روزنامه رسمی چیست؟

روزنامه رسمی سازمانی است زیر نظر قوه قضائیه. با استناد به ماده واحده سال ۱۲۸۹ شمسی، وظیفه دولت این چنین تعریف شد که، در پایتخت روزنامه ای تشکیل شده از تمام دست نویس های سلطنتی و حکم وزارتخانه ها و نصب و عزل کارمندان دولت و نیز قوانین قابل وضع به چاپ رسد. این روزنامه، مجله ی رسمی وزارت دادگستری نام گرفته و منتشر می شود.

در سال ۱۳۲۳ با استناد به تبصره ۳  قانون بودجه مجلس، مسئولیت چاپ و انتشار روزنامه ی رسمی به مجلس واگذار شد و هیات رئیسه وظیفه ی چاپ و انتشار روزنامه به صورت روزانه را به عهده گرفت.

اما در سال ۱۳۳۸، روزنامه رسمی بر طبق تبصره قانون بودجه سال ۱۳۳۸ کل کشور به وزارت دادگستری انتقال داده شد و سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی بدل گشت.

وظایف روزنامه رسمی

چاپ و انتشار کلیه ی قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبات هیئت دولت و آیین نامه ها، آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری

چاپ و نشر برخی آگهی های قانونی قضایی مانند آگهی های مربوط به تاسیس، ثبت شرکت و علائم تجاری و …

چاپ و انتشار قوانین و مقررات با استناد بر ماده ۳ قانون مدنی

انجام کلیه سفارش‌های چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان های وابسته

بر طبق ماده دوم قانون مدنی: پس از انتشار قوانین در روزنامه رسمی، ۱۵ روز تا لازم الاجرا شدن آن در سراسر کشور زمان باقی است. مگر چنانچه در خود آن قانون، مراتب و قوانین خاصی برای اجرا در نظر گرفته شده یاشد.

این روزنامه، فعالیتش به صورت الکترونیکی را در سال ۱۳۹۲ آغاز کرد.

‎روزنامه رسمی بر طبق ماده اول قانون مدنی موظف است، نهایتا تا ۷۲ ساعت پس از ابلاغ قوانین از طرف ریاست جمهوری آن را منتشر و توزیع نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *