ثبت شرکت سهامی خاص در سال ۱۴۰۲ | مراحل، مدارک و هزینه ثبت |

ثبت شرکت سهامی خاص در سال ۹۹ |مراحل|مدارک|هزینه| privately held company

در ابتدا برای تعریف شرکت سهامی خاص می‌توان گفت که یکی از انواع شرکت‌های سهامی است که سهام این کمپانی‌ها قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی توسط مردم به راحتی قابل معامله است. شرکت‌های سهامی خاص برای انجام کارهای تجاری و بازرگانی تشکیل می‌شوند. سرمایه آنها از طریق سهام‌های هم‌ارزش تامین می‌شود و هر یک از شرکا فقط به میزان سهم خود مسئولیت خواهد داشت. یکی از مزایای ثبت شرکت سهامی خاص این است که الزامی برای تهیه کامل سرمایه نقدی آن وجود ندارد.

شرکت‌های سهامی شامل دو دسته کلی سهامی عام و سهامی خاص هستند. شرکت‌های سهامی خاص، سرمایه گذاران آنها موسسین شرکت می‌باشند و به نسبت شرکت سهامی، پروسه ثبت و تاسیس راحت‌تری دارند. کسب و کارهایی که اقدام به ثبت شرکت سهامی خاص می‌کنند، عمدتا از شرکت‌های عمرانی، تولیدی، بورس و… هستند. این نوع شرکت‌ها نزد بانک‌ها معتبر می‌باشند و می‌توانند از انواع تسهیلات بهره مند شوند.

همچنین در قانون تجارت ایران شرایط و مقررات ساده‌تری برای این کمپانی‌ها در نظر گرفته شده است. تاسیس شرکت سهامی خاص به حضور حداقل پنج نفر نیاز دارد. سه نفر به عنوان سهامدار و اعضای هیئت‌مدیره و دو نفر به عنوان بازرس. گفتنی است که این شرکت‌ها محدودیتی در زمینۀ فعالیت خود ندارند و برای اهداف دانش‌بنیان نیز بسیار مناسب هستند. در این مقاله به صورت کامل و شفاف به چیستی و چگونگی تاسیس شرکت سهامی خاص می‌پردازیم.

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

شرکت سهامی خاص چگونه تعریف می‌شود؟

طبق تعریف قانون تجارت ایران، شرکت سهامی خاص شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده است و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها خواهد بود. این شرکت‌ها از دید قانون بازرگانی محسوب می‌شوند، حتی اگر مستقیماً در چنین فعالیت‌هایی حضور نداشته باشند. ماده ۴ قانون تصریح می‌کند که تمام سرمایه شرکت‌های سهامی خاص در هنگام تاسیس باید منحصراً توسط موسسین تامین شود. سهام این نوع شرکت‌ها قابل عرضه در بورس اوراق بهادار نیست، اما مردم می‌توانند به راحتی آن را بین خود خرید و فروش کنند. قید عبارت «شرکت سهامی خاص» پیش از نام شرکت یا پس از آن بدون فاصله با نام شرکت در تمامی اوراق، اطلاعیه‌ها و آگهی‌ها به صورت روشن و خوانا طبق قانون الزامی است.

قوانین تاسیس و اداره شرکت‌های سهامی خاص!!!

حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی خاص در سال ۱۴۰۲ یک میلیون ریال است. گفتنیست که الزامی برای تأمین کامل آن وجود ندارد و فراهم کردن %۳۵ آن برای راه‌اندازی شرکت کافی خواهد بود. این مبلغ در حساب بانکی شرکت بلوکه می‌شود و پس از کامل شدن فرایند ثبت قانونی شرکت قابل برداشت خواهد شد. حداقل تعداد شرکا برای تشکیل شرکت سهامی خاص پنج نفر است. سه نفر به عنوان سهامدار (که اعضای هیئت‌مدیره نیز محسوب می‌شوند و یکی از آنها مدیرعامل، نفر دیگر رئیس هیئت‌مدیره و دیگری عضو هیئت‌مدیره است) و دو نفر به عنوان بازرس. حداکثر تعداد شرکا در قانون مشخص نشده است. در نتیجه، حداقل تعداد سهامداران در شرکت‌های سهامی خاص سه نفر است و این عدد می‌تواند تا هزاران نفر افزایش یابد.

شرایط تاسیس شرکت‌های سهامی خاص در ایران سال ۱۴۰۲

تاسیس شرکت‌های سهامی خاص در ایران آسان‌تر از دیگر انواع کمپانی‌ها می‌باشد و شرایط مناسب‌تری دارد. طی کردن این روند قانونی زمان کمی از متقاضیان می‌گیرد و تشریفات و پیچیدگی‌های معمول را ندارد. به همین دلایل است که ثبت شرکت‌های سهامی خاص در کشور بسیار رایج هستند. همچنین این مجموعه‌ها امکان فعالیت گسترده در حوزه‌های گوناگون را دارند. بنابراین بازرگانان، تاجران، فعالان اقتصادی و کارآفرینان در رشته‌های گوناگون اعم از مهندسی، پزشکی، تولیدی و واردات و صادرات همواره به شرکت‌های سهامی خاص اقبالی گسترده نشان داده‌اند.

شرکت سهامی خاص با سهامی عام چه تفاوتی دارد؟!

در قانون تجارت ایران، شرکت‌های سهامی به دو نوع سهامی خاص و سهامی عام تقسیم شده‌اند. مهم‌ترین تفاوت شرکت سهامی خاص با عام این است که سهام شرکت‌های سهامی خاص قابل معامله در بورس نیست. در واقع سهام این مجموعه‌ها در انحصار موسسان آنها است. همچنین تمام سرمایه اولیه این کمپانی‌ها در هنگام تاسیس باید توسط همین اشخاص تامین شود. میزان سرمایه اولیه و تعداد اعضای مجموعه‌های سهامی عام نیز باید بیشتر باشد.

گفتنی است که مالیات شرکت‌ها بر مبنای سود خالص سالیانه آنها برآورد می‌شود و نوع شرکت تاثیری در میزان آن ندارد. شرکت‌های سهامی عام معمولاً برای انجام پروژه‌هایی عظیم که به گرد آمدن سرمایه‌های فراوان نیاز دارند شکل می‌گیرد. در حالی که تشکیل شرکت‌های سهامی خاص با سرمایه‌ای اندک در ایران بسیار متداول است. گفتنی است که تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام طبق قانون امکان‌پذیر است. برای انجام این کار باید دست‌کم دو سال از تاریخ تاسیس قانونی و ثبت رسمی شرکت گذشته باشد.

شرکت‌های سهامی خاص چگونه اداره می‌شوند؟؟

هیئت‌مدیره وظیفه اداره شرکت و گرفتن تصمیمات و اجرای آنها را بر عهده دارد. حداقل اعضای آن سه نفر است که یکی از آنها صرفاً عضو، یک نفر رئیس هیئت‌مدیره و نفر دیگر مدیر عامل مجموعه است. انتخاب اولین مدیران برای تاسیس شرکت باید در صورت‌جلسه‌ای قید شود و به امضای کلیه سهامداران برسد. مدیر عامل شرکت سهامی خاص می‌تواند از میان شرکا یا خارج از آنها انتخاب شود. گرچه طبق قانون هیچ کس نمی‌تواند همزمان مدیرعامل دو شرکت تجاری باشد. این اشخاص پس از قبول مسئولیت باید نخستین مجمع عمومی شرکت را تشکیل دهند. جلسات هیئت‌مدیره نیز باید با حضور بیش از نیمی از اعضا برگزار شود.

»»» هیئت مدیره در شرکت‌های سهامی

تصمیم‌گیری‌ها با تصویب اکثریت آرای افراد حاضر انجام می‌شود. گفتنی است که مدت مدیریت مدیران شرکت سهامی خاص دو سال است و تمدید دوره مدیریت آنها به طور متوالی بلامانع است. این مدیران تمام اختیارات لازم برای انجام وظایف مدیریت شرکت و اداره امور جاری را دارند. البته چنانچه این اشخاص باعث ضرر و زیان عمدی به شرکت شوند یا قصور در انجام وظایف آنها موجب ورشکستگی شود، در دادگاه مسئول خواهند بود.

نظارت بر شرکت‌های سهامی خاص وظیفه چه کسانی است؟

در جواب می‌توان گفت بازرسان شرکت‌های سهامی خاص نمایندگان قانونی سهامداران برای نظارت بر عملکرد مدیران هستند. حداقل تعداد بازرسان برای ثبت شرکت سهامی خاص دو نفر در نظر گرفته شده است. آنها وظیفه دارند با توجه به اساسنامه و با در نظر داشتن مصوبات مجمع عمومی به طور مستمر بر تصمیم‌گیری‌ها و عملکرد مدیران نظارت کنند. برای این منظور نیز آنها به تمام مدارک، دفاتر، اسناد و حساب‌های شرکت دسترسی کامل دارند. نخستین بازرسان در شرکت‌های سهامی خاص با رأی سهامداران انتخاب می‌شوند. گفتنی است که حداکثر تعداد این بازرسان طبق قانون محدودیتی ندارد.

علاوه بر بازرسان اصلی، شرکت‌ها موظف هستند یک یا چند بازرس علی‌البدل نیز انتخاب کنند. آنها در شرایط خاصی مثل استعفا، فوت یا معذوریت بازرسان اصلی، جایگزین آنها می‌شوند. انتخاب بازرس علی‌البدل در شرکت‌های سهامی خاص اجباری است. در واقع، وجود یک بازرس اصلی و یک بازرس علی‌البدل در هنگام تاسیس شرکت‌های سهامی خاص طبق قانون الزامی است. گفتنی است هیچ یک از بازرسین نباید نسبت خویشاوندی، خانوادگی و فامیلی با هیچ یک از مدیران شرکت داشته باشند و خودشان و همسرانشان نباید از شرکت حقوق دریافت کنند.

»»» تفاوت شرکت‌های سهامی خاص و مسئولیت محدود

اساس‌نامه شرکت سهامی خاص

اساس‌نامه رکن اصلی شرکت‌های سهامی خاص است. روابط شرکا با یکدیگر، حدود اختیارات اعضا، نحوه تقسیم سود و شرایط انحلال شرکت در این سند مشخص می‌شوند. تمام قوانین داخلی مربوط به ادارۀ مجموعه و نظارت بر عملکرد مدیران و رابطه با سهامداران نیز در آن درج می‌شود. برای تاسیس شرکت سهامی خاص، اساس‌نامه باید به تایید و امضای تمامی اعضا برسد. تغییر دادن مندرجات اساس‌نامه به برگزاری مجدد مجمع عمومی و تصمیم اکثریت شرکا نیاز دارد. طبق ماده ۸ قانون تجارت ایران، اساس‌نامه شرکت سهامی خاص باید دربردارنده موارد زیر باشد:

 • نام شرکت، موضوع شرکت و مدت شرکت.
 • نشانی، شماره تماس و کد پستی مرکز اصلی شرکت و محل شعب آن در صورت وجود.
 • مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیرنقد آن به تفکیک. همچنین تعیین مبالغ پرداخت‌شده و نحوه مطالبه باقی‌ماندۀ آن که باید حداکثر ظرف پنج سال تأدیه شود.
 • تعداد سهام بی‌نام و با نام و مبلغ اسمی آنها. در صورت وجود سهام ممتاز، تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات آنها.
 • نحوۀ انتقال سهام با نام و نیز طریقۀ تبدیل سهام با نام به سهام بی‌نام و بالعکس.
 • تعداد سهام تضمینی که مدیران در هنگام تاسیس شرکت سهامی خاص باید به صندوق شرکت بسپارند. همچنین در صورت پیش‌بینی امکان صدور اوراق قرضه، ذکر شرایط و ترتیب آن.
 • ترتیب و شرایط افزایش و کاهش سرمایه شرکت و هر گونه تغییر در سرمایه شرکت. همچنین تعیین حق تقدم در خرید سهام‌های جدید.
 • مقررات مربوط به تشکیل مجامع عمومی و حد نصاب لازم برای رسمیت یافتن آنها و نیز طریقه تصمیم‌گیری و اخذ رای.
 • شیوه انتخاب مدیران، تعیین وظایف و حدود اختیارات آنها و شرایط جایگزینی‌شان. همچنین نحوه گزینش بازرسان، معین کردن مدت مأموریت آنها و شرایط عزل‌شان.
 • تعیین آغاز و پایان سال مالی شرکت و موعد تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم آن به بازرسان و به مجمع عمومی سالانه.
 • نحوه انحلال اختیاری شرکت و ترتیب تصفیۀ امور آن. همچنین شرایط انحلال شرکت در مواقع ضروری و به اجبار.
 • نحوه تغییر اساسنامه یا اصلاح آن.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک لازم تهیه شده را باید در سایت ثبت شرکت‌ها یا همان سامانه مالکیت معنوی برای ثبت شرکت سهامی خاص، بارگذاری کنید. در ادامه، با این مدارک آشنا خواهید شد.

 • اساسنامه و اظهارنامه ثبت شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضای شرکت از جمله بازرسان و سهام‌داران
 • پیشنهاد پنج اسم سه سیلابی برای شرکت
 • فیش واریزی ۳۵درصد سهام اولیه که به حسابی به نام شرکت واریز شده است
 • تکمیل فرم‌های درخواستی در رابطه با اطلاعاتی همچون آدرس و کدپستی
 • مدارکی مبنی بر اجازه مدیران برای فعالیت‌های تجاری
 • مدارکی مبنی بر نداشتن نسبت فامیلی بازرسان با مدیران شرکت

اگر در بین مدیران و سهام‌دارن، شخصی حقیقی وجود داشته باشد، باید کلیه مدارک هویتی او نیز در سایت بارگذاری شود. توجه داشته باشید که پس از ثبت شرکت و چاپ آن در روزنامه رسمی، قادر به برداشت ۳۵درصد سهام یا حتی افزایش مبلغ آن هستید.

مراحل تاسیس شرکت سهامی خاص

مسیر تاسیس شرکت در ایران دارای پیچیدگی‌هایی است که بی‌توجهی به آنها ممکن است طی کردن آن را بسیار طولانی و دشوار کند. در ادامه فهرستی از مراحل ثبت شرکت سهامی خاص را آورده‌ایم که با دنبال کردن آنها می‌توانید به آسانی این روند قانونی را به طور کامل طی کنید. گفتنی است که شرایط ذکر شده برای شرکت سهامی خاص، برای همۀ افراد در تمام استان‌ها، شهرستان‌ها و شهرهای ایران یکسان است. قوانین، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها نیز برای همۀ متقاضیان به یک شکل است.

۱. انتخاب نام مناسب: اولین گام در جهت ثبت شرکت سهامی خاص انتخاب نام آن است. نام‌گذاری شرکت مقررات روشنی دارد که مهم‌ترین آنها فارسی بودن واژه انتخابی و تکراری نبودن آن است. تشکیل مجمع عمومی موسسان سهامی خاص بهترین راه برای مشخص کردن اسم شرکت و سمت افراد و آماده کردن مدارک است. البته تشکیل مجمع عمومی موسس طبق ماده ۸۲ قانون الزامی نیست.

۲. تنظیم اساس‌نامه شرکت:  تنظیم اساس نامه شرکت سهامی خاص مهم‌ترین مرحله ثبت قانونی آن است. تمام اطلاعات شرکت باید به طور دقیق در اساس‌نامه ذکر شود. تابعیت شرکت، دارندگان حق امضا و وظایف اعضا نیز در همین سند مشخص می‌شوند. گفتنی است که برای ثبت شرکت سهامی خاص نیازی به تنظیم شرکت‌نامه نیست.

۳. تنظیم اظهارنامه شرکت:  سهامی خاص طبق ماده هفتم قانون تجارت ایران الزامی است. این سند باید دربردارنده تعهدات مالی شرکت و شرکا باشد. تفکیک دارایی‌های نقدی و غیرنقدی شرکت و قیمت‌گذاری آورده‌های غیرمنقول مثل خودرو و ملک در این سند انجام می‌گیرد. اگر سرمایه شرکت به طور کامل فراهم نشده است، میزان تعهد پرداخت هر یک از شرکا باید جداگانه معین شود. نام بانک و شماره حسابی که وجوه پرداختی در آن واریز می‌شود نیز باید درج شود. گفتنی است که طبق ماده پنجم قانون، سرمایه شرکت سهامی خاص در موقع تاسیس نباید از یک میلیون ریال کمتر باشد. همچنین مطابق با ماده ۲۱، شرکت‌های سهامی خاص نمی‌توانند سهام خود را برای پذیره‌نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک‌ها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی و اطلاعیه و یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند.

»»» نمونه اظهارنامه ثبت شرکت سهامی خاص

۴ بارگذاری مدارک لازم در سایت اداره مالکیت معنوی: امضای اوراق و تشکیل پرونده رسمی گام بعدی راه‌اندازی شرکت در ایران است. پس از تکمیل مدارک شرکت سهامی خاص، باید به سایت اداره ثبت شرکت‌ها و یا سامانه‌های موسسات ثبتی مجاز رجوع کرد. پس از پر کردن درخواست تاسیس شرکت سهامی خاص، باید همۀ اسناد و ضمیمه‌های آنها را در پاکت مخصوص پستی به اداره کل ثبت شرکت‌ها ارسال نمود. کارشناسان این مرکز مدارک ارسالی شما را بررسی می‌کنند و اگر کاستی یا اشتباهی در آنها مشاهده کنند، آنها را بازمی‌گردانند. پس از رفع نواقص، پرونده شما دوباره به جریان می‌افتد تا اینکه در نهایت گواهی ثبت شما صادر شود.

۵. انتشار آگهی تاسیس شرکت:  انتشار آگهی در روزنامه رسمی و چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار آخرین گام ثبت شرکت سهامی خاص در کشور است. روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت تا زمان تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر می‌شوند باید از قبل انتخاب شده باشد. گفتنی است که پس از نهایی شدن مراحل گفته شده، باید ظرف حداکثر دو ماه برای تعیین حوزه مالیاتی، اخذ کد اقتصادی و پلمب دفاتر تجاری اقدام نمود. همچنین ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در هر زمانی نیاز به طی کردن همین روال قانونی دارد.

مدت زمان تاسیس شرکت سهامی خاص در ایران

طی کردن تمام مراحل گفته شده در ایران حدود ۲۵ تا ۳۵ روز کاری زمان می‌برد. اگر مراحل ثبت شرکت گام به گام طی شوند، می‌توان اطمینان داشت که تاسیس شرکت بدون اتلاف وقت و بدون تکرار این روند به انجام می‌رسد. پس از فرستادن مدارک مورد نیاز به اداره ثبت شرکت‌ها، باید منتظر تأیید آنها بود. کارشناسان این اداره تمام مدارک ارسالی را با دقت بررسی می‌نمایند و تمام اظهارنامه‌ها و ضمائم را مطالعه می‌کنند. پس از تطبیق دادن آنها با قوانین و در صورت نبود کاستی اجازه انتشار آگهی ثبت شرکت صادر می‌شود.

انواع تغییرات در شرکت‌های سهامی خاص

 • افزایش سرمایه شرکت
 • تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان
 • انتخاب بازرسان و تعیین سمت آنها
 • تبدیل سهام بانام به بی‌نام و بالعکس
 • تمدید یا تغییر مدیران و اعضای هیئت‌مدیره
 • کاهش یا افزایش تعداد اعضای هیئت‌مدیره
 • اجازه نقل و انتقال سهام و تعیین حق امضا
 • تغییر موضوع فعالیت مجموعه یا الحاق مواردی به آن
 • عوض کردن نام شرکت
 • تغییر اساس‌نامه شرکت سهامی خاص
 • تغییر آدرس و نشانی پستی محل اصلی کمپانی
 • تاسیس شعبه جدید یا انحلال دفاتری که در صورت‌جلسه‌های پیشین ذکر شده بودند
 • عوض کردن نوع شرکت (به طور مثال، تغییر شرکت سهامی خاص به سهامی عام)
 • تمدید یا افزایش مدت زمان فعالیت شرکت و اعتبار مجوز آن
 • تغییر روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت در آن منتشر می‌شوند
 • تنظیم صورت‌جلسه تغییرات شرکت سهامی خاص

»»» راهنمای تعرفه و هزینه ثبت شرکت

مراحل ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص

گام نخست در مسیر ثبت قانونی تغییرات شرکت سهامی خاص، تنظیم صورت‌جلسه است. این سند پس از امضای اعضا، به همراه مدارک شناسایی سهامداران و مشخصات کمپانی از طریق پست به اداره کل ثبت شرکت‌ها فرستاده می‌شود. کارشناسان این مرکز مدارک ارسالی را به دقت بررسی می‌کنند و در صورت تطبیق داشتن آنها، گواهی ثبت آگهی صادر می‌شود. مرحله نهایی ثبت تغییرات شرکت، چاپ آگهی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و سپس انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار است.

ثبت تغییرات اساسنامه شرکت‌های سهامی خاص چگونه است؟

اعمال تغییر در اساسنامه شرکت سهامی خاص، از دو طریق امکان پذیر است:

۱- اصلاح مواد اساسنامه: اصلاح اساسنامه در شرکت سهامی خاص باید در چهارچوب قوانین و مقررات قانون تجارت انجام شود و می‌توان با تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده، هرکدام از بندهای اساسنامه را اصلاح و تغییر داد.

۲- تصویب اساسنامه جدید: تصویب اساسنامه جدید نیز مانند مورد قبل، در قالب تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده امکان پذیر است.

موارد قابل اصلاح در اساسنامه شرکت‌ سهامی خاص!!

موارد ذیل را می‌توان در اساسنامه اصلاح کرد:

 • تغییر و یا الحاق به موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص
 • تغییر نشانی مرکز اصلی شرکت
 • تاسیس شعبه برای شرکت
 • ورود یا خروج افراد
 • افزایش یا کاهش تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی خاص
 • نقل و انتقال سهام در شرکت‌های سهامی خاص
 • افزایش یا کاهش سرمایه

چه مواردی را نمی‌توان در اساسنامه شرکت سهامی خاص تغییر داد؟

۱امور مربوط به سهام ممتاز: در هر موقعی که مجمع عمومی صاحبان سهام بخواهد در حقوق نوع مخصوصی از سهام شرکت تغییر بدهد تصمیم مجمع قطعی‌نخواهد بود مگر بعد از آن که دارندگان این گونه سهام در جلسه خاصی آن تصمیم را تصویب کنند و برای آن که تصمیم جلسه خاص مذکور معتبر باشد، ‌باید دارندگان لااقل نصف این گونه سهام در جلسه حاضر باشند و اگر در این دعوت این حد نصاب حاصل نشود در دعوت دوم حضور دارندگان اقلاً یک‌سوم اینگونه سهام کافی خواهد بود. تصمیمات همواره به اکثریت دو سوم آراء معتبر خواهد بود.

۲- تابعیت شرکت: مطابق با ماده ۹۴، در شرکت‌های سهامی مجمع عمومی هیچ گونه اختیاری در زمینه تغییر تابعیت شرکت ندارند.

۳- افزایش تعهدات سهامداران: مطابق با قسمت اخیر ماده ۹۴، مجمع عمومی نمی‌تواند بر مسئولیت سهامداران شرکت سهامی خاص بیفزاید و به عنوان مثال نمی‌توان آنها را وادار کرد که مبلغی اضافه بر تعهد خود بپردازند یا در قبال تعهدات و دیون شرکت، مسئولیت تضامنی داشته باشند.

 

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود

 

 

 


✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون شرکت‌های سهامی خاص در ایران ✅

 

✅ منظور از شرکت سهامی خاص چیست؟

✔️ شرکت سهامی خاص شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ سهام آنها است.

✅ شرکت‌های سهامی خاص چه ویژگی‌هایی دارند؟

✔️ مهم‌ترین ویژگی شرکت سهامی خاص این است که هر یک از شرکا فقط به میزان سهام خود مسئول پرداخت بدهی‌های احتمالی خواهند بود.

✅ حداقل تعداد شرکا در شرکت‌های سهامی خاص چند نفر است؟

✔️ حداقل تعداد شرکا برای تشکیل شرکت سهامی خاص پنج نفر است. سه نفر به عنوان سهامدار (که اعضای هیئت‌مدیره نیز محسوب می‌شوند و یکی از آنها مدیرعامل، نفر دیگر رئیس هیئت‌مدیره و دیگری عضو هیئت‌مدیره است) و دو نفر به عنوان بازرس. حداکثر تعداد شرکا در قانون مشخص نشده است.

✅ حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص چقدر است؟

✔️ حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است.

✅ مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص چیست؟

✔️ اساس‌نامه، اظهارنامه، صورت‌جلسه با امضای تمامی شرکا، مدارک شناسایی همۀ اعضا، نام و مشخصات مدیران و بازرسان، اقرارنامه آنها، مجوز فعالیت، گواهی بانکی تامین سرمایه شرکت.

✅ تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت سهامی عام چیست؟

✔️ مهم‌ترین تفاوت شرکت سهامی خاص با عام این است که سهام شرکت‌های سهامی خاص قابل معامله در بورس نیست. در واقع سهام این مجموعه‌ها در انحصار موسسان آنها است. همچنین تمام سرمایه اولیه این کمپانی‌ها در هنگام تاسیس باید توسط همین اشخاص تامین شود. میزان سرمایه اولیه و تعداد اعضای مجموعه‌های سهامی عام نیز باید بیشتر باشد.

✅ نحوه ثبت شرکت سهامی خاص به چه ترتیب است؟

✔️ پس از فرستادن مدارک لازم برای تاسیس شرکت سهامی خاص به اداره ثبت شرکت‌ها، باید منتظر تأیید آنها بود. در نهایت، روند ثبت با درج آگهی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار به پایان می‌رسد.

✅ نام‌گذاری شرکت سهامی خاص چگونه انجام می‌شود؟

✔️ در نام‌گذاری و انتخاب اسم این کمپانی‌ها نباید از ترکیب‌های تکراری استفاده کرد. همچنین عبارت «سهامی خاص» حتماً باید در عنوان شرکت نیز قید شود.

✅ سود شرکت‌های سهامی خاص به چه صورت تقسیم می‌شوند؟

✔️ اگر در اساس‌نامه راجع به تقسیم نفع و ضرر مقررات خاصی نباشد، تقسیم سود و زیان به نسبت سهام شرکا انجام خواهد گرفت.

✅ مسئولیت پرداخت بدهی در شرکت‌های سهامی خاص با کیست؟

✔️ در این گونه شرکت‌ها، هر یک از شرکا فقط به میزان سهام خود مسئول پرداخت بدهی‌ها و قرض‌های احتمالی خواهند بود.

✅ انحلال شرکت سهامی خاص به چه صورت است؟

✔️ مهم‌ترین علت انحلال شرکت‌های سهامی خاص ورشکستگی آنهاست. در صورت رضایت تمام شرکا، تمام شدن مدت شرکت و یا درخواست یکی از شرکا از دادگاه نیز این اتفاق رخ می‌دهد.

✅ مالیات شرکت‌های سهامی خاص چگونه تعیین می‌شود؟

✔️ مالیات بر مبنای سود خالص سالیانه شرکت برآورد می‌شود و نوع شرکت تاثیری در میزان آن ندارد.

✅ آیا ارائه گواهی سوءپیشینه برای ثبت شرکت سهامی خاص ضروری است؟

✔️ استعلام سابقه کیفری و سوءپیشینه اشخاص به صورت خودکار در سامانه ثبت شرکت‌ها انجام می‌گیرد. اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان نباید دارای سوءپیشینۀ کیفری باشند و نباید مشمول ممنوعیت‌های مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی و مواد ۱۱۱ و ۱۲۶ و ۱۴۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت شوند.

✅ بعد از ثبت شرکت سهامی خاص چه کار باید کرد؟

✔️ پس از ثبت باید برای تعیین حوزه مالیاتی، اخذ کد اقتصادی و پلمب دفاتر تجاری اقدام کرد.

✅ مهم‌ترین معایب شرکت‌های سهامی خاص چیست؟

✔️ مقررات مربوط به تشکیل مجامع عمومی و تهیه گزارش‌های مالی کمی سخت‌تر از شرکت‌های با مسئولیت محدود و تضامنی است.

✅ حق رای افراد در شرکت‌های سهامی خاص چگونه است؟

✔️ چنانچه این موضوع در اساس‌نامه روشن نشده باشد، شرکا به نسبت سهمی که در شرکت سهامی خاص دارند دارای رأی خواهند بود.

✅ مراحل ثبت شرکت سهامی خاص به چه ترتیب است؟

✔️ تهیه و تنظیم مدارک، گرفتن مجوزهای لازم برای فعالیت و تامین سرمایه جزو مهم‌ترین مراحل تاسیس شرکت سهامی خاص در ایران هستند.

✅ ثبت شرکت سهامی خاص چقدر طول می‌کشد؟

✔️ طی کردن تمام مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در ایران حدود ۲۵ تا ۳۵ روز کاری زمان می‌برد. روال تاسیس قانونی شرکت با تنظیم مدارک آغاز می‌شود. پس از ارسال آنها در پاکت مخصوص پستی به اداره ثبت شرکت‌ها و تایید کارشناسان مرکز، این فرایند به انجام می‌رسد.

✅ آیا برای راه‌اندازی شرکت سهامی خاص به مدرک دانشگاهی نیاز است؟

✔️ هنگام تاسیس قانونی شرکت سهامی خاص، نیازی به ارائه مدارک تحصیلی اعضا نیست.

✅ تشکیل شرکت سهامی خاص به کارت پایان خدمت سربازی احتیاج دارد؟

✔️ هنگام ثبت قانونی شرکت، ضرورتی برای ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی وجود ندارد.

✅ ثبت آنلاین شرکت سهامی خاص به چه شکل است؟

✔️ تمام فرایند در سامانه اینترنتی آسان‌ثبت به صورت آنلاین و بدون مراجعه حضوری است.

18 دیدگاه برای “ثبت شرکت سهامی خاص در سال ۱۴۰۲ | مراحل، مدارک و هزینه ثبت |

 1. اشتراک‌ها: ثبت شرکت و موسسه در کیش ✔️✔️✔️ کاملا آنلاین [آسان‌ثبت]

 2. اشتراک‌ها: ثبت شرکت و موسسه در تبریز ✔️✔️✔️ کاملا آنلاین [آسان‌ثبت]

 3. اشتراک‌ها: ثبت شرکت کاریابی [مدارک، زمان و هزینه مورد نیاز]✔️

 4. ثبت شرکت در ایران گفته:

  شرکت تعاونی وام و اعتبار که
  در این نوع شرکت ، مسئولیت هر
  یک از سهامداران در مقابل قروض و دیون شرکت محدود
  به مبلغ اسمی سهم یا سهامی است که.

 5. اشتراک‌ها: ثبت شرکت بدون دفتر [شرایط، مدارک و هزینه مورد نیاز]✔️

 6. اشتراک‌ها: شرکت با مسئولیت محدود چیست (صفر تا صد به زبان ساده) – ثبت کوروش

 7. اشتراک‌ها: شرایط، ویژگی‌ها و وظایف مدیرعامل شرکت سهامی خاص در سال 1402 – ثبت کوروش

 8. اشتراک‌ها: نحوه تغییر مدیرعامل شرکت سهامی خاص در سال 1402 – ثبت کوروش

 9. اشتراک‌ها: ثبت شرکت خدماتی [مدارک، زمان و هزینه مورد نیاز]✔️

 10. اشتراک‌ها: رتبه‌بندی پیمانکاران| شرایط اخذ رتبه برای شرکت‌های پیمانکاری |

 11. مسئولیت های قانونی هیات مدیره گفته:

  علاوه بر این مقدار مورد معامله نیز
  باید مشخص باشد. باید اوصاف مهم
  مورد معامله معلوم باشد.
  در شرکتهای سهامی خاص، همانند
  شرکت با مسئولیت محدود و برخلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک
  از سهامداران در مورد بدهیهای شرکت محدود به مبلغ سرمایهگذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت
  مجبور نیستند اموال شخصی خود
  را در این راه مصرف نمایند.

 12. اشتراک‌ها: ثبت شرکت در تهران، تبریز، مشهد، شیراز و اصفهان | راهنمای کامل مراحل و مدارک ثبت

 13. jackpot hayır eller ses express گفته:

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it
  but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your
  blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I
  look forward to seeing it develop over time.

 14. vpn coupon 2024 گفته:

  You’re so awesome! I don’t suppose I have read through something like this before.
  So nice to discover somebody with a few genuine
  thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up.

  This website is something that is needed on the internet,
  someone with a little originality!

  Here is my blog :: vpn coupon 2024

 15. نانی گفته:

  سلام یه سوال داشتم خدمتتون. آیا با شرکتی که زمان تغییرلتش گذشته . ثبت تغییرات انجام ندادیم میشه قرارداد بست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =