راهنمای ثبت شرکت کاریابی| سهامی خاص و مسئولیت محدود

ثبت شرکت کاریابی سهامی خاص- Job Finding Company Registration

موسسات و شرکت‌های کاریابی نقش بسیار مهمی در اشتغال افراد در سراسر جهان دارند. این مجموعه‌ها با شناسایی فرصت‌های شغلی به راهنمایی جویندگان کار می‌پردازند. شرکت‌های کاریابی در ایران نیز می‌توانند با در اختیار داشتن رزومه و اطلاعات مهارتی افراد، آنها را با کارفرمایان (دولتی یا خصوصی) مرتبط نمایند و حق‌الزحمه خود را در مراحل مختلف دریافت کنند. در این مقاله، به فرایند قانونی ثبت شرکت کاریابی می‌پردازیم.

 

company registration سامانه ثبت شرکت آسان ثبت سهامی خاص مسئولیت محدود ثبت موسسه تجاری

 

شرایط تاسیس شرکت‌های کاریابی

منظور از شرکت کاریابی شرکتی است که در اساس‌نامه‌اش موضوع فعالیت اصلی آن امور مربوط به کاریابی، راهنمایی شغلی، اعزام نیروی کار به خارج از کشور و ارائه مشاوره به جویندگان کار قید شده باشد. بنابراین، راه‌اندازی شرکت کاریابی نیازمند داشتن دانش کافی در این زمینه است. حضور افراد متخصصی که آشنایی کامل به قوانین و مقررات این حوزه داشته باشند نیز در این مجموعه‌ها الزامی است. بسیاری از متقاضیان ثبت شرکت کاریابی فعالیت خود را در موسسه‌های کاریابی آغاز می‌کنند و پس از کسب تجربه کافی و آگاهی از شرایط تاسیس دفتر کاریابی برای ثبت شرکت مستقل خود اقدام می‌نمایند.

 

نحوه دریافت مجوز شرکت کاریابی

مجوز شرکت‌های کاریابی در ایران را وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر می‌کند. تمامی موسسات و شرکت‌های کاریابی در سراسر کشور باید برای اخذ مجوز تاسیس به این وزارت‌خانه مراجعه نمایند. گفتنی است که فعالیت مجموعه‌های بدون مجوز ممنوع است. همچنین ارائه مجوز فعالیت هنگام ثبت شرکت کاریابی الزامی است.

 

استعلام شرکت‌های کاریابی مجاز

تنها مرجع رسمی برای استعلام قانونی بودن فعالیت شرکت‌ها و موسسات کاریابی در ایران، «سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور» است. این سامانه زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت می‌کند و متعلق به قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. مشخصات کامل تمامی موسسات و شرکت‌هایی که به صورت قانونی در زمینه امور کاریابی فعالیت می‌کنند در این سایت ثبت شده است و افراد می‌توانند به راحتی پیش از بستن هر نوع قراردادی آنها را بررسی نمایند. همچنین به تمامی متقاضیان ثبت شرکت کاریابی توصیه می‌شود پیش از انتخاب نام شرکت و مشخص کردن آدرس دفتر کار خود به جست‌وجو در این بانک اطلاعاتی بپردازند.

 

انواع شرکت‌های کاریابی

بهترین راه برای تاسیس شرکت کاریابی، ثبت شرکت سهامی خاص یا ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. مناسب‌ترین گزینه برای شما متناسب با نوع فعالیت و اهداف شما تعیین می‌شود. بنابراین پیش از انتخاب نوع شرکت، توصیه می‌شود شرایط و ضوابط هر یک از این قالب‌ها را بررسی کنید. باید یادآور شد که متقاضیان ثبت شرکت کاریابی برای دریافت مجوز باید به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند.

 

ثبت شرکت کاریابی در قالب سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص برای امور گوناگونی تشکیل می‌شوند که یکی از مهم‌ترین آنها فعالیت در زمینه ارائه خدمات به کارجویان است. سرمایه این نوع کمپانی‌ها به صورت سهام‌هایی هم‌ارزش درمی‌آید که قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی به راحتی قابل واگذاری است. یکی از مزایای ثبت شرکت سهامی خاص با موضوع کاریابی در ایران این است که الزامی برای تهیه کامل سرمایه نقدی آن وجود ندارد. همچنین شرایطی که برای تاسیس این شرکت‌ها در قانون تجارت ایران در نظر گرفته شده بسیار ساده‌تر از دیگر انواع کمپانی‌ها است.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت کاریابی سهامی خاص

  • کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضا
  • مشخصات اعضای هیئت‌مدیره و بازرسان
  • تنظیم اساسنامه، اظهارنامه و اقرارنامه
  • اخذ مجوز کاریابی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

توجه داشته باشید که ثبت شرکت کاریابی در قالب سهامی خاص به حداقل سه عضو و دو بازرس احتیاج دارد. همچنین حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت سهامی خاص کاریابی مبلغ یک میلیون ریال (صد هزار تومان) است که ۳۵ درصد آن باید در حساب شرکت قرار بگیرد.

 

ثبت شرکت کاریابی در قالب مسئولیت محدود

ثبت شرکت‌های‌ با مسئولیت محدود با موضوع کاریابی در سراسر دنیا بسیار رایج است. تاسیس این کمپانی‌ها با سرمایه‌ای اندک نیز امکان‌پذیر است اما امکان انتشار اوراق سهام برای آنها وجود ندارد. این نوع شرکت‌ها معمولاً برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر تشکیل می‌شود و هر کدام از شرکا فقط به میزان سرمایه خود مسئول پرداخت بدهی‌های احتمالی خواهند بود. حق رای افراد و میزان سود آنها نیز به نسبت سهم آنها خواهد بود، در حالی که در شرکت‌های سهامی خاص تعداد سهام اشخاص تعیین‌کننده است. ثبت شرکت کاریابی با مسئولیت محدود در ایران نیز بسیار متداول است و فعالان این حوزه استقبال گسترده‌ای از آن کرده‌اند.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت کاریابی با مسئولیت محدود

  • کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضا
  • تنظیم اساسنامه، اظهارنامه و اقرارنامه
  • اخذ مجوز برای فعالیت در این حوزه

توجه داشته باشید که ثبت شرکت کاریابی در قالب مسئولیت محدود به حداقل دو عضو احتیاج دارد. همچنین حداقل سرمایه اولیه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود کاریابی یک میلیون ریال (صد هزار تومان) است. گفتنی است که این شرکت‌ها محدودیتی در زمینه فعالیت خود ندارند و می‌توانند به راحتی در همه زمینه‌های مرتبط مثل مشاوره شغلی یا تامین منابع انسانی کار کنند.

 

مدت زمان و هزینه ثبت شرکت

ثبت شرکت کاریابی در ایران حدوداً دو هفته کاری زمان می‌برد. تمامی مدارک پس از تکمیل شدن به اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری (sherkat.ssaa.ir) فرستاده می‌شوند. کارشناسان این مرکز به بررسی مدارک ارسالی می‌پردازند و در صورت تایید آنها، گواهی آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار صادر می‌شود. کمترین هزینه ثبت شرکت کاریابی با مسئولیت محدود یا سهامی خاص در سال جاری ۱.۶۰۰.۰۰۰ تومان (شانزده میلیون ریال) است. این مبلغ با در نظر گرفتن حداقل اعضا و حداقل سرمایه محاسبه شده است. گفتنی است که پرداخت مبلغ اضافی هیچ تاثیری در سریع‌تر طی شدن این روند قانونی و کاهش مدت زمان ثبت شرکت ندارد.

 

برای محاسبه دقیق هزینه‌های ثبت شرکت کاریابی و آگاهی از مدت زمان مورد نیاز برای انجام این کار روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص سهامی عام آسان ثبت مسئولیت محدود

 


✅ پرسش‌های پرتکرار پیرامون ثبت شرکت کاریابی✅

 

✅ شرکت کاریابی چیست؟

✔️ شرکت‌هایی که موضوع فعالیت‌شان امور مربوط به کاریابی است و به افراد برای پیدا کردن شغل مناسب کمک می‌کنند، «شرکت کاریابی» نامیده می‌شوند.

✅ آیا برای ثبت شرکت کاریابی باید مجوز داشت؟

✔️ بله. متقاضیان تاسیس شرکت کاریابی باید برای طی کردن مراحل اخذ مجوز به وزارت کار مراجعه نمایند.

✅ چگونه می‌توان قانونی بودن شرکت‌های کاریابی را استعلام کرد؟

✔️ سامانه استعلام شناسه ملی سازمان ثبت اسناد تنها منبع قابل استناد برای فعالیت قانونی شرکت‌ها و موسسات در ایران است.

✅ شرکت‌های کاریابی چند نوع هستند؟

✔️ برای راه‌اندازی شرکت‌های کاریابی می‌توان هر یک از قالب‌های کمپانی‌های تجاری را برگزید. با این حال، شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی خاص به دلیل شرایط ساده‌تری که در قانون برای ثبت آنها در نظر گرفته شده است بهترین گزینه برای فعالیت در این حوزه محسوب می‌شوند.

✅ ثبت آنلاین شرکت کاریابی به چه ترتیب است؟

✔️ موسسه آسان‌ثبت تمام مراحل ثبت قانونی شرکت را به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری برای شما انجام می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.