گم شدن کارت بیمه خودرو و گرفتن کارت بیمه المثنی | مفقودی مدارک ماشین |

گم شدن بیمه بدنه ماشین | گم شدن بیمه شخص ثالث خودرو | آگهی مفقودی بیمه مسئولیت مدنی دارندگان اتومبیل | «آکادمی آسان‌ثبت»

بیمه خودرو در ایران دو شکل دارد: بیمه بدنه ماشین و بیمه شخص ثالث.

بیمه بدنه خودرو در واقع خسارت‌های کلی و جزئی واردشده به اتومبیل را پوشش می‌دهد و دربرگیرندۀ مواردی مثل سرقت، آتش‌سوزی و تصادفاتی می‌شود که به اتومبیل خسارت وارد می‌کنند. این نوع بیمه در قوانین کشور اختیاری است. نوع دیگری از بیمه با عنوان بیمه شخص ثالث، که با نام بیمه مسئولیت مدنی دارندگان اتومبیل هم شناخته می‌شود. خسارت‌های مالی و جانی‌ای را پوشش می‌دهد که بدون مقصر بودن فرد بیمه‌گزار، به دلیل حادثه، به شخص ثالث (سرنشین یا عابر یا…) وارد می‌شود. این نوع بیمه که به خودرو‌ها تعلق می‌گیرد از نظر قانون‌گذار بیمه‌ای اجباری است. مفقودی کارت بیمه خودرو نیز یکی از مشکلاتی است که شما با آن ممکن است رو به رو شوید.
به همین دلیل، اگر کارت بیمه خودرو یا کارت بیمه شخص ثالث شما مفقود شود، لازم است در اسرع وقت برای دریافت مجدد کارت بیمه خودرو اقدام کنید. همچنین اعلام مفقودی کارت بیمه خودرو ضروری است. البته گرفتن کارت بیمه المثنی نیازی به چاپ آگهی مفقودی کارت بیمه ندارد. در این مقاله، تمام مراحلی را که در صورت گم شدن کارت بیمه ماشین باید طی کنید برای شما توضیح خواهیم داد.

 

گم شدن کارت بیمه خودرو

اگر کسی کارت بیمه خودرو شما را پیدا کند، معمولاً آن را به صندوق پست می‌اندازد. در نتیجه، کارت بیمه گم شده عموماً به اداره پست ارسال می‌شود. بنابراین، در صورت مفقود شدن کارت بیمه خودروتان، در گام اول باید به وب‌سایت اداره پست مراجعه کنید. برای این منظور، به بخش خدمت الکترونیک سایت بروید و قسمتی از سایت را باز کنید که اداره پست، مدارک مفقودی پیدا شده را در آن آگهی می‌کند. عنوان این بخش، «پُست‌یافته» است. سپس مشخصات کارت مفقودی بیمه ماشین‌تان را وارد کنید.

از این طریق، شما می‌توانید بفهمید که کارت بیمه خودرو گم شده شما، به اداره پست تحویل داده شده است یا خیر. بنابراین، در گام نخست نیازی به درج آگهی برای گم شدن کارت بیمه خودرو نیست. اگر با انجام پیگیری‌های لازم در این زمینه، کارت بیمه ماشین خود را پیدا نکردید، باید برای دریافت کارت بیمه خودرو المثنی مراحل زیر را طی کنید.

 

آگهی مفقودی کارت بیمه خودرو

اعلام مفقودی کارت بیمه خودرو از طریق انتشار آگهی مفقودی کارت بیمه خودرو در روزنامه رسمی یا درج آگهی مفقودی کارت بیمه شخص ثالث در روزنامه‌های کثیرالانتشار صورت نمی‌گیرد. هنگام گم شدن کارت بیمه خودرو فقط باید به سرعت به نزدیک‌ترین دفتر شرکت بیمه خود مراجعه کنید و ضمن اعلام مراتب مفقودی کارت بیمه خودرو برای دریافت کارت المثنی بیمه درخواست دهید. با این اقدام، شما از سوءاستفاده‌های احتمالی از گم شدن کارت بیمه ماشین‌تان جلوگیری خواهید کرد. در این مواقع، پس از اعلام گم شدن کارت بیمه بدنه یا اعلام مفقودی کارت بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه ابتدا کارت بیمه خودرو گمشده شما را مسدود خواهد کرد و سپس برای صدور مجدد آن دست به کار می‌شود. توصیه می‌شود پیش از رفتن به دفاتر بیمه، تمام مدارک مورد نیاز برای این کار را آماده کنید و با خود به همراه ببرید.

 

مدارک لازم برای دریافت کارت بیمه خودرو جدید

در صورت گم شدن کارت بیمه بدنه ماشین یا مفقودی کارت بیمه شخص ثالث باید با در دست داشتن سند خودرو، کپی سند مالکیت خودرو و کارت ملی به نزدیک‌ترین دفتر بیمه مراجعه نمایید. سپس مالک خودرو درخواستی کتبی مبنی بر مفقودی کارت بیمه خودرو به همراه درخواستی برای دریافت مجدد کارت بیمه پر خواهد کرد. پس از اعلام مفقودی کارت بیمه خودرو، این سازمان کارت مفقود شده شما را باطل خواهد کرد. شرکت‌های بیمه، برای جلوگیری از سوءاستفاده کلاه‌برداران، کارت بیمه شخص ثالث المثنی صادر نمی‌کنند؛ بلکه مجدداً یک گواهی بیمه‌نامه شخص ثالث برای شما صادر می‌نمایند.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، برای گرفتن کارت جدید نیازی به درج آگهی مفقودی کارت بیمه در روزنامه‌ها نیست. نمایندۀ بیمه، تعداد کوپن‌هایی را که استفاده کرده‌اید‌ استعلام می‌کند و آن را در کارت جدید بیمه شخص ثالث شما درج می‌کند. توجه داشته باشید که اگر مدارک ماشین شما بر اثر سرقت مفقود شده باشند، برای دریافت کارت بیمه المثنی باید گواهی معتبری از گزارش سرقت را نیز به همراه داشته باشید.

 

هزینه دریافت دوباره کارت بیمه خودرو

بر اساس قوانین بیمه‌ای کشورمان و اعلام رسمی سازمان بیمه مرکزی ایران، گرفتن هر نوع هزینه‌ای برای دریافت کارت بیمه خودرو المثنی ممنوع است. همچنین نیازی به پرداخت هزینه‌های انتشار آگهی گم شدن کارت بیمه خودرو در روزنامه‌ها نیست. بنابراین اگر کارت بیمه خودرو خود را گم کرده‌اید و متقاضی دریافت گواهی بیمه خودرو هستید، به هیچ وجه نباید مبلغی بابت آن بپردازید. در صورت مشاهدۀ هر گونه تخلفی در این زمینه، می‌توانید از طریق سایت بیمه مرکزی از شرکت متخلف شکایت کنید. در حال حاضر، برخی شرکت‌های بیمه، این خدمت را به صورت آنلاین پوشش می‌دهند که به آن گواهی بیمه خودرو المثنی گفته می‌شود.

به یاد داشته باشید که در صورت گم شدن کارت بیمه خودرو، اگر در مواقع ضروری نام شرکت بیمه خود را به هر دلیلی فراموش کردید، از طریق مراجعه به وب‌سایت بیمه مرکزی می‌توانید نام شرکت بیمه خود را دریافت کنید. در این مورد شما باید شماره پلاک اتومبیل یا شماره شاسی یا شماره موتور و یا شماره بیمه‌نامه را وارد سامانه کنید و نام شرکت بیمه خود را استعلام نمایید. شرکت‌های بیمه‌ای معمولاً گواهی کارت بیمه خودرو المثنی را پس از استعلام تعداد کوپن‌های مصرف‌شدۀ شما صادر می‌کنند. بنابراین، دریافت مجدد کارت بیمه خودرو مفقودی از شما زمان زیادی نخواهد گرفت.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 


 چکیده مقاله

اولین اقدام بعد از گم شدن کارت بیمه خودرو چیست؟

در صورت گم شدن کارت بیمه خودرو، ابتدا باید به سایت «پُست‌یافته» مراجعه کنید. از این طریق، شما می‌توانید بفهمید که کارت بیمه خودرو گم شده شما، به اداره پست تحویل داده شده است یا خیر.

در صورت مفقود شدن کارت بیمه ماشین چه اقدامی انجام دهیم؟

در صورت گم کردن کارت بیمه بدنه ماشین یا مفقود شدن کارت بیمه شخص ثالث باید به نزدیک‌ترین دفتر بیمه مراجعه نمایید.

مدارک لازم برای گرفتن کارت بیمه خودرو المثنی چیست؟

سند خودرو، کپی سند مالکیت ماشین و کارت ملی صاحب اتومبیل.

چاپ آگهی مفقودی کارت بیمه خودرو الزامی است؟

اعلام مفقودی کارت بیمه خودرو از طریق انتشار آگهی مفقودی کارت بیمه خودرو در روزنامه رسمی یا درج آگهی مفقودی کارت بیمه شخص ثالث در روزنامه‌های کثیرالانتشار صورت نمی‌گیرد. هنگام مفقودی کارت بیمه خودرو فقط باید به نزدیک‌ترین دفتر شرکت بیمه مراجعه کنید و ضمن اعلام مراتب گم شدن، برای دریافت کارت المثنی بیمه درخواست دهید.

1 دیدگاه برای “گم شدن کارت بیمه خودرو و گرفتن کارت بیمه المثنی | مفقودی مدارک ماشین |

  1. هادی جعفری گفته:

    سلام من چن روزکه بیمه وکارت ماشین گم کردم سندم به اسم خودم نیست بایدچیکارکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *