مفقودی مدارک دانشگاهی و گرفتن مدرک المثنی دانشگاه

بعد از گم شدن مدارک دانشجویی چه کنم؟ | راهنمای جامع آگهی مفقودی مدارک دانشگاه و اخذ المثنی مدارک | «آکادمی آسان‌ثبت»

در صورتی که مدرک تحصیل دانشگاهی خود را گم کرده‌اید، فوراً باید برای گرفتن مدرک المثنی اقدام کنید. در این مقاله به صورت گام به گام تمام اقداماتی را که باید برای اخذ مدرک دانشگاهی المثنی انجام دهید، توضیح داده‌ایم. گم شدن مدرک لیسانس پیام نور فرق چندانی با  گم شدن و دریافت المثنی مدرک کارشناسی دانشگاه آزاد ندارد. اعلام مفقودی مدارک دانشگاه و چاپ آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی در روزنامه کثیرالانتشار یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه است. البته پیش از انجام هر کاری بهتر است شرایط صدور مدرک المثنی را از دانشگاه محل تحصیل خود استعلام نمایید.

اگر مدرک تحصیلی گم شود چه باید کرد؟

اگر افرادی که مدرکی را پیدا می‌کنند آن را در صندوق پست بیندازند یا به اداره پست تحویل بدهند، این مدارک بلافاصله در سامانۀ مدارک یافت‌شدۀ کشور قرار می‌گیرند. نام این سامانه «پُست‌یافته» است و تمام مدارک شناسایی تحویل داده شده را ثبت می‌کند. به همین دلیل، پیش از چاپ آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی در روزنامه باید به سایت پُست‌یافته مراجعه کنید. در گام نخست برای پیگیری مدرک دانشگاهی گم شده خود وارد این سامانه شوید و با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن مدرک دانشگاهی خود مطلع شوید. در صورتی که مدرک شما پیدا شده باشد، باید با در دست داشتن کارت ملی یا شناسنامه به نزدیک‌ترین دفتر پستی بروید. بعد از پر کردن فرم مربوطه، مدرک دانشگاهی شما به نشانی پستی‌تان ارسال می‌شود. اگر مدرک دانشجویی مفقودی در همان شعبه باشد، مستقیماً به شما تحویل داده می‌شود.

آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی

دانشگا‌ه‌های مختلف کشور، برای دریافت مدرک دانشگاهی المثنی قوانین متفاوتی دارند. با وجود این، تقریباً همۀ دانشگا‌ه‌های سراسری برای صدور مدرک دانشگاهی المثنی از شما می‌خواهند که ابتدا برای درج آگهی مبنی بر مفقودی مدرک دانشگاهی در روزنامه‏‌های کثیرالانتشار اقدام کنید. این موضوع برای تمام انواع مدارک دانشگاهی اعم از مفقود شدن مدرک لیسانس، مفقودی مدرک فوق‌لیسانس، گم شدن مدرک دکترا یا مفقود شدن مدرک کاردانی و دریافت المثنی مدرک کارشناسی دانشگاه آزاد صادق است. سپس شما باید یک نسخه از آگهی مفقودی مدرک دانشگاه را به اداره امور دانشجویی محل تحصیل خود ببرید.

قانون انتشار آگهی مفقودی به این دلیل است که در صورت سوء استفاده احتمالی از مدرک دانشگاهی گم شده، تقصیر قانونی آن متوجه شما نباشد. چنانچه مدرک دانشگاهی گم شده شما از طریق درج آگهی مفقودی در روزنامه‌ها پیدا نشد، دانشگاه مراحل بعدی را برای صدور مدرک المثنی طی می‌کند. نمونه متن آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی در روزنامه به این صورت است:

مدرک فارغ‌التحصیلی اینجانب … فرزند … به شماره شناسنامه … و کد ملی … صادره از … در مقطع … رشته … صادره از دانشگاه … با شماره … مفقود گردیده و فاقد اعتبار قانونی است. از یابنده  تقاضا می‌شود اصل مدرک را به دانشگاه … به نشانی … ارسال نماید.

اعلام و تهیه فرم مفقودی مدرک تحصیلی دانشگاه آزاد

دانشگاه‌های مختلف از شما می‌خواهند که در یک بازه زمانی مشخص، آگهی گم شدن مدرک دانشگاهی خود را در روزنامه‌های معتبر چند بار منتشر نمایید. به عنوان نمونه، در دانشگاه غیاث‌الدین کاشانی، متن آگهی اعلام مفقودی مدرک تحصیلی را اداره کل دانش‌آموختگان تهیه کرده است و از شما می‌خواهد که در سه نوبت و هر دو ماه یک بار آگهی گم شدن مدرک تحصیلی خود را در یک روزنامه کثیرالانتشار چاپ کنید. 

در دانشگاه آزاد شما باید متن آگهی فقدان مدرک تحصیلی را با نظر معاونت دانشجویی دانشگاه تهیه کنید و آنگاه آگهی مفقودی مدرک تحصیلی خود را هر دو هفته یک‌بار با هزینه شخصی و در سه نوبت، در یکی از جراید کثیرالانتشار چاپ نمایید. سپس شما باید دو نسخه از روزنامه منتشر شده را که متضمن آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی شماست، به دانشگاه تحویل دهید. گاهی برای گم شدن گواهی موقت دانشگاهی، درج دو نوبت آگهی مفقودی در روزنامه مورد تأیید دانشگاه کافی است. همچنین گاهی دانشگاه از شما خواهد خواست که آگهی مفقودی منتشر شده را به ادارۀ مطبوعات وزارت ارشاد اسلامی هم ارسال نمایید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن کارت مدرک دانشگاهی المثنی

همان‌طور که توضیح داده شد، مدارک لازم برای گرفتن المثنی مدرک کارشناسی دانشگاه آزاد و دیگر دانشگاه‌ها متفاوت است، اما به طور معمول تمام دانشگاه‌ها مدارک زیر را از شما درخواست خواهند کرد. برای اینکه بدانید دانشگاه شما به طور دقیق چه تعداد آگهی مفقودی منتشر شده یا کپی مدارک دیگر را از شما خواهد خواست، بهتر است به سایت رسمی دانشگاه خود مراجعه کنید، یا از ادارۀ آموزش محل تحصیل خود سؤال فرمایید.

تنظیم متن آگهی فقدان مدرک تحصیلی با نظر معاونت دانشجویی یا آموزشی

نشر آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی در یکی از جراید کثیرالانتشار (تعداد دفعات نشر آگهی مفقودی با توجه به قوانین دانشگاه تعیین می‌شود)

تحویل دست‌کم یک نسخه از روزنامه‌های منتشرشده به منظور تضمین چاپ آگهی مفقودی مدرک تحصیلی به اداره کل امور دانش‌آموختگان (تعداد دفعات چاپ آگهی به قوانین دانشگاه متقاضی بستگی دارد)

تهیه یک برگ استشهاد محلی طبق فرم مربوطه و تأیید یکی از امضا‌های استشهاد توسط یکی از دفاتر اسناد رسمی

واریز هزینه صدور مدرک دانشگاهی المثنی

هزینه چاپ آگهی مفقودی مدارک تحصیلی

اولین هزینه برای دریافت مدرک دانشگاهی المثنی مبلغی است که شما برای درج آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی می‌پردازید. این هزینه معمولاً بین شصت هزار تومان تا سیصد هزار تومان است. تفاوت مبلغ به دلیل قوانین متفاوت دانشگاه‌های آزاد، دولتی، پیام‌نور و علمی‌کاربردی برای تعداد دفعات ثبت آگهی مفقودی در روزنامه و همین‌طور روزنامه تعیین شده به وسیله دانشگاه است. به جز هزینه‌ای که متقاضی دریافت مجدد مدرک دانشگاهی، باید برای انتشار آگهی مفقودی در روزنامه‌های کثیرالانتشار بپردازد، دانشگاه بابت صدور مدرک المثنی نیز از شما هزینه‌ای را دریافت خواهد کرد. این هزینه به صورت پرداخت حضوری در بانک مشخص شده و سپس دریافت فیش، و گاهی نیز به صورت پرداخت آنلاین انجام می‌گیرد. این مبلغ بین سی هزار تومان تا صد و پنجاه هزار تومان متغیر است.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو

 


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 


چکیده مقالات

در صورت مفقود شدن مدارک دانشگاهی چه باید کرد؟

در صورتی که مدرک تحصیلی دانشگاهی خود را گم کرده‌اید، باید شرایط صدور مدرک المثنی را از دانشگاه محل تحصیل خود استعلام کنید. سپس در صورت لزوم باید برای درج آگهی مبنی بر مفقودی مدرک دانشگاهی در روزنامه‏‌های کثیرالانتشار اقدام نمایید.

متن آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی را چگونه بنویسیم؟

مدرک فارغ‌التحصیلی اینجانب … فرزند … به شماره شناسنامه … و کد ملی … صادره از … در مقطع … رشته … صادره از دانشگاه … با شماره … مفقود گردیده و فاقد اعتبار قانونی است. از یابنده تقاضا می‌شود اصل مدرک را به دانشگاه … به نشانی … ارسال نماید.

هزینه چاپ آگهی مفقودی مدارک تحصیلی چقدر است؟

این آگهی باید در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر شود. البته دفعاتی که باید این آگهی منتشر شود به قوانین دانشگاه مورد نظر وابسته است. همچنین هزینه آگهی مفقودی مدارک تحصیلی بسته به تعرفۀ آن روزنامه متغیر است. این مبلغ معمولاً بین سی هزار تومان تا صد و پنجاه هزار تومان است.

مدارک لازم برای گرفتن مدارک تحصیلی جدید چیست؟

نشر آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی در یکی از جراید کثیرالانتشار، تنظیم متن آگهی فقدان مدرک تحصیلی، واریز هزینه صدور مدرک دانشگاهی المثنی. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر باید به سایت رسمی دانشگاه خود مراجعه کنید یا از ادارۀ آموزش محل تحصیل خود سؤال فرمایید.

شرایط صدور مدرک المثنی دانشگاه چیست؟

دانشگا‌ه‌های مختلف کشور، برای دریافت مدرک دانشگاهی المثنی قوانین متفاوتی دارند. با وجود این، بیشتر دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند آگهی مفقودی مدارک تحصیلی خود را در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار چاپ کنید.

برای دریافت مدرک تحصیلی المثنی چرا باید آگهی مفقودی مدرک دانشگاه داد؟

انتشار آگهی مفقودی برای پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از مدارک تحصیلی شماست. چنانچه مدرک دانشگاهی گم شده شما از طریق درج آگهی مفقودی در روزنامه‌ها پیدا نشود، دانشگاه مراحل بعدی را برای صدور مدرک المثنی طی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *