راهنمای ثبت شرکت معماری داخلی| سهامی خاص و مسئولیت محدود

ثبت شرکت معماری داخلی سهامی خاص و مسئولیت محدود- Interior Architecture Company Registration

شرکت‌های معماری داخلی نقش بسیار مهمی در بالا بردن کیفیت زندگی انسان‌ها در سراسر دنیا دارند. تمرکز اصلی معماران داخلی بر استفادۀ مطلوب از فضاهای درون ساختمان با در نظر گرفتن نیازهای ساکنان آن است. بیشتر شرکت‌های معماری داخلی در ایران در زمینه بازسازی ساختمان‌های قدیمی فعالیت می‌کنند، اما تمامی بناها برای تبدیل شدن به محیطی انسانی نیازمند تخصص این کارشناسان هستند. در این مقاله، به فرایند قانونی ثبت شرکت معماری داخلی می‌پردازیم.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

شرایط تاسیس شرکت‌های معماری داخلی

منظور از شرکت معماری داخلی شرکتی است که در اساس‌نامه‌اش موضوع فعالیت اصلی آن معماری داخلی قید شده باشد. بنابراین، حضور افرادی که با قوانین و مقررات این حوزه آشنایی داشته باشند برای تشکیل این مجموعه‌ها بسیار ضروری است. البته باید اشاره کرد که برای ثبت شرکت معماری داخلی نیازی به ارائه مدرک تحصیلی افراد وجود ندارد. بسیاری از متقاضیان راه‌اندازی شرکت معماری داخلی فعالیت خود را در دفاتر طراحی داخلی و دکوراسیون آغاز می‌کنند و پس از کسب تجربه کافی در این زمینه، برای ثبت شرکت مستقل خود اقدام می‌نمایند.

 

نحوه دریافت مجوز شرکت معماری داخلی

آن دسته از شرکت‌های معماری داخلی که در زمینه تولید محصولاتی مرتبط با این حوزه فعالیت می‌کنند، نظیر تولیدکنندگان دکوراسیون داخلی، باید مجوز تاسیس خود را از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ نمایند. همچنین شرکت‌هایی که در حوزه طراحی داخلی مشغول به کار هستند باید مجوزهای لازم را از انجمن مربوطه در استان محل فعالیت خود دریافت کنند. افرادی که قصد افتتاح فروشگاه و مغازه دارند نیز پس از عضویت در این انجمن باید برای صدور جواز و پروانه کسب درخواست دهند. در غیر این صورت، نیازی به مجوز فعالیت نخواهید داشت.

 

استعلام شرکت‌های معماری داخلی مجاز

تنها مرجع رسمی برای استعلام قانونی بودن فعالیت شرکت‌های معماری داخلی در ایران، «سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور» است. این سامانه زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند و متعلق به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. مشخصات کامل تمامی شرکت‌هایی که به صورت قانونی در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون فعالیت می‌کنند در این سایت ثبت شده است و افراد می‌توانند به راحتی پیش از بستن هر نوع قراردادی آنها را بررسی نمایند. همچنین به تمامی متقاضیان ثبت شرکت معماری داخلی توصیه می‌شود پیش از انتخاب نام شرکت و مشخص کردن آدرس دفتر کار خود به جست‌وجو در این بانک اطلاعاتی بپردازند.

 

انواع شرکت‌های معماری داخلی

بهترین راه برای تاسیس شرکت معماری داخلی، ثبت شرکت سهامی خاص یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. مناسب‌ترین گزینه برای شما متناسب با نوع فعالیت و اهداف شما تعیین می‌شود. بنابراین پیش از انتخاب نوع شرکت، توصیه می‌شود شرایط و ضوابط هر یک از این قالب‌ها را بررسی کنید. باید یادآور شد که متقاضیان ثبت شرکت معماری داخلی در صورتی که فعالیت مجموعه آنها نیاز به مجوز داشته باشد باید برای دریافت آن نیز اقدام نمایند.

 

ثبت شرکت معماری داخلی در قالب سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص برای امور گوناگونی تشکیل می‌شوند که یکی از مهم‌ترین آنها فعالیت در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی است. سرمایه این نوع کمپانی‌ها به صورت سهام‌هایی هم‌ارزش درمی‌آید که قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی به راحتی قابل واگذاری است. یکی از مزایای ثبت شرکت سهامی خاص با موضوع معماری داخلی در ایران این است که الزامی برای تهیه کامل سرمایه نقدی آن وجود ندارد. همچنین شرایطی که برای تاسیس این شرکت‌ها در قانون تجارت ایران در نظر گرفته شده بسیار ساده‌تر از دیگر انواع کمپانی‌ها است.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت معماری داخلی سهامی خاص

  • کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضا
  • مشخصات اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان
  • تنظیم اساسنامه، اظهارنامه و اقرارنامه
  • اخذ مجوز فعالیت (در صورتی که فعالیت مجموعه نیاز به مجوز دارد.)

توجه داشته باشید که ثبت شرکت معماری داخلی در قالب سهامی خاص به حداقل سه عضو و دو بازرس احتیاج دارد. همچنین حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت سهامی خاص معماری داخلی مبلغ یک میلیون ریال (صد هزار تومان) است که ۳۵ درصد آن باید در حساب شرکت قرار بگیرد.

 

ثبت شرکت معماری داخلی در قالب مسئولیت محدود

ثبت شرکت‌های‌ با مسئولیت محدود با موضوع معماری داخلی در سراسر دنیا بسیار رایج است. تاسیس این کمپانی‌ها با سرمایه‌ای اندک نیز امکان‌پذیر است اما امکان انتشار اوراق سهام برای آنها وجود ندارد. این نوع شرکت‌ها معمولاً برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر تشکیل می‌شود و هر کدام از شرکا فقط به میزان سرمایه خود مسئول پرداخت بدهی‌های احتمالی خواهند بود. حق رای افراد و میزان سود آنها نیز به نسبت سهم آنها خواهد بود، در حالی که در شرکت‌های سهامی خاص تعداد سهام اشخاص تعیین‌کننده است. ثبت شرکت معماری داخلی با مسئولیت محدود در ایران نیز بسیار متداول است و فعالان این حوزه استقبال گسترده‌ای از آن کرده‌اند.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت معماری داخلی با مسئولیت محدود

  • کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضا
  • تنظیم اساسنامه، اظهارنامه و اقرارنامه
  • اخذ مجوزهای لازم برای فعالیت در این حوزه

توجه داشته باشید که ثبت شرکت معماری داخلی در قالب مسئولیت محدود به حداقل دو عضو احتیاج دارد. همچنین حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود معماری داخلی یک میلیون ریال (صد هزار تومان) است. گفتنی است که این شرکت‌ها محدودیتی در زمینه فعالیت خود ندارند و می‌توانند به راحتی در همه زمینه‌های مرتبط مثل طراحی دکوراسیون کار کنند.

 

مدت زمان و هزینه ثبت شرکت

ثبت شرکت معماری داخلی در ایران حدوداً دو هفته کاری زمان می‌برد. تمامی مدارک پس از تکمیل شدن به اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری (sherkat.ssaa.ir) فرستاده می‌شوند. کارشناسان این مرکز به بررسی مدارک ارسالی می‌پردازند و در صورت تایید آنها، گواهی آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار صادر می‌شود. کمترین هزینه ثبت شرکت معماری داخلی با مسئولیت محدود یا سهامی خاص در سال جاری ۱.۶۰۰.۰۰۰ تومان (شانزده میلیون ریال) است. این مبلغ با در نظر گرفتن حداقل اعضا و حداقل سرمایه محاسبه شده است. گفتنی است که پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت ندارد.

 

برای محاسبه دقیق هزینه‌های ثبت شرکت معماری داخلی و آگاهی از مدت زمان مورد نیاز برای انجام این کار روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود


✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون ثبت شرکت معماری داخلی✅

 

✅ چگونه دفتر طراحی داخلی بزنیم؟

✔️ پیش از تاسیس دفتر باید برای ثبت شرکت معماری داخلی اقدام نمایید. سپس با خرید یا اجاره مکانی مناسب با کاربری اداری یا تجاری می‌توانید به صورت قانونی به فعالیت در این زمینه بپردازید.

✅ شرکت معماری داخلی چیست؟

✔️ شرکت‌هایی که موضوع فعالیت‌شان معماری داخلی است و در زمینه‌هایی مثل طراحی دکوراسیون مشغول به کار هستند، «شرکت معماری داخلی» نامیده می‌شوند.

✅ آیا برای ثبت شرکت معماری داخلی باید مجوز داشت؟

✔️ در صورتی که تولیدکننده محصولاتی در این حوزه هستید، نیاز به اخذ مجوز از وزارت صنعت دارید. همچنین اگر قصد باز کردن مغازه دارید باید از انجمن مربوطه در استان خود جواز کسب دریافت کنید. در غیر این صورت، نیازی به مجوز نخواهید داشت.

✅ چگونه می‌توان قانونی بودن شرکت‌های معماری داخلی را استعلام کرد؟

✔️ سامانه استعلام شناسه ملی سازمان ثبت اسناد تنها منبع قابل استناد برای فعالیت قانونی شرکت‌ها در ایران است.

✅ شرکت‌های معماری داخلی چند نوع هستند؟

✔️ برای راه‌اندازی شرکت‌های معماری داخلی می‌توان هر یک از قالب‌های کمپانی‌های تجاری را برگزید. با این حال، شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص به دلیل شرایط ساده‌تری که در قانون برای ثبت آنها در نظر گرفته شده است بهترین گزینه برای راه‌اندازی کسب‌وکار در این حوزه محسوب می‌شوند.

✅ ثبت آنلاین شرکت معماری داخلی به چه ترتیب است؟

✔️ موسسه آسان‌ثبت تمام مراحل ثبت قانونی شرکت را به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری برای شما انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *