ثبت شرکت در اسپانیا [شرایط، مدارک و هزینه لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار قانونی در اسپانیا]  

ثبت شرکت در اسپانیا ثبت شرکت و موسسه تجاری Company registration in Spain

کشور اسپانیا در اروپای غربی واقع شده و پایتخت آن شهر مادرید است. بارسلونا، والنسیا، سویا، ساراگوسا و مالاگا دیگر شهرهای مهم آن هستند. این کشور از هفده بخش خودمختار تشکیل شده است که هر یک از آنها شامل چند استان می‌شوند. طبق آخرین سرشماری، جمعیت آن حدود چهل و شش میلیون و هفتصد هزار نفر است. واحد پول اسپانیا در حال حاضر یورو است که از سال ۲۰۰۲ جایگزین پزوتا شد. این کشور سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. کمپانی‌های تجاری بسیاری در این منطقه فعال هستند و ثبت شرکت در اسپانیا برای خارجی‌ها نیز امکان‌پذیر است. این کشور عضو سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، ناتو، حوزه شنگن، سازمان تجارت جهانی و اتحادیه اروپا است.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

 

شرایط ثبت شرکت در انگلیس Company registration in Spain

 

مهاجرت به اسپانیا

اسپانیا کشوری توسعه‌یافته است که سطح زندگی شهروندانش استاندارد بالایی دارد. همین موضوع موجب شده که این کشور به یکی از مقاصد محبوب مهاجران از سراسر دنیا تبدیل شود. این کشور دموکراتیک دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. عضویت در منطقه یورو، اقتصاد پیشرفته با درآمد نسبتاً بالا، آموزش رایگان و تلاش برای سطح مطلوب آزادی‌های مدنی، موجب رشد اقتصادی مثبت آن شده است. در سال‌های اخیر، ثبت شرکت در اسپانیا بسیار متداول شده است و افراد زیادی از این طریق به اقامت دائم اسپانیا دست پیدا کرده‌اند.

 

شرایط ثبت شرکت در اسپانیا Company registration in Spain

 

زندگی و راه‌اندازی کسب‌وکار

اسپانیا دارای آب‌وهوایی متنوع است اما بیشتر مناطق آن چهارفصل هستند و معتدل محسوب می‌شوند. این کشور در حال حاضر دومین صنعت گردشگری بزرگ اروپا را دارد و در تمام طول سال پذیرای بازدیدکنندگان بین‌المللی است. ثبت شرکت در اسپانیا در حوزه گردشگری بسیار رایج است و افراد زیادی در سراسر این کشور اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکارهایی مرتبط با این حوزه می‌کنند. گفتنی است که قوانین ثبت شرکت در اسپانیا در تمام شهرهای بزرگ آن یکسان است. بنابراین، ثبت شرکت در مادرید تفاوت چندانی با تاسیس شرکت در بارسلونا، والنسیا، ساراگوسا و یا دیگر مناطق ندارد. همچنین مرزهای مشترک آبی و خاکی با دیگر کشورهای اروپایی موجب شده است که تاسیس کمپانی‌های تجاری در زمینه‌های گوناگون امکان‌پذیر باشد.

 

قوانین ثبت شرکت در اسپانیا

قانون تاسیس شرکت در اسپانیا برای شهروندان و اتباع خارجی تفاوت زیادی قائل نیست. بنابراین تفاوت مقررات ثبت شرکت در اسپانیا بیشتر مربوط به نوع کمپانی‌ها است. پس از فراهم نمودن اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در اسپانیا، میزان سرمایه اولیه و اعضای اصلی آن باید تعیین گردند. مرحله بعد، داشتن یک آدرس مشخص برای دفتر شرکت در این کشور است. سپس با اخذ تاییدیه‌های قانونی، شرکت به ثبت خواهد رسید. به طور کلی، ثبت کمپانی در اسپانیا با هزینه‌ای نسبتاً کم اما در یک پروسه زمانی طولانی انجام می‌پذیرد.

 

نوشته‌ی مرتبط: مالیات شرکت‌های خارج از ایران

 

دلایل ثبت شرکت در اسپانیا

کشور اسپانیا به دلیل داشتن وضعیت باثبات و روبه‌رشد سیاسی و اقتصادی در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد ثبتی از سراسر دنیا تبدیل شده است. افراد با ثبت شرکت در اسپانیا می‌توانند تحت شرایطی، تابعیت اسپانیا را برای خود و خانواده‌شان بگیرند. با وجود این، برای تاسیس شرکت نیازی نیست حتماً تابعه این کشور شد. از آنجایی که شاخص‌های بین‌المللی مالی در این کشور در درجه بالایی است و سطح رفاه نیز بالاست، شرایط بسیار مطلوبی برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آن وجود دارد. در نتیجه، بسیاری از کارآفرینان و تاجران برای رشد کسب‌وکار خود دست به این اقدام می‌زنند.

 

مزایای تاسیس شرکت در اسپانیا

دولت اسپانیا طرح‌های حمایتی فراوانی را برای توسعه کسب‌وکارهای گوناگون در این کشور به اجرا درآورده است. اسپانیا با رشد اقتصادی و صنعتی بسیار بالا و وجود مشاغل متنوع، رونق اقتصادی زیادی در همه زمینه‌ها دارد. زیرساخت‌های اقتصادی و پژوهشی این کشور برای سرمایه‌گذاری خارجی بسیار مطلوب است. مهم‌ترین مزایای تاسیس شرکت در اسپانیا این موارد هستند:

 • اقدامات جدی دولت برای مطلوب کردن شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور.
 •  اقتصاد باثبات.
 • امکان جذب نیروی کار بین‌المللی.
 • ارائه وام‌ها و تسهیلات بانکی و کمک‌های گوناگون به صاحبان کمپانی‌ها.
 • امکان گرفتن اقامت دائم.
 • امکان تجارت آزاد پس از ثبت شرکت در اسپانیا.
 • امکان مراوده تجاری آزاد با کشور‌های عضو اتحادیه اروپا.
 • موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب برای تجارت و بازرگانی بین‌المللی.
 • تنوع امکانات مورد نیاز در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و…

 

انواع شرکت در اسپانیا

در قانون اسپانیا، شرکت‌های تجاری متعددی تعریف شده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

۱. شرکت با مسئولیت محدود: که متداول‌ترین نوع کمپانی در این کشور است. حداقل تعداد شرکا برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود دو نفر است. اما تا پنجاه نفر سرمایه‌گذار هم می‌توانند این نوع کمپانی را به ثبت برسانند. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در اسپانیا حداقل سه هزار یورو نیاز است. گفتنی است که هیئت اجرایی و هیئت نظارت بر اجرا هم باید معین باشند.

۲. شرکت تضامنی: ثبت شرکت در اسپانیا تحت این مدل بسیار ساده است. تضامنی مدلی مناسب برای کسب‌وکار‌های کوچک محسوب می‌شود. برای ثبت این نوع شرکت تجاری وجود حداقل دو نفر ضروری است. صرافی‌ها معمولاً تحت این مدل به فعالیت می‌پردازند.

۳. راه‌اندازی دفتر شعبه: ثبت دفتر شعبه یکی دیگر از مدل‌های ثبت شرکت در اسپانیا است. در این روش، شرکت ثبت‌شده در واقع شعبه کمپانی مادر است و از آن معمولاً برای ورود به بازار اروپا استفاده می‌شود. در این مجموعه‌ها، مسائل مالی مانند بدهی‌ها و… بر عهده شرکت اصلی خواهد بود. گفتنی است که تجارت شعبه باید با تجارت کمپانی اصلی یکسان باشد.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت در اسپانیا

 • مدارک شناسایی تمام اعضا (گذرنامه معتبر و شناسنامه)
 • اساسنامه شرکت و ترجمه رسمی آن به زبان اسپانیایی
 • طرح کسب‌وکار (بیزینس‌پلن)
 • آدرس فرد متقاضی در ایران یا اسپانیا
 • گواهی تمکن مالی برای تامین سرمایه مورد نظر و گواهی بانکی سپرده سرمایه شرکت
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

مراحل ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا علاوه بر تخصص به تجربه نیاز دارد. وکلای حرفه‌ای و بین‌المللی موسسه آسان‌ثبت راهنمایان خوبی برای طی کردن این مسیر هستند. روند قانونی تاسیس کمپانی تجاری در اسپانیا به این ترتیب است:

۱. نام‌گذاری شرکت و تعیین نوع کمپانی با در نظر گرفتن قوانین بین‌المللی و هنجارهای فرهنگی کشور مقصد

۲. تنظیم اسناد و مدارک لازم برای ثبت شرکت

۳. ارسال مدارک و اسناد به اداره ثبت شرکت‌های اسپانیا و پر کردن تقاضانامه

۴. باز کردن حساب بانکی و واریز حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت با توجه به نوع کمپانی

۵. اخذ تاییدیه‌های لازم بسته به نوع فعالیت شما از نهاد‌های محلی

۶. دریافت مجوزهای لازم از نهادهای گوناگون بسته به نوع کار مجموعه (مجوزهای زیست‌محیطی، واردات و صادرات، باز کردن فروشگاه و…)

 

هزینه ثبت شرکت در اسپانیا

هزینه تاسیس شرکت در اسپانیا به نوع کمپانی، سرمایه اولیه و تعداد شرکا بستگی دارد و از سرمایه ۳۰۰۰ یورویی شروع می‌شود. توجه به این موضوع بسیار مهم است که می‌توان بخشی از هزینه ثبت شرکت را از طریق وام‌های بانکی تامین کرد. ثبات اقتصادی این کشور موجب شده است که محاسبه هزینه‌ها با یورو بدون نوسان باشد و متقاضیان بتوانند به راحتی شرایط تشکیل شرکت در اسپانیا را بسنجند.

 

»»» تعرفه و هزینه ثبت انواع شرکت تجاری

 

مدت زمان ثبت شرکت در اسپانیا

گفتنی است که ثبت شرکت در اسپانیا حداقل چهار هفته کاری زمان می‌برد. کوتاه یا طولانی بودن این بازه منوط به مدت زمانی است که برای تایید مدارک ارائه‌شده طی خواهد شد. همچنین پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت در اسپانیا ندارد.

 سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود


✅ FAQ: Company Registration in Spain

 

✅ آیا با ثبت شرکت در اسپانیا می‌توان تابعیت آن کشور را نیز گرفت؟

✔️ بله. یکی از راه‌های دریافت اقامت اسپانیا برای شما و خانواده‌تان، ثبت شرکت در این کشور است.

✅ ثبت شرکت در اسپانیا چقدر طول می‌کشد؟

✔️ ثبت شرکت در اسپانیا حداقل چهار هفته کاری زمان می‌برد.

✅ تاسیس شرکت در اسپانیا چه مزیت‌هایی دارد؟

✔️ دولت اسپانیا حمایت زیادی از کسب‌وکارهای کوچک می‌کند. اقتصاد باثبات و امکان تجارت آزاد بین‌المللی مهم‌ترین دلایل ثبت شرکت در این ناحیه از اروپا هستند.

✅ در اسپانیا چه نوع شرکت‌هایی می‌توان تاسیس کرد؟

✔️ در قوانین اسپانیا، کمپانی‌های تجاری متعددی تعریف شده است. شرکت‌های با مسئولیت محدود، تضامنی و ثبت شعبه از انواع آن هستند.

✅ حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت در اسپانیا چقدر است؟

✔️ حداقل سرمایه اولیه برای راه‌اندازی شرکت در کشور اسپانیا سه هزار یورو است.

✅ مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در اسپانیا چیست؟

✔️ کپی مدارک شناسایی تمامی اعضا (گذرنامه معتبر)، اساسنامه شرکت، فرم درخواست تاسیس کمپانی و گواهی بانکی سپرده سرمایه مهم‌ترین مدارک ثبت شرکت در اسپانیا هستند.

✅ تاسیس شرکت در اسپانیا چقدر هزینه دارد؟

✔️ این هزینه‌ها به نوع کمپانی، سرمایه اولیه و تعداد شرکا بستگی دارد. توجه به این موضوع بسیار مهم است که می‌توان بخشی از هزینه ثبت شرکت در اسپانیا را از طریق وام‌های بانکی و جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی تامین کرد.

✅ ثبت شرکت در مادرید به چه ترتیب است؟

✔️ نحوه ثبت شرکت در اسپانیا در تمام مناطق آن یکسان است. برای تاسیس شرکت در مادرید کافی است نوع کمپانی خود را انتخاب کنید و مدارک مورد نیاز جهت تشکیل آن را فراهم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.