گواهی کدپستی چیست؟ کاربرد و نحوه‌ی دریافت آن چگونه است؟

گواهی کدپستی چیست؟ کاربرد و نحوه‌ی دریافت آن چگونه است؟

تاییدیه کد پستی چیست؟

شرکت ملی پست ایران به منظور تایید کد پستی ده رقمی و نشانی مرتبط با آن خدمتی را تعریف کرده است که اصطلاحاً به آن «گواهی یا تاییدیه کدپستی» می‌گویند. این گواهی بر اساس اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی کد پستی ده رقمی صادر می‌شود و قابل ارائه به سازمان‌ها و نهادها برای اعلام درستی نشانی و ارتباط کدپستی با آن آدرس است. تمام اشخاص حقیقی می‌توانند با مراجعه به سایت خدمات الکترونیکی پست، کد پستی خود را استعلام کنند و گواهی آن را دریافت نمایند.

 

کاربرد گواهی کدپستی

در سال‌های اخیر، عمدتاً استعلام نشانی از طریق کد پستی انجام می‌گیرد. متقاضیان تاسیس شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، متقاضیان ثبت برند در وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی و متقاضیان اخذ کارت بازرگانی در سایت اتاق بازرگانی حتماً با این موضوع مواجه شده‌اند. مشکلی که گاهی افراد با آن مواجه می‌شوند این است که کد پستی ده رقمی با آدرسی که اشخاص درج می‌کنند مغایرت دارد. در این مواقع، دریافت گواهی کدپستی اجتناب‌ناپذیر می‌شود. این گواهی تنها راه اثبات تطبیق کدپستی با نشانی به ادارات و مراکز دولتی و خصوصی است. 

 کاربرد گواهی کد پستی در این موارد مشهود است. به منظور جلوگیری از این مشکلات شرکت پست جمهوری اسلامی ایران امکان استعلام آدرس و نشانی از طریق کد پستی را با صدور تاییدیه کد پستی از طریق سایت خدمات الکترونیکی پست ایجاد کرده که به آن « گواهی کد پستی » یا « تاییدیه پستی » گفته می‌شود و از این طریق می‌توان مطابقت کد پستی محل سکونت یا کار را با آدرس ذکر شده به ادارات و موسسات دولتی و خصوصی اعلام کرد.

نحوه گرفتن تاییدیه کد پستی

همانطور که ذکر کردیم، تاییدیه کد پستی می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. در حال حاضر برای انجام بعضی از امور اداری نیاز است که افراد این تاییدیه کد پستی را دریافت کنند و به مراجع اداری مربوطه ارائه کنند.
برای دریافت تاییدیه کد پستی، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها روش غیر حضوری دریافت تاییدیه کد پستی و آدرس است. روش دیگر آن روش حضوری برای دریافت گواهی کد پستی می‌باشد. در ادامه به صورت مجزا هر یک از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم:

دریافت تاییدیه کد پستی به صورت حضوری

این روش یکی از روش‌های ساده برای دریافت گواهی است که همه افراد در صورت دارا بودن می‌توانند از این روش استفاده کنند. برای دریافت تاییدیه کد پستی با کد پستی و آدرس به صورت حضوری، افراد می‌بایست با در دست داشتن کد پستی ده رقمی خود به یکی از دفاتر پستی معتبر در نزدیکی محل زندگی خود مراجعه کنند. درخواست دریافت گواهی را ثبت کنند.
لازم به ذکر است که هزینه تاییدیه کد پستی در روش حضوری کمی بالاتر از روش غیر حضوری است. اما به طور کلی برای دریافت این تاییدیه و گواهی نیاز به پرداخت هزینه مصوب می‌باشد.

نحوه دریافت گواهی کد پستی به صورت غیرحضوری

خوشبختانه به غیر از روش ذکر شده برای دریافت تاییدیه کد پستی، می‌توان از روش غیر حضوری و آنلاین نیز برای دریافت تاییدیه کد پستی اقدام کرد. این روش یک روش غیر حضوری است و به سادگی انجام می‌شود. بنابراین، توصیه ما این است که افراد به جای مراجعه به دفاتر پستی، از روش غیر حضوری برای دریافت این تاییدیه استفاده کنند.
برای استفاده از روش غیر حضوری جهت دریافت تاییدیه کد پستی و آدرس، نیاز است که افراد با در دست داشتن کد پستی خود به سایت epostcode.post.ir (آدرس جدید gnaf.post.ir) مراجعه کنند و مراحل دریافت گواهی کد پستی خود را به صورت غیر حضوری انجام دهند. مراحل دریافت گواهی کد پستی محل سکونت و یا کار از طریق سایت شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر می‌باشد:

۱. ورود به سایت خدمات الکترونیکی پست به نشانی اینترنتی «epostcode»

۲. رفتن به بخش «صدور گواهی کدپستی» و وارد کردن کد پستی و شماره تلفن همراه.

(در صورتی که کد پستی خود را نمی‌دانید، می‌توانید ابتدا به بخش «یافتن کد پستی» بروید و مراحل دریافت گواهی کدپستی را پس از یافتن آن ادامه دهید.)

۳. در صورتی که نشانی نمایش داده شده با آدرس شما مطابقت دارد، گزینه «انتقال به درگاه بانک و پرداخت» را بزنید.

۴. پس از پرداخت هزینه می‌توانید گواهی را دریافت کنید. این گواهی حاوی بارکدی بیست رقمی است که به آن اعتبار می‌بخشد. فایل تاییدیه کد پستی را می‌توان هم به صورت آنلاین برای اشخاص فرستاد و هم پرینت آن را به صورت حضوری به ارگان‌ها، دستگاه‌ها، تشکیلات و موسسات ارائه داد.

درخواست کد پستی با کد رهگیری

  • در قدم اول متقاضی باید، از طریق جست و جوی آدرس «gnaf.post.ir»، وارد صفحه‌‌ی شرکت ملی پست شود و با کلیک بر روی گزینه خدمات و بعد از آن انتخاب گزینه خدمات به مردم، گزینه درخواست کد پستی جدید را انتخاب کند. در این مرحله فرد باید، درخواست صدور کد پستی شهرداری تهران را انتخاب کند.

هزینه دریافت گواهی کد پستی

صدور تاییدیه کدپستی جزو خدمات آنلاین و غیرحضوری اداره پست است. دریافت این گواهی به مُهر پستی احتیاج ندارد اما هزینه اندکی برای این خدمت در نظر گرفته شده است. هزینه تاییدیه کد پستی به صورت آنلاین و مستقیماً از متقاضیان دریافت می‌شود. تعرفه صدور در سال جاری سه هزار و صد تومان است. افرادی که از طریق روش غیر حضوری و سایت شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اقدام به دریافت تاییدیه کد پستی می‌کنند، می‌توانند با پرداخت هزینه ۲ هزار و ۲۰۰ تومان برای دریافت تاییدیه خود اقدام کنند. همانطور که ملاحظه می‌کنید مبلغ دریافتی در روش غیر حضوری حدود ۱۰۰۰ تومان کمتر از روش حضوری می‌باشد.

 

سامانه مرتبط: سامانه آنلاین تغییر کد پستی

 

✅ پرسش‌های پرتکرار درمورد گواهی کدپستی✅ 

✅ گواهی کدپستی چیست؟

✔️ گواهی کد پستی به منظور تایید کد پستی ده رقمی و آدرس مرتبط با آن از سوی اداره پست صادر می‌شود.

✅ تاییدیه کدپستی چه کاربردی دارد؟

✔️ این تاییدیه برای اعلام درستی نشانی و ارتباط کدپستی با آن نشانی به نهادهای دولتی و موسسات خصوصی ارائه می‌شود.

✅ نحوه دریافت گواهی کدپستی به چه ترتیب است؟

✔️ برای این منظور باید به سامانه خدمات الکترونیکی پست بروید، وارد بخش «صدور گواهی کدپستی» بشوید و مراحل دریافت تاییدیه را به ترتیب طی فرمایید.

✅ هزینه دریافت گواهی کدپستی چقدر است؟

✔️ تعرفه صدور گواهی کد پستی در سال جاری سه هزار و صد تومان است که به صورت آنلاین از متقاضیان دریافت می‌شود.

✅ نشانی سایت اینترنتی دریافت تاییدیه کدپستی چیست؟

✔️  https://epostcode.post.ir/user/certification

 

1 دیدگاه برای “گواهی کدپستی چیست؟ کاربرد و نحوه‌ی دریافت آن چگونه است؟

  1. عباس گفته:

    من واسه صدور پلاک خودرو نیاز به تاییدیه کد پستی داشتم کافی نت همه کارها انجام دادم و یک کد دادن و گفتن مامور پست منطقه شما بهتون زنگ میزنم و این کد رو بدین تایید میخوره و اکی میشه حالا سوال اینجاست کی زنگ میزنم و جالب اینجاست که اگه زنگ بزنه جواب ندم منفی میشه و باز دوباره باید بیست هزار خرج کنی و از نو 🤔🤔🤔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *