نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تمام مردان بالای هجده سال به جز موارد استثنا باید به خدمت سربازی بروند. نخستین بار لایحه خدمت اجباری نظام وظیفه در سال ۱۳۰۴ در دوره پهلوی اول در مجلس شورای ملی تصویب شد. این قوانین پس از انقلاب نیز تغییر چندانی نکردند. تا اینکه در سال ۱۳۶۷ با توجه به شرایط جنگی کشور در مجلس شورای اسلامی قانون خدمت وظیفه عمومی جدیدی تصویب شد. سپس در سال ۱۳۹۲ بازنگری آن در دستور کار قرار گرفت و به شکل امروزی‌اش درآمد. دوره سربازی در ایران در حال حاضر دو ساله است. تمام آقایانی که سن آنها از ۱۸ گذشته است و شرایط دریافت کارت معافیت را ندارند، مشمول این قانون محسوب می‌شوند. مشمولین تا پیش از گذراندن کامل این دوره از هر گونه خدمات دولتی و استفاده از خدمات شهروندی منع شده‌اند. در این مقاله به مزایای داشتن کارت پایان خدمت سربازی و معایب نداشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی می‌پردازیم.

 بدون کارت پایان خدمت چه کارهایی رو نمیشه و چه کارهایی رو میشه انجام داد؟

سند زدن بدون داشتن کارت پایان خدمت

با اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی که در آبان ۱۳۹۰ در مجلس به تصویب رسید، سند زدن بدون داشتن کارت پایان خدمت سربازی امکان‌پذیر شده است. بر این اساس، نقل و انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی دیگر احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت سربازی ندارد. تمام افرادی که به سن قانونی رسیده‌اند می‌توانند حتی در صورت نداشتن کارت پایان خدمت برای جابه‌جایی و تنظیم هر نوع سندی اقدام کنند. طبق اعلام سازمان وظیفه عمومی ناجا، به نام زدن ملک و خودرو برای افراد مشمول میسر شده است و از این پس نیازی به ارائه مدرکی در این خصوص به دفترخانه‌ها نیست.

 

وام گرفتن بدون کارت پایان خدمت

یکی از معایب نداشتن کارت پایان خدمت سربازی تعلق نگرفتن برخی تسهیلات به اشخاص است. به نظر می‌رسد بانک‌ها محدودیتی برای خدمت وظیفه ندارند و فقط به دنبال مطالبات خود هستند. با این حال، وام گرفتن بدون داشتن کارت پایان خدمت در بیشتر موارد ناممکن است. گرفتن وام‌های دولتی مثل وام مسکن و وام ازدواج در صورت نداشتن کارت پایان خدمت هوشمند یا کارت معافیت سربازی جدید امکان‌ناپذیر است. دریافت مستمری نیز از همین شرایط پیروی می‌کند. همچنین صاحبان مشاغل برای دریافت وام‌های حمایتی به این مدرک شناسایی نیاز خواهند داشت. سازمان نظام وظیفه عمومی اعطای وام و تسهیلات بانکی را به تمام مشمولان غایب ممنوع کرده است.

 

ازدواج بدون داشتن کارت پایان خدمت

یکی از مزایای داشتن کارت پایان خدمت سربازی برای آقایان این است که یکی از شروط فرهنگی و سنتی ازدواج را به جا آورده‌اند. در واقع بسیاری از خانواده‌ها در ایران گذراندن دوره سربازی را یکی از پیش‌شرط‌های ازدواج در نظر می‌گیرند. با وجود این، ازدواج بدون داشتن کارت پایان خدمت نیز امکان‌پذیر است. طبق قانون، برای عقد نکاح یا بستن پیمان زناشویی احتیاجی به ارائه مدارک وظیفه عمومی نیست. نداشتن کارت هوشمند پایان خدمت یا معافیت سربازی ممکن است دریافت وام ازدواج را منتفی کند اما نقشی در ثبت ازدواج در دفترخانه‌های رسمی ندارد. این موضوع برای ازدواج موقت یا به اصطلاح صیغه نیز به همین ترتیب است.

 

استخدام بدون داشتن کارت پایان خدمت

یکی از محدودیت‌های نداشتن کارت پایان خدمت ممنوعیت استخدام مشمولان سربازی است. داشتن کارت پایان خدمت برای استخدام در تمامی نهادها و موسسات وابسته به دولت و نیز کارخانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی ممنوع است. بنگاه‌های خصوصی نیز در صورت به‌کارگیری این افراد جریمه‌های سنگینی خواهند شد. معاونت وظیفه عمومی کشور تاکید کرده است که کسانی که به هر نحوی مشمولین غایب را در موسسات دولتی و غیردولتی استخدام کنند از طرف نیروی انتظامی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دادگاه معرفی خواهند شد. مراکز آموزشی آزاد نیز که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می‌کنند حق ثبت‌نام این اشخاص را ندارند. در واقع، داشتن کارت هوشمند پایان خدمت یا کارت معافیت سربازی هوشمند برای تحصیل در دانشگاه‌ها الزامی است.

 

دریافت مقرری بدون کارت پایان خدمت

طبق قانون، دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی شدنی است. بنابراین بیمه بیکاری به افراد فاقد کارت پایان خدمت سربازی نیز تعلق می‌گیرد. این مقرری شامل بیمه افراد فوت‌شده، بازنشسته و از کار افتاده نیز می‌شود. طبق رای دیوان عدالت اداری کشور، گرچه دریافت مستمری منوط به پایان سربازی یا معافیت از آن می‌شود، الزامی برای داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای گرفتن مقرری وجود ندارد. همچنین اصل بر صحت قراردادهای کاری در زمان بستن آن است. بنابراین اگر مراجع ذی‌صلاح متوجه اشکالی در شرایط عقد قرارداد شوند، این موضوع نیز بررسی خواهد شد.

 

گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت

طبق اصلاحیه‌ای که در سال ۱۳۹۶ مصوب شد، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای اخذ گواهینامه رانندگی برداشته شد. تا چند سال پیش، یکی از محرومیت‌های اصلی برای اشخاصی که وظیفه عمومی خود را به جا نیاورده بودند، نداشتن حق رانندگی موتورسیکلت و خودرو بود. با تغییرات به وجود آمده در قانون بیمه شخص ثالث، همۀ مشمولان می‌توانند برای گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت اقدام کنند. سازمان نظام وظیفه این موضوع را به تمامی آموزشگاه‌های رانندگی برای دریافت گواهینامه رانندگی موتور سیکلت و خودرو ابلاغ کرده است. به این ترتیب یکی از مشکلات نرفتن به سربازی در ایران برداشته شده است.

 

مزایای داشتن کارت معافیت سربازی

داشتن کارت معافیت سربازی نیز به منزله داشتن کارت پایان خدمت است. خدماتی که از طریق این دو می‌توان به آنها دسترسی داشت یکسان است. به طور مثال، قوانین گرفتن وام، گواهینامه و به نام زدن سند برای هر دو نوع کارت برابر است. معافیت از خدمت وظیفه عمومی از طرف بنیاد ملی نخبگان ایران و با جایگزینی دوره سربازی با یک پروژه علمی انجام می‌گیرد. همچنین معافیت پزشکی، تحصیلی و کفالت نیز وجود دارند. گفتنی است که طبق قانون بخشودگی سنی، افراد ذکور بالای پنجاه سال از اعزام به خدمت سربازی معاف هستند و شناسنامه آنها در واقع کارت پایان خدمت‌شان محسوب می‌شود.

 

نوشته مرتبط: اقدامات ضروری پس از مفقودی کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت سربازی


پرسش‌های متداول پیرامون محدودیت‌هایی که نداشتن کارت پایان خدمت (یا معافیت) می‌تواند ایجاد کند

 

? کارت پایان خدمت به چه دردی می‌خورد؟

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تمام مردان بالای هجده سال به جز موارد استثنا باید به خدمت سربازی بروند. مشمولان این قانون تا پیش از گذراندن کامل دوره وظیفه عمومی و دریافت کارت پایان خدمت، از استخدام دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی منع شده‌اند.

? مشکلات نرفتن به سربازی چیست؟

بسیاری از مشکلات نرفتن به سربازی در سال‌های اخیر برطرف شده‌اند. به عنوان نمونه، گرفتن گواهینامه بدون داشتن کارت پایان خدمت ممکن شده است. اما هنوز برای استخدام رسمی و گرفتن برخی وام‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد.

? نداشتن کارت پایان خدمت چه محرومیت‌هایی را در پی دارد؟

یکی از محرومیت‌های اصلی برای اشخاصی که وظیفه عمومی خود را به جا نیاورده بودند، صادر نشدن گواهینامه رانندگی خودرو و موتورسیکلت برای آنها بود. اما با اصلاحات صورت گرفته در قانون، در حال حاضر همۀ مشمولان می‌توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند.

? کارت پایان خدمت هوشمند برای چه کارهایی لازم است؟

برای گرفتن تسهیلات بانکی و استخدام رسمی داشتن کارت پایان خدمت هوشمند یا کارت معافیت هوشمند سربازی الزامی است.

? سند زدن بدون کارت پایان خدمت ممکن است؟

با اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی در سال ۱۳۹۰، سند زدن بدون داشتن کارت پایان خدمت سربازی امکان‌پذیر شده است. بر این اساس، نقل و انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی دیگر احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت ندارد.

? وام گرفتن بدون داشتن کارت پایان خدمت شدنی است؟

یکی از معایب نداشتن کارت پایان خدمت سربازی تعلق نگرفتن برخی تسهیلات بانکی به اشخاص است. گرفتن وام‌های دولتی مثل وام مسکن و وام ازدواج فقط با داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی شدنی است.

? ازدواج بدون کارت پایان خدمت امکان‌پذیر است؟

بسیاری از خانواده‌ها در ایران گذراندن دوره سربازی را یکی از پیش‌شرط‌های ازدواج در نظر می‌گیرند. با وجود این، ازدواج کردن بدون داشتن کارت پایان خدمت نیز امکان‌پذیر است. ثبت رسمی عقد نکاح در دفترخانه‌ها نیازی به ارائه کارت معافیت یا پایان وظیفه عمومی ندارد.

? استخدام بدون کارت پایان خدمت انجام می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های نداشتن کارت پایان خدمت، ممنوعیت استخدام آنها است. داشتن کارت پایان خدمت برای استخدام در تمامی نهادها و موسسات وابسته به دولت و نیز کارخانه‌ها و کارگاه‌های خصوصی ممنوع است. این بنگاه‌ها در صورت به‌کارگیری این افراد جریمه‌های سنگینی خواهند شد.

? دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت چگونه است؟

طبق قانون، دریافت مقرری بدون داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی شدنی است. بنابراین بیمه بیکاری به افراد فاقد کارت پایان خدمت سربازی نیز تعلق می‌گیرد. این مقرری شامل بیمه افراد فوت‌شده، بازنشسته و از کار افتاده نیز می‌شود.

? گرفتن گواهینامه بدون کارت پایان خدمت به چه ترتیب است؟

طبق اصلاحیه مصوب سال ۱۳۹۶، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای اخذ گواهینامه رانندگی برداشته شد. بنابراین تمام افرادی که به سن قانونی رسیده‌اند می‌توانند برای دریافت گواهینامه خودرو یا موتورسیکلت اقدام نمایند.

? مزایای کارت معافیت سربازی چیست؟

داشتن کارت معافیت سربازی به منزله داشتن کارت پایان خدمت است. خدماتی که از طریق این دو می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد یکسان است. به طور مثال مقررات گرفتن وام مسکن و به نام زدن سند برای هر دوی آنها برابر است.

? بخشودگی سنی مشمولان به چه ترتیب است؟

طبق قانون بخشودگی سنی، افراد ذکور بالای پنجاه سال از اعزام به خدمت سربازی معاف هستند و شناسنامه آنها در واقع کارت پایان خدمت‌شان محسوب می‌شود.

40 دیدگاه برای “نداشتن کارت پایان خدمت چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ | مزایای داشتن کارت پایان خدمت

 1. بهنام گفته:

  با این اوصاف نتیجه میگیریم هر شخصی به خدمت سربازی بره دیوانه است و فقط وقت و عمرش رو تلف میکنه و در خدمت سربازی تحقیر میشه.

  وقتی میتونی گواهینامه بگیری،
  وقتی میتونی وام بگیری و سند به نام بزنی و از حیلی از خدمات دیگه استفاده کنی، دیوانگی محضه که بری خدمت سربازی

 2. بنیامین گفته:

  درود بر شرف کسی که سند زدن و بیمه شدن رو بدون داشتن کارت پایان خدمت میسر کرد. خدا پدر و مادرش رو بیامرزه

   • علیرضا گفته:

    شما با گذاشتن مبلغی به عنوان بیمه بازگشتتون به کشور میتونید پاسپورت دریافت کنید ، مبلغشم ۲۵ میلیون تومنه فکر میکنم .

 3. فرهاد گفته:

  سلام کسی ک تصادف کرده وبیمه دارد و بدنش اسیب دیده ولی کارت مایان خدمت ندارد ایا بیمه شامل حالش میشود .چون پاسگاه منطقعه ک تصادف شده گفته باید حتما پایان خدمت داشته باشی .ممنون

 4. Milad گفته:

  الان جنگ جنگ اقتصادیه آخه سرباز بدبخت
  چرا دوسال عمرشو حروم کنه ب جای اینکه
  عمر جونامونو حروم کنید اقتصادمان قوی کنید

 5. امیر گفته:

  این همه بدبختی و در بدترین شرایط سربازی رفتن وشب نخوابی ها ومسعولیت هاکه کشیدیم برای گرفتن کارت پایان خدمت هیچ مزایای نسبت به کسی که خدمت نکرده نداریم،حتی برای اینکه سابقه سربازیمون هم بندازیم رو تامین اجتماعی کلی پول به تامین اجتماعی دادیم?‍♂️

 6. حیدر موسوی گفته:

  ۱۹ماه یک روز خدمت کردم روزی که امدم خونه ترس و اضطراب و اومد سراغم لحاض جیبم خالی بود و اوضاع خیلی خراب بود…تنهایی اومد سراغم و حتی حالت تهوع گرفته بودم…حداقل ی فرق بزگی بزارید بین اونی که رفته و نرفته حقوق بیشتری بزارید …بخدا مردم گناه دارن

 7. جوان بدبخت گفته:

  ۲۴ ماه عمرم در دیوونه خونه ای بنام کلانتری رفت همش تهدید و تحقیر برای کارتی بی ارزش. انگار ما وسیله ی بازی بودیم برای تحقیر کردن و دوسال باهامون بازی شد از نظر روحی روانی اجتماعی کلی ضربه خوردم.
  تهش میگن کارتش بدرد هیچی نمیخوره
  این ظلم بسیار بزرگیه که به جوانان میشه

 8. محمد رضا گفته:

  میگید با اشتغال به تحصیل میشه پاسپورت گرفت خب چه فایده باید اینقدر درد سر بکشی و ودیعه بزاری که بخوان اجازه صدور پاسپورت رو بهت بدن بعدش ایا ودیعه رو فوری بهت بدن یا بخوای بیافتی دنبال پس گرفتن ودیعت همون پایان خدمت که بهتره

 9. محسن گفته:

  سلام وقتتون به خیر یه سوال داشتم .آیا با کارت معافیت غیر هوشمند میشه استخدام پیمانی شد ؟ و اینکه در مرحله تایید مدارک اگه اسکن کارت غیر هوشمند و نامه درخواست تعویض کارت رو اسکن کنیم مورد قبول هست یا نه ؟

 10. محمد گفته:

  سلام من مادرم فوت کرده پدرمم طلاق گرفتم الان خودمم ۵ ماه الان سربازم میتونم معاف بگیرم البته مادر شوهر دوم داشت

 11. امین گفته:

  اخه چه مقرارتیه واقعا نیاز به اصلاح داره الان برای گرفتن جوازکسب راه انداختن یه شغل باید کارت پایان خدمت ارائه کرد منی که ۳۲ سالمه بچه طلاقم ۲۶ ساله خانوادم جدا شدن هیچکدومشون توان سرپرستی نداشتن با کلی دربه دری یه مقدار پول جور کردم برای آینده خودم یه شغل راه بندازم باید چه غلطی کنم یعنی رسما یا باید به کارگری ادامه بدم تا آخر عمرم یا دوسال زندگیمو نابود کنم برای گرفتن پایان خدمت وقتی هم تموم شد چیزیو که براش کلی زحمت کشیدم که اگه بشه آیندمو بسازم توی راه رفت امد به خدمت سربازی بخورم بعدم که کارت گرفتم به همالی کردن برای مردم ادامه بدم

  • بهنام گفته:

   دوست عزیز به جای اینکه کل عمرتون رو نابود کنید و یا کل عمرتون کارگری کنید کافی هست فقط ۲ سال برای نیروهای مسلح کارگری کنید تا راحت بشید
   ۲ سال سختی کشیدن بهتر از این هست که باقی مونده جوونیتون رو نابود کنید

 12. امیر گفته:

  سلام وقت بخیر من داشنجو هستم میخاستم بدونم با برگه اشتغال به تحصیل میشه وام ازدواج گرفت یا حتما کارت پایان خدمت میخاد؟؟

  • سعید گفته:

   وام ازدواج اصلا کارت پایان خدمت یا معافیت نمیخواد . هیچ نیازی نداره . برای خودمم پیش اومده که اصلا نیازی به کارت سربازی نداشتم

  • مهدی گفته:

   خیلیا هستن قبل سربازی ازدواج میکنن مثلا تو دوران دانشجویی یا دبیرستان که بچه دار هم میشن خیلی راحت شناسنامه میخوره و ربطی به سربازی نداره هرکی تو این زمینه جلوتو گرفت داداش ازش شکایت کن حتی وام ازدواجم ربطی نداره به خدمت چون که از بالا گفتن شرایط ازدواج آسان کنن برا جوان ها

 13. سروش گفته:

  خیلی زندگی خوبی ساختید برای جوانان؟! خیلی کار و زندگی دارن؟! خیلی امید به زندگی دارن؟!
  که پاشن بیان دوسال براتون مفت مفت حمالی کنند! لع….ت بهتون

  • آسان ثبت گفته:

   سلام.
   دوست عزیز ما یک شرکت خصوصی در حوزه‌ی ثبت هستیم و هیچ ارتباطی با نظام وظیفه و یا نهادهای دولتی نداریم. این مقاله هم صرفا برای اطلاع‌رسانی منتشر شد.

 14. سعید گفته:

  پس این همه رفتم سربازی شب پست دادن و بی خوابی و اینا حالا که فکرش را میکنم میبینم اگه نرفته بودم هم چیزی از دست نداده بودم! مثل درس خوندن دهه شصتیا. با چه شوق و ذوقی میگفتن درس بخون یه چیزی میشی . حالا همه با ارشد و دکترا هیچی نشدن. اگه از بچگی رفته بودیم بازار شاگردی حالا بارمون را بسته بودیم. افسوس به حال ما دهه شصتیا

 15. ابی گفته:

  چندین سال درس خوندم مدرک گرفتم به هیچ دردی نخوردحتی سرکوزه .حالا بادوسال خدمت خدمت که کارتش به هیچ دردی نمیخوره بعدش که کارت میگیری نه شغلی نه چیزی فقط دوسال عمرتوحروم کردی وازلحاظ روحی روانی واجتماعی آسیب میبینی .بیشتراونایی که خدمت نمیرند بخاطر طولانی بودن زمان خدمت هست خدایش دوسال خدمت چه خبره ؟؟خدمت روبایدنصف کنندوهمه برند نه این که یکی اصلانره یکی دوسال بره زجربکشه زندان که نیست حتمابایددوسال بایدزندانی بکشی تاآزادبشی.الان تعدادچهارملیون مشمول غایب داریم که بااجبارنمیشه کسی رومجبور به رفتن خدمت کردچون بیشتراین هازن وبچه دارندسنشون بالاست بااین شرایط دیگه نمیاندخدمت کننداون هم دوسال بایدیه فکراساسی کردنه این که بازور مجبورشون کرد بازورمجبورکردن چیزی جزآسیب اجتماعی نداره وباعث ناامنی میشه.بایدشرایط غایبین مشمول برسی بشه بادستگیری وجلب باعث تخریب فردمیشه که روی روح روان فردتاثیرمیزاره.

 16. علی گفته:

  بدون پایان خدمت بیمه تامین اجتماعی شدم.ایا ۳۰ سال بعد بدون پایان خدمت بازنشستگی بهم تعلق میگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *