ثبت شرکت در ایتالیا [شرایط، مدارک و هزینه لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار قانونی در ایتالیا]  

ثبت شرکت و موسسه‌ی تجاری در ایتالیا Company Registration in Italy

کشور ایتالیا در اروپای جنوبی واقع شده و پایتخت آن شهر رم است. توسکانی، ساردنی، سیسیل، لُمباردی، میلان، ونیز، ناپل و تورین دیگر شهرهای مهم آن هستند. این کشور از بیست ناحیه تشکیل شده و طبق آخرین سرشماری، جمعیت آن حدود شصت میلیون و پانصد هزار نفر است. واحد پول ایتالیا یورو است و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. گردشگری، کشاورزی و دامپروری ارکان اصلی اقتصاد ایتالیا را تشکیل می‌دهند. شکلات، پنیر، منسوجات، چرم و پاستای تولید این کشور نیز محبوبیت جهانی دارند. کمپانی‌های تجاری بسیاری در این منطقه فعال هستند و ثبت شرکت در ایتالیا برای خارجی‌ها نیز امکان‌پذیر است. این کشور در حال حاضر عضو اتحادیه اروپا، ناتو و گروه هشت است.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

 

 

نقشه ایتالیا Italy Map in Europe

 

مهاجرت به ایتالیا با ثبت شرکت

ایتالیا کشوری توسعه‌یافته با نظام سرمایه‌داری است که سطح زندگی شهروندانش استاندارد بالایی دارد. همین موضوع موجب شده که به یکی از مقاصد محبوب مهاجران از سراسر دنیا تبدیل شود. زبان رسمی این کشور ایتالیایی است. با این حال گویش‌های متنوعی از آن را در مناطق مختلف خواهید یافت. دین رسمی مردم مسیحی است. اقتصاد پیشرفته با درآمد بسیار بالا، آموزش رایگان و سطح بالای آزادی‌های مدنی موجب رشد اقتصادی مثبت آن شده است. در سال‌های اخیر، ثبت شرکت در ایتالیا بسیار متداول شده است و افراد زیادی از این طریق به اقامت دائم ایتالیا دست پیدا کرده‌اند.

 

شرایط ثبت شرکت در ایتالیا Company Registration in Italy

 

راه‌اندازی کسب‌وکار در ایتالیا

ایتالیا دارای آب‌وهوایی متنوع است و بیشتر مناطق آن معتدل محسوب می‌شوند. تابستان‌ها، گرم و مدیترانه‌ای است. برخی مناطق آن هم نیمه‌گرمسیری و مرطوب اقیانوسی هستند. با وجود این، کوهستان‌های مرتفع ایتالیا در فصل‌های سرد پوشیده از برف هستند که موقعیت بسیار مناسبی برای ورزش‌هایی مانند اسکی فراهم می‌آورد. این کشور صنعت گردشگری بسیار پررونقی دارد و در تمام طول سال پذیرای بازدیدکنندگان بین‌المللی است. ثبت شرکت در ایتالیا در حوزه گردشگری بسیار رایج است و افراد زیادی در سراسر این کشور اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکارهایی مرتبط با این حوزه می‌کنند. گفتنی است که قوانین ثبت شرکت در ایتالیا در تمام شهرهای بزرگ آن یکسان است. بنابراین، ثبت شرکت در رم تفاوت چندانی با تاسیس شرکت در میلان، ونیز، سیسیل، ونتو و لمباردی ندارد. کشاورزی و صنعت مد نیز در این کشور بسیار پر‌رونق است. همچنین مرزهای مشترک با دیگر کشورهای اروپایی موجب شده است که تاسیس کمپانی‌های تجاری در زمینه‌های گوناگون امکان‌پذیر باشد.

 

قوانین ثبت شرکت در ایتالیا

قانون تاسیس شرکت در ایتالیا برای شهروندان و اتباع خارجی تفاوت زیادی قائل نیست. بنابراین تفاوت مقررات ثبت شرکت در ایتالیا بیشتر مربوط به نوع کمپانی‌ها است. پس از فراهم نمودن اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایتالیا، میزان سرمایه اولیه و اعضای اصلی آن باید تعیین گردند. مرحله بعد، داشتن یک آدرس مشخص برای دفتر شرکت در این کشور است. سپس با اخذ تاییدیه‌های قانونی، شرکت به ثبت خواهد رسید. به طور کلی، ثبت کمپانی در ایتالیا با هزینه‌ای معقول اما در یک پروسه زمانی طولانی انجام می‌پذیرد.

 

نوشته‌ی مرتبط: مالیات شرکت‌های خارج از ایران

 

دلایل ثبت شرکت در ایتالیا

کشور ایتالیا به دلیل داشتن وضعیت باثبات و روبه‌رشد سیاسی و اقتصادی در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد ثبتی از سراسر دنیا تبدیل شده است. افراد با ثبت شرکت در ایتالیا می‌توانند تحت شرایطی، تابعیت ایتالیا را برای خود و خانواده‌شان بگیرند. با وجود این، برای تاسیس شرکت نیازی نیست حتماً تابعه این کشور شد. از آنجایی که شاخص‌های بین‌المللی مالی در این کشور در درجه بالایی است و سطح رفاه نیز بالاست، شرایط بسیار مطلوبی برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آن وجود دارد. در نتیجه، بسیاری از کارآفرینان و تاجران برای رشد کسب‌وکار خود دست به این اقدام می‌زنند.

 

مزایای تاسیس شرکت در ایتالیا

دولت ایتالیا طرح‌های حمایتی فراوانی را برای توسعه کسب‌وکارهای گوناگون در این کشور به اجرا درآورده است. ایتالیا با رشد اقتصادی و صنعتی بسیار بالا و وجود مشاغل متنوع، رونق اقتصادی زیادی در همه زمینه‌ها دارد. زیرساخت‌های اقتصادی و پژوهشی این کشور برای سرمایه‌گذاری خارجی بسیار مطلوب است. مهم‌ترین مزایای تاسیس شرکت در ایتالیا این موارد هستند:

 • اقدامات جدی دولت برای مطلوب کردن شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور.
 • اقتصاد باثبات.
 • امکان جذب نیروی کار بین‌المللی.
 • ارائه وام‌ها و تسهیلات بانکی و کمک‌های گوناگون به صاحبان کمپانی‌ها.
 • امکان گرفتن اقامت دائم.
 • امکان تجارت آزاد پس از ثبت شرکت در ایتالیا.
 • موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب برای تجارت و بازرگانی بین‌المللی.
 • تنوع امکانات مورد نیاز در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و…

 

انواع شرکت‌های تجاری ایتالیا

در قانون ایتالیا، شرکت‌های تجاری متعددی تعریف شده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

۱. شرکت با مسئولیت محدود: که متداول‌ترین نوع کمپانی در این کشور است. حداقل تعداد شرکا برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود دو نفر است. اما تا پنجاه نفر سرمایه‌گذار هم می‌توانند این نوع کمپانی را به ثبت برسانند. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ایتالیا حداقل پنجاه هزار یورو نیاز است. گفتنی است که هیئت اجرایی و هیئت نظارت بر اجرا هم باید معین باشند.

۲. شرکت تضامنی: ثبت شرکت در ایتالیا تحت این مدل بسیار ساده است. تضامنی مدلی مناسب برای کسب‌وکار‌های کوچک محسوب می‌شود. برای ثبت این نوع شرکت تجاری وجود حداقل دو نفر ضروری است. صرافی‌ها معمولاً تحت این مدل به فعالیت می‌پردازند.

۳. راه‌اندازی دفتر شعبه: ثبت دفتر شعبه یکی دیگر از مدل‌های ثبت شرکت در ایتالیا است. در این روش، شرکت ثبت‌شده در واقع شعبه کمپانی مادر است و از آن معمولاً برای ورود به بازار اروپا استفاده می‌شود. در این مجموعه‌ها، مسائل مالی مانند بدهی‌ها و… بر عهده شرکت اصلی خواهد بود. گفتنی است که تجارت شعبه باید با تجارت کمپانی اصلی یکسان باشد.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ایتالیا

 • مدارک شناسایی تمام اعضا (گذرنامه معتبر و شناسنامه)
 • اساسنامه شرکت و ترجمه رسمی آن به ایتالیایی یا انگلیسی
 • طرح کسب‌وکار (بیزینس‌پلن)
 • آدرس فرد متقاضی در ایران یا ایتالیا
 • گواهی تمکن مالی برای تامین سرمایه مورد نظر و گواهی بانکی سپرده سرمایه شرکت
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

 

مراحل ثبت شرکت در ایتالیا

ثبت شرکت در ایتالیا علاوه بر تخصص به تجربه نیاز دارد. وکلای حرفه‌ای و بین‌المللی موسسه‌ی آسان‌ثبت راهنمایان خوبی برای طی کردن این مسیر هستند. روند قانونی تاسیس کمپانی تجاری در ایتالیا به این ترتیب است:

 • نام‌گذاری شرکت و تعیین نوع کمپانی با در نظر گرفتن قوانین بین‌المللی و هنجارهای فرهنگی کشور مقصد
 • تنظیم اسناد و مدارک لازم برای ثبت شرکت
 • ارسال مدارک و اسناد به اداره ثبت شرکت‌های ایتالیا و پر کردن تقاضانامه
 • باز کردن حساب بانکی و واریز حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت با توجه به نوع کمپانی
 • اخذ تاییدیه‌ها و مجوزهای لازم بسته به نوع کار مجموعه از نهاد‌های دولتی و محلی

 

هزینه ثبت شرکت در ایتالیا

هزینه تاسیس شرکت در ایتالیا به نوع کمپانی، سرمایه اولیه و تعداد شرکا بستگی دارد و از سرمایه ۳۰.۰۰۰ یورویی شروع می‌شود. توجه به این موضوع بسیار مهم است که می‌توان بخشی از هزینه ثبت شرکت را از طریق وام‌های بانکی تامین کرد. ثبات اقتصادی این کشور موجب شده است که محاسبه هزینه‌ها با یورو بدون نوسان باشد و متقاضیان بتوانند به راحتی شرایط تشکیل شرکت در ایتالیا را بسنجند.

 

»»» تعرفه و هزینه ثبت انواع شرکت تجاری

 

مدت زمان ثبت شرکت در ایتالیا

گفتنی است که ثبت شرکت در ایتالیا حدود دو تا چهار هفته کاری زمان می‌برد. کوتاه یا طولانی بودن این بازه منوط به مدت زمانی است که برای تایید مدارک ارائه‌شده طی خواهد شد. همچنین پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت در ایتالیا ندارد.

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود


✅ FAQ: Company Registration in Italy ✅

 

آیا با ثبت شرکت می‌توان تابعیت ایتالیا را گرفت؟

✔️ بله. یکی از راه‌های دریافت اقامت ایتالیا برای شما و خانواده‌تان، ثبت شرکت در این کشور است.

ثبت شرکت در ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

✔️ ثبت قانونی شرکت در ایتالیا حداقل دو تا چهار هفته کاری زمان می‌برد.

تاسیس شرکت در ایتالیا چه مزیت‌هایی دارد؟

✔️ دولت ایتالیا حمایت زیادی از کسب‌وکارهای کوچک می‌کند. اقتصاد باثبات و امکان تجارت آزاد بین‌المللی مهم‌ترین دلایل ثبت شرکت در این ناحیه از اروپا هستند.

در ایتالیا چه نوع شرکت‌هایی می‌توان تاسیس کرد؟

✔️ در قوانین ایتالیا، کمپانی‌های تجاری متعددی تعریف شده است. شرکت‌های با مسئولیت محدود، تضامنی و تاسیس شعبه از انواع آن هستند.

حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت در ایتالیا چقدر است؟

✔️ حداقل سرمایه اولیه برای راه‌اندازی شرکت در کشور ایتالیا سی هزار یورو است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ایتالیا چیست؟

✔️ کپی مدارک شناسایی تمامی اعضا (گذرنامه معتبر)، اساسنامه شرکت، فرم درخواست تاسیس کمپانی و گواهی بانکی سپرده سرمایه مهم‌ترین مدارک ثبت شرکت در ایتالیا هستند.

تاسیس شرکت در ایتالیا چقدر هزینه دارد؟

✔️ این هزینه‌ها به نوع کمپانی، سرمایه اولیه و تعداد شرکا بستگی دارد. توجه به این موضوع بسیار مهم است که می‌توان بخشی از هزینه ثبت شرکت در ایتالیا را از طریق وام‌های بانکی و جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی تامین کرد.

ثبت شرکت در رم به چه ترتیب است؟

✔️ نحوه ثبت شرکت در ایتالیا در تمام مناطق آن یکسان است. برای تاسیس شرکت در رم کافی است نوع کمپانی خود را انتخاب کنید و مدارک مورد نیاز جهت تشکیل آن را فراهم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *