گم شدن عقدنامه و سند ازدواج | مدارک مورد نیاز برای گرفتن عقدنامه و سند ازدواج جدید

هزینه پیگیری عقدنامه و سند ازدواج مفقودی | آگهی مفقودی عقدنامه و سند ازدواج | مدارک مورد نیاز برای گرفتن عقدنامه و سند ازدواج جدید

عقدنامه یا سند ازدواج، سند قانونی پیوند زناشویی بین دو نفر است که در گذشته به آن نکاح‌نامه یا قباله ازدواج هم گفته می‌شده است. امروزه بیشتر به آن سند ازدواج و گاهی نیز سند نکاحیه گفته می‌شود. سند ازدواج جزو مدارکی است که احتمالاً به صورت روزمره و مداوم کاربرد قانونی برای شما ندارد، اما گم کردن سند ازدواج ممکن است تبعات فراوانی داشته باشد. شما برای اموری از قبیل گرفتن وام ازدواج،‌ درخواست طلاق، مهاجرت و… به عقدنامه ازدواج مفقود شده خود نیاز پیدا خواهید کرد. به همین دلیل، اگر سند ازدواج خود را گم کرده‌اید لازم است هر چه سریع‌تر برای گرفتن سند ازدواج المثنی اقدام کنید. البته به سند ازدواج یا طلاقی که شما برای بار دوم دریافت می‌کنید سند المثنی گفته نمی‌شود، بلکه به آن رونوشت سند ازدواج یا رونوشت سند عقدنامه و رونوشت سند طلاق گفته می‌شود.

نداشتن سند ازدواج برای طلاق

اگر سند ازدواج گم شود میشه طلاق گرفت؟ برای ارائه دادخواست طلاق خواهان باید سند ازدواج یا قباله نکاحیه را به دادخواست ضمیمه کند. لذا نداشتن سند ازدواج یا کپی برابر با اصل شده آن برای طلاق مشکل ایجاد می‌کند. برای طلاق بدون سند ازدواج در صورت گم شدن سند عقد نکاح باید به دفترخانه ازدواجی که عقد ازدواج در آن به ثبت رسیده مراجعه و رونوشت یا کپی سند ازدواج یا قباله نکاحیه دریافت شود.

در کنار اسناد و مدارک هویتی، خواهان دعوای طلاق، اعم از زن و یا شوهر برای طرح دادخواست طلاق در دادگاه باید سند ازدواج یا قباله نکاحیه و عقدنامه را نیز به دادگاه ارائه نمایند. لزوم داشتن سند ازدواج برای طلاق از این جهت است که ابتدا باید دادگاه این موضوع را احراز کند که زن و شوهر با هم رابطه زوجیت دارند و در واقع طبق مقررات قانونی قبلا زن و شوهر به عقد ازدواج یکدیگر در آمده‌اند .

پس تا زمانی که رابطه زوجیت و عقد ازدواج زن و شوهر برای دادگاه ثابت نشود، دادگاه هم نمی‌تواند حکم طلاق صادر کند. بنابراین نداشتن سند ازدواج برای طلاق برای دادگاه قابل قبول نیست و امکان طلاق بدون سند عقد ازدواج وجود ندارد و گم شدن سند ازدواج دلیل موجهی نیست.

پیگیری عقدنامه ازدواج مفقودی

سند ازدواج گم‌شده، همانند سایر مدارک مفقودی، در صورتی که توسط شهروندان پیدا شود، معمولاً به صندوق‌های پست انداخته می‌شود. بنابراین، عقدنامه مفقودی در صورت پیدا شدن معمولاً در پایان به اداره‌های پست سراسر کشور فرستاده می‌شود. سپس ادارۀ پست این موارد را در وب‌سایت مدارک یافت‌شدۀ کشور قرار می‌دهد. بنابراین، پیش از اعلام مفقودی عقدنامه خود یا چاپ آگهی مفقودی سند ازدواجتان باید ابتدا این مسیر را طی کنید. پس اگر سند ازدواج خود را گم کرده‌اید، ابتدا باید به وب‌سایت «پُست‌یافته» بروید. برای پیگیری عقدنامه گم شده خود فقط کافی است نام و نام خانوادگی و دیگر مشخصات خود را در این سامانه وارد کنید.

به این صورت شما می‌توانید ببینید که آیا کسی مدرک شما را پیدا کرده است و آن را به اداره پست تحویل داده است یا نه. عقدنامه و سند ازدواج شما تا شش ماه در ادارۀ پست باقی می‌ماند و پس از طی شدن این مدت اگر برای تحویل گرفتن آن مراجعه نکنید، معدوم خواهد شد. بنابراین اگر عقدنامه مفقودی شما در سایت ثبت شده بود، سریعاً برای گرفتن آن به نزدیک‌ترین ادارۀ پست محل سکونت خود بروید. سامانه پست یافته به صورت شبانه‌روزی و در بیست‌وچهار ساعت هفته در دسترس شماست. برای جست‌وجوی آنلاین مدارک مفقودی خود به نشانی اینترنتی آن مراجعه کنید.

»»» پلمپ دفاتر

آگهی مفقودی عقدنامه و سند ازدواج

نخستین اقدام قانونی پس از گم شدن سند ازدواج و عقدنامه، اعلام مفقودی عقدنامه و سند ازدواج است. شما برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی باید فوراً مفقودی سند ازدواجتان را به مراجع رسمی و قضایی اطلاع دهید. ابتدا شما باید سراغ نیروی انتظامی و همین‌طور شورای حل اختلاف محل اقامت خود بروید و مفقود شدن سند ازدواجتان را اعلام کنید. بعد از آن، در یک اقدام احتیاطی، بهتر است مراتب گم شدن عقدنامه را به اطلاع دفتر ازدواج صادرکننده سند ازدواج مفقودی خود برسانید.

انجام این کار مراحل بعدی برای گرفتن سند ازدواج المثنی را برای شما راحت‌تر خواهد کرد. اقدام مهم دیگری که می‌توانید برای جلوگیری از سوءاستفاده از سند ازدواج مفقودی و از جانب هر کسی انجام دهید، چاپ آگهی مفقودی سند ازدواج در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا درج آگهی مفقودی عقدنامه ازدواج در روزنامه‌های محلی است. در متن آگهی مفقودی عقدنامه و سند ازدواج شما تأکید خواهید کرد که این مدرک شما گم شده و از درجه اعتبار ساقط است. با ثبت آگهی مفقودی سند ازدواج شما جلوی پیامدهای ناشی از هر گونه سوء استفاده از آن را می‌گیرید.

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن عقدنامه و سند ازدواج جدید

اگر سند ازدواج خود را گم کرده‌اید، پس از اعلام مفقودی به شورای حل اختلاف دیگر نگران سوء استفاده از آن نباشید. شما باید بلافاصله پس از آن به دفتر ازدواجی که عقد خود را آنجا ثبت کرده‌اید مراجعه کنید. تمام مشخصات و سوابق ازدواج شما در دفتر اسناد رسمی مورد نظر ثبت شده است. بنابراین، شما با مراجعه به دفتر صادرکننده سند ازدواج خود می‌توانید برای گرفتن سند ازدواج المثنی اقدام کنید. دفترخانه به شما رونوشت سند ازدواج گمشده را خواهد داد که از نظر قانونی تمام کارکردهای سند ازواج اصلی را برای شما خواهد داشت.

رونوشت سند ازدواج از نظر قانونی دارای اعتبار سند اصلی است. البته شما باید تاریخ دقیق ثبت رسمی ازدواج خود را به دفترخانه اعلام کنید. اگر این تاریخ دقیق را در خاطر نداشته باشید، جست‌وجوی ازدواج ثبت‌شدۀ شما زمان بیشتری خواهد برد. با توجه به اینکه تمام دفترخانه‌ها به صورت آنلاین با سازمان ثبت‌احوال کشور مرتبط هستند، به دیگر مشخصات شما مانند کد ملی و شماره شناسنامه نیز از طریق وب‌سایت ثبت‌احوال دسترسی دارند.

 

هزینه عقدنامه و سند ازدواج مفقودی

نرخ تعرفه‌های ثبت ازدواج و طلاق و تهیه رونوشت سند ازدواج در سال ۱۴۰۱ بیست درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. با توجه به اینکه دفاتر اسناد رسمی یکی از مؤسسات زیر نظر ادارۀ ثبت هستند، بر طبق اعلامی که سازمان ثبت‌اسناد کشور برای سال جدید داشته است، شما برای تهیه رونوشت سند ازدواج یا در واقع گرفتن عقدنامه المثنی باید مبلغ پانصد هزار ریال (پنجاه هزار تومان) به این دفاتر بپردازید. به این مبلغ باید دو هزار تومان برای تنظیم و صدور هر برگ قبض را هم اضافه کنید. البته این مبلغ شامل انتشار آگهی مفقودی عقدنامه و سند ازدواج نمی‌شود. گفتنی است که دریافت رونوشت سند ازدواج معمولاً یک یا دو روز بیشتر زمان نخواهد برد.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 


 پرسش و پاسخ‌های جمع‌بندی

? اولین اقدام بعد از گم شدن عقدنامه و سند ازدواج چیست؟

در گام اول، باید به سامانۀ پُست‌یافته مراجعه فرمایید و از پیدا شدن احتمالی مدرک خود اطلاع حاصل کنید.

? نحوه گرفتن عقدنامه و سند ازدواج المثنی چگونه است؟

ابتدا شما باید به شورای حل اختلاف محل اقامت خود بروید و مفقود شدن سند ازدواجتان را اعلام کنید. سپس باید به دفترخانه‌ای که در آن عقد خود را ثبت کرده‌اید رجوع نمایید.

? مدارک لازم برای گرفتن رونوشت عقدنامه و سند ازدواج چیست؟

با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی خود و همسرتان به دفتر ازدواج خود مراجعه کنید.

? آیا چاپ آگهی مفقودی عقدنامه و سند ازدواج الزامی است؟

انتشار آگهی مفقودی عقدنامه و سند ازدواج در روزنامه رسمی الزامی نیست. اما می‌توان برای احتیاط بیشتر و پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، اقدام به چاپ آگهی مفقودی عقدنامه و سند ازدواج در روزنامه‌های کثیرالانتشار کرد.

? چگونه مانع سوءاستفاده عقدنامه و سند ازدواج مفقودی شوم؟

با مراجعه به نیروی انتظامی در صورت به سرقت رفتن و مراجعه به شورای حل اختلاف در صورت مفقود شدن عقدنامه و سند ازدواج خود می‌توانید از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری کنید.

102 دیدگاه برای “گم شدن عقدنامه و سند ازدواج | مدارک مورد نیاز برای گرفتن عقدنامه و سند ازدواج جدید

 1. امیر گفته:

  سلام.خسته نباشید.ازدواج سال ۶۱ بوده و متعلق به پدرو مادرم.این مدرک یا سند ازدواج گم شده.اون دفتری ک ازدواج توش ثبت شده الان جمع شده.و الان اون سند رو من لازم دارم.چکار میتونم بکنم

  • ایلیا گفته:

   بنده هم این مشکل رو دارم اگر فهمیدید لطفا به بنده هم اطلاع بدهید تشکر

 2. غفور گفته:

  سلام ازدواج ما سال ۹۱بوده یعنی فقط با اخوند محل بوده و تو شناسنامه قید شده ولی قباله ازدواج دریافت نکردیم الان باید چیکار کنیم؟؟قباله ازدواج با تاریخ روز داده میشه یا تاریخ ازدواج.ممنون

 3. مهدی گفته:

  سلام وقت بخیر ، ثبت ازدواج مادر و پدر بنده مربوط به ۵۵ سال قبل و در شهرستان بوده و در حال حاظر جهت انجام کارهای بیمه ای و حقوق مستمری پدرم که ۱۵ روزه فوت شدند نیاز به عقد نامه هست .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید .

 4. نارسیس گفته:

  سلام وقت بخیر ، ثبت ازدواج مادر و پدر بنده مربوط به ۵۰یا۶۰ سال قبل و در شهرستان بوده و در حال حاظر جهت انجام کارهای بیمه ای و حقوق مستمری پدرم که مادرم دریافت میکرد وایشونم چندسالیه فوت کردن ومن جدا شدم وحقوق به من میرسه حالا من واسه کارم نیاز به عقد نامه دارم باید چکارکنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

 5. zy گفته:

  سلام .سند ازدواج من دست شوهرمه و من.رونوشت گرفتم.ولی بازم.رونوشت رو گم.کردم.میتونم یکی دیگه رو بفرستم.تا رونوشت سندازدواجمو بگیره ؟

 6. علیرضارحمانی دافچاهی گفته:

  +ازبابت اون قسمت که واسه اعلام مفقودی سندازدواج کمک وراهنمایی لازم رو انجام داددید واقعا کمال قدردانی رو دارم .باسپاس فراوان ازدوستان …

 7. Yas گفته:

  سلام..با مفقود شدن سند ازدواج مراجعه به شورای حل اختلاف اجباریه ؟ یا میشه مستقیم به دفتر خانه مراجعه کرد ؟

 8. Yas گفته:

  آیا در رونوشت سند ازدواج ، توضیحات مربوط به ازدپاج قبلی هم در رونوشت قید میشود

 9. اشتراک‌ها: مدرک دانشگاهی المثنی؛ اقدامات ضروری بعد از گم شدن مدارک دانشگاهی و دریافت آن

 10. اشتراک‌ها: بعد از مفقودی کارت موتور سیکلت چه باید کرد؟ (مدارک، هزینه و دریافت المثنی )

 11. اشتراک‌ها: گم شدن کارت ملی (هوشمند) ‼️ چگونگی گرفتن کارت ملی المثنی ✔️✔️

 12. اشتراک‌ها: گم شدن سند کمپانی خودرو؛ مدارک لازم و نحوه دریافت سند المثنی خودرو

 13. اشتراک‌ها: کارت معافیت سربازی و کارت پایان خدمت [راهنمای جامع مفقودی]

 14. اشتراک‌ها: گم شدن برگ سبز خودرو و نحوه گرفتن برگ سبز المثنی [یک راهنمای جامع]

 15. اشتراک‌ها: اعلام مفقودی کارت ماشین ‼️ گرفتن کارت خودرو المثنی ✔️✔️

 16. زهرا گفته:

  سلام
  بنده بدلیل ازدواج مجدد همسرم میخواهم طلاق بگیرم اما سند ازدواج را همسرم برداشته و ارایه نمیدهد از انطرف دفترخانه ای که در ان عقد انجام شده بدلیل تخلفات بسته شده و اسناد به دفترخانه دیگه داده شدهو در انجا هم اعلام میکنند بعلت اتش سوزی مدارکی وجود ندارد
  حال چگونه میتوانم سند ازدواج المثنی بگیرم.

 17. م گفته:

  سلام، عقدنامه گمشده، و دفتری که این عقد نامه رو صادر کرده هم یادمون نمیاد، ۲۲ سال پیش بوده.
  چکار میشه کرد؟ واقعا لنگ رونوشت هستیم برای یکسری امور، ممنون میشم راهنمایی کنید.

 18. delaremontnika.ru گفته:

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 19. daachnik.ru گفته:

  This is very fascinating, You are an overly professional blogger. I have joined your feed and sit up for in quest of more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks

 20. daachnik.ru گفته:

  An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your web site.

 21. twitch.tv گفته:

  I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!

 22. daachkaru گفته:

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 23. dog porn گفته:

  wonderful submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not realize this. You should continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 24. اشتراک‌ها: گم شدن گذرنامه (پاسپورت) » گرفتن گذرنامه المثنی [راهنمای جامع]

 25. sadounik.ru گفته:

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 26. xx kutte wali گفته:

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

 27. اشتراک‌ها: مفقودی کارت بیمه خودرو و گرفتن کارت بیمه المثنی | مفقودی مدارک ماشین |

 28. фитнес тренер обучение گفته:

  Appreciating the dedication you put into your website and in depth information you present. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 29. xxxx g گفته:

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 30. bezogoroda.ru گفته:

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

 31. сделать гостиничные чеки گفته:

  Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 32. חשפניות گفته:

  Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 33. how much is a sphynx cat گفته:

  obviously like your website however you need to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth however I will certainly come back again.

 34. חשפניות گفته:

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 35. חשפניות گفته:

  I am curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest website and I would like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 36. vorbelutr ioperbir گفته:

  Appreciating the dedication you put into your site and in depth information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 37. payday loans near me گفته:

  Simply want to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 38. Malik Hlavac گفته:

  I simply wanted to jot down a small comment so as to appreciate you for all the fabulous facts you are showing on this site. My time intensive internet investigation has finally been rewarded with good quality facts to go over with my friends. I ‘d suppose that we site visitors are undeniably endowed to dwell in a fabulous place with so many marvellous professionals with helpful guidelines. I feel somewhat happy to have seen your weblog and look forward to so many more thrilling moments reading here. Thanks again for everything.

 39. online television گفته:

  This is very interesting, You are an excessively professional blogger. I have joined your feed and look forward to in search of more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks

 40. online television گفته:

  Amazing blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Cheers!

 41. online television گفته:

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 42. deprenyl te koop online گفته:

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
  images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show
  the same outcome.

 43. Chanda گفته:

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after
  I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyways, just
  wanted to say superb blog!

 44. 175.107.63.116 گفته:

  I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else
  experiencing problems with your blog. It appears like
  some of the written text on your content are running off the screen. Can somebody else please provide
  feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

 45. wiki-book.win گفته:

  Your style is so unique compared to other folks I’ve read stuff from.
  Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 46. Loreen گفته:

  Currently it looks like Drupal is the preferred blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 47. Willis گفته:

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come
  more formerly again since exactly the same nearly very
  often inside case you shield this hike.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 2 =