راهنمای ثبت شرکت بیمه| سهامی خاص و عام

ثبت شرکت بیمه سهامی خاص سهامی عام- Registration of Insurance Company

شرکت‌های بیمه نقش بسیار مهمی در تمامی جوامع دارند. علاوه بر افراد، بسیاری از مشاغل و تجارت‌ها نیز از خدمات این شرکت‌ها بهره می‌برند. این کمپانی‌ها در برابر پولی که از اشخاص حقیقی یا حقوقی دریافت می‌کنند، متعهد می‌شوند که زیان احتمالی وارد‌شده را به بیمه‌گذار پرداخت نمایند. خدمات بیمه‌ای انواع گوناگونی دارد که بیمه اشیاء، اشخاص و مسئولیت از آن جمله‌اند. در این مقاله، به فرایند قانونی ثبت شرکت بیمه در ایران می‌پردازیم.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

شرایط تاسیس شرکت‌های بیمه

منظور از شرکت بیمه شرکتی است که در اساس‌نامه‌اش موضوع فعالیت اصلی آن امور مربوط به بیمه قید شده باشد. راه‌اندازی شرکت بیمه نیازمند داشتن دانش کافی در این زمینه است و حضور افراد متخصصی که آشنایی کامل به قوانین و مقررات این حوزه داشته باشند در این مجموعه‌ها الزامی است. متقاضیان باید حداقل مدرک کارشناسی بیمه به اضافه یک سال سابقه کار حرفه‌ای بیمه‌ای داشته باشند. در صورت داشتن مدرک کارشناسی نامرتبط، داشتن دو سال سابقه کار بیمه‌ای الزامی است. همچنین اگر مدرک شما دیپلم است، باید سه سال سابقه کار در حوزه بیمه داشته باشید.

 

مراحل دریافت مجوز شرکت بیمه

شرکت‌های بیمه باید مجوز تاسیس خود را از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخذ نمایند. توجه به این نکته الزامی است که یکی از شرکا ملزم به داشتن مدرک تحصیلی در رشته مدیریت بیمه و یا فعالیت تخصصی در امور بیمه‌ای است. باید اشاره کرد که برای دریافت مجوز و ثبت شرکت بیمه می‌توان نمایندگی یکی از شرکت‌های بیمه‌ای را نیز گرفت. برای رسیدن به این منظور، گذراندن دورۀ آموزشی در کمپانی اصلی بیمه و کسب نمرۀ قبولی در آزمون نمایندگی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضروری است. 

 

استعلام شرکت‌های بیمه مجاز

تنها مرجع رسمی برای استعلام قانونی بودن فعالیت شرکت‌های بیمه در ایران، «سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور» است. این سامانه زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند و متعلق به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. مشخصات کامل تمامی موسسات و شرکت‌هایی که به صورت قانونی در زمینه امور بیمه‌ای فعالیت می‌کنند در این سایت ثبت شده است و افراد می‌توانند به راحتی پیش از بستن هر نوع قراردادی آنها را بررسی نمایند.

 

انواع شرکت‌های بیمه

بهترین راه برای تاسیس شرکت بیمه به صورت مستقل، ثبت شرکت سهامی خاص یا سهامی عام است. مناسب‌ترین گزینه برای شما متناسب با نوع فعالیت و اهداف شما تعیین می‌شود. بنابراین پیش از انتخاب نوع شرکت، توصیه می‌شود شرایط و ضوابط هر یک از این قالب‌ها را بررسی کنید. باید یادآور شد که متقاضیان ثبت شرکت بیمه برای دریافت مجوز باید به سازمان بیمه مرکزی ایران مراجعه نمایند.

 

ثبت شرکت بیمه در قالب سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص برای امور گوناگونی تشکیل می‌شوند که یکی از مهم‌ترین آنها فعالیت در زمینه خدمات بیمه‌ای است. سرمایه این نوع کمپانی‌ها به صورت سهام‌هایی هم‌ارزش درمی‌آید که قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی به راحتی قابل واگذاری است. یکی از مزایای ثبت شرکت سهامی خاص با موضوع بیمه در ایران این است که الزامی برای تهیه کامل سرمایه نقدی آن وجود ندارد. همچنین شرایطی که برای تاسیس این شرکت‌ها در قانون تجارت ایران در نظر گرفته شده بسیار ساده‌تر از دیگر انواع کمپانی‌ها است.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت بیمه سهامی خاص

  • کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضا
  • مشخصات اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان
  • تنظیم اساسنامه (مطابق با نمونه ابلاغی بیمه مرکزی)، اظهارنامه و اقرارنامه
  • اخذ مجوز فعالیت (از سازمان بیمه مرکزی ایران)

توجه داشته باشید که ثبت شرکت بیمه در قالب سهامی خاص به حداقل سه عضو و دو بازرس احتیاج دارد. همچنین حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت بیمه مستقیم دویست میلیارد تومان و برای موسسات بیمه اتکایی پانصد میلیارد تومان است که ۳۵ درصد آن باید در حساب شرکت قرار بگیرد. همچنین حداقل سرمایه مورد نیاز برای صدور پروانه فعالیت موسسات بیمه مستقیم در گروه بیمه‌های غیرزندگی شصت میلیارد تومان، بیمه‌های زندگی و مستمری چهل میلیارد تومان و بیمه‌های مختلط صد میلیارد تومان است.

 

ثبت شرکت بیمه در قالب سهامی عام

ثبت شرکت‌های‌ سهامی عام با موضوع بیمه در سراسر دنیا بسیار رایج است. موسسان این مجموعه‌ها می‌توانند بخشی از سرمایه شرکت را از فروش عمومی سهام به مردم تامین نمایند. در نتیجه، جمع شدن سرمایه‌های کوچک می‌تواند موجب ایجاد سرمایه‌ای بزرگ شود و فعالیت‌های اقتصادی بزرگ‌تر را ممکن سازد. ثبت شرکت بیمه سهامی عام در ایران نیز بسیار متداول است و فعالان این حوزه استقبال گسترده‌ای از آن کرده‌اند.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت بیمه سهامی عام

  • کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضا
  • تنظیم اساسنامه (طبق نمونه ابلاغی بیمه مرکزی)، اظهارنامه و اقرارنامه
  • اخذ مجوزهای لازم برای فعالیت در این حوزه

توجه داشته باشید که ثبت شرکت بیمه در قالب سهامی عام به حداقل پنج عضو احتیاج دارد. همچنین داشتن یک بازرس اصلی و یک بازرس علی‌البدل نیز برای این مجموعه‌ها الزامی است. گفتنی است که این شرکت‌ها محدودیتی در زمینه فعالیت خود ندارند و می‌توانند به راحتی در همه زمینه‌های مرتبط مثل خدمات بیمه‌ای بازرگانی کار کنند.

 

مدت زمان و هزینه ثبت شرکت

ثبت شرکت بیمه در ایران حدوداً دو هفته کاری زمان می‌برد. تمامی مدارک پس از تکمیل شدن به اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری (sherkat.ssaa.ir) فرستاده می‌شوند. کارشناسان این مرکز به بررسی مدارک ارسالی می‌پردازند و در صورت تایید آنها، گواهی آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار صادر می‌شود. گفتنی است که پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت ندارد.

 

برای محاسبه دقیق هزینه‌های ثبت شرکت بیمه و آگاهی از مدت زمان مورد نیاز برای انجام این کار روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود

 


✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون ثبت شرکت بیمه ✅

 

✅ شرکت بیمه چیست؟

شرکت‌هایی که موضوع فعالیت‌شان امور مربوط به بیمه است و در زمینه‌های گوناگون این حوزه مشغول به کار هستند، «شرکت بیمه» نامیده می‌شوند.

✅ آیا برای ثبت شرکت بیمه باید مجوز داشت؟

بله. متقاضیان تاسیس شرکت بیمه باید برای طی کردن مراحل اخذ مجوز به سازمان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایند.

✅ چگونه می‌توان قانونی بودن شرکت‌های بیمه را استعلام کرد؟

سامانه استعلام شناسه ملی سازمان ثبت اسناد تنها منبع قابل استناد برای فعالیت قانونی شرکت‌ها و موسسات در ایران است.

✅ ثبت آنلاین شرکت بیمه به چه ترتیب است؟

موسسه آسان‌ثبت تمام مراحل ثبت قانونی شرکت را به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری برای شما انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *