نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

کارت پایان خدمت سربازی

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تمام مردان بالای هجده سال به جز موارد استثنا باید به خدمت سربازی بروند و پس از آن کارت پایان خدمت سربازی خود را دریافت کنند. نخستین بار لایحه خدمت اجباری نظام وظیفه در سال ۱۳۰۴ در دوره پهلوی اول در مجلس شورای ملی تصویب شد. این قوانین پس از انقلاب نیز تغییر چندانی نکردند. تا اینکه در سال ۱۳۶۷ با توجه به شرایط جنگی کشور در مجلس شورای اسلامی قانون خدمت وظیفه عمومی جدیدی تصویب شد.

سپس در سال ۱۳۹۲ بازنگری آن در دستور کار قرار گرفت و به شکل امروزی‌اش درآمد. تغییر قوانین نظام وظیفه و سربازی به طور سالانه، باعث می‌شود بعضی از مشمولان دچار سردرگمی شوند. بنابراین وجود یک مرجع رسمی برای اطلاع رسانی این قوانین بسیار ضروری است. سایت سازمان نظام وظیفه vazifeh.police.ir»»، یک سایت جامع و کامل است که همه اطلاعات مربوط به خدمت سربازی را در خود جای داده است.

دوره سربازی در ایران در حال حاضر دو ساله است. تمام آقایانی که سن آنها از ۱۸ گذشته است و شرایط دریافت کارت معافیت را ندارند، مشمول این قانون محسوب می‌شوند. مشمولین تا پیش از گذراندن کامل این دوره از هر گونه خدمات دولتی و استفاده از خدمات شهروندی منع شده‌اند. در این مقاله به مزایای داشتن کارت پایان خدمت و معایب نداشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی می‌پردازیم.

کارت پایان خدمت

سربازان پس از طی دوره سربازی خود، کارتی را تحت عنوان کارت پایان خدمت سربازی دریافت می‌کنند. این کارت بیانگر این است که افراد خدمت سربازی خود را به صورت تمام و کمال به پایان رسانده‌اند. صدور این کارت از طرف سازمان نظام وظیفه سبب می‌شود تا فرد دیگر جزو افراد مشمول به شمار نرفته و مشکلاتی از قبیل استخدام در ارگان‌ها و موسسات دولتی، تحصیل مجدد و … نداشته باشد.

کارت پایان خدمت سربازی معمولا ۱۵ روز پس از اتمام دوره سربازی برای فرد صادر می‌شود. افراد پس از دریافت پیامکی مبنی بر زمان دریافت کارت پایان خدمت خود، از طرف سازمان نظام وظیفه، می‌توانند نسبت به دریافت این کارت اقدام نمایند.

قانون جدید نرفتن به سربازی

آخرین وضعیت خرید خدمت سربازی در سال ۱۴۰۱

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که مشمولان غایب خارج از کشور با پرداخت ۱۵ هزار یورو می‌توانند کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند. در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی موارد ارجاعی لایحه بودجه ۱۴۰۱ از کمیسیون تلفیق در بخش درآمدی، جزء ۱ بند الحاقی ۳ تبصره ۱۰ تصویب شد.

طبق این مصوبه، مشمولین نظام وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور که حداقل پنج سال از زمان فراخوان آنها به خدمت وظیفه عمومی گذشته باشد، با رعایت اصل یکصد و دهم(۱۱۰) قانون اساسی می‌توانند با پرداخت معادل ریالی پانزده هزار(۱۵.۰۰۰) یورو کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند. مشمولین متاهل دارای فرزند از مادر ایرانی از بیست و پنج درصد(۲۵%) تخفیف برخوردار می‌شوند.

درحال حاضر تنها قانون جدید سربازی، افزایش حقوق ۶۰ درصدی سربازان نسبت به سال گذشته بوده است.

اما در خصوص مشمولان داخل کشور هنوز هیچ تصمیم جدیدی گرفته نشد است.

بدون کارت پایان خدمت چه کارهایی نمیشه کرد؟

سند زدن بدون داشتن سرباز کارت

با اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی که در آبان ۱۳۹۰ در مجلس به تصویب رسید، سند زدن بدون داشتن کارت پایان خدمت سربازی امکان‌پذیر شده است. بر این اساس، نقل و انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی دیگر احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت سربازی ندارد. تمام افرادی که به سن قانونی رسیده‌اند می‌توانند حتی در صورت نداشتن کارت پایان خدمت برای جابه‌جایی و تنظیم هر نوع سندی اقدام کنند. طبق اعلام سازمان وظیفه عمومی ناجا، به نام زدن ملک و خودرو برای افراد مشمول میسر شده است و از این پس نیازی به ارائه مدرکی در این خصوص به دفترخانه‌ها نیست.

 

»»» ثبت شرکت

 

آیا برای گرفتن وام کارت پایان خدمت لازم است؟

یکی از معایب نداشتن کارت پایان خدمت سربازی تعلق نگرفتن برخی تسهیلات به اشخاص است. به نظر می‌رسد بانک‌ها محدودیتی برای خدمت وظیفه ندارند و فقط به دنبال مطالبات خود هستند. با این حال، وام گرفتن بدون داشتن کارت پایان خدمت در بیشتر موارد ناممکن است. گرفتن وام‌های دولتی مثل وام مسکن و وام ازدواج در صورت نداشتن کارت پایان خدمت هوشمند یا کارت معافیت سربازی جدید امکان‌ناپذیر است. دریافت مستمری نیز از همین شرایط پیروی می‌کند. همچنین صاحبان مشاغل برای دریافت وام‌های حمایتی به این مدرک شناسایی نیاز خواهند داشت. سازمان نظام وظیفه عمومی اعطای وام و تسهیلات بانکی را به تمام مشمولان غایب ممنوع کرده است.

 

ازدواج بدون داشتن کارت پایان خدمت

یکی از مزایای داشتن کارت پایان خدمت سربازی برای آقایان این است که یکی از شروط فرهنگی و سنتی ازدواج را به جا آورده‌اند. در واقع بسیاری از خانواده‌ها در ایران گذراندن دوره سربازی را یکی از پیش‌شرط‌های ازدواج در نظر می‌گیرند. با وجود این، ازدواج بدون داشتن کارت پایان خدمت نیز امکان‌پذیر است. طبق قانون، برای عقد نکاح یا بستن پیمان زناشویی احتیاجی به ارائه مدارک وظیفه عمومی نیست. نداشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی ممکن است دریافت وام ازدواج را منتفی کند. اما نقشی در ثبت ازدواج در دفترخانه‌های رسمی ندارد. این موضوع برای ازدواج موقت یا به اصطلاح صیغه نیز به همین ترتیب است.

 

استخدام بدون داشتن کارت پایان خدمت

یکی از محدودیت‌های نداشتن کارت پایان خدمت ممنوعیت استخدام مشمولان سربازی است. داشتن کارت پایان خدمت برای استخدام در تمامی نهادها و موسسات وابسته به دولت و نیز کارخانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی ممنوع است. بنگاه‌های خصوصی نیز در صورت به‌کارگیری این افراد جریمه‌های سنگینی خواهند شد. معاونت وظیفه عمومی کشور تاکید کرده است که کسانی که به هر نحوی مشمولین غایب را در موسسات دولتی و غیردولتی استخدام کنند از طرف نیروی انتظامی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دادگاه معرفی خواهند شد. مراکز آموزشی آزاد نیز که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می‌کنند حق ثبت‌نام این اشخاص را ندارند. در واقع، داشتن کارت هوشمند پایان خدمت یا کارت معافیت سربازی هوشمند برای تحصیل در دانشگاه‌ها الزامی است.

 

دریافت مقرری بدون کارت پایان خدمت

طبق قانون، دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی شدنی است. بنابراین بیمه بیکاری به افراد فاقد کارت پایان خدمت سربازی نیز تعلق می‌گیرد. این مقرری شامل بیمه افراد فوت‌شده، بازنشسته و از کار افتاده نیز می‌شود. طبق رای دیوان عدالت اداری کشور، گرچه دریافت مستمری منوط به پایان سربازی یا معافیت از آن می‌شود، الزامی برای داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای گرفتن مقرری وجود ندارد. همچنین اصل بر صحت قراردادهای کاری در زمان بستن آن است. بنابراین اگر مراجع ذی‌صلاح متوجه اشکالی در شرایط عقد قرارداد شوند، این موضوع نیز بررسی خواهد شد.

 

گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت

طبق اصلاحیه‌ای که در سال ۱۳۹۶ مصوب شد، طبق قانون جدید کارت پایان خدمت، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای اخذ گواهینامه رانندگی برداشته شد. با تغییرات به وجود آمده در قانون بیمه شخص ثالث، همۀ مشمولان می‌توانند برای گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت اقدام کنند. سازمان نظام وظیفه این موضوع را به تمامی آموزشگاه‌های رانندگی برای دریافت گواهینامه رانندگی موتور سیکلت و خودرو ابلاغ کرده است. به این ترتیب یکی از مشکلات نرفتن به سربازی در ایران برداشته شده است.

زمان صدور کارت پایان خدمت سربازی

افرادی که خدمت نظام وظیفه خود را به اتمام رسانده‌اند و یا دارای معافیت سربازی دائم هستند، باید در اسرع وقت برای دریافت کارت پایان خدمت خود اقدام کنند. پس از اعلام و ثبت درخواست یگان خدمتی فرد متقاضی، مراحل صدور کارت پایان خدمت سربازی حدودا ۱۵ روز به طول می‌انجامد.

توجه داشته باشید که این برهه زمانی، امر قطعی مبنی بر اخذ کارت پایان خدمت در این بازه نیست. طول مدت دریافت کارت پایان خدمت سربازی ممکن است به دلایل نامعلوم تا حتی ۲ ماه و یا بیشتر هم به درازا بکشد. اگر فردی دارای شرایط معافیت خدمت سربازی اعم از معافیت پزشکی و یا معافیت غیر پزشکی است، به واسطه بررسی و استعلام صحت اطلاعات فرد درخواست کننده، بازه زمانی صدور کارت برای وی طولانی‌تر از مدت زمان اعلامی نیز می‌تواند باشد.

 

»»» ثبت و پیگیری انحلال شرکت

 

استعلام وضعیت کارت پایان خدمت چگونه است؟

از زمان تایید و ارسال اطلاعات خدمتی سرباز از یگان خدمتی روند صدور کارت پایان خدمت هوشمند شروع می‌‌شود. همانطور که گفته شد بررسی اطلاعات فردی و تطابق آنها زمان چندانی نبرده و افراد بعد از دو هفته از زمان تسویه، موفق به دریافت کارت پایان خدمت خود می‌شوند.

در صورت عدم صدور و دریافت پیامک کارت پایان خدمت چه اقدامی باید انجام داد؟ این افراد می‌‌توانند به آخرین یگان خدمتی خود مراجعه کرده و درخواست صدور کارت را مجدداً ارسال کنند. در برخی موارد نیز ممکن است اطلاعات پستی فرد به اشتباه وارد شده باشد که با پیگیری می‌توان این مشکل را رفع کرد.

همچنین در کنار این موارد امکان اطلاع از شرایط دریافت کارت پایان خدمت از طریق کد سخا نیز برای سربازان وجود دارد. کد سخا شناسه چند رقمی است که برای هر سرباز منحصر به صورت خاص در سازمان نظام وظیفه ثبت شده است.

پیگیری کارت پایان خدمت از طریق کد سخا به همراه کد ملی با ورود به سایت نظام وظیفه عمومی انجام می‌شود. متقاضیان برای این منظور در مرحله اول برای اخذ کد سخا می‌بایست به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و آن را دریافت کنند. سپس با ورود به سیستم در قسمت نام کاربری، کد ملی و در قسمت کلمه عبور، کد سخا را وارد کرده و از وضعیت صدور کارت پایان خدمت خود مطلع شوند.

مزایای داشتن کارت معافیت سربازی

داشتن کارت معافیت سربازی نیز به منزله داشتن کارت پایان خدمت است. خدماتی که از طریق این دو می‌توان به آنها دسترسی داشت یکسان است. به طور مثال، قوانین گرفتن وام، گواهینامه و به نام زدن سند برای هر دو نوع کارت برابر است. معافیت از خدمت وظیفه عمومی از طرف بنیاد ملی نخبگان ایران و با جایگزینی دوره سربازی با یک پروژه علمی انجام می‌گیرد. همچنین معافیت پزشکی، تحصیلی و کفالت نیز وجود دارند. گفتنی است که طبق قانون بخشودگی سنی، افراد ذکور بالای پنجاه سال از اعزام به خدمت معاف هستند و شناسنامه آنها در واقع کارت پایان خدمت‌شان محسوب می‌شود.

 

نوشته مرتبط: اقدامات ضروری پس از مفقودی کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت سربازی


پرسش‌های متداول پیرامون محدودیت‌هایی که نداشتن کارت پایان خدمت (یا معافیت) می‌تواند ایجاد کند

 

? کارت پایان خدمت به چه دردی می‌خورد؟

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تمام مردان بالای هجده سال به جز موارد استثنا باید به خدمت سربازی بروند. مشمولان این قانون تا پیش از گذراندن کامل دوره وظیفه عمومی و دریافت کارت پایان خدمت، از استخدام دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی منع شده‌اند.

? مشکلات نرفتن به سربازی چیست؟

بسیاری از مشکلات نرفتن به سربازی در سال‌های اخیر برطرف شده‌اند. به عنوان نمونه، گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت ممکن شده است. اما هنوز برای استخدام رسمی و گرفتن برخی وام‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد.

? نداشتن کارت پایان خدمت چه محرومیت‌هایی را در پی دارد؟

یکی از محرومیت‌های اصلی برای اشخاصی که وظیفه عمومی خود را به جا نیاورده بودند، صادر نشدن گواهینامه رانندگی خودرو و موتورسیکلت برای آنها بود. اما با اصلاحات صورت گرفته در قانون، در حال حاضر همۀ مشمولان می‌توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

? کارت پایان خدمت هوشمند برای چه کارهایی لازم است؟

برای گرفتن تسهیلات بانکی و استخدام رسمی داشتن کارت پایان خدمت هوشمند یا کارت معافیت هوشمند سربازی الزامی است.

? سند زدن بدون کارت پایان خدمت ممکن است؟

با اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی در سال ۱۳۹۰، سند زدن بدون داشتن سرباز کارت امکان‌پذیر شده است؛ نقل و انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی دیگر احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت ندارد.

? وام گرفتن بدون داشتن کارت پایان خدمت شدنی است؟

یکی از معایب نداشتن کارت پایان خدمت تعلق نگرفتن برخی تسهیلات بانکی به اشخاص است. گرفتن وام‌های دولتی مثل وام مسکن و وام ازدواج فقط با داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی شدنی است.

? ازدواج بدون کارت پایان خدمت امکان‌پذیر است؟

بسیاری از خانواده‌ها در ایران گذراندن دوره سربازی را یکی از پیش‌شرط‌های ازدواج در نظر می‌گیرند. با وجود این، ازدواج کردن بدون داشتن کارت پایان خدمت نیز امکان‌پذیر است. ثبت رسمی عقد نکاح در دفترخانه‌ها نیازی به ارائه کارت معافیت یا پایان وظیفه عمومی ندارد.

? استخدام بدون کارت پایان خدمت انجام می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های نداشتن کارت پایان خدمت، ممنوعیت استخدام آنها است. داشتن کارت پایان خدمت برای استخدام در تمامی نهادها و موسسات وابسته به دولت و نیز کارخانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی ممنوع است. این بنگاه‌ها در صورت به‌کارگیری این افراد جریمه‌های سنگینی خواهند شد.

? دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت چگونه است؟

طبق قانون، دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی شدنی است. بنابراین بیمه بیکاری به افراد فاقد کارت پایان خدمت نیز تعلق می‌گیرد. این مقرری شامل بیمه افراد فوت‌شده، بازنشسته و از کار افتاده نیز می‌شود.

? گرفتن گواهینامه بدون کارت پایان خدمت به چه ترتیب است؟

طبق اصلاحیه مصوب سال ۱۳۹۶، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای اخذ گواهینامه رانندگی برداشته شد. بنابراین تمام افرادی که به سن قانونی رسیده‌اند می‌توانند برای دریافت گواهینامه خودرو یا موتورسیکلت اقدام نمایند.

? مزایای کارت معافیت سربازی چیست؟

داشتن کارت معافیت سربازی به منزله داشتن کارت پایان خدمت است. خدماتی که از طریق این دو می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد یکسان است. به طور مثال مقررات گرفتن وام مسکن و به نام زدن سند برای هر دوی آنها برابر است.

? بخشودگی سنی مشمولان به چه ترتیب است؟

طبق قانون بخشودگی سنی، افراد ذکور بالای پنجاه سال از اعزام به خدمت سربازی معاف هستند و شناسنامه آنها در واقع کارت پایان خدمت‌شان محسوب می‌شود.

65 دیدگاه برای “نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

 1. بهنام گفته:

  با این اوصاف نتیجه میگیریم هر شخصی به خدمت سربازی بره دیوانه است و فقط وقت و عمرش رو تلف میکنه و در خدمت سربازی تحقیر میشه.

  وقتی میتونی گواهینامه بگیری،
  وقتی میتونی وام بگیری و سند به نام بزنی و از حیلی از خدمات دیگه استفاده کنی، دیوانگی محضه که بری خدمت سربازی

 2. بنیامین گفته:

  درود بر شرف کسی که سند زدن و بیمه شدن رو بدون داشتن کارت پایان خدمت میسر کرد. خدا پدر و مادرش رو بیامرزه

   • Danial گفته:

    من هم تو یه شرکت کار میکنم
    از طرف کارفرما
    هم بیمه تکمیلی هستم
    هم بیمه تامین اجتماعی
    هم سرباز فراری?

  • آسان ثبت گفته:

   تا جایی که ما اطلاع داریم، تنها در صورتی که اشتغال به تحصیل داشته باشید امکان دریافت پاسپورت هست

   • علیرضا گفته:

    شما با گذاشتن مبلغی به عنوان بیمه بازگشتتون به کشور میتونید پاسپورت دریافت کنید ، مبلغشم ۲۵ میلیون تومنه فکر میکنم .

 3. فرهاد گفته:

  سلام کسی ک تصادف کرده وبیمه دارد و بدنش اسیب دیده ولی کارت مایان خدمت ندارد ایا بیمه شامل حالش میشود .چون پاسگاه منطقعه ک تصادف شده گفته باید حتما پایان خدمت داشته باشی .ممنون

 4. Milad گفته:

  الان جنگ جنگ اقتصادیه آخه سرباز بدبخت
  چرا دوسال عمرشو حروم کنه ب جای اینکه
  عمر جونامونو حروم کنید اقتصادمان قوی کنید

 5. امیر گفته:

  این همه بدبختی و در بدترین شرایط سربازی رفتن وشب نخوابی ها ومسعولیت هاکه کشیدیم برای گرفتن کارت پایان خدمت هیچ مزایای نسبت به کسی که خدمت نکرده نداریم،حتی برای اینکه سابقه سربازیمون هم بندازیم رو تامین اجتماعی کلی پول به تامین اجتماعی دادیم?‍♂️

 6. حیدر موسوی گفته:

  ۱۹ماه یک روز خدمت کردم روزی که امدم خونه ترس و اضطراب و اومد سراغم لحاض جیبم خالی بود و اوضاع خیلی خراب بود…تنهایی اومد سراغم و حتی حالت تهوع گرفته بودم…حداقل ی فرق بزگی بزارید بین اونی که رفته و نرفته حقوق بیشتری بزارید …بخدا مردم گناه دارن

 7. جوان بدبخت گفته:

  ۲۴ ماه عمرم در دیوونه خونه ای بنام کلانتری رفت همش تهدید و تحقیر برای کارتی بی ارزش. انگار ما وسیله ی بازی بودیم برای تحقیر کردن و دوسال باهامون بازی شد از نظر روحی روانی اجتماعی کلی ضربه خوردم.
  تهش میگن کارتش بدرد هیچی نمیخوره
  این ظلم بسیار بزرگیه که به جوانان میشه

 8. محمد رضا گفته:

  میگید با اشتغال به تحصیل میشه پاسپورت گرفت خب چه فایده باید اینقدر درد سر بکشی و ودیعه بزاری که بخوان اجازه صدور پاسپورت رو بهت بدن بعدش ایا ودیعه رو فوری بهت بدن یا بخوای بیافتی دنبال پس گرفتن ودیعت همون پایان خدمت که بهتره

  • علی گفته:

   خیلی راحت میشه گرفت ودیعه هم هیچ دردسری نداره بعداز برگشتم در عرض ۲تا ۷روز تمام پولو برمیگردونن به حسابت

 9. محسن گفته:

  سلام وقتتون به خیر یه سوال داشتم .آیا با کارت معافیت غیر هوشمند میشه استخدام پیمانی شد ؟ و اینکه در مرحله تایید مدارک اگه اسکن کارت غیر هوشمند و نامه درخواست تعویض کارت رو اسکن کنیم مورد قبول هست یا نه ؟

 10. محمد گفته:

  سلام من مادرم فوت کرده پدرمم طلاق گرفتم الان خودمم ۵ ماه الان سربازم میتونم معاف بگیرم البته مادر شوهر دوم داشت

 11. امین گفته:

  اخه چه مقرارتیه واقعا نیاز به اصلاح داره الان برای گرفتن جوازکسب راه انداختن یه شغل باید کارت پایان خدمت ارائه کرد منی که ۳۲ سالمه بچه طلاقم ۲۶ ساله خانوادم جدا شدن هیچکدومشون توان سرپرستی نداشتن با کلی دربه دری یه مقدار پول جور کردم برای آینده خودم یه شغل راه بندازم باید چه غلطی کنم یعنی رسما یا باید به کارگری ادامه بدم تا آخر عمرم یا دوسال زندگیمو نابود کنم برای گرفتن پایان خدمت وقتی هم تموم شد چیزیو که براش کلی زحمت کشیدم که اگه بشه آیندمو بسازم توی راه رفت امد به خدمت سربازی بخورم بعدم که کارت گرفتم به همالی کردن برای مردم ادامه بدم

  • بهنام گفته:

   دوست عزیز به جای اینکه کل عمرتون رو نابود کنید و یا کل عمرتون کارگری کنید کافی هست فقط ۲ سال برای نیروهای مسلح کارگری کنید تا راحت بشید
   ۲ سال سختی کشیدن بهتر از این هست که باقی مونده جوونیتون رو نابود کنید

 12. امیر گفته:

  سلام وقت بخیر من داشنجو هستم میخاستم بدونم با برگه اشتغال به تحصیل میشه وام ازدواج گرفت یا حتما کارت پایان خدمت میخاد؟؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام دوست عزیز.
   این موضوع در حوزه‌ی کاری ما نیست و متاسفانه اطلاعات قابل استنادی از در پاسخ به شما نداریم.

  • سعید گفته:

   وام ازدواج اصلا کارت پایان خدمت یا معافیت نمیخواد . هیچ نیازی نداره . برای خودمم پیش اومده که اصلا نیازی به کارت سربازی نداشتم

 13. حسین گفته:

  یک سوال؟ امکان خروج از کشور برای مشمولان هست نیست؟ قوانین در این مورد به چه صورته؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام دوست عزیز.
   این موضوع در حوزه‌ی کاری ما نیست و متاسفانه اطلاعات قابل استنادی از در پاسخ به شما نداریم.

 14. z گفته:

  سلام
  میگن کسی که خدمت سربازی نرفته شناسنامه به اسم بچش صادر نمیشه صحت داره؟؟

  • مهدی گفته:

   خیلیا هستن قبل سربازی ازدواج میکنن مثلا تو دوران دانشجویی یا دبیرستان که بچه دار هم میشن خیلی راحت شناسنامه میخوره و ربطی به سربازی نداره هرکی تو این زمینه جلوتو گرفت داداش ازش شکایت کن حتی وام ازدواجم ربطی نداره به خدمت چون که از بالا گفتن شرایط ازدواج آسان کنن برا جوان ها

 15. سروش گفته:

  خیلی زندگی خوبی ساختید برای جوانان؟! خیلی کار و زندگی دارن؟! خیلی امید به زندگی دارن؟!
  که پاشن بیان دوسال براتون مفت مفت حمالی کنند! لع….ت بهتون

  • آسان ثبت گفته:

   سلام.
   دوست عزیز ما یک شرکت خصوصی در حوزه‌ی ثبت هستیم و هیچ ارتباطی با نظام وظیفه و یا نهادهای دولتی نداریم. این مقاله هم صرفا برای اطلاع‌رسانی منتشر شد.

 16. محمدجوادقبادی گفته:

  سلام بدون خدمت میشه هوشمندبرای رانندگی باری بگیری

 17. سعید گفته:

  پس این همه رفتم سربازی شب پست دادن و بی خوابی و اینا حالا که فکرش را میکنم میبینم اگه نرفته بودم هم چیزی از دست نداده بودم! مثل درس خوندن دهه شصتیا. با چه شوق و ذوقی میگفتن درس بخون یه چیزی میشی . حالا همه با ارشد و دکترا هیچی نشدن. اگه از بچگی رفته بودیم بازار شاگردی حالا بارمون را بسته بودیم. افسوس به حال ما دهه شصتیا

 18. ابی گفته:

  چندین سال درس خوندم مدرک گرفتم به هیچ دردی نخوردحتی سرکوزه .حالا بادوسال خدمت خدمت که کارتش به هیچ دردی نمیخوره بعدش که کارت میگیری نه شغلی نه چیزی فقط دوسال عمرتوحروم کردی وازلحاظ روحی روانی واجتماعی آسیب میبینی .بیشتراونایی که خدمت نمیرند بخاطر طولانی بودن زمان خدمت هست خدایش دوسال خدمت چه خبره ؟؟خدمت روبایدنصف کنندوهمه برند نه این که یکی اصلانره یکی دوسال بره زجربکشه زندان که نیست حتمابایددوسال بایدزندانی بکشی تاآزادبشی.الان تعدادچهارملیون مشمول غایب داریم که بااجبارنمیشه کسی رومجبور به رفتن خدمت کردچون بیشتراین هازن وبچه دارندسنشون بالاست بااین شرایط دیگه نمیاندخدمت کننداون هم دوسال بایدیه فکراساسی کردنه این که بازور مجبورشون کرد بازورمجبورکردن چیزی جزآسیب اجتماعی نداره وباعث ناامنی میشه.بایدشرایط غایبین مشمول برسی بشه بادستگیری وجلب باعث تخریب فردمیشه که روی روح روان فردتاثیرمیزاره.

 19. imsaeidw گفته:

  سلام یه سوال داشتم
  میخاستم بدونم برای جواز کسب گرفتن کارت پایان خدمت میخاد یا نه؟

   • امیر گفته:

    سلام
    وقت بخیر
    من مشمول غایب هستم
    چطور میتونم اقدام به تحصیل توی دانشگاه و گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل کنم؟

 20. علی گفته:

  بدون پایان خدمت بیمه تامین اجتماعی شدم.ایا ۳۰ سال بعد بدون پایان خدمت بازنشستگی بهم تعلق میگیره

  • علیرضا گفته:

   داداش اون موقع چون سنت بیشتر از پنجاه سال میشه مشمول خدمت نیستی اون موقع شناسنامه ات حکم کارت پایان خدمت داره برات.

 21. محمد گفته:

  سلام من خدمت نرفتم میتونم وام مسکن بگیرم کسی میدونه لطفا راهنماییم کنید

 22. حسن گفته:

  سلام ‌بدون‌داشتن‌کارت‌پایان‌خدمت‌میشه‌وام‌مسکن‌روستایی‌گرفت‌ممنون‌

 23. اسماعیل گفته:

  من برای همین گواهینامه الکی رفتم توی مرزهای خطرناک سیستان و بلوچستان دو سال اوارگی کشیدم اگه میدونستم برداشته میشه هیچ وقت نمیرفتم عمرمو دوسال تباح کنم قانون مزخرفی صادر کردن حق امسال من که رفتن ضایع شده ظلم بزرگی در حق ماها سربازی رفته هاشده

 24. بهمن گفته:

  مثل اینکه ما اشتباه کردیم دوسال از بهترین سالهای عمرمان رو صرف هیچی کردیم .حالا برای دخترم خواستگار اومده میگه خدمت نمیخوام برم منم داشتم تحقیق میکردم که ببینم خدمت واقعا بدرد نمیخوره .که متاسفانه حق با داماد هست . یعنی یا باید به ما یه برتری بدن یا باید همه خدمت بروند وگرنه این کار تبعیض گذاشتن هست .بهترین روزهای عمرمان رو صرف کردیم که الان بگید بدرد نمیخوره .اینه که میگند ظلم میکنند به مردم .با همین یه تصمیم ساده مجلس به عمر چند میلیون نفر گند زدند بی اعتبار کردند .خیلی خیلی عصبی شدم از دست گردانندگان مملکت که با این طرز تفکر ابتدایی شون براحتی خیلی از ارزشهارو ازبین میبرند .واقعا پس اونهایی که خدمت هستند الان دارند با پلیس همکاری میکنند و با نداشتن اطلاعات کافی باز به مردم ظلم میکنند خیلی نادان هستند که عمرشان رو صرف هیچی میکنند .نباید یکنفر هم بره خدمت که معلوم بشه چقدر مهمه

 25. سید عباس حسنیان معرف گفته:

  ای کاش یکی به داد من برسه سرخدمت هر دو زانوم رباط صلیبی و منیسک پاره کرد عمل کردم خراب شد زیر دیپلم هم هستم بیمارستان منطقه معافم کرد ولی بیمارستان مرکز معافم نکرد با اینکه یه دوره ۳سال پیش رفتم کمیسیون من را از رژه رزم نگهبانی و ورزش و صبحگاه معافم کردن ولی نگهبانی می‌فرستادنم کار سنگین انجام می‌دادم یگان برام هیچ صورت سانحه ننوشت ولی بیمارستان منطقه ۱۶درصد از کار افتادگی حین خدمت برام صادر کرد و هیچ کس‌ بهم رسیدگی نکرد الان نه معافم کردن نه پایان خدمت بهم دادن. نه حتی حق و حقوقم. ای کاش یکی به مشکلم رسیدگی می‌کرد بخدا خسته شدم بریدم از این خدمت اجباری

 26. Mp گفته:

  سلام و درود میخواستم بدونم کسی ک‌کف پاش صافه معافه و اینکه من پدرم بیماری ام اس داره و مادرم بیماره معاف میشم ایا؟درضمن برادر هم دارم دوتامون کار میکنیم

 27. علیرضا گفته:

  سلام کارت معافیت من گم شده چطور از سایت پلیس میتونم پیگیری کنم در پلیس +۱۰مونده ؟

 28. امیر گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  من مشمول غایب هستم
  چطور میتونم با گرفتن گواهی اشتغال به تحصیل جواز کسب بگیرم؟
  چون فکر کنم مشمول غایب نمیتونه حتی یه رشته الکی توی دانشگاه آزاد هم بره

 29. امین گفته:

  واقعا ظلم بود اگه درستش نمیکردن ۲ سال از وقتمونو عمرمونو بزاریم براکی اخه من کارم تعمیرات موبایله اگ ازش دور باشم یادم میره .

 30. امین گفته:

  ۲ سال از وقتمونو عمرمونو بزاریم براکی اخه من کارم تعمیرات موبایله اگ ازش دور باشم یادم میره .خیلی وضعیته خوبی داریم تو ایران حالا زندگیمونو ول کنیم برم خدمت

 31. محسن گفته:

  هنوز مسائل مهمی از قبیل خروج از کشور و کار دولتی و استخدام رسمی و برخی از وام ها در گرو داشتن کارت پایان خدمت هست که نمیشه نادیده گرفت و ممکنه در زندگی شما تاثیرگذار باشه

 32. امیر گفته:

  چن ماه سربازیم میگذره و سختی های زیادیم تا الان کشیدم هنوز خیلی مونده فقط خواستم بگم اگه هیچ محدودیتی برای مشمولای غایب نباشه و هیچ فرقی بین منی که رفتم و اونی که نرفته نباشه خیلی نامردیه البته خیالم تا آخر عمر راحته چون هر لحظه ممکنه قانونای سختگیرانه جدید برای مشمولای غایب بذارن

 33. محمد گفته:

  قوانین سربازی هیچوقت پایدار نیست دائم تغییر میکنه
  از کجا معلوم حالا که همه ی خانواده ها تک فرزند شدن و سرباز کم شده
  قوانین سفت و سخت تری برای غایب ها نذارن
  به نظر من کسی که خدمت میره خودش میتونه برای زندگیش تصمیم بگیره نه این که دیگران براش قانون تصویب کنن
  نرفتن سربازی تا آخر به عنوان یک ضعف با یه پسر خواهد موند

 34. محمد گفته:

  با سلام
  چرا بین کسی که خدمت کرده با نمیخاد خدمت کنه فرفقی نیست؟این عادلانه نیست
  خیلیها زجر میکشن برای چه؟…

 35. قادر گفته:

  اگه کسی سربازی نره چه جوری مملکت و امنیت کشورمون تامین بشه، سرباز حتما باید باشه اما به نظر من ای کاش به جای اجباری اختیاری بود و کسی که میرفت سربازی حقوق خوب بهش میدادن طوری که جوان ها برای رفتن به سربازی امتحان ورودی میدادن…

 36. محمد فرهمند گفته:

  بخشودگی سنی مشمولان به چه ترتیب است؟

  طبق قانون بخشودگی سنی، افراد ذکور بالای پنجاه سال از اعزام به خدمت سربازی معاف هستند و شناسنامه آنها در واقع کارت پایان خدمت‌شان محسوب می‌شود.
  طبق قانون فوق افرادی که بیش از ۵۰سال دارند و کارت پایان خدمت یا معافیت ندارند ، شناسنامه آنها به منزله پایان خدمت آنها نیز هست، اما بعضی از نهادها، ارگانها و مراکز با عدم تمکین با قانون بی دلیل بر ارائه مدرک نظام وظیفه( پایان خدمت یا معافیت) اصرار می ورزند . گو اینکه اساسا از مواد قانون بی خبرند و چشم بسته و بدون اطلاع از قانون خود را کاسه داغ تر از آش می پندارند و جفت پای خود رو تو یه لنگه کفش میکنن که الا بالله برای برخورداری از خدمات و مزایای تحت اختیار آنان باید مدرک نظام وظیفه ( بابان خدمت و یا معافیت) ارایه شود! که این خود قبل از اینکه؛ حالا به ظاهر احترام به قانون باشد، پشت پا زدن به قوانین است,!!!!

 37. محمد گفته:

  امکان ثبت شرکت و ثبت برند در حالتی که فرد هنوز خدمت نرفته وجور داره؟ چون من کلا ۲ تا چیز فهمیدم ۱ اینکه فرد برام وام به مشکل میخوره ۲برای استخدام پس یعنی میشه ثبت شرکت و ثبت برند هم انجام داد؟؟؟

 38. mehdi گفته:

  من نه به وام نیاز دارم نه به استخدام نه به بیمه سند زدن هم به دردم نمیخوره اینا چیزای ضروری نیستن

 39. میلاد گفته:

  سلام وقت بخیر، من کارت پایان خدمتم گم شده و میخوام پاسپورت بگیرم ولی زمان ندارم صبر کنم تا المثنی صادر بشه، آیا راهی هست که بشود بدون کارت (با ارائه برگه ای که نشان دهد خدمت را گذرانده ام) پاسپورت گرفت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *