گم شدن گذرنامه (پاسپورت) و گرفتن گذرنامه المثنی

مفقودی گم شدن گذرنامه پاسپورت گرفتن اخذ المثنی lost passport

گم شدن گذرنامه و گرفتن گذرنامه المثنی

گذرنامه یا پاسپورت یکی از مدارک مهم شناسایی است. گم شدن گذرنامه می‌تواند دردسرساز باشد و احتمال سوءاستفاده از گذرنامه مفقودی بسیار زیاد است. بنابراین، در صورت مفقود شدن گذرنامه فوراً باید برای گرفتن گذرنامه المثنی اقدام کرد. طبق قوانین جدید، انتشار آگهی مفقودی گذرنامه در روزنامه رسمی یا چاپ آگهی مفقودی پاسپورت در روزنامه کثیرالانتشار الزامی نیست. در این مقاله به شرح کامل اقداماتی می‌پردازیم که در صورت گم شدن پاسپورت خود و به منظور گرفتن پاسپورت جدید باید انجام دهید.

 

گم شدن پاسپورت

در صورت گم شدن گذرنامه، شما باید سریعاً مفقود شدن آن را به اداره گذرنامه اعلام کنید تا گذرنامه گمشده مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار نگیرد. البته برای انجام این کار نیازی به انتشار آگهی مفقودی گذرنامه ندارید. پلیس بین‌الملل (اینترپل) برای ثبت پاسپورت‌های مفقودی سامانه‌ای دارد که آخرین وضعیت پاسپورت‌های گم‌شده در آن ثبت می‌شود. بنابراین شما با اعلام مفقودی گذرنامه خود به پلیس، در واقع مفقودی گذرنامه و اطلاعات مربوط به آن را در سامانۀ اینترپل نیز ثبت خواهید کرد. در صورت پیدا شدن گذرنامه، شما باید آن را به پلیس اطلاع دهید تا اطلاعات پاسپورت شما در سامانۀ اینترپل نیز به روز شود.

 

آگهی مفقودی گذرنامه

چاپ آگهی مفقودی گذرنامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار ضروری نیست. اقدام فوری شما برای اعلام مفقودی گذرنامه به پلیس کافی است. بنابراین در صورت گم کردن پاسپورت خود فقط کافی است با مراجعه به نزدیک‌ترین دفتر پلیس+۱۰ مراتب مفقودی پاسپورت خود را اعلام نمایید. پر کردن فرم‌های مفقودی در این دفاتر، پاسپورت گم‌شده را از اعتبار ساقط خواهد کرد. ایرانیان خارج از کشور در این موارد باید به سفارت‌خانه ایران در کشور محل اقامت خود بروند یا به دفتر حفاظت از منافع ایران مراجعه کنند و مراتب گم شدن پاسپورت خود را اطلاع دهند. با اعلام مفقودی گذرنامه این اطلاعات در اختیار پلیس محلی نیز گذاشته می‌شود.

 

اعلام مفقودی گذرنامه

اگر تاریخ اعتبار گذرنامه گم‌شده شما تمام شده است، برای دریافت گذرنامه جدید کافی است به یکی از دفاتر پلیس به علاوه ده مراجعه کنید. اما اگر گذرنامه مفقودشده شما دارای اعتبار است، برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی باید به سرعت برای دریافت گذرنامه المثنی اقدام کنید. البته وضعیت اقامتی افراد در چگونگی دریافت گذرنامه المثنی تأثیر دارد. توجه داشته باشید که حضور شخص برای اعلام مفقودی گذرنامه و درخواست صدور مجدد آن الزامی است. در ادامه، مدارکی را که برای دریافت گذرنامه المثنی به آن نیاز خواهید داشت برای شما شرح خواهیم داد. همان‌طور که توضیح دادیم، اعلام مفقودی گذرنامه با ثبت آگهی مفقودی گذرنامه انجام نمی‌گیرد و در نتیجه، مراجعۀ حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ ضروری است.

 

مدارک لازم برای گرفتن گذرنامه المثنی (پاسپورت المثنی)

۱. تکمیل دو برگ فرم صدور گذرنامه

۲. کپی صفحات دو و سه و در صورت موجود بودن، صفحۀ دارای مُهر آخرین خروج و یا فرم استعلام خروج قانونی

۳. اصل شناسنامۀ ایرانی و دو سری کپی از تمام صفحات شناسنامه

۴. اصل کارت شناسایی ملی و کپی آن

۵. سه قطعه عکس ۳×۴ جدید از روبه‌رو و بدون عینک و کلاه و لنزهای رنگی

۶. اعلام چگونگی مفقود شدن گذرنامه در دو نسخه

۷. نامه اعلام سرقت پاسپورت با تأیید پلیس محلی

۸. رسید پرداخت هزینه صدور مجدد گذرنامه

دقت کنید که شناسنامه ایرانی برای تمام افراد بالای پانزده سال باید عکس‌دار باشد. همچنین در عکس بیومتریک بانوان باید حجاب کامل اسلامی رعایت شده باشد. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، احتیاجی به چاپ آگهی مفقودی گذرنامه در روزنامه‌ها نیست.

 

هزینه دریافت گذرنامه المثنی

طبق اعلام رسمی پلیس در وب‌سایت خدمات الکترونیک انتظامی، هزینه دریافت پاسپورت در سال ۱۳۹۹، افزایش داشته است. البته الزامی نبودن ثبت آگهی مفقودی گذرنامه در روزنامه‌ها، هزینه‌های جانبی را کاهش داده است. هزینه دریافت گذرنامه المثنی در حال حاضر مبلغ ۵۳.۶۰۰ تومان (پانصد و سی و شش هزار ریال) است. این مبلغ از طریق دستگاه کارت‌خوان مستقر در دفاتر پلیس+۱۰ از شما دریافت می‌شود. هزینه پست پاسپورت المثنی نیز در این رقم محاسبه شده است.

 

زمان دریافت گذرنامه المثنی

تا چند سال پیش، صدور مجدد گذرنامه حدود شش ماه طول می‌کشید. اما با تمهیدات جدیدی که پلیس برای این منظور اندیشیده است، زمان لازم برای دریافت گذرنامه المثنی به حدود بیست روز رسیده است. از آنجایی که درج آگهی مفقودی گذرنامه در روزنامه رسمی یا کثیرالانتشار الزامی نیست، می‌توان خیلی سریع برای گرفتن پاسپورت جدید اقدام کرد. باید توجه داشت که گرفتن پاسپورت برای بانوان به اجازه محضری همسر نیز نیاز دارد. بنابراین مدت زمان لازم برای گرفتن این مورد را نیز باید در نظر بگیرید که معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد و در دفاتر اسناد رسمی انجام می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که در ایام شلوغ‌تر سال همانند نوروز و اربعین، دریافت گذرنامه المثنی ممکن است زمان بیشتری ببرد.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو

 


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 


 چکیده مطالب

در صورت مفقود شدن گذرنامه چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

در صورت گم کردن گذرنامه خود فقط کافی است با مراجعه به نزدیک‌ترین دفتر پلیس+۱۰ مراتب مفقودی گذرنامه خود را اعلام نمایید.

آیا چاپ آگهی مفقودی گذرنامه الزامی است؟

طبق قوانین جدید، انتشار آگهی مفقودی گذرنامه در روزنامه رسمی یا چاپ آگهی مفقودی پاسپورت در روزنامه کثیرالانتشار الزامی نیست.

مدارک لازم برای گرفتن گذرنامه المثنی چیست؟

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، سه قطعه عکس ۳×۴، تکمیل فرم‌های مربوطه، پرداخت هزینه صدور گذرنامه جدید.

هزینه صدور گذرنامه المثنی چقدر است؟

هزینه دریافت گذرنامه المثنی در حال حاضر مبلغ ۵۳.۶۰۰ تومان (پانصد و سی و شش هزار ریال) است. این مبلغ از طریق دستگاه کارت‌خوان مستقر در دفاتر پلیس+۱۰ از شما دریافت می‌شود. هزینه پست پاسپورت المثنی نیز در این رقم محاسبه شده است.

صدور پاسپورت جدید چقدر طول می‌کشد؟

با تمهیدات جدیدی که پلیس برای این منظور اندیشیده است، زمان لازم برای دریافت پاسپورت المثنی به حدود بیست روز رسیده است.

25 دیدگاه برای “گم شدن گذرنامه (پاسپورت) و گرفتن گذرنامه المثنی

  • دنیا گفته:

   سلام
   من ساکن ترکیه هستم،شیش سالی هست ک ترکیه زندگی میکنم و پاسپورتم گم شده(فاقد اعتباره) الان میخوام برگردم به ایران ،خوندم که سفارت یک برگه میده ک میشه برگشت به ایران باهاش ،اما توی ایران چقد طول میکشه تا پاسپورت جدید بگیرم؟
   مرسی

   • M گفته:

    سلام من هم پنج سال خارج از ایران بودم با یه برگه وارد ایران شدم تو فرودگاه نگرم داشتن قاضی فرودگاه سوالاتی پرسید بعد اجازه خروج دادن بعد هم برای گرفتن پاسپورت دو ماه طول کشید

 1. ali گفته:

  سلام بنده یه سوال داشتم اونم اینکه من معافیت تحصیلی دارم ، چطور باید تمدید گذرنامه انجام بدم؟؟؟؟
  نمیخوام از کشور خارج بشم فقط میخوام تمدید اعتبار کنم

 2. فارس نصاری گفته:

  گذزنامه دست مالک لنج دادم ولی شماره تلفنش را گم کردم و شماره لنجش هم ندارم چکار کنم ادرسش میدونم‌دیلم هست ولی کجاش نمیدونم

 3. مهتاب گفته:

  سلام من پاسپورتم چند ماه پیش سرقت کردن به پلیس آگاهی هم اطلاع دادم برای گرفتن مجدد چه مدارکی لازم هست

 4. فرزاد گفته:

  اگر ویزا روی پاسپورت خورده باشه و قبل از خارج شدن از کشور پاسپورت گم بشه باز هم بعداز گرفتن پاسپورت المثنی ویزا روی پاسپورت درج میشه؟

 5. مجید گفته:

  سلام عرض میکنم
  پاسپورتم گم شده اقدام کردم شیراز گفتن بروبهتون زنگ میزنم الان یک سال هست توضیح میدین باید چکار کنم ممنون

 6. میثم اسماعیل زاده گفته:

  سلام خسته نباشید
  من تاریخ اعتبار گذر نامه ام به پایان رسیده ولی گذر نامه ام را گم کردم برای صدور مجدد گذر نامه من چقدر وقت نیاز هست و همینطور چه مدارکی ممنون میشم در این زمینه اطلاعاتی به بنده بدید. با تشکر از وب سایت خوب و مفیدتون.

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای اسماعیل‌زاده. ممنون از لطف شما.
   مدارک لازم برای دریافت گذرنامه المثنی به طور کامل در همین صفحه نوشته شده.
   در مورد زمان هم حدود ۲۰ روز طول میکشه.

 7. ترابی گفته:

  سلام خسته نباشید
  من گذرنامه ام اعتبار داشت اما گمش کردم برای المثنی گرفتن طبق همون تاریخ قبلی میدن یا تاریخ به روز؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.

 8. ساره گفته:

  سلام من پاسپورتم رو گم کردم ولی اعتبار داره بازم ۲۰ روز طول میکشه برای گرفتن پاسپورت؟؟؟؟

 9. داریوش گفته:

  سلام
  پاسپورت منو دزدیدن درخاست مفقودی و المثنی به اداذه گذرنامه دادم اما دزدا پیدا شد و پاسپورتمم کشف شد
  الان چیکار کنم که روند باطل شدن گذرنامه قبلی باطل کنم؟

  • محمود رضایی گفته:

   به اداره گذزنامه مراجعه کنید اگر درخواستتان انجام نشده باشد امکان پذیر است در غیر اینصورت همان نسخه المثنی به عنوان نسخه اصلی حساب می شود

 10. هیراد گفته:

  سلام،من پاسپورتم رو دزدیدن ازم و طبق استغلامی که گرفتم با اون از مرز خارج شدن.
  باید چیکار انجام بدم؟
  ایا برای درخواست المثنی که میرم منو هم جریمه می کنن؟
  حدود ۱۰ سال پیش این اتفاق افتاده و از ترسم مراجعه نکردم که یک وقت منو محکوم کنن

 11. سروش گفته:

  سلام من آمریکا زندگی میکنم و پاسپورتم رو در ایران گم کردم ولی اصل شناسنامه همراهم نیست ولی کارت ملی و گواهینامه و گرین کارت همراهم هست!
  ممنون میشم راهنمایی کنید که بدون اصل شناسنامه کارم میشه یا نه ؟

 12. سپیده گفته:

  سلام من متاهلم دوساله که درگیره طلاق باشوهرمم. و ۳سال پیش باخوده شوهرم رفتم پاسپورت گرفتم الان دوسال دیگه از تاریخ پاسپورتم مونده ولی پاسپورتمو شوهرم برداشته. حالا حتی نمیتونم یه سفر خارج کشور برم برای پاسپورت المثنی امضای شوهر میخوان؟؟

 13. ابراهیم خلیلی گفته:

  سلام من پاسپورتم گم و ب پلیس+۱۰هم مراجعه کردم برای ثبت مفقودی ولی میگن ثبت مفقودی کار ما نیست رفتم اداره گذرنامه بمن میگن برو نامه از دادسرای عمومی بیار رفتم دادسرا اونجا هم بمن گفتن کار ما نیست برو اداره گذرنامه الان من از این ور ترسم اینه ک گذرنامه مفقود شده کسی ازش سواستفاده نکنه از این ور هم کسی نیست ک گذرنامه منو باطل بکنه لطفا راهنمایی کنید من رو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *