ثبت شرکت در سوئیس [شرایط، مدارک و هزینه لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار قانونی در سوئیس]  

ثبت شرکت و موسسه تجاری در سوئیس Company registration in Switzerland

کشور سوئیس در اروپای غربی واقع شده و پایتخت آن شهر برن است. زوریخ، ژنو، بازل، لوزان، ونترتور، لوگنو، سنت‌گالن و لوسرن دیگر شهرهای مهم آن هستند. این کشور از بیست و شش ایالت یا اصطلاحاً کانتون تشکیل شده و طبق آخرین سرشماری، جمعیت آن حدود هشت میلیون و پانصد هزار نفر است. واحد پول سوئیس فرانک است و یکی از بالاترین درآمدهای سرانه را در جهان دارد. بانکداری یکی از مهم‌ترین ارکان اقتصادی سوئیس است و شرکت‌های بیمه، خدمات گردشگری و ساخت ماشین‌آلات بخش مهمی از اقتصاد آن را تشکیل می‌دهند. شکلات، پنیر، ساعت و جواهرات ساخت این کشور نیز محبوبیت جهانی دارند. کمپانی‌های تجاری بسیاری در این منطقه فعال هستند و ثبت شرکت در سوئیس برای خارجی‌ها نیز امکان‌پذیر است. این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست اما عضو انجمن تجارت آزاد اروپا است.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

 

 Switzerland map in europe نقشه سوئیس

 

مهاجرت به سوئیس با ثبت شرکت

سوئیس کشوری توسعه‌یافته است که سطح زندگی شهروندانش استاندارد بالایی دارد. همین موضوع موجب شده که به یکی از مقاصد محبوب مهاجران از سراسر دنیا تبدیل شود. این کشور در بیشتر مناسبات جهانی بی‌طرف بوده و از سال ۱۸۱۵ تا کنون درگیر هیچ جنگی نشده است. زبان‌های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش چهار زبان رسمی این کشور هستند که به ترتیب بیشترین گویشور را دارند. اقتصاد پیشرفته با درآمد بسیار بالا، آموزش رایگان و سطح بالای آزادی‌های مدنی موجب رشد اقتصادی مثبت آن شده است. در سال‌های اخیر، ثبت شرکت در سوئیس بسیار متداول شده است و افراد زیادی از این طریق به اقامت دائم سوئیس دست پیدا کرده‌اند.

 

شرایط ثبت شرکت در سوئیس Company Registration in Switzerland

 

راه‌اندازی کسب‌وکار در سوئیس

سوئیس دارای آب‌وهوایی متنوع است و بیشتر مناطق آن معتدل محسوب می‌شوند. با وجود این، کوهستان‌های مرتفع سوئیس در فصل‌های سرد پوشیده از برف هستند که موقعیت بسیار مناسبی برای ورزش‌هایی مانند اسکی فراهم می‌آورد. این کشور صنعت گردشگری بسیار پررونقی دارد و در تمام طول سال پذیرای بازدیدکنندگان بین‌المللی است. ثبت شرکت در سوئیس در حوزه گردشگری بسیار رایج است و افراد زیادی در سراسر این کشور اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکارهایی مرتبط با این حوزه می‌کنند. گفتنی است که قوانین ثبت شرکت در سوئیس در تمام شهرهای بزرگ آن یکسان است. بنابراین، ثبت شرکت در برن تفاوت چندانی با تاسیس شرکت در ژنو، زوریخ، لوزان و بازل ندارد. همچنین مرزهای مشترک با دیگر کشورهای اروپایی موجب شده است که تاسیس کمپانی‌های تجاری در زمینه‌های گوناگون امکان‌پذیر باشد.

 

قوانین ثبت شرکت در سوئیس

قانون تاسیس شرکت در سوئیس برای شهروندان و اتباع خارجی تفاوت زیادی قائل نیست. بنابراین تفاوت مقررات ثبت شرکت در سوئیس بیشتر مربوط به نوع کمپانی‌ها است. پس از فراهم نمودن اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در سوئیس، میزان سرمایه اولیه و اعضای اصلی آن باید تعیین گردند. مرحله بعد، داشتن یک آدرس مشخص برای دفتر شرکت در این کشور است. سپس با اخذ تاییدیه‌های قانونی، شرکت به ثبت خواهد رسید. به طور کلی، ثبت کمپانی در سوئیس با هزینه‌ای نسبتاً کم اما در یک پروسه زمانی طولانی انجام می‌پذیرد.

 

نوشته‌ی مرتبط: مالیات شرکت‌های خارج از ایران

 

دلایل ثبت شرکت در سوئیس

کشور سوئیس به دلیل داشتن وضعیت باثبات و روبه‌رشد سیاسی و اقتصادی در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد ثبتی از سراسر دنیا تبدیل شده است. افراد با ثبت شرکت در سوئیس می‌توانند تحت شرایطی، تابعیت سوئیس را برای خود و خانواده‌شان بگیرند. با وجود این، برای تاسیس شرکت نیازی نیست حتماً تابعه این کشور شد. از آنجایی که شاخص‌های بین‌المللی مالی در این کشور در درجه بالایی است و سطح رفاه نیز بالاست، شرایط بسیار مطلوبی برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در آن وجود دارد. در نتیجه، بسیاری از کارآفرینان و تاجران برای رشد کسب‌وکار خود دست به این اقدام می‌زنند.

 

مزایای تاسیس شرکت در سوئیس

دولت سوئیس طرح‌های حمایتی فراوانی را برای توسعه کسب‌وکارهای گوناگون در این کشور به اجرا درآورده است. سوئیس با رشد اقتصادی و صنعتی بسیار بالا و وجود مشاغل متنوع، رونق اقتصادی زیادی در همه زمینه‌ها دارد. زیرساخت‌های اقتصادی و پژوهشی این کشور برای سرمایه‌گذاری خارجی بسیار مطلوب است. مهم‌ترین مزایای تاسیس شرکت در سوئیس این موارد هستند:

 • اقدامات جدی دولت برای مطلوب کردن شرایط سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور
 • اقتصاد باثبات
 • امکان جذب نیروی کار بین‌المللی
 • ارائه وام‌ها و تسهیلات بانکی و کمک‌های گوناگون به صاحبان کمپانی‌ها
 • امکان گرفتن اقامت دائم
 • امکان تجارت آزاد پس از ثبت شرکت در سوئیس
 • موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب برای تجارت و بازرگانی بین‌المللی
 • تنوع امکانات مورد نیاز در زمینه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و…

 

انواع شرکت‌های تجاری سوئیس

در قانون سوئیس، شرکت‌های تجاری متعددی تعریف شده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

۱. شرکت با مسئولیت محدود: که متداول‌ترین نوع کمپانی در این کشور است. حداقل تعداد شرکا برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود دو نفر است. اما تا پنجاه نفر سرمایه‌گذار هم می‌توانند این نوع کمپانی را به ثبت برسانند. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در سوئیس حداقل دو هزار فرانک نیاز است. گفتنی است که هیئت اجرایی و هیئت نظارت بر اجرا هم باید معین باشند.

۲. شرکت تضامنی: ثبت شرکت در سوئیس تحت این مدل بسیار ساده است. تضامنی مدلی مناسب برای کسب‌وکار‌های کوچک محسوب می‌شود. برای ثبت این نوع شرکت تجاری وجود حداقل دو نفر ضروری است. صرافی‌ها معمولاً تحت این مدل به فعالیت می‌پردازند.

۳. راه‌اندازی دفتر شعبه: ثبت دفتر شعبه یکی دیگر از مدل‌های ثبت شرکت در سوئیس است. در این روش، شرکت ثبت‌شده در واقع شعبه کمپانی مادر است و از آن معمولاً برای ورود به بازار اروپا استفاده می‌شود. در این مجموعه‌ها، مسائل مالی مانند بدهی‌ها و… بر عهده شرکت اصلی خواهد بود. گفتنی است که تجارت شعبه باید با تجارت کمپانی اصلی یکسان باشد.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت در سوئیس

 • مدارک شناسایی تمام اعضا (گذرنامه معتبر و شناسنامه)
 • اساسنامه شرکت و ترجمه رسمی آن به یکی از زبان‌های مورد پذیرش این کشور
 • طرح کسب‌وکار (بیزینس‌پلن)
 • آدرس فرد متقاضی در ایران یا سوئیس
 • گواهی تمکن مالی برای تامین سرمایه مورد نظر و گواهی بانکی سپرده سرمایه شرکت
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

مراحل ثبت شرکت در سوئیس

ثبت شرکت در سوئیس علاوه بر تخصص به تجربه نیاز دارد. وکلای حرفه‌ای و بین‌المللی موسسه آسان‌ثبت راهنمایان خوبی برای طی کردن این مسیر هستند. روند قانونی تاسیس کمپانی تجاری در سوئیس به این ترتیب است:

۱. نام‌گذاری شرکت و تعیین نوع کمپانی با در نظر گرفتن قوانین بین‌المللی و هنجارهای فرهنگی کشور مقصد

۲. تنظیم اسناد و مدارک لازم برای ثبت شرکت

۳. ارسال مدارک و اسناد به اداره ثبت شرکت‌های سوئیس و پر کردن تقاضانامه

۴. باز کردن حساب بانکی و واریز حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت با توجه به نوع کمپانی

۵. اخذ تاییدیه‌های لازم بسته به نوع فعالیت شما از نهاد‌های محلی

۶. دریافت مجوزهای لازم از نهادهای گوناگون بسته به نوع کار مجموعه (مجوزهای زیست‌محیطی، واردات و صادرات، باز کردن فروشگاه و…)

 

هزینه ثبت شرکت در سوئیس

هزینه تاسیس شرکت در سوئیس به نوع کمپانی، سرمایه اولیه و تعداد شرکا بستگی دارد و از سرمایه ۲۰۰۰ فرانک شروع می‌شود. توجه به این موضوع بسیار مهم است که می‌توان بخشی از هزینه ثبت شرکت را از طریق وام‌های بانکی تامین کرد. ثبات اقتصادی این کشور موجب شده است که محاسبه هزینه‌ها با فرانک بدون نوسان باشد و متقاضیان بتوانند به راحتی شرایط تشکیل شرکت در سوئیس را بسنجند.

 

»»» تعرفه و هزینه ثبت انواع شرکت تجاری

 

مدت زمان ثبت شرکت در سوئیس

گفتنی است که ثبت شرکت در سوئیس دو تا شش هفته کاری زمان می‌برد. کوتاه یا طولانی بودن این بازه منوط به مدت زمانی است که برای تایید مدارک ارائه‌شده طی خواهد شد. همچنین پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت در سوئیس ندارد.

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود


✅ FAQ: Company Registration in Switzerland

 

آیا با ثبت شرکت در سوئیس می‌توان تابعیت آن کشور را نیز گرفت؟

✔️ بله. یکی از راه‌های دریافت اقامت سوئیس برای شما و خانواده‌تان، ثبت شرکت در این کشور است.

ثبت شرکت در سوئیس چقدر طول می‌کشد؟

✔️ ثبت شرکت در سوئیس حداقل دو تا شش هفته کاری زمان می‌برد.

تاسیس شرکت در سوئیس چه مزیت‌هایی دارد؟

✔️ دولت سوئیس حمایت زیادی از کسب‌وکارهای کوچک می‌کند. اقتصاد باثبات و امکان تجارت آزاد بین‌المللی مهم‌ترین دلایل ثبت شرکت در این ناحیه از اروپا هستند.

در سوئیس چه نوع شرکت‌هایی می‌توان تاسیس کرد؟

✔️ در قوانین سوئیس، کمپانی‌های تجاری متعددی تعریف شده است. شرکت‌های با مسئولیت محدود، تضامنی و تاسیس شعبه از انواع آن هستند.

حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت در سوئیس چقدر است؟

✔️ حداقل سرمایه اولیه برای راه‌اندازی شرکت در کشور سوئیس دو هزار فرانک است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در سوئیس چیست؟

✔️ کپی مدارک شناسایی تمامی اعضا (گذرنامه معتبر)، اساسنامه شرکت، فرم درخواست تاسیس کمپانی و گواهی بانکی سپرده سرمایه مهم‌ترین مدارک ثبت شرکت در سوئیس هستند.

تاسیس شرکت در سوئیس چقدر هزینه دارد؟

✔️ این هزینه‌ها به نوع کمپانی، سرمایه اولیه و تعداد شرکا بستگی دارد. توجه به این موضوع بسیار مهم است که می‌توان بخشی از هزینه ثبت شرکت در سوئیس را از طریق وام‌های بانکی و جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی تامین کرد.

ثبت شرکت در برن به چه ترتیب است؟

✔️ نحوه ثبت شرکت در سوئیس در تمام مناطق آن یکسان است. برای تاسیس شرکت در برن کافی است نوع کمپانی خود را انتخاب کنید و مدارک مورد نیاز جهت تشکیل آن را فراهم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *