روزنامه رسمی چیست؟

روزنامه رسمی

روزنامه رسمی سازمانی است زیر نظر قوه قضائیه. با استناد به ماده واحده سال ۱۲۸۹ شمسی، وظیفه دولت این چنین تعریف شد که، در پایتخت روزنامه ای تشکیل شده از تمام دست نویس های سلطنتی و حکم وزارتخانه ها و نصب و عزل کارمندان دولت و نیز قوانین قابل وضع به چاپ رسد. این روزنامه، مجله ی رسمی وزارت دادگستری نام گرفته و منتشر می شود.

در سال ۱۳۲۳ با استناد به تبصره ۳  قانون بودجه مجلس، مسئولیت چاپ و انتشار روزنامه ی رسمی به مجلس واگذار شد و هیات رئیسه وظیفه ی چاپ و انتشار روزنامه به صورت روزانه را به عهده گرفت.

اما در سال ۱۳۳۸، روزنامه رسمی بر طبق تبصره قانون بودجه سال ۱۳۳۸ کل کشور به وزارت دادگستری انتقال داده شد و سازمان روزنامه رسمی به شرکت سهامی بدل گشت.

ورود به سامانه هوشمند روزنامه رسمی

وظایف روزنامه رسمی

چاپ و انتشار کلیه ی قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبات هیئت دولت و آیین نامه ها، آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری

چاپ و نشر برخی آگهی های قانونی قضایی مانند آگهی های مربوط به تاسیس، ثبت شرکت و علائم تجاری و …

چاپ و انتشار قوانین و مقررات با استناد بر ماده ۳ قانون مدنی

انجام کلیه سفارش‌های چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان های وابسته

بر طبق ماده دوم قانون مدنی: پس از انتشار قوانین در روزنامه رسمی، ۱۵ روز تا لازم الاجرا شدن آن در سراسر کشور زمان باقی است. مگر چنانچه در خود آن قانون، مراتب و قوانین خاصی برای اجرا در نظر گرفته شده یاشد.

این روزنامه، فعالیتش به صورت الکترونیکی را در سال ۱۳۹۲ آغاز کرد.

‎روزنامه رسمی بر طبق ماده اول قانون مدنی موظف است، نهایتا تا ۷۲ ساعت پس از ابلاغ قوانین از طرف ریاست جمهوری آن را منتشر و توزیع نماید.

چاپ آگهی در روزنامه رسمی آخرین مرحله ثبت شرکت

روزنامه رسمی یک سند رسمی و دولتی در جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود که زیر نظر قوه قضائیه اداره می شود. یکی از وظایف آن چاپ و نشر آگهی مربوط به ثبت شرکتها می باشد.

قدم آخر شما در مراحل ثبت شرکت، چاپ آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی است که از این طریق فعالیت تجاری شما به اطلاع عموم می‌رسد. در روزنامه رسمی اطلاعاتی همچون نوع فعالیت و نام شرکت درج می شود.

بعد از مراجعه به سامانه آسان ثبت و وارد نمودن موارد مورد نیاز برای ثبت شرکت و در آخر تایید مدارک و دریافت شماره پیگیری، نوبت به انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی کشور می رسد. در آینده برای تمامی همکاری ها و فعالیت های شرکتتان به اصل یا کپی آگهی چاپ شده در روزنامه رسمی نیاز پیدا خواهید کرد. همچنین باید پس از هر تغییر و تصویب در مواردی همچون تغییرات اساسنامه، انحلال شرکت و انتخاب مدیر و بازرس، نسبت به انتشار در روزنامه رسمی اقدام کنید.

با الکترونیکی شدن بسیاری از فعالیت های اداری و دولتی دیگر نیاز به مراجعه حضوری نیست و به راحتی می توانید از طریق سامانه های مخصوص به ادارات کار مورد نظر خود را انجام دهید. برای انتشار آگهی در روزنامه رسمی نیز می توانید تمامی مراحل آن را از طریق پورتال روزنامه رسمی کشور انجام دهید. پس از وارد کردن موارد مورد نیاز برای چاپ آگهی در سامانه، یک شماره پیگیری به شما داده خواهد شد که می توانید به وسیله آن و بدون نیاز به مراجعه حضوری، از تمامی مراحل ثبت آگهی خود مطلع شوید. به یاد داشته باشید که هزینه چاپ آگهی نیز به عهده شما می باشد.

پس از حدودا ۵ روز کاری، آگهی شما در سامانه روزنامه رسمی منتشر خواهد شد که می توانید نسخه الکترونیکی آن را از طریق همین سامانه دانلود کنید. برای دریافت نسخه چاپ شده کاغذی آگهی خود نیز می توانید با مراجعه حضوری و یا درخواست ارسال پستی به متقاضی اقدام کنید.


پی‌نوشت: در سرچ‌ها دیده میشه که عبارت v,ckhli vsld بسیار جست‌وجو شده است. بسیاری از کابران هنگام تایپ عبارت «روزنامه رسمی» فراموش می‌کنند تا کیبورد خود را به حالت فارسی تبدیل کنند و به اشتباه عبارت v,ckhli vsld را جست‌وجو می‌‌کنند. هدف ما هم از آوردن عبارت v,ckhli vsld در این نوشته است تا اگر کسی این عبارت را جست‌و‌جو کرد به راحتی جواب سوالش را پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *