ ทำธุรกรรมต่างๆ ได้ด้วยตัวเอง สะดวก รวดเร็ว รับประกันทุกยอด

 99. غلامی گفته:

  بسیار عالی و زیبا، جدای از این که محدودیت هایی دارد ولی در کل برای یک سری از کار ها همانند مهاجرت، سفر خارج از کشور و موارد دیگر نیاز است، در این مطب نیز در رابطه با آن توضیحاتی داده اید.

 100. ابوالفضل صلیچی گفته:

  من یک جوون ایرانیم میخوام کار کنم پول جم کنم زندگی درست کنم اما اگه بخوام برم سربازی از زندگی عقب میفتم یعنی کلا زندگیم نابود میشه ازتون خواهش میکنم سربازی اجباری بردارین ما جوونا گناه داریم ب خدا درود ب شرفتون سربازی اجباری رو خواهشا بردارین بزارین جوونا راحت کار کنن زندگی‌ی کنن ب خدا خیلی سخته آدم ۲ سال از عمرشو برای سربازی حروم کنه

 101. عزیزی گفته:

  همه این ها برای مردم عادیه. خیلی از آقا زاده ها اصلا سربازی نمیرن. وام هم میگیرن و … حتی بانک ها بهشون وام میدن اما به جوانی که پدرش کارگر باشه اصلا و ابدا! هزارتا شرط و شروط میارن یکیش همین کارت خدمت.

  اصلا خنده داره و مسخره هست، بانک میزاره طرف بدون کارت خدمت، حساب باز کنه و هر کار دیگه بکنه، اما وام رو نه! ماشالله به کشوری که جوان های خودشو از همون ۱۸ سالگی محدود و مجرم میکنه. الان میدونید چرا این کشور پیشرفت نمیکنه

 102. Buy 5000 Instagram Followers گفته:

  Experience the exponential growth on Instagram with Famups. Elevate your profile’s visibility and credibility by purchasing 5000 Instagram followers. Our secure and efficient service ensures organic-looking growth, propelling your account to new heights of influence and engagement. Buy now and watch your Instagram presence soar with Famups.

 103. Premium Nail Salon in Fresno گفته:

  The Little Nail Shop is your go-to nail salon in Fresno, California. Treat yourself to a pampering experience. Your nails will be expertly manicured and fashionable created thanks to the amazing services provided by our knowledgeable professionals. Enter our warm environment and spoil yourself with the best nail care in Fresno.

 104. Online IPL ID for Cricket Betting گفته:

  Experience the excitement of IPL betting with ARS Group Online’s dedicated Online IPL ID. Immerse yourself in the thrill of live matches, seamless transactions, and a user-friendly interface. Our platform ensures a secure and exhilarating journey for cricket enthusiasts. Join ARS Group Online and enjoy the convenience and excitement of IPL betting with our exclusive Online IPL ID.

 105. حسین گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت همه عوامل سایت و بازدید کنندگان عزیز
  از نظر بنده
  کارت خدمت سربازی هیج جا بدرد نمیخوره
  فقط دوتا خاصیت داره
  ۱.پخته شدن سریعترِ مفت خورها
  (اینو پدر و مادرانی که پسر نونور و لوس و بی ادب دارن درک میکنن و داداشای بزرگتری که کوچیکره خورده و خوابیده و الان قدر ناشناسه)
  ۲.شاید برا پاسپورت و خروج از کشور لازم شه.
  (برا استخدام دولتی و وام و… چون فقط پارتی کارسازه جز گزینه ها نیاوردم.)

 106. Fastest Diamond Exchange ID گفته:

  Get your Diamond Exchange ID swiftly with ARS Group Online, the go-to platform for seamless transactions. Our streamlined process ensures rapid acquisition, granting you immediate access to the diamond exchange market. With advanced technology and efficient procedures, ARS Group Online prioritizes speed and reliability, offering the fastest diamond exchange ID service available. Experience the convenience and efficiency of our platform as you embark on your journey in the diamond exchange market with ease.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =