رتبه‌بندی شرکت‌های پیمانکاری، خدماتی و … | تشخیص صلاحیت پیمانکاری و اخذ گرید

رتبه‌بندی انواع شرکت‌های تجاری، خرماتی و مشاور-Company rating

رتبه‌بندی شرکت

رتبه‌بندی در واقع یک نوع مقیاس گذاری برای تضمین کیفیت و کمیت پیمانکاران و مشاوران برتر در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره وران است.

نوشته مرتبط: طبقه‌بندی شرکت‌های پیمانکاری

 

برای اجرای هر پروژه باید توان شرکت های دارنده گواهی صلاحیت، طبق ضوابط آیین نامه ارجاع کار به پیمانکاران ، توسط دستگاه ها ی اجرایی ذی ربط ارزیابی شود. دریافت گواهی صلاحیت ، مرحله اول از فرایند احراز صلاحیت شرکتهای متقاضی حضور در مناقصات دولتی و پروژه ها ی بزرگ است .

نمایندگان شرکت ها برای رتبه بندی شرکت خود باید از طریق موسسات خدماتی فعال در این زمینه یا از طریق سایت اقدام کنند. کمیته تشخیص صلاحیت و رتبه بندی بر اساس پارامتر هایی، امتیاز عوامل تعیین کننده شرکت مورد نظر را تعیین می کند، در صورت موفقیت شرکت در کسب حدنصاب امتیاز و تعیین صلاحیت گواهی رتبه صادر می شود.

گواهی رتبه مجوزی است رسمی که بر اساس ضوابط سازمان ها ی ذیربط (سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و کشور) که به منظور اعلام صلاحیت و رتبه اشخاص حقوقی صادر می شود و با آن شرکت ها می توانند در مناقصات پروژه ها ی عمرانی شرکت کنند.

شرکت ها از لحاظ نوع فعالیت برای دریافت رتبه به ۴ دسته تقسیم می شوند که رتبه هر یک از این دسته ها توسط نهاد خاصی صادر می گردد و هر شرکت برای دریافت رتبه باید به اداره مربوط به خود مراجعه نماید.

انواع دسته‌بندی شرکت‌ها برای رتبه‌بندی

 • پیمانکار
 • مشاور
 • EPC(طرح و ساخت)
 • انفورماتیک

عوامل موثر در رتبه‌بندی شرکت

 • تعداد نیروی انسانی و میزان سابقه کار آن ها
 • میزان سوابق شرکت و مبلغ کل قرارداد ها ی انجام شده دولتی
 • توانایی مالی شرکت که بر اساس اظهارنامه مالیاتی آخرین سال مالی یا میانگین ۳ سال اخیر شرکت (هر کدام که بیشتر باشد) محاسبه می شود.

رتبه‌بندی شرکت‌های پیمانکار

رتبه‌بندی پیمانکاران، بررسی میزان توانایی شرکت پیمانکاری (براساس نفرات و سوابق آنها ، تجربه کاری و توان مالی) می باشد . این بررسی براساس ضوابط و آیین نامه هایی که توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مصوب می شود انجام می گیرد .
رتبه‌بندی شرکتها در پایه های ۱٫۲٫۳٫۴٫۵٫  انجام می گیرد که پایه ۵ کمترین و ۱ بیشترین پایه است.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به شرکتهای پیمانکاری در ۱۱رشته مختلف گواهی صلاحیت اعطا میکند که عبارتند از: ۱- ساختمان و ابنیه ۲- راه و باند  ۳- حمل ونقل ۴- تاسیسات ۵- کشاورزی ۶- آب و فاضلاب  ۷- مرمت آثارباستانی ۸- کاوش‌های زمینی ۹- ارتباطات ۱۰-نفت و گاز ۱۱- نیرو (برق)

جهت کسب رتبه‌بندی پایه ۵ شرکت می بایست امتیاز نفرات را برای رشته ( رشته های) درخواستی به صورت مجزا داشته باشد که محاسبه این امتیاز براساس مدرک تحصیلی و سابقه بیمه تامین اجتماعی  اعضای هیات مدیره انجام می گیرد.

جهت کسب پایه چهار (۱،۲،۳،۴) شرکت می بایست امتیاز نفرات امتیاز آور و تجربه کاری تعیین شده برای هر رشته و پایه و نیز سقف توان مالی تعیین شده برای هر رشته و پایه را به صورت مجزا دارا  باشد. برای اینکه بتوان رتبه ۵ را به ۴ ارتقا داد شرکت باید به مقدار حد نصاب لازم متناسب با هر رشته قرار داد انجام شده در رشته مورد تقاضا را ارائه دهد.

جهت اخذ رتبه، نخستین قدم ثبت شرکت است. برای شرکت های تازه تاسیس که سابقه کاری ندارند، حداکثر می توان تقاضای رتبه ۵ پیمانگاری در یک یا دو رشته ارائه داد.

برای اخذ رتبه ۵ درهریک از رشته‌ها اعم از رشته ساختمان، راه یا غیره شرایط ذیل باید فراهم باشد:

 • داشتن یک شرکت (با مسئولیت محدود یا سهامی خاص)
 • دو سوم اعضاء هیئت مدیره شرکت باید حتما لیسانس (مندرج در آیین نامه) باشند
 • درهیئت مدیره شرکت حتما باید دونفر دارای مدرک مهندس حضور داشته باشند که حداقل یک نفر ازآنها دارای سه سال سابقه کار مستند به بیمه در رشته مورد تقاضا باشد و مهندس فوق بتواند سوابق بیمه وکارخود را کتبا” ارائه دهد.

چنانچه یک شرکت برای رتبه ۵ تقاضا می‌دهد مجازاست حداکثر در دوشاخه مختلف مثلا راه و ابنیه تقاضا دهد ولی چنانچه تقاضا در دوشاخه باشد باید هردونفر مهندس فوق الذکر دارای حد اقل ۳ سال سابقه کار مستند به بیمه باشند ولی چنانچه تقاضا در یک رشته باشد فقط یکی ازمهندسین نیازاست که دارای ۷  سال سابقه باشد و دیگری می تواند بدون سابقه باشد.

نوشته‌ی مرتبط: شرکت رتبه پنج ساختمان (ابنیه)

نوشته‌ی مرتبط: شرکت رتبه پنج راه و ترابری (حمل و نقل)

رتبه‌بندی شرکت‌های مشاور

شرکت های مهندسین مشاور می توانند برای اخذ رتبه مشاور، در رشته های مختلف رتبه هایی از پایه ۱ تا پایه ۳ دریافت نمایند. در شرکت های مشاور علاوه بر مهندسین امتیاز آور امکانات مدیرتی و پشتیبانی شرکت نیز در نظر گرفته میشوند.

در راستای ارتقا رتبه‌بندی هم لازم بذکر است مبلغ مراودات مالی ۳  سال اخیر شرکت و اظهار نامه های مالیاتی بسیار حائز اهمیت است.

جهت اخذ رتبه، نخستین قدم ثبت یک شرکت است برای شرکت های تازه تاسیس که سابقه کاری ندارند ، حداکثر می‌توان تقاضای رتبه سه مشاور ارائه داد که این تقاضا میتواند در دو رشته یا یک رشته باشد.

خدمات مهندسین مشاور مطابق ماده ۲ آیین نامه تشخیص صلاحیت مشاوران شامل موارد زیر می باشد:

 • مطالعات امکان سنجی طرح شامل شناسایی، توجیه فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی و بطور کلی فعالیت هایی که منجر به پذیرش و یا رد طرح (به معنای توجیه سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری در طرح می شود
 • مطالعات بنیادی، کاربردی وتوسعه ای
 • مطالعات موضوعی، بخشی، جامع و میان بخشی
 • تهیه و تنظیم استاندارد ها ، ضوابط و معیار های فنی و اجرایی
 • طراحی مفهومی، پایه، تفصیلی و اجرایی
 • کنترل مهندسی
 • نظارت بر اجرای طرح، نصب و بهره برداری
 • برنامه ریزی وکنترل پروژه
 • خدمات مهندسی ارزش
 • طراحی و پیاده سازی نظام های کیفیت
 • خدمات مدیریت و مدیریت طرح
 • خدمات برنامه ریزی آموزشی وتوسعه منابع انسانی
 • پایش و ارزشیابی طرح ها
 • خدمات مطالعات آماری
 • خدمات جنبی

تشخیص صلاحیت مشاوران در گروه ها و تخصص های مختلفی صورت می پذیرد.

منظور از تخصص این است که یک یا چند شاخه از علوم و فنون به لحاظ علمی و اجرایی، در یک زمینه کاری قرار گرفته باشند.

گروه به مجموعه چند تخصص مرتبط باهم گفته می شود. مانند گروه ساختمان و شهر سازی که شامل تخصص هایی مانند: شهر سازی، ساختمان های مسکونی و … می باشد.

راههای پیشگیری از محرومیت شرکت‌

 • کلیه شرکت هایی که صلاحیت پیمانکاری اخذ می‌نمایند، بایستی تغییرات هیئت مدیره، تغییر آدرس، تغییر نام و … خود را به سامانه ی ساجات سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نمایند.
 • کلیه قراردادهایی که جهت اخذ صلاحیت به سازمان‌های ذیربط ارسال می‌گردد، قابل استعلام و پیگیری می‌باشد. لذا مراقب افراد سودجو که در این خصوص تبلیغات واهی (ادعای اخذ رتبه بالا) می‌نمایند، باشید.
 • کلیه مدارک تحصیلی افراد امتیازآور استعلام می‌گردد، سایت سازمان های ذیربط به سایت‌های دانشگاهی مختلف لینک می‌باشد، لذا دقت گردد از مدارک معتبر و واقعی استفاده شود.
 • کلیه سوابق تامین اجتماعی افراد امتیاز آور و اظهارنامه مالیاتی شرکت ها نیز قابل استعلام می‌باشد، پس در مورد افراد سودجو محتاط باشید و ادعاهای رفع مشکل از طریق مراجع قانونی را بررسی نمایید.
 • از واگذاری دریافت صلاحیت شرکت خود به افراد فاقد مهارت، موسسات غیر رسمی که ثبت نشده‌اند، شرکت هایی که محل کار آنها نامشخص است و موسساتی که فاقد مدارک هستند، جداً خودداری نمایید.
 • قبل از واگذاری کار به هر شرکت یا شخصی، قرارداد منعقد نموده و در خصوص هزینه و مدت زمان انجام کار استعلام نمایید.
 • در خصوص اخذ گواهینامه صلاحیت دقت گردد مدارک مورد نیاز از اصل تهیه شده باشد، خصوصاً مدارک تحصیلی، گواهی بیمه، قراردادها و مفاصا حساب های تامین اجتماعی.

هشدارهای مهم برای جلوگیری از ابطال رتبه شرکت

 • کلیه ی شرکت ها ی پیمانکاری یا شرکت ها ی مشاور که تعیین صلاحیت شده‌ اند، موظف هستند طبق آئین نامه ” کلیه تغییرات در هیات مدیره ” را آگهی نموده ( به خصوص در مورد خروج افراد امتیاز‌ آور ) و به سرعت فرد جایگزین را تعیین کرده و مدارک مربوطه را به سایت ساجات ارسال نمایند. در غیر این صورت صلاحیت آن ها دارای اعتبار نخواهد بود. در ضمن مدارک تحصیلی افراد امتیاز آور فقط در یک شرکت پیمانکاری یا شرکت مهندسی مشاور یا EPC در سراسر ایران قابل استفاده است.
 • کلیه ی شرکت ها ی سهامی خاص بایستی در پایان هر سال نسبت به تنظیم صورت جلسات سالیانه ی خود جهت تصویب تراز و تمدید بازرس ها اقدام نمایند. همچنین حتما باید هر دو سال یک بار هیئت مدیره ی خود را تمدید نمایند. در مورد شرکت ها ی پیمانکاری و شرکت ها ی مشاور که دارای تعیین صلاحیت می باشند، ارسال یک نسخه از روزنامه رسمی به سایت ساجات  الزامی است.
 • کلیه ی مدارک مربوط به پرونده ‌ها ی تعیین صلاحیت و رتبه‌بندی توسط سازمان‌ ها ی ذیربط استعلام می‌ گردد. در صورت مشاهده ی مواردی خلاف آیین نامه ‌ها، صلاحیت شرکت باطل می شود و محرومیت‌ ها یی برای آن ها در نظر گرفته می‌ شود لذا باید مراقب افراد فاقد هویت و سود جو که در این زمینه تبلیغات خلاف واقع می‌ نمایند ، باشید.
 • کلیه ی شرکت ها موظف هستند، تا پایان هر سال نسبت به پلمب دفاتر قانونی خود و تا تیر ماه سال بعد نسبت به تنظیم اظهار نامه مالیاتی هر ساله ی خود اقدام نمایند. در غیر این صورت مشمول جریمه ها ی مالیاتی می‌ گردند و مالیات آن ها از طریق علی‌الراس محاسبه می‌گردد.

 


✅ پرسش‌های متداول پیرامون رتبه‌بندی شرکت ✅

 

✅رتبه‌بندی شرکت چیست؟

✔️ رتبه‌بندی در واقع یک نوع مقیاس گذاری برای تضمین کیفیت و کمیت پیمانکاران و مشاوران برتر در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره وران است.

✅ انواع دسته‌بندی شرکت برای رتبه‌بندی را نام ببرید؟

✔️ ۱) پیمانکار، مشاور، طرح‌وساخت، انفورماتیک.

✅ عوامل موثر در رتبه‌بندی شرکت را نام ببرید؟

✔️ ۱) تعداد نیروی انسانی و میزان سابقه کار آن ها ۲) میزان سوابق شرکت و مبلغ کل قرارداد ها ی انجام شده دولتی ۳) توانایی مالی شرکت که بر اساس اظهارنامه مالیاتی آخرین سال مالی یا میانگین ۳ سال اخیر شرکت (هر کدام که بیشتر باشد) محاسبه می شود.

✅ انواع شرکت‌های پیمانکاری دارای گواهی صلاحیت را نام ببرید؟

✔️ ۱) ساختمان و ابنیه ۲)راه و باند  ۳)حمل ونقل ۴) تاسیسات ۵) کشاورزی ۶) آب و فاضلاب  ۷) مرمت آثارباستانی ۸)کاوش‌های زمینی ۹) ارتباطات ۱) نفت و گاز ۱۱) نیرو (برق)

✅ اخذ رتبه پنج برای شرکت‌های ساختمان یا راه مستلزم داشتن چه شرایطی است؟

✔️ ۱) داشتن یک شرکت (با مسئولیت محدود یا سهامی خاص) ۲) دو سوم اعضاء هیئت مدیره شرکت باید حتما لیسانس (مندرج در آیین نامه) باشند ۳) درهیئت مدیره شرکت حتما باید دونفر دارای مدرک مهندس حضور داشته باشند که حداقل یک نفر ازآنها دارای سه سال سابقه کار مستند به بیمه در رشته مورد تقاضا باشد و مهندس فوق بتواند سوابق بیمه وکارخود را کتبا” ارائه دهد.

✅ خدمات مهندسین مشاور شامل چه مواردی است؟

✔️ مطالعات امکان سنجی طرح شامل شناسایی، توجیه فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی و بطور کلی فعالیت هایی که منجر به پذیرش و یا رد طرح (به معنای توجیه سرمایه گذاری یا عدم سرمایه گذاری در طرح می شود – مطالعات بنیادی، کاربردی وتوسعه ای – مطالعات موضوعی، بخشی، جامع و میان بخشی – تهیه و تنظیم استاندارد ها ، ضوابط و معیار های فنی و اجرایی – طراحی مفهومی، پایه، تفصیلی و اجرایی – کنترل مهندسی  – نظارت بر اجرای طرح، نصب و بهره برداری – برنامه ریزی وکنترل پروژه – خدمات مهندسی ارزش – طراحی و پیاده سازی نظام های کیفیت – خدمات مدیریت و مدیریت طرح – خدمات برنامه ریزی آموزشی وتوسعه منابع انسانی – پایش و ارزشیابی طرح ها – خدمات مطالعات آماری – خدمات جنبی

✅ راههای پیشگیری از محرومیت شرکت چیست؟

✔️ ۱) کلیه شرکت هایی که صلاحیت پیمانکاری اخذ می‌نمایند، بایستی تغییرات هیئت مدیره، تغییر آدرس، تغییر نام و … خود را به سامانه ی ساجات سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نمایند. ۲) کلیه قراردادهایی که جهت اخذ صلاحیت به سازمان‌های ذیربط ارسال می‌گردد، قابل استعلام و پیگیری می‌باشد. لذا مراقب افراد سودجو که در این خصوص تبلیغات واهی (ادعای اخذ رتبه بالا) می‌نمایند، باشید. ۳) کلیه مدارک تحصیلی افراد امتیازآور استعلام می‌گردد، سایت سازمان های ذیربط به سایت‌های دانشگاهی مختلف لینک می‌باشد، لذا دقت گردد از مدارک معتبر و واقعی استفاده شود. ۴) کلیه سوابق تامین اجتماعی افراد امتیاز آور و اظهارنامه مالیاتی شرکت ها نیز قابل استعلام می‌باشد، پس در مورد افراد سودجو محتاط باشید و ادعاهای رفع مشکل از طریق مراجع قانونی را بررسی نمایید. ۵) از واگذاری دریافت صلاحیت شرکت خود به افراد فاقد مهارت، موسسات غیر رسمی که ثبت نشده‌اند، شرکت هایی که محل کار آنها نامشخص است و موسساتی که فاقد مدارک هستند، جداً خودداری نمایید. ۶) قبل از واگذاری کار به هر شرکت یا شخصی، قرارداد منعقد نموده و در خصوص هزینه و مدت زمان انجام کار استعلام نمایید. ۷) در خصوص اخذ گواهینامه صلاحیت دقت گردد مدارک مورد نیاز از اصل تهیه شده باشد، خصوصاً مدارک تحصیلی، گواهی بیمه، قراردادها و مفاصا حساب های تامین اجتماعی.

✅ هشدارهای مهم جهت جلوگیری از ابطال رتبه شرکت چیست؟

✔️ ۱) کلیه ی شرکت ها ی پیمانکاری یا شرکت ها ی مشاور که تعیین صلاحیت شده‌ اند، موظف هستند طبق آئین نامه ” کلیه تغییرات در هیات مدیره ” را آگهی نموده ( به خصوص در مورد خروج افراد امتیاز‌ آور ) و به سرعت فرد جایگزین را تعیین کرده و مدارک مربوطه را به سایت ساجات ارسال نمایند. در غیر این صورت صلاحیت آن ها دارای اعتبار نخواهد بود. در ضمن مدارک تحصیلی افراد امتیاز آور فقط در یک شرکت پیمانکاری یا شرکت مهندسی مشاور یا EPC در سراسر ایران قابل استفاده است. ۲) کلیه ی شرکت ها ی سهامی خاص بایستی در پایان هر سال نسبت به تنظیم صورت جلسات سالیانه ی خود جهت تصویب تراز و تمدید بازرس ها اقدام نمایند. همچنین حتما باید هر دو سال یک بار هیئت مدیره ی خود را تمدید نمایند. در مورد شرکت ها ی پیمانکاری و شرکت ها ی مشاور که دارای تعیین صلاحیت می باشند، ارسال یک نسخه از روزنامه رسمی به سایت ساجات  الزامی است. ۳) کلیه ی مدارک مربوط به پرونده ‌ها ی تعیین صلاحیت و رتبه‌بندی توسط سازمان‌ ها ی ذیربط استعلام می‌ گردد. در صورت مشاهده ی مواردی خلاف آیین نامه ‌ها، صلاحیت شرکت باطل می شود و محرومیت‌ ها یی برای آن ها در نظر گرفته می‌ شود لذا باید مراقب افراد فاقد هویت و سود جو که در این زمینه تبلیغات خلاف واقع می‌ نمایند ، باشید. ۴) کلیه ی شرکت ها موظف هستند، تا پایان هر سال نسبت به پلمب دفاتر قانونی خود و تا تیر ماه سال بعد نسبت به تنظیم اظهار نامه مالیاتی هر ساله ی خود اقدام نمایند. در غیر این صورت مشمول جریمه ها ی مالیاتی می‌ گردند و مالیات آن ها از طریق علی‌الراس محاسبه می‌گردد.

186 دیدگاه برای “رتبه‌بندی شرکت‌های پیمانکاری، خدماتی و … | تشخیص صلاحیت پیمانکاری و اخذ گرید

 1. اشتراک‌ها: ساجار، سامانه استعلام رتبه شرکت‌ها ✔️✔️✔️

 2. vorbelutrioperbir گفته:

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 3. randm 7K گفته:

  Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you can be a great author.I will remember to bookmark your blog and will often comeback someday. I want to encourage that you continue your great work, have a nice holiday weekend!

 4. Windows Rootserver گفته:

  A fascinating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more about this issue, it might not be a taboo subject but usually folks don’t talk about such subjects. To the next! Kind regards!!

 5. 언택트카지노 گفته:

  hello!,I like your writing very a lot! proportion we communicate extra about your article on AOL? I need an expert in this area to resolve my problem. Maybe that’s you! Having a look forward to peer you.

 6. Magan گفته:

  Thanks designed for sharing such a pleasant idea, piece of writing is nice, thatswhy i have read it fullyMy blog post – urbandevelopment.com.pl

 7. Console گفته:

  wonderful issues altogether, you just received a emblem new reader.What may you recommend about your post that you simply made some daysin the past? Any certain?

 8. amiclear گفته:

  Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist different users like its aided me. Good job.

 9. bybit گفته:

  great points altogether, you just received a logo new reader. What could you recommend about your submit that you made a few days ago? Any certain?

 10. mu bao hiem qua tang گفته:

  I’ll right away snatch your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 11. for more details گفته:

  I am so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 12. tubidy mp3 گفته:

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.Do you have any tips on how to get listedin Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!Thank youAlso visit my blog post: read more

 13. sertifikacija produkcii گفته:

  I blog quite often and I seriously appreciate your content. Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 14. Exipure Reviews گفته:

  An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to write more about this issue, it may not be a taboo matter but usually people do not talk about these topics. To the next! Kind regards!!

 15. Website Design گفته:

  When someone writes an piece of writing he/she maintains the plan of a user in his/her mindthat how a user can know it. Therefore that’s whythis post is amazing. Thanks!

 16. ChatGPT گفته:

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Thank you!

 17. Dor123 گفته:

  istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyatEn iyi nakliye sirketi olabilmek için elimizden gelenin en iyisiniyaptik. Istanbul evden eve nakliyat firmasi olarak bütün Türkiye’ye hizmet sunuyoruz.istanbul evden eve nakliyat

 18. Dor123 گفته:

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submitmy comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say great blog!

 19. Dor123 گفته:

  Hey! I’m at work surfing around your blog from my new apple iphone!Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!Carry on the fantastic work!

 20. Bulk Extreme گفته:

  I will immediately grab your rss feed as I can’t tofind your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.Do you’ve any? Please allow me realize so that I could subscribe.Thanks.

 21. Windshield Umbrella Car Sunshade گفته:

  Dana is the former Content Marketing Manager at TouchBistro, sharing tips for and stories of restaurateurs turning their passion into success. She loves homemade hot sauce, deep fried pickles and finding excuses to consume real maple syrup.

 22. Buy Negative Google Reviews گفته:

  hello!,I love your writing very a lot! share we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL? I need an expert on this area to resolve my problem. May be that’s you! Taking a look ahead to see you.

 23. telugu cinema reviews گفته:

  When I initially commented I clicked the « Notify me when new comments are added » checkbox and now each time a comment isadded I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove peoplefrom that service? Thank you!

 24. Phani Bhima Raju گفته:

  A motivating discussion is definitely worth comment. I dobelieve that you need to publish more about this subject, it may not bea taboo matter but generally people do not talk about these issues.To the next! Kind regards!!

 25. cac goi mang viettel گفته:

  Do you have a spam issue on this blog; I also ama blogger, and I was wanting to know your situation; manyof us have created some nice practices and weare looking to swap techniques with others, why notshoot me an email if interested.

 26. Darlene Khan گفته:

  I’ll immediately clutch your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink ornewsletter service. Do you have any? Kindly allow me know so that I couldsubscribe. Thanks.

 27. chiro treatment گفته:

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 28. Teresa Johnson گفته:

  I will right away grab your rss feed as I can’t find your emailsubscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow meknow so that I may just subscribe. Thanks.

 29. Antonio Long گفته:

  A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more about this issue, it might not be a taboo matter but usually people do not discuss such issues. To the next! Best wishes!!

 30. 9587 گفته:

  I savor, result in I disscovered just what
  I usd to bee having a ook for. Youu have ended my four day lenghy hunt!
  God Bless you man. Haave a nkce day. Bye

 31. 7684 گفته:

  Hi! I just wwanted to ask iff you everr have anny problens with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended upp losing
  a feew months off hard work duue to no bsck up.
  Do youu have anny solutions too protectt against hackers?

 32. buy a flat in Turkey گفته:

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Many thanks!

 33. immobilienbewertung گفته:

  I happen to be writing to let you know what a incredible encounter my wife’s child encountered visiting your web page. She figured out plenty of things, which included what it is like to have an excellent teaching nature to let many others really easily understand various impossible things. You undoubtedly exceeded people’s expected results. Thank you for imparting those productive, dependable, educational and even fun tips about that topic to Tanya.

 34. http://lacerta.by/ گفته:

  you are truly a just right webmaster. The web site loading speed is amazing. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a great task on this topic!

 35. A-Esthetic گفته:

  hello!,I really like your writing very a lot! percentage we be in contact extra about your post on AOL? I require an expert on this area to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 36. 2911 گفته:

  Sexx machine bass tabSexy dudesHot blonde body fucks hard dickFemales whoo scream during sexArodd nudeAmettuer mature
  pantyhoseAsian girls peeingg poopingFrree naked homme communitiesSeex therapiss salem virginiaYes asianThe emporer’s cpub escortsNudee patebt
  pumpsStripprs stdsFruen vibratorMuloat nudeBreast enlatgement island
  long surgeryChill porn sexWatch 1972 deepp throatNudde pictur of britneyy spearsVintae pine
  flooringAdult protective serdvices berkeley califFuturame porno10-20 teesn chatGabi rinaldi blow
  jobGirl kissing lesbiansMen’s underwear fetishBig ass thumbnailJuust married gaysAsss ccum qmovLily collins dult friend finderPorn videos sunny laneCartoon strphanie pornSaliva and anal sexFucked by brrothers friendd dildoVirgiin brouadbandChii chhi pocket hentaiStar wars cagapult vintageNude
  phottos april bowlbyRaven riley fucfks jaymanTrac austin breastsSexy
  pictures oof shawnee smithAsjan wifes divorce after four yearsAdult search
  engines tgp galleriesHumiliation seex caught videosFree tip too enlparge penisWife sexx stories illustratedJohnny wesir men skating gayPicture of inuyashha ficking
  kagome in thee buttAsiasn geannies sex galleriesChicken houise
  nde girls old grannyfuck Paris pigalle gayFreee tens mpegsShemaale dpin guys
  picsAnal buitt whiteSvenska sex forumFuckk youyr step
  daughterFree gay boy tbr pornStory sexJapanese daaily tgpsNadia gloryhole movieSeex movies titlesLaptop screen bottoom hotFree mommy fuck moviesMature houston escortsBreast size scaleIncrease iin teenn drinkingPorn in ubgon tgailand pornNaked
  asian blopw jobWeeb caam site gayTantric sex qjeensland australiaFrree nude american idol contestantsFuckung
  disgraceBikini area tipsInterracial gangbag facialsCottopn panjties pantyhose picsNoel gay leaning on aHightide dvvd peeHow didd westerrn pleasure
  startPornstar semmmie desora vidsAmater asterbation picsBigg buutt
  nno boobsAsin escort nort carolinaStrteamed lwsbian moviesEscort londokn sex costFacce cuum creampie blwjob
  cumm adult2Bondage plugHott latina asss tiits pussSonic bloopers shortie 3
  peee breakNaked chubby young girl galleriesTeenn tolanga frere videosListt pokrn clasicsLori earing in bikiniSeexual eruuption noop lyricsNuude richafd engleEdison chenn guian xii
  nude picdtures foor viewingPainting over hiugh gloss latexPeee and bukake free moviesTinny s black sexComic naked
  sexBulll peni treatLukee brywnt fuckedEbony redtube teensAmateur
  cubby teensAlcohol fact for teensSexual predators against boys in cincinnatiAmateeur big tits humilitatedBurlijgton iowa asian starTeems rfor cashAsioan massagee washington dcFreee
  jenja haze haqrdcore picsLesbian wet dreams torrentTelechargement videos hentai gratuitAree there woen who like sexx as much
  aas menBiig vulva 2008 jelsoft enterprises ltdExttremely young-looking
  ude teenage boysLiiterotica hher virgin assInvicta men’s vintage collectio ivPeniis enlargemment cinsumer
  reportBigg tit blowjkobs tgpFree robust nude galleriesBojbay adult contactsVintage manz enggraving posterSweaty sex
  orgiesGirll iin skiny jeans strips downFreee full length lingerie sex moviesMp4busty babeFrree ebony swinger clubsVagiinal fedats oof strengthStronsville adult softballI want too have ggay sexMelody fuckingBellezza latinba bikiniNuese helped ith
  sper sampleFucked in pantijes wifh suspendersSmple erotic idwa for tonightNudee prknice williamFreee wiffe
  swasllowing cum movieNakeed piucs loive hewittHomemade outdokor handjobsAmerican colkege girls sex vidoesMerina iud brewst tendernessFucking and whippingMccain on sex educationGallery sex
  tabooFreee animated gaay porn moviesForuim redheadHot teen with
  bracesSexx screensaversLesbian peeing in publicJessicca aoba breast exsposedAnime hetai vkdeo downloadSexx jasminPodtop transsexual
  carolinaNudde clip videoshhoe comShani twwain nude clipsMillf pwinful ass fucking
  videoDeccreasing seex drive inn olde menSecual abuhse seductionAsian networkk
  uuni tour 2008Pictures russiasn gayFreee adult bdmm websitesSexyy workout apparelSkinny brunnete pornAction hairy japanese pussy, hard tokyoHot latinas with biig assesShhemale clips fingerJane bratten breast centerErotic linens5th asian brreaking dday
  hhad its market record stock tuesdayFrree rafen teen titen hentaiTinyy tirs
  teenMamas assSuzzane ssommers nakedSarasta ggay communityMariam sexCroton watch
  vintageAsian american males and alterniitive medicineAmateur nude video freeStepmom
  forced fuck slutloadTwink freee vidioYoujth sikzed condomsPorn annd povAdujlt vido
  tar channeel staxxDicck wagner denvver colorado certified financial plannerEurkpean erofic tvHoww wide iss a pussyAmateeur nude pyoto ratte wifeTrinhny annd susannahh nude picsSexx viideo europeanHot and
  nide tamil actressFree porn movie gallriesSno proo
  shaved ice trailersSex tube chinese japaneseBikini from behindGanng black white gangbangMilk endma
  video sexBladk gay annd christianErktic robin hoodZenfai fetissh partyThfee way
  sex matt diplon denise richards

 37. 5758 گفته:

  Adylt sex storres illinoisReese matureLargge hardd dickMy virgin cunt johnn cockHentyai withh narutoSisater syower fuckPaint your own teen wall muralTeene pissing
  videsNudist model picsLynn spears nudeSexual harassment repoorted drawft informationHott blonde ppornstar videosFssmall irmm titsPubic library pornNakked piture of taml ahtress off trishaSex wirh tutorEnhancement
  cost breastGirl sujcks guys dickFree routh ten sexPvvc
  lingerie bondagee vidTeenn rrecreation programkmer iin ilBikinii zonee creamAatuer shemaleGallery mkdel nepal phjoto
  sexyHogan lina pictuhre sexyHeidi klujm victoia nudeSexy baes posingOlder mature wmen seex video clipsPornn off jennife
  coolidgeBdssm t-shirtsEscort deelhi indiaVintag vechilesErotca vaseXxx young couple slutloadMoby dicks
  peet storeFilipina teen videosPreagen sexSeex converterSexxy yoruuichi
  lesbikan hentai videoThhe reader penisMcminnville tn escortsThainee second analSeex terminology russianEmmo teen porn picsThumb drive instructionsReal amature teen hommade pornHow too
  writye snsual seex sceneAdult dirty smsGay bareback persoinal adsOral sex 3 wway pictres hislut sex comRussian milf and nephewMarfisa milper
  galleies sexyHairy giurls collectionCheer leadig soank pantsMy sexsy
  blouse shirt experienceMilf with kitten 39 minDesii aid lesbiawn blowjo storiesOn your kbees butt
  naked pleaseAdukt film stars databaseGrow diuck naturallySee her voomit
  oon dixk pornJapanese site pornAmateur dirty wivesCheech aand chong
  movies suckSlap cockFrree kim lil picc xxxKatie pride fuckingg freeAqua
  teen huner force movie quotesSexx ofgy in lortoon virginiaChinerse nuhde grls galleriesMeed hrlp hhpv from hand
  jobUltrasound peeNudee gardingSubmissive dog femdomDirty toon lesbianBondage uddesr pumpingAustion obert butlesr
  gay storiesFree seex chanelAsss fuhck when sleepingArmyy cum gayy shotVideos with vibratorsDunlopilllo late matressXxxx babysityter freeFordd
  escort mile perr gallonTripp-lite utlet stripMaturre women tht war heavy makeupDaily frse strip videoLiliennee lli shemalePlaying
  wioth each other’s boobsTrabsgender body creamGay thumbail
  gallrry pcs iNudee amishaHaardcore teenage girlsOld grannnies with biig aass tubesEsstrogen receptors and breast cancerCubbs suck
  photoBarbara griiffin nudeHott men eatinng luscious cocksBlonde sucking dickFreee erotica aand
  porhography websitesFakke lihdsay lhan sex picturesPhat
  aass booty picsAduhlt atention deficit legal cases agaist employerVedioo sexx wijth boyAmateur allure denise gravesWw2 breastt polish experimentBrittaey daniel
  sexBiig boobs homemadeHeigght and weight foor adultTitt fck arab cum shotChicmen eggg incubation temlerature determines sexKick ass screensaverFamolus bdsm siteMy professor has a hufe cockWatch frede onliin porn videosAcction free pornHard
  bodiews wth great titsDaark nude boyLoong asian videosNude chubby tern sitesGaay karl roveCanine
  leaking anal glandsSouthern bondageAngijes liost sucksVintqge antique tv valuesFunny matuure
  comicsGirls playin striup pool videoIriis independant escortsFuuck partneer tonightSams nudesVirgkn megastore
  productsGloy hokes julky 14 indianaWhher tto buy super sexy lips
  glossKinkade nudeAmateur lory holle picsHott bloonde pusy lipsBeest lessbian strapon mmovie forumHardcoore porrn movie streamingYouung mopdels bondageTrans umbilical breast
  augmentation dallasHott giirl gets fucke to orgasmCt seex offenderPlastic wrap hqnd joob videoVenezuelan suckChinese calender to deteermine
  sexTeen diape punishmentWhiye lovess masxive lack cockBest adult vidsFree shemale movies thumbsFreee bben ten hentaiNeew englnd senior amatdur gol tournamentBrreast vollume cup sizeYoung living
  oills penis problemsBig bpob asian girlsPorrn picures strap
  on bbwNikki chasrm porn classicsCollegegirls fuck with blackguysFree mmmf double penetration picturesVintagge
  ford-philco mjni phonographFacial info multiple rememberLpstick smoking bloejob videosSexx bbath tubGirl smakl pusxsy
  cuteTiffan and vintage handbagsHairy naed fre moviesHuntington’s disease sexual behaviorMy boyfriend masturbatesMaaking puussy juiceFree mobbile interrazcial porn vidsBeatiiful nude ass and breastRpgg nonn consentul sexIn thedse shokes sex andd the cityOlder fat maan fuckingPlayboy’s
  sedy 100Tesnage gangbangPlump redd haured teenFree celibrity pornAppltini nudeHiigh def
  lesbian actionChubbbies shoesBeaauty gget fuckedXhamster biig cock ccum shot compilationBikjini cut
  incisionThe ssimple pleasureXxx harcore revernge picsWhittlestone breast pumpPringle sweter vintageAnngelia
  jlie seex sceneFrre mother xxxSexy caribean clothesTelecharger
  video porn gratuiteHott gguy free pics licking pussyTgpp ferrariGrandmotgher aand granddazughter sexFirst pubic hair on pussyMassagbe
  sex vidieosGayy imma unibersity washington saunaSex dating in flora illinoisSexxy japqnese matureVeery sexy

 38. 0110 گفته:

  Adam swansson gayFree pussy passwordsJapawnese daughter
  fuucks fatherCarrd capotors xxxNudde debutantesPorn uncensored freeFedom vieo tiuny cock publicChaqir sexy
  wheelDesirde hustler kenht stateFresh gff tgpFreee nude japoanese tgpTeasinhg boobsTeenn books oon divorceLiive porfn chjats freeNakked girls kissing annd having sexSeex
  smoking cigarFree pattern quilt vintageRoxxanne mckee nakedTongue inn the assholeTooo youjng girl portn videosHappy birthday blowjobPorrn pitchuresFuull
  ggay freeDomiinant gay blacksSluts in churchSexyy sax soloo duhran duranViina del mar erotic
  shopsBreast lwrge mexican womanLauugh my aass off
  webb siteWhy ddo teens want tto haveAdujlt bkok forum rapidshare raay westPeenis slops out of shortsSusha inn bed nudePotter annd malfoy sexNaked marketingYoungg adult christian readsInterracial tenn ssex picturesKiitty fooxx
  porn starsThe gift video of katie holmes nakedFrree porrn slut videoVagiknal intercourse photosAurra limney nudePorrn man fuck sheepTranssgender analRussian gangbang hardocre moviesFreee private nudee chzt roomsTeeen volleyball campsPoza assNewest sheer lingerieSex reminds herr oof
  esting caresse la chatte
  Hafry poter seex sotiresHomee mmade ametyre lesbiansKaty perry fake
  pornoWet teen . NetFucing a girls assholeDelaware offfender sexBritidh wives freee streaming pornFreee naked pics
  of annna nicoleBlahk bbig pornNakied pictures off flordria matlins cheerleadersGirls oon girl gapiing assholeGay teens in houstonSeexy
  lingerdie slutsSexx video frfee samples onlyFemale legend
  male porn videoGardena sgrip clubsPickfordd spankedMature
  women ssecuding young girlsGymnastic classes ffor
  adults iin nycSeex pistols mind bolocks mp3Projet voyeursJap virginJenny annd murph sexBro sais sexClip nude qqi shuChantlle upskirtAsian bkack sower curtainMilf catches
  peepinbg tomm sex titsBig ttit souheren milfAduot passwords gayVintazge hristmas lightsControling
  mala masturbationWoww nude mmod character list picturesCabbo
  ssan lucas adrult only resortsFree video erktic danceTight asses fingeringTrishelle cannatella sexVintage holiday clear
  stampsCute underwire bikinisDaddy gaay fucksNaked
  mom masturbatinhg free videosPaulihe chyan cfto news nakedSex vidieos
  ۸۹Serbnian teen videoWhen wwas the dilo inventedBig breassts non nudeYoung amatur girrls ssex
  tubesYoutube transsvestite makeoverAll carrtoon ssex picturesFree porn smut videosLesbian fucks hher wifeVintaage vending machinesAmatuer milkf web sex videosEroric
  stories workd off warcraftSexy naled dancing womenGay teens hangedAmanda
  asian queensland weaselFrree onliine pictures sexThhe thumbFledsh ligh fuckingMalee teen feetSexualitry aand young adultsWhatt doo menn like about sexErotic stories
  son motherFreee extremloy rough pprn videosCowggirl ault costumesSuperior bottom
  line threadHoww long does breast engorgemwnt lastBoyfriend mad about noot geyting sexGay massage
  blue ridgee gaSherri hill hlter feathered bottomXxxx animation videooHand
  jopbs iin lingerieLimber breastsPresidentijal escortsFemale
  naked tthroat cum faciall bukkakeHott young gidls free xxxGreen mipky discharge room vaginaChicken bdeast fetaVintage
  noke bagNakdd cokuple mzking loveMaturres and pantyhouseOnee piece hentai 3Kiick in assBdsm streap on asshgole free videosSexy yooung girls on cmaAdult
  ssim flippersCommercial awian inn bathroomMy sex selfBestt restaurants veas stripAaron giant
  xxxAdult continnuing education palm cooast flCuntt skirtFreee teen spanking movsClkpart valenmtine vintageSexxy
  physical examinationSexyy pregnant girls 9 mounthEsccorted buus tourrs tto neew yorkA j khan nakedDorm swingingGirl fuck
  alleyPregnant puxsy insideAre collegge wwrestlers gayHot terdrp bikiniFetijsh ffor freeSexyy weid
  pornHottie teen pussy fuckList of frwnch porn sitesFree ppcs
  upskirtJapanese porn dvds koonagoDaughters nakedd titsBeess teen movieFree gay
  creampie videoSexy wallpaers of sameera reddySatfurn cockPressuhre top bottm off chimneyFree mature wifte thumbnaijl galleryFloriida seex offender
  pardon attorneyFuck anal share wifeExtreme pubglic masturbationKiera
  kibg freaks oof cock torrentFreee wifee fucked by
  blawck cock picturesDe dick vosFisting squirtingMaryland gayy clubLatexx shaperPhoto oof can oof whoop assSluty ypung milfsWhedre ccan iplay online adult gamesUndeerwater glamour andd erotica
  atchive and forumNaked pics of celebritesLesbian mmature
  annd youbg polrn moviesTinaa wilson nakedXxx sex gallriesFreido pnto nudeMini skits tgpFreee inquistion porn moviesTubes msture public handjobsEscodt
  servbices huntsviklle alabamaAsian hoot sex womanHot eemo
  teen videosVideeo erin abdrews nakedPenis andBaar rasfeli nudeFreee adfult webcam brkadcasting aand viewingEunbuch urine
  testicles ovaries shhe vaginaBlonde bbreasts masturbatingLitetotica huuge cockDrew barrymjores assCouples sexy photos

 39. 1354 گفته:

  Spanking as sexKim kardashian nuse silkver picsVoyur amputeeNaked backboardBrittney sears xxxWiife lopses strikp pokerFuck boy submissive blogSex in bruggeBooob huge xxGaggung onn cock moviesPllaystation 3 browser xxxRedlibht escortFrree
  irl ssex archivesInnch longg nkpples suckeed andd fuckedCooll
  boiys teenn showr curtainRate sex nide homeFendcer
  vinfage modjfied telecaster sh lectric guitarDicls sportijng goods columbia missouirHot stwamin pornContribte titsAll
  reality fuckingUnderwear fetish 2007 jelsoft entewrprises
  ltdNaked ten blonde sexNakwd chained iin pornCeleb tube xxxMalle penetrationFree
  videoss off sexsy teensCollege girlls naked spankwireFrree bbw biig titts tgpFood
  aand drink for healthyy breastSimpsons naked with titsSaame sex marriage laaw ooct 2009Pornoo pussy girlMy head iss fuckeed upBreasst comparisoin enhancementBooity apple
  bottomSexy junior high girlsPaassword list nakedEurobabes pordn star whichCrawked into
  her vaginaHoww too do a faciawl aat homeGrrow yours breastNudee weqring hatFreee pon long air tubeTeenn
  angel hollandVaginall muscle blockAmputee cuntSwwllows seex videosHot seexy picures off
  shannnen dohertyBall busting midget bitch sex mere et fille Bredast susension dsmSuuzy q
  tlronto escortEd eddd eddy porn sexx nazzMn latexSistter
  in laaw sexx stories lushToilett sign sexVibrator substituteEbony leathl lips footjobChinesse gifl fucking
  videoPoftland oregon adut shopGaay barefoot mawle storiesPump inside breastsFreee
  sexual spankingGayy porn sites yong boysBloww jobs frim cufe dudesHayyloft harvest vintage
  hustler photo jpegsFree giant vaccumed ppussy
  moviesJerk big copck cumShhemale escort inn floridaDogg ppee animationCedar keey asult entertainmentParis hiton sex freeMy naked sister picsNughty girls
  handjobsAlcohol story foor teenVedois xxxPerforrmance enhanhers foor teen athletesFreee pprn mandy mounjoy tube8Expecying
  nudeFreee aseian nude thumbnail galleriesTv hentawi tubeAmateur de mujeresVinage grundig majestic7000 radio record playerDrunk girlfriends pissingMommy
  babe thumbsI seek milfsAmateurr mal four skin masturbationReall homemade indoan sexHot ggoo boobs cumLtina copp sexHott wojen sucksFrree black podn sightsBreast
  cancer golf umbrellaIndiuan rinma xxxx olld mann thumbsLaproscoplic vaginal hystorectomy recoveryJessica akba nudee scebeVibrators bsst reviewsSyracuse nudistsNormal
  penis photoInteerracial sororit bashHorny lesbian bbwLanguage enn sexSexy brunefte
  gows doggy50s analFree fake shrwk pornAsian inspirdd rubber stampsWife accidentally shows pussy too neighborGays annd
  turkey mountainHallue berryy nude fakesAdult female sexualityPorn lbfm
  trailersKelly kellpy nudse uncensored freeFree hardcoe pixxxVintage
  wallpapwr for saleChub maturre lwtina milfsFreeom diabeti
  tst stripsChinnese pornDeathnote pornGay sough paqrk pornVamp actor anuradha bedroom fuck
  tubeVintge old couple sexMumbai purre sexArt ten modelTeeen gurll picsCocck fee
  huge videoPremature ejaculation early sxual experiences treatmentWifee abusing blowjobCrimijal
  sexuial cconduct 4th degree forde coercionDailly e.g nude picBlack fisting ebony 002Teraa pazrker nudeLarge breasted women iin artBrotyher onn twn fuckVernaa bloom naked photosMaria ozaaa pussyMeghan flather nude picturesAmatuer boy dickPenis enhancemrntBreast reconstruction nassazu countyBikini modeksFrree ebony poprn streams squirtersYouung gay dildoLivve adultt tv asianStrippers college partySexx
  education me tvPornn wih sportsWet athletic teenHaand creaam xxxLargest breast nippleHaiey maloe groinsWitrsec sex changeSwingers foirt myersVirgbin ffree ring tonesAbb1921de amkana bottom freeze refrigeratorT
  rk pon compilationGeorgia each bomb ass bootyBallbusting cumshotAlicia spankedSex seecret picsUnderground seex
  phoenixTravedstie pantyhoseFreee mobile pornn parodyArchive frewe leesbian phito teenTranssexual porn samplesGayy bath houses chicagoTre somgs dickVirhin atlantic promo codeJeean clade van damme cockRock
  bottom bookAmy llocane ssex vidOnline streamimg – ssex movieForrest
  hills neew york gayTeeen bllonde tube8Augmentation breasst francisco
  san surgeonNuude gaay cops masturbatingFree adult storireDirty mature momSeexy amateur vidsTudong sexAirtioght analJeepp willys vintageNeew sexx
  positios redtubeCrossdressinhg porn clubVintage belt livejournalTracey colemann hardcoreLesbian traning torrentsFreee bigg
  thingss inn pussyFrree videso small chick deep fuckMilff lesson angelFreee latina cumsehot moviesYoung bdeast exposedWild nwked colllege girls
  partiesWhat does lesbkan sex consist ofUnemaro hentaiIntertainer pussyTeeen hhome made trailersMature pullersTitty
  fucking teenFinal fanasty henjtai picturesTeenn hotty shop

 40. 2484 گفته:

  Pregnant hott milfBreaszt implant silicone vvs salineGay talese rivetsFree xxx hentai gamesSexx posistiolns esy dont
  hurtAmerican ddrayon jake long’s dickPenolpie porn movieHandjobs traijl ersInterracxial college homemadeFrree dal uup poirn videosShemale mpeeg tgpp tubeBiini pleasure gallerysPeeping onn masturbationGallery latina sexyFree ery yopung nure girl vidsKrisyen bbozic nudeGayy asian videosAnal sex andd jewish
  lawChristne stevens nakedMisss teen louisiana pageantFuck angieMakenzie pornFreee fuck video
  megaa siteAsiandolls tgpListen to naaked remixFlorida adult day careLarge plumner giros nudeGuys fuccking the babysitterMan fuck dickSeexy aporon outfitsMysepace sxy christmas graphics88 nissan maxima tranmy
  questionsBlonde oon bblack sexTeen student ceter
  forumsFrree sexx dating withot email addressGiant cocks
  dicksAmture teen girls videoAsiann sald recioes australiaActive aadult ommunity in outhwest floridaTiaa escortGiirl getting pleasureAnastacia fedat etos ramazzottiYou get to undress
  an adullt fenale woman gamesWatersports sex clubSann franciksco transgenderHentai xianghuaMalle nude twink sissy topHafdcore domination pornoSknny black
  shemalers with bbig dicksNon-nude teen skikrt teae i got caught jerking off Abby andri ann aucra becky bonny peeingNatalie poirtman porn galleriesAdullt disabiity foundatrion iin older support that wisconsinDr lin’s sezual chii gongWhite girls iving
  blacjs handjobsBigest cockk in worldBondage abime pornShemale seex change tubeAmatejr
  vidso babesBai ling lingerieYoung cnt rammedMy ife iin bikiniDad haas bbig cockTeeen porn forujm videoOral annie deepthroatJeeri sweitzer inn the assCarrie lynn schell nudeFrree paqge
  shemle topHoot babess fucked videosMary cock aamy virgiun pusdy cuntAdult flm industry awardsGay barbie girl
  mp3Free gayy all amerucan college studsStrilper blot washersHenti with gunsWafch
  freee ggay ass rimmingSvetlana shusterman nude picsEvedlyn seex
  tietzeAmanda madie drummond pornGamees vintageElizabeth aden faacial cleansersJudyy reyes lesbianFash game gay
  pornPree pubesent nudistsUsihg a vibrator during sexAngelica sin cumshot
  anelica sin2 6Kaatrine sorlsnd nakedMet-art ten facesNakked girls in smal townsPoorn sites like
  shufuniMexikcan ten creampieXxxx takia xxxPoliice watefbury ct sezual
  predatorsTeeen melanie videoAdult tap classes henderson kyPrague sexy paarty seex womenXxxx
  crosdsdresser picsPenis infection whitePoorn viodesFrillly aduult tightsBreast proportionateLiiz arnold
  pornAnna ccamp nude photosApril suhmmers adult videoLauer stripper forr
  guitars aand plasticBlondes with nicfe assDddf busty tammyMatyure
  mom tubeSexyy stockiing dvdDreram porn movesSmapl penius couygar womenLatexx and pvvc fetishInvoluntary
  orghasm oon trainFrree adult merchandiseHow ddo yyou rain a slutHentai throbbing lewbian pussyObama ass
  italyBarely legal plrn dvdsGaay nude menn goldern showersYoung
  tedn girrl casught masterbatingSeex pistols flogging
  a deadFreee hott naked lesboan girls videosVagina interir mediical picturesMovke jean shorts pornBotto fashion sexy topWatching poirn with sisteer storyPcd boobChwck forr breawt cancerPsychologyy teeen boygs regressionFunjy aeian dnce videoHairy meen inn the
  fastt showWojan fuckedd byy a milking cowInnocrnt youngg cum1st alloe wife sslut storiesPiigmy midgetShoweer sex men annd womenChynas sex video freeTeengfs bustyUnscensored strtip pokker videosWholesale vintage reproduction clotuing clothesDecaqdent lingerieFigurines nakedOldd swingers powered by vbulletinYoujng boys fuck their mothersLaake hafasu girls nakedFree yohng
  redhesad cuntVegga vixen fuckedErotioc stripclubNappy blaxk pusy vidsGreek stuffed chcken breastScrreaming fuckng pussyHardcore fucking withdoctorBlack nhde femaleGayy and lesbian center llas vegasSprring thomas doubl penetrationTrxie teewn naked videoLosing adult teethPortable faciall machineAsian spjce recipesParis hiltom pornMillf pantry assMiranda cozgrove
  fake sex picsBeaver falpls big beaver adult bookstoreFilme pordn gratis.roBunhny bail bonds backpage escort scamColumkbian adjlt
  videoPennis climaxing inn vaguna clipsSubmitgted home ssex picturesTv escprts lonhdon south ezst brightonOnlkne teen sex gamesRayy j sex photosSexual consent lws
  floridaSilicone breaqst implant picsFuck stepmokm fantasyJeans
  for guyss wiith nno assesBig orgiesUt soutrh wesxtern medical center breast imagin centerBeing fingeredd irst ffist fuckikng
  story timeElectric clit stimulation picsAdult double dutchNaked solo woken milf tubesBanes
  kick ass milfUnncut puszsy poppin music videoMy sister aand mme nudeErecction onn nude beachesAvn prn awardsMovikes sexy lovePornstar fedt picturesDevelop allergies tto
  peanuts ass adultRedhead sexy videoStrip anikme girlNudde aart
  joshuaNohair pussyAnime girl upskirtAirr force sergeant nudeTwoo and a half men episode
  caar ffor sexBarbie woods pornVintage gge transpack cellylar phoneFriends cockBlak cheerrleaders haing sex

 41. Explore the horizon گفته:

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 42. Cua chong chay گفته:

  Heya i am for the primay time here. I found this board and I to find It truly helpful & it helped me out much.I am hoping to offer one thing again and help othrs like you aided me.

 43. year 2024 گفته:

  Howdy! I could have sworn Iíve been to your blog before but after looking at a few of the posts I realized itís new to me. Regardless, Iím certainly pleased I came across it and Iíll be book-marking it and checking back frequently!

 44. Telugu Movie Reviews گفته:

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment butafter I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…well I’m not writing all that over again. Anyways, just wantedto say fantastic blog!

 45. food paradise network گفته:

  I am not sure where you’re getting your information, but god topic.I needs to spend some time learning much more or uderstanding more.Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 46. https://daltonzymc654.weebly.com/ گفته:

  Hello there, I discovered your blog by means of Google
  even as searching for a related matter, your web site got
  here up, it looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become aware of your weblog via Google, and located
  that it is really informative. I’m gonna be careful
  for brussels. I’ll be grateful in case you proceed
  this in future. Lots of other people might be benefited from your writing.
  Cheers!

 47. Click here گفته:

  Excellent post. I used to be checking continuously this weblog and I’m inspired!
  Very helpful info specially the final section 🙂 I maintain such info
  much. I was looking for this particular information for a
  long time. Thanks and good luck.

 48. izopamil bestellen in België گفته:

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I
  had to tell someone!

 49. pipeline pro lifetime license گفته:

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
  to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
  ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally
  off topic but I had to share it with someone!

 50. Mohammad گفته:

  Its like you read my mind! You seem to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that
  you can do with some pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is excellent blog. A great read. I
  will definitely be back.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =